Komunikaty PR

Ormana wśród „Najlepszych wiosek turystycznych 2024"

2024-12-05  |  13:10
Biuro prasowe
Kontakt
Emilia Potocka
Synertime

Aleja Wyścigowa
02-681 Warszawa
e.potocka|synertime.pl| |e.potocka|synertime.pl
668132416
www.synertime.pl

Wioska Ormana, położona u podnóża gór Taurus w prowincji Antalya, w samym sercu Riwiery Tureckiej, znalazła się na liście „Najlepszych wiosek turystycznych 2024” według Światowej Organizacji Turystyki (UN Tourism). To prestiżowe wyróżnienie podkreśla historyczną architekturę wioski, jej wyjątkowe piękno przyrodnicze oraz wkład w rozwój zrównoważonej turystyki i obszarów wiejskich. Ormana jest piątą turecką wioską uhonorowaną tym tytułem, dołączając do Mustafapaşy i Taraklı (2021), Birgi (2022) oraz Şirince (2023).

Położona pośród potoków wpadających do rzeki Manavgat, Ormana to historyczna wioska Yörüków (dawnych nomadów) usytuowana w okolicy İbradı, zaledwie 2,5 godziny jazdy od centrum Antalyi. Ta malownicza miejscowość od lat pozostaje ukrytym klejnotem, oferującym spokojny wypoczynek w otoczeniu natury. Jako osada istniejąca już od czasów hellenistycznych, wyróżnia się także bogactwem kulturowym i historycznym. Dziś Ormana, licząca zaledwie 600 mieszkańców, przyciąga podróżnych szukających autentycznych doznań, zwłaszcza dzięki doskonale zachowanej architekturze wernakularnej oraz obchodzonemu od 57 lat festiwalowi winogron.

350-letni cud architektury – guzikowe domy

Ormana łączy w sobie wielowiekową historię, kulturę i naturalne piękno. Charakterystyczne dla wioski guzikowe domy, zbudowane bez użycia zaprawy murarskiej, wyłącznie z kamieni i drewna cedrowego, są jednymi z najbardziej zrównoważonych przykładów lokalnej architektury w Türkiye (Turcji). W tych budowlach drewno cedrowe stanowi solidną konstrukcję, która utrzymuje kamienie na miejscu. Nazwa „guzikowe domy” pochodzi od widocznych elementów drewnianych, przypominających guziki.

Choć metoda budowy tych domów jest niezwykle unikatowa, jeszcze bardziej fascynuje ich trwałość. Dzięki elastyczności konstrukcji kamienie potrafią dostosować się do ruchów ziemi, a grube ściany gwarantują ciepło zimą i przyjemny chłód w okresie letnim. W ostatnim czasie Ormana stała się popularnym kierunkiem na szlaku zrównoważonej turystyki w górach Taurus, dzięki renowacji tych wyjątkowych budowli. Niektóre odrestaurowane domy przekształcono w butikowe hotele, które oferują gościom autentyczne doświadczenie lokalnego stylu życia i pozwalają poczuć ducha regionu.

Przygody w duchu zrównoważonego rozwoju

Oprócz wyjątkowej architektury Ormana oferuje bogactwo historyczne i przyrodnicze, a także liczne atrakcje, takie jak obserwacja dzikiej przyrody, safari fotograficzne, eksploracja jaskiń czy trekking. Te aktywności czynią wioskę idealnym celem podróży dla osób pragnących odkrywać wiejskie krajobrazy i tradycyjny styl życia w Türkiye (Turcji). Przybywających gości wita zapierający dech w piersiach widok – malowniczy krajobraz wioski z tarasów widokowych, gdzie błękit nieba łączy się z zielenią okolicznych lasów. Po zarezerwowaniu pobytu w jednym z guzikowych domów, można posmakować lokalnego życia, słuchając codziennych rozmów mieszkańców w kawiarniach lub ciesząc się spokojem podczas spacerów wąskimi, klimatycznymi uliczkami.

Wśród miejsc, które warto odwiedzić w Ormanie i jej okolicach, wyróżniają się Jaskinia Altınbeşik oraz równina Eynif. Jaskinia Altınbeşik to prawdziwy cud natury – mieści największe podziemne jezioro w Türkiye (Turcji) i trzecie co do wielkości w Europie. Zachwycająca podziemna sceneria urzeka formacjami trawertynowymi, stalaktytami i stalagmitami, które tworzą spektakularny krajobraz.

