Mówi: | Patrycja Zamorska, menedżer ds. ESG, Grupa Bielenda, zwycięzca II Edycji Programu Razem dla Planety w kategorii Innowator Roku Weronika Krzywicka-Styzińska, menedżer ds. ESG, Solaris Bus & Coach, zwycięzca II Edycji Programu Razem dla Planety w kategorii Promotor Neutralności Klimatycznej Marek Fajferek, członek zarządu ds. rozwoju, Grupa FLUKAR, zwycięzca II Edycji Programu Razem dla Planety w kategorii Mistrz Obiegu Zamkniętego Janusz Wołejszo, prezes zarządu Troton, laureat Diamentowej Planety w II Edycji Programu Razem dla Planety w kategorii Lider Zrównoważonego Rozwoju MŚP |
Firmy nie znają korzyści z wdrażania zrównoważonego rozwoju. Swój ślad węglowy mierzy tylko co piąta firma
21 proc. firm nie dostrzega żadnych korzyści z wdrażania zrównoważonego rozwoju, a 16 proc. nie umie takich wskazać – wynika z badania Kantar dla BASF Polska. Organizacje, które takie działania mają w swojej strategii i je realizują, mają w tej kwestii odmienne zdanie. Poza ochroną środowiska wskazują na tak istotne kwestie jak korzyści wizerunkowe, ekonomiczne i szybszy rozwój firmy. Do podnoszenia świadomości mają służyć takie programy jak „Razem dla Planety” spółki BASF, który nagradza liderów takich działań i ich innowacyjne projekty.
Jak wskazuje badanie Kantar dla BASF, osiem na 10 firm podkreśla, że w jakiś sposób uwzględnia w swojej działalności kwestie zrównoważonego rozwoju. Poziom deklaracji jest wysoki, ale w praktyce wygląda to nieco gorzej. Tylko 10 proc. ma strategię dotyczącą ESG, a kolejne 20 proc. nad nią pracuje. Swój ślad węglowy mierzy średnio co piąta badana firma, ale wśród małych podmiotów 61 proc. tego nie mierzy i – co istotne – nie planuje tego robić. Eksperci podkreślają, że może to wynikać z niewiedzy na temat korzyści, jakie dają działania na rzecz zrównoważonego rozwoju, zarówno w obszarze ekologii, jak i społeczeństwa. Dlatego tak istotne jest wskazywanie pozytywnych przykładów firm, które od wielu lat systematycznie realizują swoje strategie w tych obszarach i odczuwają związane z tym korzyści.
– Zrównoważony rozwój to dziś nieodłączny element i powinniśmy traktować go priorytetowo – podkreśla Patrycja Zamorska, menedżer ds. ESG Grupy Bielenda, zwycięzcy II edycji programu „Razem dla Planety” w kategorii Innowator Roku. – W naszym przypadku patrzymy na to holistycznie, nie tylko przez pryzmat śladu węglowego, redukcji emisji i rozwiązań z zakresu efektywności energetycznej, które już od kilku lat wdrażamy we wszystkich naszych lokalizacjach, ale również pod kątem zanieczyszczeń, oszczędności surowców, odpadów opakowaniowych i tak naprawdę na każdym poziomie wewnątrz organizacji.
Bielenda skupia się na tworzeniu kosmetyków opartych na naturalnych składnikach aktywnych, które są bezpieczne i przyjazne dla skóry. W swojej marce tołpa 99,4 proc. produktów jest bez mikroplastiku, a tam gdzie jest to możliwe, surowce pozyskuje z certyfikowanych źródeł albo z upcyclingu. Dodatkowo firma oblicza ślad węglowy i posiada strategię na jego redukcję – zgodnie z danymi spółki od 221 roku ślad węglowy udało się zredukować o 16 proc.
– Coraz więcej firm jest zainteresowanych zrównoważonym rozwojem. Jest to związane m.in. z faktem, że dynamicznie zmienia się legislacja, która wymaga od firm dostosowywania się do tych zmian. W efekcie wiele przedsiębiorstw jest coraz dojrzalszych w tym obszarze, ich działania są w tej chwili dużo bardziej zrównoważone, dużo bardziej mierzalne – mówi Weronika Krzywicka-Styzińska, menedżerka ds. ESG w Solaris Bus & Coach, zwycięzcy II edycji programu „Razem dla Planety” w kategorii Promotor Neutralności Klimatycznej. – Podjęliśmy zobowiązanie, że do 2045 roku zredukujemy nasze emisje netto do zera i cały czas dążymy do tego, żeby w strukturze naszej sprzedaży zwiększać udział pojazdów zero- i niskoemisyjnych. Wdrażamy też szereg innych działań, które mają obniżyć emisyjność naszych procesów.
