Komunikaty PR

Polskie miasta się zazieleniają - nowe badanie!

2024-10-10  |  12:39

Aż 16 z 30 największych polskich miast aktywnie angażuje mieszkańców w zazielenianie swojego otoczenia - wynika z pionierskiego raportu „Barometr Dotlenionych 2024”. To pierwsze tak kompleksowe badanie analizujące możliwości udziału mieszkańców w tworzeniu zielonych przestrzeni miejskich w Polsce. Które miasta oferują najbardziej innowacyjne rozwiązania, a które planują nowe inicjatywy? Sprawdź, jakie możliwości daje Twoje miasto i dowiedz się, jak możesz przyczynić się do rozwoju zieleni w swojej okolicy!

Dotlenieni to organizacja łącząca ludzi z naturą. Od niemal dekady zaprasza Polaków do wspólnego zazieleniania terenów miejskich i leśnych. Każdego roku organizuje na terenie całego kraju ponad 50 tego typu wydarzeń, w których łącznie bierze udział kilka tysięcy osób.

Zielone miasta z wyboru mieszkańców

Badanie przeprowadzone w okresie od lutego do kwietnia 2024 roku objęło 30 największych polskich miast. Analiza wykazała, że łącznie realizowanych jest w nich 27 różnorodnych inicjatyw związanych z sadzeniem drzew i tworzeniem nowych przestrzeni zielonych, w których uczestniczyć mogą mieszkańcy.

Jakie możliwości dla mieszańców ujawniło badanie? Krakowianie mogą zasadzić drzewo upamiętniające narodziny dziecka w ramach programu "Park Krakowian", we Wrocławiu podobna akcja nosi nazwę "WROśnij we WROcław". W akcji biorą udział rodziny najmłodszych wrocławian, które drzewkami świętują pojawienie się na świecie ich dziecka. Podobne akcje są organizowane m.in. w Tychach, Gorzowie Wielkopolskim oraz Płocku. Z kolei w Warszawie, Katowicach i Lublinie działają Zielone Fundusze umożliwiające zgłaszanie własnych inicjatyw lub finansowe wsparcie rozwoju terenów zielonych.

W Częstochowie realizowany jest program "Posadźmy drzewo w Częstochowie", a w Katowicach "wCOP Drzewo". Gdynia prowadzi akcję edukacyjną "Posadź drzewo", w Tarnowie, Opolu i Płocku funkcjonują mechanizmy umożliwiające mieszkańcom zgłaszanie i realizację projektów nasadzeń. Warszawa oferuje "Miejskie Centrum Kontaktu Warszawa 19115", gdzie można zgłosić pomysł na ulepszenie miasta, w tym zasadzenie drzewa. We Wrocławiu działa również program "Zielony Mecenat", pozwalający na przekazanie środków na rośliny lub inne elementy zagospodarowania miejskich terenów zieleni.

Ponadto, we wszystkich miastach biorących udział w badaniu realizowane są Budżety Obywatelskie, w ramach których możliwe jest zgłoszenie projektów związanych z tworzeniem nowych miejsc zielonych i zaangażowaniem lokalnej społeczności.

Te różnorodne inicjatywy pokazują, jak miasta angażują mieszkańców w tworzenie zielonej przestrzeni miejskiej, jednocześnie budując świadomość ekologiczną i wzmacniając więzi społeczne.

Zieleń miejska - budowanie zaangażowanej społeczności

Coraz więcej mieszkańców miast aktywnie poszukuje możliwości uczestnictwa w zazielenianiu swojego otoczenia. Widzimy rosnącą świadomość ekologiczną i chęć podejmowania konkretnych działań. Ludzie są gotowi poświęcać swój czas, a nawet ponosić dodatkowe koszty, by przyczynić się do rozwoju terenów zielonych w swoim mieście.

Zaangażowanie mieszkańców w nasadzenia i pielęgnację zieleni miejskiej ma ogromne znaczenie dla budowania lokalnej społeczności. Wspólne działania na rzecz środowiska nie tylko poprawiają estetykę i mikroklimat miasta, ale także wzmacniają więzi sąsiedzkie i poczucie odpowiedzialności za wspólną przestrzeń. Mieszkańcy, którzy sami sadzili drzewa czy zakładali ogrody społeczne, czują silniejszą więź z tymi miejscami i są bardziej skłonni do dbania o nie w przyszłości.

- Przygotowaliśmy Barometr Dotlenionych, aby pokazać skalę i różnorodność inicjatyw angażujących mieszkańców w zazielenianie miast. Nasz raport prezentuje obecną sytuację i może być inspiracją dla samorządów, organizacji pozarządowych i mieszkańców. Wierzymy, że wspólne działanie jest kluczem do stworzenia bardziej zielonych i przyjaznych przestrzeni miejskich - mówi Marek Kołkowski, CEO Dotlenieni.org.

Celem raportu jest nie tylko zebranie danych, ale przede wszystkim inspirowanie do działania. Chcemy pokazać, że uczestnictwo mieszkańców w procesie zazieleniania miast przynosi wymierne korzyści. Nasz raport ma być wstępem i narzędziem do budowania świadomego, zaangażowanego społeczeństwa obywatelskiego, które aktywnie kształtuje swoje otoczenie - dodaje Marek Kołkowski.

