Komunikaty PR

Ochrona drzew w procesie inwestycyjnym. Dlaczego jest to tak istotne?

2023-08-28  |  12:36
Biuro prasowe

Procesy inwestycyjne znacząco wpływają na stan zieleni w miastach. Aby zapobiegać ewentualnym szkodom wyrządzonym przez działania człowieka w tym zakresie, stosuje się specjalną ochronę drzew. Minimalizuje ona skutki procesów związanych z inwestycjami miejskimi i pozwala zadbać o przyrodę, która po zakończeniu inwestycji ma szansę na dalsze funkcjonowanie. Dowiedz się, dlaczego jest to tak ważne działanie z perspektywy ekosystemu.

Zieleń w procesie inwestycyjnym

Zielono-niebieska infrastruktura miejska jest niezwykle ważna. Bardzo istotne jest, zachowanie jej dobrej kondycji w celu wydłużenia żywotności. Drzewa to jedne z ważniejszych elementów przyrody w miastach. Nie tylko dają one latem cień, ale także wspierają bioróżnorodność oraz wpływają na inne komponenty środowiska - szczególnie te, które są narażone na różnego rodzaju zagrożenia.

W trakcie trwania jakiejkolwiek budowy, zieleń, a szczególnie drzewa, narażone są na wszelkiego rodzaju uszkodzenia mechaniczne, a także na stres abiotyczny. Wówczas dochodzi do obumarcia tych roślin, które są uszkodzone przez prace budowlane. Może to nastąpić w okresie nawet od 5 do 12 lat po zakończeniu danej inwestycji. Zjawisko to nazywane jest tzw. stresem budowlanym i wiąże się ze zmianami warunków siedliskowych, które powstały w procesie realizacji inwestycji.

- Pomimo że skala uszkodzonych drzew w mieście jest bardzo niepokojąca, to nadal brakuje badań w tym temacie. Dla przykładu, na podstawie danych z jednostek zarządzających zielenią w Warszawie w latach 2009-2014, liczba drzew zmniejszyła się o 147 tys., a rocznie średnio ubywa aż 24,5 tys. Można to porównać z liczbą nasadzanych corocznie drzew, czyli ok. 8 tys., aby sądzić, że sama Warszawa traci ponad 16,5 tys. drzew rocznie - mówi Marta Stobińska z LEMITOR Ochrona Środowiska.

W związku z powyższym problemem coraz częściej mówi się o ochronie drzew w procesie inwestycyjnym. W 2021 r. powstały standardy, wydane przez badaczy i praktyków, które dotyczą odpowiedniej ochrony właśnie w trakcie całego procesu inwestycyjnego. Celem było zaznajomienie społeczeństwa z procedurą i sposobami ochrony zieleni, w zależności od etapu prowadzonej inwestycji, a także z zaleceniami dotyczącymi narzędzi niezbędnych do ochrony zieleni.

Sposoby na ochronę drzew w procesie inwestycyjnym

Najmniej efektywnym sposobem ochrony takich drzew jest obecnie panujące prawo państwowe. Jest ono uważane za mało elastyczne i zbyt ogólne. Lepiej funkcjonuje prawo lokalne, natomiast najlepiej sprawdza się podnoszenie świadomości na temat wartości drzew, w szczególności wśród właścicieli i inwestorów - i to tu należy położyć największy nacisk. Niestety problemem wpływającym na nieprzestrzeganie aspektów prawnych, jest niechęć do opóźnień w trakcie realizacji, które mogą być spowodowane działaniami związanymi z ochroną drzew. Jak więc najefektywniej chronić zieleń w trakcie budowy?

1. Wydzielenie strefy ochronnej drzewa, czyli tzw. SOD

Jest to specyficzny obszar wokół drzewa, gdzie cała jego powierzchnia podlega ochronie. Wlicza się w niego również system korzeniowy, pień i koronę. Wygrodzenie powinno obejmować min. 1,5 m wysokości i stanowić stabilne zabezpieczenie uniemożliwiające przemieszczanie się.

 2. Zabezpieczenie pnia za pomocą desek

Jeśli nie można wyznaczyć SOD, wówczas zaleca się zabezpieczenie drzewa za pomocą desek o wysokości min. 2 m (optymalnie 2-3 m wysokości). W przypadku młodych i wielopniowych drzew, tego rodzaju zabezpieczeń powinno się unikać. Powinny być one stabilizowane specjalnymi palikami.

