Panel: System Podatkowy, fiskalny, biznes - BCC na EKG
OPEN MINDED GROUP Sp z o.o.
Fałata 2
02-534 Warszawa
pr|openmindedgroup.pl| |pr|openmindedgroup.pl
602600867
openmindedgroup.pl
„System Podatkowy, fiskalny, biznes” - to tytuł panelu dyskusyjnego, który odbył się 8 maja - drugiego dnia Europejskiego Kongresu Gospodarczego. W dyskusji udział wziął Łukasz Bernatowicz - prezes Związku Pracodawców Business Centre Club.
Podczas dyskusji panelowej eksperci zastanawiali się nad takimi zagadnieniami jak: zawiłość, nieczytelność, niejednoznaczność polskiego systemu podatkowego oraz sposoby jego uproszczenia, stymulowanie inwestycji i innowacji, a także rozmawiali na temat estońskiego CITu „po polsku”- czyli popsuty pomyśle, który był dobry. Próbowano znaleźć też odpowiedzieć na pytania: - Jak stymulować rozwiązania podatkowe korzystne dla sektora małych i średnich przedsiębiorstw.
- Albert Einstein twierdził, że nie ma bardziej niezrozumiałej kwestii niż podatki dochodowe - a nie słyszał przecież o polskich podatkach. Mamy wciąż jeden z najbardziej skomplikowanych systemów podatkowych. - podkreślał prezes ZP BCC Łukasz Bernatowicz.
- Jakkolwiek to dziś brzmi pokładaliśmy nadzieje w Polskim Ładzie. W Radzie Dialogu Społecznego, gdzie Business Centre Club jest obecne od początku, gdy usłyszeliśmy, że jest szansa na reformę naszego skomplikowanego systemu podatkowego, niezależnie od tego kto był autorem reformy - liczyliśmy bardzo na zmianę. - mówił Bernatowicz.
Biznes od lat apeluje o konsultacje.
- Jednym z immanentnych elementów tworzenia prawa powinny być konsultacje społeczne przeprowadzone w Radzie Dialogu Społecznego. Wszyscy niestety wiemy jak to się dotychczas odbyło. Liczymy, że aktualny rząd dotrzyma deklaracji konsultacji - podkreślał Bernatowicz. Ekspert BCC przypomniał też, że wszystkie założenia do Polskiego Ładu zostały w odpowiednim czasie zaopiniowane w RDS.
- Żadna z uwag nie została wdrożona. Potem było 800 poprawek. A gdyby nasz głos był wysłuchany i wykorzystany na etapie tworzenia ustawy sytuacja byłaby inna. Niestety tak się nie stało i jesteśmy tu gdzie jesteśmy. Dlatego łatając dziury nie jesteśmy w stanie iść do przodu. - mówił Łukasz Bernatowicz.
Ekspert BCC powołał się na najnowszy raport członka BCC - Grand Thornton - zgodnie z którym głównym motorem dla gospodarki w najbliższych miesiącach nadal będzie konsumpcja prywatna.
- Od lat postulujemy o regionalizację płacy minimalnej. Ten temat znowu wraca do RDS. Będziemy wnosić o nie podnoszenie wynagrodzenia minimalnego dwa razy w roku. Nie możemy już konkurować z innymi krajami tanią siłą roboczą. Te czasy się skończyły - zwrócił uwagę Bernatowicz.
W rozmowie panelowej obok eksperta BCC uczestniczyli: Adam Abramowicz, rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw, Marek Chmaj - wspólnik zarządzający , szef departamentu prawa konstytucyjnego, administracyjnego i procesu inwestycyjnego Chmaj i Partnerzy sp.p., Aleksandra Kalinowska - partner Andersen, Izabela Golińska - tak Director TVN Warner Bros. Discovery oraz Marcin Zieliński - prezes zarządu, główny ekonomista Fundacji Obywatelskiego Rozwoju. Panel prowadził dziennikarz TVN Jan Niedziałek.
Eksperci zgodnie twierdzili, że polski system podatkowy wymaga pilnej zmiany i faktycznego uproszczenia, przedsiębiorcy nie powinni być dłużej zaskakiwany, praktyka stosowania prawa podatkowego powinna być ujednolicona.
- Prostota, transparentność, likwidacja licznych ulg z których korzystają nie zawsze Ci, którym one przysługują- podsumował Bernatowicz.
Ekspert zwócił uwagę, że poprawę poziomu obsługi urzedów skarbowych i współpracy z przedsiębiorcami.
Przedstawicielka globalnych korporacji - Izabela Golińska - Tax Director TVN Warner Bros Discovery zwróciła uwagę na to, że organy podatkowe mają swoją interpretację prawa i brakuje instancji od której można się sprawnie odwołać oraz na problemy które generuje tłumaczeniem wszystkim kontrahentom po co konieczny są wymagane certyfikaty.
Po dyskusji ekspertów odbyła się sesja pytań i odpowiedzi.
------------------------------------------------------------------------------------
Europejski Kongres Gospodarczy (European Economic Congress – EEC) w Katowicach to trzydniowy cykl debat, spotkań i wydarzeń towarzyszących z udziałem gości z Polski, Europy, świata, wśród których wymienić można: unijnych komisarzy, premierów i przedstawicieli rządów państw europejskich, prezesów największych firm, naukowców i praktyków, decydentów mających realny wpływ na życie gospodarcze i społeczne. W opiniotwórczym gronie, w formie otwartej debaty publicznej, prowadzone są rozmowy o kwestiach najistotniejszych dla rozwoju Europy.cykl 150 debat oraz spotkań i wydarzeń towarzyszących z udziałem najważniejszych osobistości świata polityki, biznesu, nauki, ekonomii, samorządu. Uczestnicy spotkają się w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach, debaty będzie można również śledzić w Internecie.
Kontakt dla mediów:
Agencja Open Minded Group: pr@openmindedgroup.pl
Renata Stefanowska (BCC): renata.stefanowska@bcc.pl