Kapituła konkursu doceniła m.in. produkcję zeroemisyjnego autobusu miejskiego zasilanego wodorowym ogniwem paliwowym, co przyczynia się do obniżania emisji w miastach. Poza tym Solaris zainwestował w instalacje fotowoltaiczne w swoich zakładach, dzięki czemu udział OZE w miksie energetycznym wzrósł do 90 proc., oraz we flotę elektrycznych wózków widłowych, aut elektrycznych i hybrydowych.
– Zrównoważony rozwój to klucz do rozwijania biznesu, zwłaszcza w przypadku takich firm jak nasza, ponieważ działamy w branży recyklingowej. Naszym surowcem do późniejszej produkcji jest odpad, który zbieramy i zagospodarowujemy, przyczyniając się do ochrony środowiska – dodaje Marek Fajferek, członek zarządu ds. rozwoju w Grupie FLUKAR, zwycięzcy II edycji programu „Razem dla Planety” w kategorii Mistrz Obiegu Zamkniętego.
Flukar, producent środków smarnych, zainwestował w technologię odzysku strumieni odpadów węglowodorowych. Dzięki temu jest w stanie odzyskiwać 70 proc. bazy olejowej i osiągnąć czterokrotnie mniejszą emisję ekwiwalentu CO2 oleju z regeneracji w porównaniu do oleju produkowanego z ropy naftowej.
Ochrona środowiska to główna korzyść, którą wskazują firmy wdrażające działania z obszaru ESG. Jak wynika z badania BASF, ten aspekt motywuje co trzecie przedsiębiorstwo. 22 proc. wskazało z kolei na korzyści wizerunkowe, a 13 proc. – na korzyści ekonomiczne. Po 7 proc. firm wśród korzyści wymieniło: większą liczbę kontrahentów, rozwój firmy i jej produktów oraz dbałość o pracowników i lepsze warunki pracy.
– Nasi pracownicy mają świadomość i dobrze rozumieją to, że jesteśmy firmą chemiczną i w jakim środowisku działamy, więc musimy zadbać o to środowisko i lokalną społeczność. Korzystamy w 100 proc. z odnawianej energii, mamy własną fotowoltaikę, oczyszczamy powietrze systemami węglowymi i recyklingujemy odpady tak, że one wracają do powtórnego przetworzenia. W ramach zrównoważonego rozwoju organizujemy też m.in. społeczną akcję sprzątania brzegów Parsęty we współpracy z miejscową społecznością i szkołami. To jest swego rodzaju festyn, w trakcie którego zbieramy średnio kilkadziesiąt ton odpadów. Przy okazji co roku sadzimy też kilka tysięcy drzew. Do tej pory posadziliśmy ich prawie 150 tys. i to też jest działanie, w które angażujemy lokalną społeczność – mówi Janusz Wołejszo, prezes firmy Troton, która dostała Diamentową Planetę w kategorii Lider Zrównoważonego Rozwoju MŚP w II edycji programu „Razem dla Planety”.
Troton specjalizuje się w produkcji chemicznych produktów do naprawy i konserwacji karoserii samochodowych. Na terenie zakładu w Gościnie została zainstalowana i uruchomiona nowa instalacja ograniczenia emisji lotnych związków organicznych. Poza tym laboratorium pracuje nad doskonaleniem produktów, zastępując surowce bezpiecznymi zamiennikami.
– Działania z zakresu zrównoważonego rozwoju pomagają firmom wywiązać się ze zobowiązań w zakresie dekarbonizacji ich łańcuchów wartości. Dla Solaris Bus & Coach zrównoważony rozwój jest jednym z filarów strategii biznesowej i ma taką samą wagę jak rozwój rynkowy, efektywność operacyjna i innowacyjność – mówi Weronika Krzywicka-Styzińska.
