Komunikaty PR

1 proc. od podatnika to dla fundacji waga złota

2021-03-23  |  06:00
Biuro prasowe
Kontakt
Grzegorz Koper
Good One PR

ul. Edwarda Jelinka 38
01-646 Warszawa
grzegorz.koper|goodonepr.pl| |grzegorz.koper|goodonepr.pl
+ 48 796 996 267
www.goodonepr.pl
Do pobrania Inf. pras. ( 0.1 MB )

Od 2004 r. Polacy mogą przekazywać 1 proc. podatku dochodowego na wybraną organizację pożytku publicznego. Choć podatników przekazujących swoją część daniny przybywa z każdym rokiem, to liczba beneficjentów też jest niemała. Z danych Ministerstwa Finansów wynika, że w ostatnim roku środki otrzymało aż 8743 OPP[1]. By wygrać wyścig o pieniądze, fundacje stosują najróżniejsze metody docierania do potencjalnych darczyńców.

Z danych Ministerstwa Finansów wynika, że w 2020 r. Polacy, rozliczając się z podatku dochodowego, wpłacili na ich konta prawie 907 mln zł. Liczba ta rośnie z roku na rok. W 2004 r. na konto organizacji trafiło „tylko” 10,4 mln zł. W 2008 r. było to już 298,3 mln, a w 2019 r. prawie 876,7 mln zł[2]. OPP wykorzystują wszelkie sposoby na skuteczne zebranie pieniędzy. Niejednokrotnie zaskakują kreatywnością, a do darczyńców zwracają się poprzez spoty telewizyjne, billboardy, kampanie w internecie i social mediach. Podtrzymują także bezpośredni kontakt, wykorzystując do tego m.in. tradycyjne wysyłki pocztowe.

Kampanie mają przyciągnąć darczyńców

Fundacja „Dr Clown” zwracając się z prośbą o wsparcie, kilka lat temu postawiła na twarze znane z pierwszych stron gazet. Do przekazania na jej rzecz 1 proc. podatku zachęcały wtedy Małgorzata Socha czy Barbara Kurdej-Szatan, które na tę okazję wystąpiły w charakterystycznych czerwonych nosach Doktora Clowna. Dzięki pozyskanym środkom fundacja mogła kontynuować misję leczenia uśmiechem w szpitalach i placówkach specjalnych oraz wspierać pacjentów w powrocie do zdrowia.

Wpłaty pochodzące z 1 proc. w całości przekazywane są na działalność statutową Fundacji.
W ubiegłym roku ponad 100 tys. osób zaufało idei prowadzenia "terapii śmiechem” przekazując na ten cel właśnie 1 proc. swojego podatku. Ta liczba świadczy o zrozumieniu dla wysiłku ponad 600 wolontariuszy, którzy docierają rocznie do prawie 60 000 naszych podopiecznych w całej Polsce, pomagając odwrócić ich myśli od bolesnych zabiegów, samotności i poczucia uwięzienia w szpitalnej sali
– mówi Agata Bednarek, Prezes Zarządu Fundacji „Dr Clown”.

Oryginalny sposób na poinformowanie o zbiórce funduszy znalazł też WWF. Kilka lat temu fundacja wyszła z kampanią w ramach której ukazywano oblicza zwierząt, np. wilka i niedźwiedzia, które ze spotu czy grafiki przeszywały widza wzrokiem. Tym samym chciano zwrócić uwagę na problemy dzikiej przyrody i uzyskać środki mające wesprzeć jej ochronę.

Na trwałą obecność w świadomości Polaków pracujemy przez cały rok. Informacje o tym, w co angażuje się aktualnie fundacja, jakie stanowisko prezentujemy w danej sprawie i jak realizujemy misję i cele WWF Polska pojawiają się zarówno w mediach, jak i naszych kanałach social media, w szczególności na Facebooku i Twitterze. Oprócz tego stworzyliśmy dedykowaną stronę internetową, na której można dowiedzieć się jak rozliczyć się z podatku oraz skorzystać z darmowego programu on-line do rozliczenia PIT – tłumaczy Magdalena Florczak, Kierowniczka Zespołu Marketingu i Fundraisingu WWF Polska.

