Komunikaty PR

Co trzeba wiedzieć o odliczeniu VAT za paliwo

2021-11-09  |  16:00
Biuro prasowe
Do pobrania komunikat ( 0.11 MB )

Ceny paliw szybują, bijąc rekordowe poziomy, a przedsiębiorcy szukają możliwości optymalizacji kosztów.
Warto zatem pogłębić swoja wiedzę na temat tego, kto i w jakim stopniu może odliczyć podatek VAT.

 

W zależności od rodzaju paliwa nawet ponad 50% jego ceny stanowią opłaty dodatkowe. – W skład ceny paliwa wchodzi nie tylko koszt produktu, ale też szereg innych opłat, które wpływają ostatecznie na jego cenę – tłumaczy Teresa Warska, specjalistka ds. prawa podatkowego Systim.pl. – Są to cena hurtowa w rafinerii, opłata akcyzowa, opłata emisyjna, opłata paliwowa, podatek VAT i marża detaliczna stacji. Udział procentowy minimalnie różni się pomiędzy benzyną EU95 a olejem napędowym – wyjaśnia.

Składniki ceny paliwa przy zakupie za 180 zł (30 litrów w cenie 6 zł/litr)

Benzyna

Olej napędowy

Skład

Cena

Skład

Cena

46 % - cena rafineryjna

82,80 zł

50 % - cena rafineryjna

90 zł

28 % - akcyza

50,40 zł

22 % - akcyza

39,60 zł

19% - podatek VAT

34,20 zł

19 % - podatek VAT

34,20 zł

3 % - opłata paliwowa

5,40 zł

6 % - opłata paliwowa

10,80 zł

2 % - opłata emisyjna

3,60 zł

1 % - opłata emisyjna

1,80 zł

2 % - marża stacji

3,60 zł

2 % - marża stacji

3,60 zł

 

Gdyby zlikwidować wszystkie obciążenia skarbowe, które nałożone są na paliwo, kosztowałoby ono połowę obecnej ceny. Przedsiębiorcy mają możliwość odliczenia części lub całości zapłaconego podatku VAT i rozliczenia poniesionego kosztu jako koszt uzyskania przychodu.

Jeżeli auto wykorzystywane jest do celów prywatnych i działalności gospodarczej jednocześnie można odliczyć 50% podatku VAT, który uiszczony został przy zakupie benzyny, oleju napędowego lub auto gazu. Ułatwieniem dla przedsiębiorców jest fakt, że auta nie trzeba zgłaszać do urzędu skarbowego na podstawie deklaracji VAT-26 oraz nie jest wymagane prowadzenie ewidencji przebiegu – tłumaczy Teresa Warska z Systim.pl.

Istnieje też możliwość odliczenia 100% podatku VAT. – W takim przypadku wykorzystywanie auta możliwe jest wyłącznie do celów prowadzonej działalności, co wynika ze złożonego druku VAT-26 oraz zobowiązuje do prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu oraz posiadana regulaminu użytkowania pojazdu – mówi ekspert.

Jak wskazuje, pełne odliczenie możliwe jest też przy wykorzystaniu aut innych niż osobowe, których definicja zawarta jest w Ustawie o podatku od towarów i usług. Są to między innymi pojazdy posiadające jeden rząd siedzeń oddzielony od części ładunkowej trwałą przegrodą, czyli popularne vany. Używając takiego auta, nie potrzebne jest prowadzenie ewidencji przejazdów i zgłoszenia VAT-26. W takim przypadku należy mieć w dowodzie rejestracyjnym adnotację np. VAT-1 potwierdzającą, iż dany pojazd spełnia wyżej określone warunki.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Podatki Deklaracja dochodów i zwrot podatku w Europie: odpowiedzi na pytania Polaków Biuro prasowe
2024-12-19 | 13:00

Deklaracja dochodów i zwrot podatku w Europie: odpowiedzi na pytania Polaków

Dzisiaj przeprowadzka do innego kraju Europy jest dla wielu Polaków krokiem wymuszonym. Wiąże się to jednak nie tylko z trudnościami związanymi z legalizacją
Podatki BCC: Podatkowe podsumowanie 2024 roku
2024-12-16 | 08:00

BCC: Podatkowe podsumowanie 2024 roku

Rok 2024 z pewnością zapadnie w pamięć podatnikom – zarówno przedsiębiorcom, jak i osobom fizycznym – jako czas pełen wyzwań. Liczne zmiany legislacyjne, dynamiczne
Podatki Faktura korygująca - poprawienie błędów na dokumencie pierwotnym
2024-12-13 | 11:00

Faktura korygująca - poprawienie błędów na dokumencie pierwotnym

Zgodnie z najnowszymi regulacjami księgowymi i podatkowymi przedsiębiorcy powinni zwrócić szczególną uwagę na prawidłowe rozliczanie korekt. To pozwoli im uniknąć

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

IT i technologie

W Krakowie powstało centrum operacyjne cyberbezpieczeństwa. Sektor małych i średnich firm zyska dostęp do specjalistycznych usług [DEPESZA]

Security Operations Center, które zostało uruchomione w ramach Centrum Technologicznego Hitachi w Krakowie, ma zapewnić firmom dostęp do usług specjalistów w zakresie cyberbezpieczeństwa, bez konieczności tworzenia własnych działów IT. Dla przedsiębiorstw outsourcing tego typu zadań jest rozwiązaniem, które pozwala uniknąć wysokich nakładów inwestycyjnych, zabezpieczyć się przed coraz intensywniejszymi atakami hakerów, a także sprostać wymogom legislacyjnym.

Edukacja

Podwyżki wynagrodzeń nie rozwiążą problemu niedoboru nauczycieli. Ważny jest też prestiż zawodu i obciążenie obowiązkami

Niski poziom wynagrodzenia nauczycieli w porównaniu z innymi zawodami to tylko jeden z czynników, które wpływają na niedobór kadr pedagogicznych w różnych krajach. Z analizy naukowców z Wielkiej Brytanii wynika, że popularne strategie szybkich rozwiązań, takie jak programy stypendialne, nie działają w długiej perspektywie. Potrzebne jest więc nie tylko zwiększenie płac, ale i budowanie prestiżu tego zawodu, by osoby, które mają predyspozycje do jego wykonywania, nie bały się obierać takiej ścieżki kariery zawodowej.

Fundusze unijne

Coraz więcej inwestorów stawia na budownictwo modułowe. Kolejne dwa lata powinny przynieść duże wzrosty

Do 2030 roku rynek budownictwa modułowego ma osiągnąć wartość 7 mld zł – szacuje firma Spectis. Szczególnie ten i przyszły rok będą dla niego korzystne ze względu na duży napływ środków z KPO, których wydatkowanie wiąże się z ograniczeniami czasowymi. Presja kosztowa i czasowa oraz otwartość na nowe technologie może skłonić inwestorów indywidualnych i instytucjonalnych do zwrotu w kierunku budynków modułowych.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.