Promowanie inicjatyw na rzecz zrównoważonego rozwoju i dzielenie się doświadczeniami w tym obszarze jest ideą programu „Razem dla Planety”, którego inicjatorem jest koncern chemiczny BASF. Organizowany w jego ramach konkurs ma umożliwić firmom pochwalenie się swoimi działaniami na rzecz zrównoważonego rozwoju w szerszym gronie. Do jego ubiegłorocznej, pierwszej edycji zgłosiło się ponad 30 firm – klientów BASF z różnych branż. Tegoroczna edycja cieszyła się jeszcze większym zainteresowaniem, a inicjatywy biznesu z zakresu ESG zostały ocenione przez specjalnie powołaną kapitułę, w której skład weszli m.in. przedstawiciele świata nauki, organizacji pozarządowych działających na rzecz ochrony klimatu oraz organizacji branżowych. Laureaci zostali nagrodzeni podczas uroczystej gali, która odbyła się w Warszawie 20 listopada br.
Czytaj także
- 2025-04-17: Phishing największym cyberzagrożeniem. Przestępcy będą coraz częściej sięgać po AI, by skutecznie docierać do potencjalnych ofiar
- 2025-04-22: Duża zmiana w organizacji pracy w firmach. Elastyczność wśród najważniejszych oczekiwań pracowników
- 2025-04-22: Kwestie bezpieczeństwa priorytetem UE. Polska prezydencja ma w tym swój udział
- 2025-04-15: 400 gmin w Polsce nie ma na swoim terenie apteki i sytuacja co roku się pogarsza. Samorządowcy apelują o zmiany w prawie
- 2025-04-15: 1 mln zł na innowacyjne rozwiązania dla miast. Granty mogą otrzymać naukowcy i start-upy
- 2025-04-09: Jeszcze większe wsparcie dla konkurencyjności i rozwoju polskiej gospodarki. BGK prezentuje nową strategię
- 2025-04-04: Wykluczenie cyfrowe szczególnie dotyka generacji silver. T-Mobile wystartował z darmowymi kursami z obsługi smartfona
- 2025-04-04: Obowiązki w zakresie zrównoważonego rozwoju staną się mniej uciążliwe. Będą dotyczyć tylko największych firm
- 2025-04-14: Nowe technologie podstawą w reformowaniu administracji. Będą też kluczowe w procesie deregulacji
- 2025-04-10: Pierwsze efekty prac deregulacyjnych możliwe już jesienią. Ten proces uwolni w firmach środki na inwestycje
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Kwestie bezpieczeństwa priorytetem UE. Polska prezydencja ma w tym swój udział
– Polska prezydencja skierowała oczy Europy na obronność – przekonuje Magdalena Sobkowiak-Czarnecka z KPRM. Większość europejskich państw jest zgodna, że najważniejszą kwestią jest obecnie finansowanie bezpieczeństwa i obronności. Jednym z priorytetów białej księgi w sprawie obronności europejskiej będzie Tarcza Wschód, która obejmuje umocnienia wzdłuż wschodniej i północnej granicy Polski.
Problemy społeczne
Duża zmiana w organizacji pracy w firmach. Elastyczność wśród najważniejszych oczekiwań pracowników

Dotychczasowe modele organizacji pracy w firmach nie zawsze odpowiadają na wyzwania przyszłości. Ostatnie lata zmieniły zasady gry na rynku pracy i teraz elastyczność liczy się na nim bardziej niż kiedykolwiek wcześniej. Elastyczny model pracy staje się jednym z bardziej oczekiwanych benefitów, a dla firm jest to sposób na przyciągnięcie talentów. Kolejnym jest wykorzystanie innowacyjnych narzędzi technologicznych. To jednak wymaga zarówno od pracowników, jak i od pracodawców zaangażowania w ciągłe podnoszenie kompetencji.
Motoryzacja
Pożary pojazdów elektrycznych są rzadsze niż spalinowych. W powszechnym przekonaniu jest odwrotnie, bo brakuje edukacji

Trzydzieści pożarów aut elektrycznych i niemal 9,5 tys. pożarów aut spalinowych – to statystyki za ubiegły rok. Jak podkreślają eksperci, statystycznie pojazdy elektryczne płoną rzadziej niż spalinowe. W przeliczeniu na tysiąc zarejestrowanych pojazdów wskaźnik pożarów w przypadku elektryków wynosi 0,372, a w przypadku aut spalinowych 0,424. Specjaliści są zgodni co do tego, że w powszechnym obiegu brakuje rzetelnej wiedzy na temat samochodów elektrycznych i ich bezpieczeństwa pożarowego.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.