Do przekazania 1 proc. podatku zachęca także UNICEF Polska. UNICEF jest największą na świecie organizacją humanitarną i rozwojową działającą na rzecz dzieci. Dzięki pozyskanym w ten sposób środkom organizacja zapewnia dzieciom dostęp do czystej wody i sanitariatów, podstawowych szczepień, leków czy żywności, a na obszarach dotkniętych konfliktami zbrojnymi tworzy miejsca, w których odnajdują schronienie i bezpieczeństwo.

Z informacją o możliwości wsparcia, dzięki przeznaczeniu 1 proc. podatku docieramy do Darczyńców na wiele sposobów. Nagłaśniamy kampanię zarówno w kanałach online, jak i za pośrednictwem tradycyjnych mediów. Darczyńcy wiedzą o skuteczności naszych działań na rzecz najmłodszych - dzięki wieloletniemu doświadczeniu organizacji, prowadzeniu globalnych działań i programów pomocowych – mówi Marek Krupiński, Dyrektor Generalny UNICEF Polska.

Bezpośredni i spersonalizowany kontakt

Dla wielu fundacji, równie ważny jak kreatywny przekaz i komunikacja prowadzona w kanałach social media, jest bezpośredni kontakt z darczyńcami m.in. za pośrednictwem tradycyjnych przesyłek pocztowych. – WWF każdego roku, w formie direct mailingu oraz e-mailingu, przesyła swoim darczyńcom podziękowania za wpłaty wraz z informacją o tym, jak zostaną wydane zebrane pieniądze oraz podsumowaniem tego, co już udało się zrobić. Do wysyłek pocztowych staramy się dołączyć drobny upominek mający przypomnieć Darczyńcy o możliwości przekazania swojego 1 proc. podatku w przyszłości – dodaje Magdalena Florczak z WWF Polska.

Tradycyjne przesyłki pocztowe mają duży potencjał marketingowy. Korzystając z formy jaką jest direct mailing, fundacje mogą tworzyć kreatywne formy wysyłki np. w zaskakującej formie trójwymiarowego pop-upu. Trafiając do skrzynki pocztowej adresata, zachęcają one do przekazania 1 procenta, a tradycyjna forma papierowego listu pozwala na bliższy i bardziej bezpośredni kontakt z przekazem. Skuteczność tej formy potwierdzają eksperci rynku pocztowego.

Wiele inspiracji OPP mogą czerpać z działań marketingowych firm, które regularnie korzystają z direct mailingu. Przykładem są sieci drogerii czy sklepów odzieżowych, które za pośrednictwem poczty przesyłają próbki produktów, kupony rabatowe czy katalogi. W opinii wielu naszych klientów tradycyjne przesyłki marketingowe są znacznie bardziej skutecznie niż mailingi elektroniczne. To narzędzie komunikacji z adresatami jest ciągle bardzo popularne ostatnie badania UKE wskazują, że w 2019 r. wolumen korespondencji reklamowej wzrósł o prawie 12 proc.[3] – tłumaczy Janusz Konopka, prezes spółki Speedmail realizującej usługi pocztowe dla firm oraz szeregu fundacji i OPP.

Intensywność kampanii zachęcających do oddania 1 proc. wzrasta z każdym dniem pozostałym do 30 kwietnia, czyli do ostatecznego terminu na złożenie deklaracji. Zapewne większość działań, na które zbierają OPP jest warta tego, by wesprzeć je swoim 1 proc., niestety pula pieniędzy do pozyskania jest ograniczona. Dlatego fundacje muszą konkurować o uwagę podatnika. Możliwości na jej przykucie jest wiele, warto więc stale myśleć o działaniach, które zwiększą skuteczność w pozyskaniu pieniędzy.