3. Wygrodzenie krzewów, drzew młodych oraz wielopniowych

To rodzaj zabezpieczenia, który stanowi swego rodzaju profilaktykę i obejmuje tymczasowe podwiązanie konarów i gałęzi, które są najbardziej narażone na styczność z obszarem inwestycji lub sprzętem budowlanym. Gdy nie jest to z jakiegoś powodu możliwe, dopuszcza się cięcie, pod warunkiem, że jest ono zgodne z zalecanym standardem i jest wykonywane wyłącznie pod nadzorem i po uzgodnieniu z inspektorem nadzoru w zakresie ochrony zieleni.

4. Zabezpieczenie korzeni - ciągi techniczne

Gdy w procesie inwestycyjnym niezbędne jest wykonanie prac w obrębie SOD, do tego celu powinno się wykorzystywać drogi technologiczne z zachowaniem odpowiednich zasad. Należy do nich m.in. dbałość o grunt, ochrona korzeni przed nadmiernym zagęszczeniem czy ograniczenie zdejmowania wierzchniej warstwy gruntu do warstwy darni, aby maksymalnie ograniczyć uszkodzenia mechaniczne.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Ochrona środowiska „Zamień jednorazowe butelki na lepsze” – mały krok, realna zmiana. Kampania SodaStream prezentuje bąbelkową rewolucję Biuro prasowe
2025-04-22 | 13:00

„Zamień jednorazowe butelki na lepsze” – mały krok, realna zmiana. Kampania SodaStream prezentuje bąbelkową rewolucję

Z okazji Dnia Ziemi marka SodaStream przypomina, że zmiana może zacząć się od jednej decyzji – i jednej butelki wielorazowej. Nowa kampania „Zamień jednorazowe butelki na
Ochrona środowiska Amazon 5. rok z rzędu największym na świecie korporacyjnym nabywcą energii odnawialnej
2025-01-21 | 06:00

Amazon 5. rok z rzędu największym na świecie korporacyjnym nabywcą energii odnawialnej

Zgodnie z danymi Bloomberg NEF, Amazon jest 5. rok z rzędu największym na świecie korporacyjnym nabywcą energii odnawialnej, Globalny lider e-commerce i jedna
Ochrona środowiska Poznaliśmy zwycięzców globalnego konkursu Go Green with Taiwan
2024-12-19 | 15:00

Poznaliśmy zwycięzców globalnego konkursu "Go Green with Taiwan"

Trzy zespoły z Wielkiej Brytanii, Węgier i Filipin zdobyły główne nagrody o wartości 20 000 dolarów za swoje innowacyjne i zrównoważone projekty. W konkursie wzięło

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Targi Bezpieczeństwa

Bankowość

Finansowanie Europejskiego Banku Inwestycyjnego wspiera rozwój OZE czy infrastruktury drogowej. Wśród nowych priorytetów bezpieczeństwo i obronność

Od momentu przystąpienia do UE polska gospodarka urosła dwukrotnie – skumulowany wzrost PKB wyniósł 99 proc., a połowa wzrostu wynikała z członkostwa w UE. Duża w tym zasługa Europejskiego Banku Inwestycyjnego, który od 2004 roku przekazał w Polsce 100 mld euro w finansowanie projektów związanych m.in. z efektywnością energetyczną, OZE czy zrównoważonym rozwojem miast. EBI zwiększa też inwestycje w obronność i bezpieczeństwo – w 2024 roku bank zainwestował 300 mln euro w pierwszy polski program satelitarny.

Polityka

Duży udział własności państwowej negatywnie wyróżnia Polskę na tle Europy. Większość Polaków za ograniczeniem wpływu polityków na gospodarkę

Polska negatywnie wyróżnia się na tle krajów UE i OECD pod względem własności państwowej. Państwo kontroluje nie tylko duże, kluczowe dla gospodarki przedsiębiorstwa, lecz również graczy w mniej znaczących sektorach, jak słodycze czy armatura. Zdaniem przedstawicieli FOR „zatruwa” to zarówno gospodarkę, jak i politykę. W badaniach organizacji Polacy wypowiedzieli się proprywatyzacyjnie, choć w przypadku pytań o prywatyzacje dużych firm już nie byli tak zdecydowani.

Transport

Polska jednym z największych rynków aut używanych na świecie. Dwie trzecie kierowców planuje zakup z drugiej ręki

66 proc. konsumentów, którzy w ciągu najbliższych trzech lat chcą zmienić samochód, deklaruje zakup z drugiej ręki – wynika z badania autoDNA. W Polsce na jedno auto nowe, z salonu, przypada pięć używanych. Chociaż rynek wtórny się stopniowo profesjonalizuje, wciąż liczne są nieprawidłowości i próby oszukania kupującego. 81 proc. kupujących deklaruje, że weryfikuje stan auta przed zakupem, ale często jest to bardzo pobieżny proces.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.