Dobre wieści dla emigrantów: ogromne sumy pieniędzy mogą zostać zwrócone
Daria Wiśniewska
RT Tax Sp. z o. o.
ul. 10 Lutego 16 lok. A4.2
81-364 Gdynia
info|rttax.pl| |info|rttax.pl
+48 58 621 13 60
www.rttax.pl
Praca za granicą jest fascynująca za sprawą ofert pracy jakie za sobą niesie: w krótkim czasie, ludzie są w stanie zarobić kwoty, które przekraczają średnią pensję w Polsce. Jednakże, to jednak nie cała historia: udział w procesie odzyskiwania podatku może gwarantować dodatkowe imponujące sumy. Nie wszyscy Polacy są świadomi takiej możliwości. Jednakże jest tu też sporo pozytywnych historii.
Nauka na błędach
Pierwsza połowa roku 2021 zbiega się z początkiem roku podatkowego. Oznacza to, że Polacy pracujący w różnych krajach Europy, mogą rozpocząć proces odzyskiwania nadpłaconego podatku.
Już sama myśl wypełniania formularzy podatkowych, może spowodować niezły ból głowy u ludzi, którzy nigdy się z tym nie mierzyli. Ale odzyskiwanie podatków, które na pierwszy rzut oka brzmi skomplikowanie, prowadzi do nieoczekiwanych odkryć.
Krzysztof P., który pracował na holenderskiej platformie wiertniczej, jest jednym z tych szczęśliwców. W roku 2019, Krzysztof odzyskał ponad 11 tysięcy euro od holenderskiego urzędu podatkowego. Jak sam mówi, skłoniła go do tego rada przyjaciela. „Nigdy nie słyszałem o możliwości odzyskania nadpłaconego podatku. Dowiedziałem się o tym przypadkowo, od mojego kolegi. Przez chwile wątpiłem, czy w ogóle gra jest warta świeczki. Ale dziś jestem szczęśliwy, że podjąłem decyzję o odzyskaniu pieniędzy. Te 11 tyś. euro, sprawiły mi nieoczekiwaną radość.” - dzieli swoje zadowolenie Krzysztof.
Łatwiej niż się wydaje
Ludzie niepokoją się kiedy zaczynają proces odzyskiwania podatków. Czasami boją się, że procedury będą zbyt skomplikowane, a może nawet nielegalne, co spowoduję utratę ich świadczeń socjalnych.
Specjaliści przekonują, że odzyskiwanie nadpłaconego podatku jest kompletnie bezpiecznym i legalnym procesem, a wypełnianie dokumentów oraz odzyskanie nadpłaconego podatku należnej osobie jest łatwiejsze niż się wydaje: jedyne co musisz zrobić to zgromadzić najważniejsze informacje od swojego pracodawcy, przygotować dokumenty i skontaktować się z urzędnikami w kraju, w którym pracowałeś.
Pracowałeś za granicą przez kilka lat, ale dopiero dzisiaj dowiedziałeś się o możliwościach odzyskania pieniędzy? Żaden problem. „Wiele europejskich krajów pozwala na wypłacenie nadpłaconego podatku do pięciu lat. Dlatego odzyskasz nie tylko bieżący zwrot, ale jednoczenie kwoty za wcześniejszy okres, które należą do Ciebie;, - podkreśla Daria Wiśniewska, menedżerka firmy rozliczającej podatki RT Tax.
Zewnętrzna pomoc
Według D. Wiśniewskiej, odzyskane pieniądze nie tylko zasilą rodzinną kieszeń ale również budżet Polski. „W wyniku nieodzyskanych nadpłat państwo traci co najmniej kilka milionów euro rocznie. Więc nie tylko Ty ale również Twoja ojczyzna ponosi stratę. Wzywamy do odzyskania tego co prawnie należy do Ciebie, zamiast zostawiać nadpłacone podatki za granicą”.
Każdy może osobiście złożyć wniosek do organu podatkowego w obcym kraju i złożyć dokumenty. Jednakże, jeżeli przygotowujesz się do odzyskania podatku po raz pierwszy, zalecane jest zasięgnięcie wiedzy z zewnątrz. Warto zasięgnąć porady u profesjonalistów, aby dowiedzieć się i nauczyć jak wypełniać dokumenty, jakiej kwoty zwrotu możesz się spodziewać oraz uzyskać odpowiedzi na inne istotne pytania.
Deklaracja dochodów i zwrot podatku w Europie: odpowiedzi na pytania Polaków
BCC: Podatkowe podsumowanie 2024 roku
Faktura korygująca - poprawienie błędów na dokumencie pierwotnym
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
IT i technologie
W Krakowie powstało centrum operacyjne cyberbezpieczeństwa. Sektor małych i średnich firm zyska dostęp do specjalistycznych usług [DEPESZA]
Security Operations Center, które zostało uruchomione w ramach Centrum Technologicznego Hitachi w Krakowie, ma zapewnić firmom dostęp do usług specjalistów w zakresie cyberbezpieczeństwa, bez konieczności tworzenia własnych działów IT. Dla przedsiębiorstw outsourcing tego typu zadań jest rozwiązaniem, które pozwala uniknąć wysokich nakładów inwestycyjnych, zabezpieczyć się przed coraz intensywniejszymi atakami hakerów, a także sprostać wymogom legislacyjnym.
Edukacja
Podwyżki wynagrodzeń nie rozwiążą problemu niedoboru nauczycieli. Ważny jest też prestiż zawodu i obciążenie obowiązkami
Niski poziom wynagrodzenia nauczycieli w porównaniu z innymi zawodami to tylko jeden z czynników, które wpływają na niedobór kadr pedagogicznych w różnych krajach. Z analizy naukowców z Wielkiej Brytanii wynika, że popularne strategie szybkich rozwiązań, takie jak programy stypendialne, nie działają w długiej perspektywie. Potrzebne jest więc nie tylko zwiększenie płac, ale i budowanie prestiżu tego zawodu, by osoby, które mają predyspozycje do jego wykonywania, nie bały się obierać takiej ścieżki kariery zawodowej.
Fundusze unijne
Coraz więcej inwestorów stawia na budownictwo modułowe. Kolejne dwa lata powinny przynieść duże wzrosty
Do 2030 roku rynek budownictwa modułowego ma osiągnąć wartość 7 mld zł – szacuje firma Spectis. Szczególnie ten i przyszły rok będą dla niego korzystne ze względu na duży napływ środków z KPO, których wydatkowanie wiąże się z ograniczeniami czasowymi. Presja kosztowa i czasowa oraz otwartość na nowe technologie może skłonić inwestorów indywidualnych i instytucjonalnych do zwrotu w kierunku budynków modułowych.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.