Wyzwania, rekomendacje i partnerzy zmian w miastach

Czy już wiadomo, jakie działania należy podjąć dalej? Raport przedstawia różnorodne podejścia do zazieleniania miast i możliwości uczestnictwa mieszkańców w tych procesach. Wśród kluczowych elementów wymienia się planowanie oparte na potrzebach mieszkańców, edukację ekologiczną, współpracę międzysektorową i innowacyjne formy angażowania społeczności. Główne wyzwania to ograniczone zasoby terenów zielonych oraz potrzeba zwiększenia skali działań.

Badanie pokazało również rosnącą rolę partnerstw międzysektorowych, w tym rolę sektora prywatnego w zazielenianiu miast. Firmy nie tylko zapewniają finansowanie, ale także angażują pracowników w ramach wolontariatu. Przedstawiciele sektora prywatnego mogą zatem stać się naturalnym partnerem miast, pozwalającym na zorganizowanie większej liczby interesujących akcji pro-ekologicznych, w które może włączyć się lokalna społeczność.

Co dalej? Działajmy!

Barometr Dotlenionych 2024 wskazuje, że w wielu największych miastach naszego kraju organizowane są akcje o charakterze ekologicznym i prośrodowiskowym, w które każdy z nas może się zaangażować. Wspólne działania na rzecz zieleni miejskiej nie tylko poprawiają jakość życia w miastach, ale również mogą przyczyniać się do budowania silniejszych, bardziej zintegrowanych społeczności lokalnych.

Pełny raport „Barometr Dotlenionych" zawiera szczegółową analizę inicjatyw w poszczególnych miastach, w które mogą włączyć się mieszkańcy oraz przykłady dobrych praktyk. To cenna lektura dla urzędników, aktywistów miejskich, przedstawicieli biznesu i wszystkich zainteresowanych przyszłością polskich miast.

Aktywne uczestnictwo mieszkańców w zazielenianie miast to nie tylko sposób na poprawę estetyki i ekologii miejskiej przestrzeni, ale przede wszystkim droga do budowania aktywnych, świadomych i zintegrowanych społeczności.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Ochrona środowiska Mariusz Antolak/Fundacja „W Krajobrazie”
2024-10-08 | 13:30

Ogólnopolska Konferencja Ekspercka „W krajobrazie Mazur" – 17 października 2024

W czwartek, 17 października, w godzinach 11:00-19:00 w Mazurskim Centrum Bioróżnorodności i Edukacji Przyrodniczej „KUMAK” w Urwitałcie k. Mikołajek
Ochrona środowiska Wyniki testów zbiórki opakowań Eurocash przed wprowadzeniem systemu kaucyjnego
2024-10-02 | 16:00

Wyniki testów zbiórki opakowań Eurocash przed wprowadzeniem systemu kaucyjnego

Grupa Eurocash, podobnie jak cała branża, przygotowuje się do wdrożenia nowego systemu kaucyjnego, który ma obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku. Razem z właścicielami wybranych
Ochrona środowiska Amazon uruchamia w Polsce program Climate Pledge Friendly
2024-09-26 | 12:00

Amazon uruchamia w Polsce program Climate Pledge Friendly

Ponad połowa (56 proc.) kupujących w Polsce ma problem z identyfikacją produktów zgodnych z ideą zrównoważonego rozwoju. Rozpoczęty przez Amazon program Climate Pledge

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Green Industry Summit 2024

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

Farmacja

Pracujący personel medyczny coraz mocniej odczuwa skutki braków kadrowych w ochronie zdrowia. Zmagają się z wypaleniem zawodowym i chcą odejść z zawodu

Polski system ochrony zdrowia mierzy się z narastającym problemem braków kadrowych. Jego skutki odczuwają też coraz bardziej przeciążeni i przepracowani lekarze, pielęgniarki, położne i pozostały personel medyczny. 50 proc. menedżerów i dyrektorów placówek medycznych wskazuje na coraz częstsze w tych grupach wypalenie zawodowe, przewlekły stres i brak work–life balance, a 33 proc. deklaruje, że z tego powodu personel medyczny coraz częściej decyduje się na odejście z zawodu – wynika z nowego raportu Philips „Future Health Index 2024”. Oprócz kształcenia nowych kadr rozwiązaniem może być także szersze wykorzystanie technologii.

DlaWas.info

Bankowość

Już sześciolatki korzystają z bankowości elektronicznej. Często nie są świadome cyberzagrożeń

Zdaniem 88 proc. badanych Polaków dzieci powinny mieć własne pieniądze w postaci kieszonkowego  – wynika z badania Ogólnopolskiego Panelu Badawczego Ariadna „Zachowania finansowe rodziców wobec dzieci”. Dostęp do pieniędzy mają już kilkuletnie dzieci, które korzystają przy tym z bankowości mobilnej. Z badań prowadzonych na zlecenie ING wynika jednak, że spora grupa dzieci aktywnych w internecie padła już ofiarami przestępstw cybernetycznych polegających na kradzieży tożsamości czy pieniędzy.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.