Spoglądając w przyszłość Unii Europejskiej, czyli o wzmocnieniu bezpieczeństwa i konkurencyjności do 2040 roku

Sukces z przeszkodami: Blisko 1/3 polskich przedsiębiorczyń zmaga się z koniecznością udowadniania swojej wartości w biznesie

Czarna Lista Barier: postulaty deregulacyjne Konfederacji Lewiatan
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Ochrona środowiska

Kraje dotknięte powodzią z 2024 roku z dodatkowym wsparciem finansowym. Europosłowie wzywają do budowy w UE lepszego systemu reagowania na kryzysy
W lipcu Parlament Europejski przyjął wniosek o uruchomienie 280,7 mln euro z Funduszu Solidarności UE na wsparcie sześciu krajów dotkniętych niszczycielskimi powodziami w 2024 roku. Polska otrzyma z tego 76 mln euro, a środki mają zostać przeznaczone na naprawę infrastruktury czy miejsc dziedzictwa kulturowego. Nastroje polskich europosłów związane z funduszem są podzielone m.in. w kwestii tempa unijnej interwencji oraz związanej z nią biurokracji. Ich zdaniem w UE potrzebny jest lepszy system reagowania na sytuacje kryzysowe.
Handel
Nestlé w Polsce podsumowuje wpływ na krajową gospodarkę. Firma wygenerowała 0,6 proc. polskiego PKB [DEPESZA]

Działalność Nestlé w Polsce wsparła utrzymanie 45,2 tys. miejsc pracy i wygenerowała 20,1 mld zł wartości dodanej dla krajowej gospodarki. Firma przyczyniła się do zasilenia budżetu państwa kwotą 1,7 mld zł – wynika z „Raportu Wpływu Nestlé” w Polsce przygotowanego przez PwC na podstawie danych za 2023 rok.
Polityka
M. Kobosko: Surowce dziś rządzą światem i zdecydują o tym, kto wygra w XXI wieku. Zasoby Grenlandii w centrum zainteresowania

Duńska prezydencja w Radzie Unii Europejskiej rozpoczęła się 1 lipca pod hasłem „Silna Europa w zmieniającym się świecie”. Według zapowiedzi ma się ona skupiać m.in. na bezpieczeństwie militarnym i zielonej transformacji. Dla obu tych aspektów istotna jest kwestia niezależności w dostępie do surowców krytycznych. W tym kontekście coraz więcej mówi się o Grenlandii, autonomicznym terytorium zależnym Danii, bogatym w surowce naturalne i pierwiastki ziem rzadkich. Z tego właśnie powodu wyspa znalazła się w polu zainteresowania Donalda Trumpa.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.