W pobliżu Parku Narodowego Jaskini Altınbeşik, pierwszego i jedynego parku narodowego w Türkiye (Turcji), którego główną atrakcją jest jaskinia, rozciąga się równina Eynif o powierzchni 90 000 hektarów. Położona na trasie historycznego Jedwabnego Szlaku, stanowi obecnie dom dla setek dzikich koni yılkı, których widok robi ogromne wrażenie. Na równinie czekają na odwiedzających Zajazd Tol (Tol Han) z czasów seldżuckich oraz starożytne miasto Erymna z okresu rzymskiego.

Ormana jest również znana ze swoich winnic. Podróżni mogą je odwiedzać i odkrywać wyjątkowe połączenie lokalnego koziego sera z winogronami. Co więcej, we wrześniu odbywa się tu coroczny festiwal winogron, który ma na celu celebrację odmiany zwanej çavuş. Osoby odwiedzające Ormanę w tym czasie mają szansę wziąć udział w wydarzeniu, skosztować tych wyjątkowych owoców i poznać tajniki uprawy winorośli w regionie.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Synertime
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Podróże Wilno przyozdabia swoje pomniki w przytulne, dziergane akcesoria na sezon świąte Biuro prasowe
2024-12-11 | 14:00

Wilno przyozdabia swoje pomniki w przytulne, dziergane akcesoria na sezon świąte

Wilno świętuje sezon świąteczny, przystrajając swoje ikoniczne pomniki w ręcznie dziergane świąteczne stroje. Ta kreatywna inicjatywa podkreśla bożonarodzeniowego ducha miasta – to
Podróże Polacy największymi poszukiwaczami przygód w Europie!
2024-12-10 | 12:00

Polacy największymi poszukiwaczami przygód w Europie!

Aż 71% Polaków uważa się za poszukiwaczy przygód – wynika z badania przeprowadzonego przez OnePlus. To najwyższy wynik wśród analizowanych europejskich
Podróże Hity cenowe świątecznych wyjazdów
2024-12-09 | 12:00

Hity cenowe świątecznych wyjazdów

Coraz więcej Polaków rezygnuje ze spędzania świąt w tradycyjny sposób: w rodzinnym gronie, z wigilijnymi potrawami i siedzeniem przy stole. Część zamienia polską,

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

IMM Szkolenie

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Media i PR

Coraz większa rola sztucznej inteligencji w marketingu. Wirtualni influencerzy na razie pozostają ciekawostką

Prawie 70 proc. strategii marketingowych wykorzystuje obecnie sztuczną inteligencję, a w przypadku kampanii influencerskich – prawie połowa – wynika z badań duńskiej firmy Influencer Marketing Hub. Technologia ta ułatwia dobór influencerów, przewidywanie trendów i analizę zaangażowania odbiorców. Marki tworzą także kontent z wykorzystaniem AI, a nawet swoich wirtualnych influencerów. Choć pozostają oni na razie ciekawostką na rynku, to budzą szereg pytań o to, co w influencer marketingu najważniejsze, czyli autentyczność i zaufanie.

Finanse

Kobiety nie wierzą w swoje kompetencje dotyczące inwestowania. Niska samoocena często przeszkadza w podjęciu pierwszych kroków

Kobiety-inwestorki – częściej niż inwestujący mężczyźni – są nastawione na zapewnienie bezpieczeństwa i ochronę kapitału, dlatego portfele inwestycyjne obu płci często wyraźnie się różnią – wynika z raportu „Polak inwestor 2024”. Panie wybierają zwykle produkty, które zapewniają może mniejszy zysk, ale są bezpieczniejsze. Powodem jest nie tylko ich motywacja, lecz również niska samoocena. Kobiety są znacznie mniej pewne swojej wiedzy dotyczącej inwestowania w porównaniu z mężczyznami.

Handel

Polacy rozsądni w podejściu do prezentów. Kierują się ich praktycznością i ceną

Polacy coraz częściej z wyprzedzeniem kupują prezenty świąteczne. Kierują się przy tym ich funkcjonalnością, ale przede wszystkim ceną. Wielu z nich z tego właśnie powodu wybiera do zakupów okres Black Friday i towarzyszących mu przecen. Na liście najchętniej kupowanych prezentów wysoką pozycję zajmują książki, wśród zabawek dominują za to klocki.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.