[1] Wykaz organizacji pożytku publicznego, które w 2020 r. otrzymały 1% należnego podatku za 2019 r. (stan na 16 września 2020 r.) https://www.gov.pl/web/finanse/1-procent-podatku-dla-opp

[2] Departament Podatków Dochodowych Ministerstwa Finansów, Informacja dotycząca kwot 1% należnego podatku dochodowego od osób fizycznych przekazanych organizacjom pożytku publicznego w 2020 roku (z rozliczenia za 2019 rok) https://www.gov.pl/web/finanse/1-procent-podatku-dla-opp

[3] Urząd Komunikacji Elektronicznej, Raport o stanie rynku pocztowego w 2019 roku https://www.uke.gov.pl/akt/raport-o-stanie-rynku-pocztowego-w-2019-roku,322.htmls

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Good One PR
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Podatki DUŻA REFORMA PODATKOWA - BCC APELUJE DO MINISTRA FINANSÓW O ROZPOCZĘCIE PRAC Biuro prasowe
2024-08-01 | 10:10

DUŻA REFORMA PODATKOWA - BCC APELUJE DO MINISTRA FINANSÓW O ROZPOCZĘCIE PRAC

Eksperci Business Center Club zaapelowali do Ministerstwa Finansów o pilne rozpoczęcie prac nad gruntowną reformą systemu podatkowego.  Zespół ekspercki BCC pod
Podatki Wakacje od ZUS już w tym roku - kto i kiedy może skorzystać?
2024-07-19 | 11:25

Wakacje od ZUS już w tym roku - kto i kiedy może skorzystać?

Na ten moment czekało wielu przedsiębiorców. Wakacje od ZUS już niedługo staną się faktem. 9 maja 2024 roku uchwalono Ustawę o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń
Podatki Ponad 1,3 tys. jednoosobowych działalności dziennie startowało w ubiegłym roku
2024-05-08 | 01:00

Ponad 1,3 tys. jednoosobowych działalności dziennie startowało w ubiegłym roku

  Obniżenie składki zdrowotnej nawet o 900 zł/mies. może zwiększyć atrakcyjność i popularność jednoosobowych działalności gospodarczych (JDG). Obecnie jest ich ponad 2,6

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Infrastruktura

Budowa sieci szybkiej łączności dla polskiej energetyki wchodzi w kolejny etap. Czas usuwania awarii będzie krótszy

Spółka PGE Dystrybucja podpisała z firmą Ericsson umowę na dostawę blisko 600 systemów zasilania dla radiowych stacji bazowych i transmisyjnych węzłów agregacyjnych w ramach Programu LTE450. Jest to już ostatni kontrakt na dostawę kluczowych składników sprzętu telekomunikacyjnego sieci LTE450. Jego realizacja ma umożliwić budowę sieci o kluczowym znaczeniu dla sektora energetycznego, co przyspieszy jego cyfryzację.

Ochrona środowiska

Wzmocniona ochrona ponad 1,2 mln ha lasów. Część zostanie wyłączona z pozyskiwania drewna

Lasy Państwowe przedstawiły plan zwiększenia ochrony dla 17 proc. terenów leśnych, którymi zarządzają. To w sumie ponad 1,2 mln hektarów, z których 0,5 mln ha ma być całkowicie wyłączone z pozyskania drewna. Dodatkowa ochrona obejmie najcenniejsze przyrodniczo lasy w Polsce, w tym m.in. nadleśnictwa Puszczy Białowieskiej i najstarsze lasy w Polsce. Przedstawiciele LP podkreślają, że propozycja jest bezpieczna gospodarczo, ponieważ uwzględnia potrzeby przemysłu drzewnego i lokalnych mieszkańców.

Telekomunikacja

M. Wąsik: Potrzeba twardej reakcji UE na uszkodzenie kabli na Bałtyku. To element wojny hybrydowej

– Nie pohukiwanie w Parlamencie Europejskim, ale twarde sankcje, które Komisja powinna jak najszybciej zaproponować – mówi Maciej Wąsik, europoseł z PiS, zapytany o potrzebną reakcję państw Unii Europejskiej na uszkodzenie kabli biegnących na dnie Morza Bałtyckiego. Jak podkreśla, nikt nie ma wątpliwości, że to element wojny hybrydowej prowadzonej przez Rosję. Dlatego potrzebna jest jednolita i silna odpowiedź UE oraz większe wsparcie dla Ukrainy.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.