Nowe perspektywy na rynku budownictwa przemysłowego w Polsce
Infomedia Group Sp. z o.o.
ul. Fredry 6
30-605 Kraków
kkucia|markethub.pl| |kkucia|markethub.pl
+48 503666166
https://markethub.pl/
Według najnowszego przeglądu rynku opracowanego przez MarketHub sektor budownictwa przemysłowego w Polsce utrzymuje swój rozwój mimo występujących wyzwań gospodarczych i ewolucji rynkowej. W roku 2023 odnotowano wzrost liczby nowo oddanych do użytku budynków przemysłowych o 1,3%, co świadczy o niezachwianej pozycji tego sektora na rynku. Mimo to obserwuje się redukcję łącznej powierzchni użytkowej tych obiektów o 4,9%, osiągając wartość 3,2 mln m², co może sugerować zmiany w podejściu do inwestycji oraz dążenie do większej efektywności przestrzennej.
Centralne znaczenie sektora przemysłowego w gospodarce
Sektor budownictwa przemysłowego ma kluczowe znaczenie dla gospodarki, stanowiąc 52,1% wszystkich nowych powierzchni niemieszkalnych oddanych do użytkowania w 2023 roku. To podkreśla jego rolę we wspieraniu rozwoju gospodarczego kraju. Równocześnie, liderzy rynku, tacy jak Grupa Budimex czy Grupa Strabag, odgrywają zasadniczą rolę w kształtowaniu krajobrazu przemysłowego Polski, co ma swoje odzwierciedlenie w liczbie realizowanych projektów.
Trendy i innowacje
Ostatnie lata przyniosły znaczące zmiany w sektorze budownictwa przemysłowego, głównie za sprawą dwóch trendów: ekologii i cyfryzacji. Coraz większa świadomość ekologiczna i regulacje środowiskowe wpływają na podejmowane metody budowy. Używanie materiałów o wysokiej izolacyjności i trwałości, jak również instalacje oparte o odnawialne źródła energii, stają się standardem. Z kolei cyfryzacja, w tym wykorzystanie technologii takich jak BIM (Building Information Modeling) czy wirtualna rzeczywistość, rewolucjonizuje sposób projektowania, realizacji oraz zarządzania projektami budowlanymi. To pozwala na bardziej efektywne zarządzanie kosztami i czasem, a także na zwiększenie bezpieczeństwa na placach budowy.
Prognozy na przyszłość
Sektor przemysłowy stoi przed szeregiem wyzwań, ale również nowymi możliwościami. Rozwój e-commerce, który został dodatkowo przyspieszony przez pandemię, zwiększa zapotrzebowanie na nowoczesne powierzchnie magazynowe i logistyczne. To z kolei otwiera nowe perspektywy dla inwestycji w mniej rozwiniętych regionach, co może przynieść korzyści dla lokalnych gospodarek i zrównoważyć rozwój przemysłowy w kraju.
Rynku budownictwa przemysłowego w Polsce
Mimo pewnych przeszkód przyszłość budownictwa przemysłowego w Polsce rysuje się w jasnych barwach. Sektor ten, będący na styku innowacji technologicznych i ekologicznych, ma potencjał do dalszego rozwoju i wpływania na kształtowanie nowoczesnej infrastruktury przemysłowej kraju. Odpowiednie strategie i elastyczność w dostosowywaniu do zmieniających się warunków rynkowych będą kluczowe dla utrzymania dynamiki i eksploatacji nowych możliwości przez liderów branży.
O MarketHub: Założona w 2006 roku firma MarketHub specjalizuje się w dostarczaniu zaawansowanych analiz rynkowych, wspierając dynamiczny rozwój przedsiębiorstw. Z sukcesem zrealizowali ponad 800 projektów, często angażując się w badania specjalistyczne, niszowe lub wyjątkowo skomplikowane, dla szerokiego spektrum branż. Ich usługi cieszą się uznaniem przede wszystkim wśród małych i średnich przedsiębiorstw z Polski oraz międzynarodowych rynków.

Sieć stacji paliw MOYA otworzyła jubileuszową 500. stację w Kobyłce

Koniec przebudowy ul. Suwak. Na Służewcu pojedziemy nową ulicą!

Modernizacje w branży wod-kan
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Ochrona środowiska

Kraje dotknięte powodzią z 2024 roku z dodatkowym wsparciem finansowym. Europosłowie wzywają do budowy w UE lepszego systemu reagowania na kryzysy
W lipcu Parlament Europejski przyjął wniosek o uruchomienie 280,7 mln euro z Funduszu Solidarności UE na wsparcie sześciu krajów dotkniętych niszczycielskimi powodziami w 2024 roku. Polska otrzyma z tego 76 mln euro, a środki mają zostać przeznaczone na naprawę infrastruktury czy miejsc dziedzictwa kulturowego. Nastroje polskich europosłów związane z funduszem są podzielone m.in. w kwestii tempa unijnej interwencji oraz związanej z nią biurokracji. Ich zdaniem w UE potrzebny jest lepszy system reagowania na sytuacje kryzysowe.
Handel
Nestlé w Polsce podsumowuje wpływ na krajową gospodarkę. Firma wygenerowała 0,6 proc. polskiego PKB [DEPESZA]

Działalność Nestlé w Polsce wsparła utrzymanie 45,2 tys. miejsc pracy i wygenerowała 20,1 mld zł wartości dodanej dla krajowej gospodarki. Firma przyczyniła się do zasilenia budżetu państwa kwotą 1,7 mld zł – wynika z „Raportu Wpływu Nestlé” w Polsce przygotowanego przez PwC na podstawie danych za 2023 rok.
Polityka
M. Kobosko: Surowce dziś rządzą światem i zdecydują o tym, kto wygra w XXI wieku. Zasoby Grenlandii w centrum zainteresowania

Duńska prezydencja w Radzie Unii Europejskiej rozpoczęła się 1 lipca pod hasłem „Silna Europa w zmieniającym się świecie”. Według zapowiedzi ma się ona skupiać m.in. na bezpieczeństwie militarnym i zielonej transformacji. Dla obu tych aspektów istotna jest kwestia niezależności w dostępie do surowców krytycznych. W tym kontekście coraz więcej mówi się o Grenlandii, autonomicznym terytorium zależnym Danii, bogatym w surowce naturalne i pierwiastki ziem rzadkich. Z tego właśnie powodu wyspa znalazła się w polu zainteresowania Donalda Trumpa.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.