Komunikaty PR

Emigranci mogą ubiegać się o świadczenia pieniężne

2021-01-15  |  12:35
Biuro prasowe
Kontakt

Daria Wiśniewska
RT Tax Sp. z o. o.

ul. 10 Lutego 16 lok. A4.2
81-364 Gdynia
poland|rttax.pl| |poland|rttax.pl
+48 58 621 13 60
www.rttax.pl

Obywatele Polski, którzy przez ostatnie pięć lat (2016-2020) pracowali za granicą, mogą się starać o różnego rodzaju świadczenia z zagranicznych instytucji. Niestety z powodu niewiedzy lub mylnych przekonań nie każdy korzysta ze swoich praw.

Kwoty są różne

Statystyka wyraźnie pokazuje, że duża liczba osób pracujących za granicą nie korzysta z możliwości zwrotu przysługującej nadpłaty podatkowej. Wiele osób nadal nie wie, że każdy mieszkaniec Polski pracujący legalnie za granicą może ubiegać się o różnego rodzaju zasiłki: na wychowanie dzieci, niewypłacone wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy, ubezpieczenie zdrowotne czy nadpłacony podatek dochodowy.

Po zdobyciu wiedzy na ten temat wiele osób zadaje pytanie o to, jaką kwotę uda się im odzyskać. Zdaniem Darii Wiśniewskiej, menedżerki spółki RT Tax zajmującej się zwrotem podatków, wysokość świadczeń zależy od różnych czynników, między innymi kraju, w którym dana osoba pracowała oraz od sytuacji społecznej. „Na przykład obywatele Polski, którzy pracowali i pracują w Niemczech, wychowujący dzieci poniżej 18. roku życia, otrzymują zasiłek w wysokości 219-250 euro miesięcznie, w zależności od liczby dzieci. W Holandii kwota ta wynosi 74-106 euro, natomiast w Norwegii nawet do 927 euro miesięcznie w przypadku dzieci do 2. roku życia” – wyjaśnia różnice specjalistka.

Nadpłaty podatkowe zwracane są z terminem przedawnienia 4-5 lat. Oznacza to, że jeśli dana osoba pracowała w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Holandii, Norwegii, Danii, Irlandii lub Austrii przez ostatnie 4-5 lat, może ubiegać się o takie świadczenie i odzyskać nadpłatę.

Zgłosić się może każdy

Zgodnie z prawem obowiązującym w wielu krajach, wszyscy mają obowiązek składania zeznań podatkowych, natomiast zwrot podatku jest całkowicie legalną częścią tego procesu. Chociaż kwota, o jaką można się ubiegać zależy od wielu czynników (wysokości wynagrodzenia, godzin pracy itp.), każdy może zwrócić się z wnioskiem do organów państwa za granicą, niezależnie od wysokości kwoty, o jaką pretenduje.

„Czasami można odzyskać jedynie kilkadziesiąt euro, ale są także osoby, które odzyskują nawet 11 tysięcy euro. Średnia kwota zwróconej nadpłaty podatkowej jest różna, na przykład w Niemczech wynosi ona 950 EUR, w Austrii, Wielkiej Brytanii czy Holandii – odpowiednio 804, 833 i 816 euro,  w Norwegii – 353 euro, w Irlandii – 753 euro, podczas gdy w Danii średnia kwota może sięgać nawet 1219 euro” – wymienia rozmówczyni. Wszystkie te świadczenia są przewidziane w aktach prawnych, więc ubieganie się o nie oraz ich pozyskanie jest procesem bezpiecznym i zgodnym z prawem.

Niestety jest wiele osób pracujących za granicą, które nie są świadome przysługujących im świadczeń. Z powodu nieodzyskanych środków finansowych zarówno obywatele, jak i państwo polskie tracą co roku spore kwoty. Z naszych obliczeń wynika, że jedynie w 2020 roku nie odzyskano 3,2 mln euro z tytułu tego typu świadczeń. Bardzo ważne jest, by o tym rozmawiać i dzielić się informacjami z krewnymi, sąsiadami oraz innymi bliskimi osobami” – zaznacza D. Wiśniewska.

 

O zwrot nadpłaty podatkowej można ubiegać się samodzielnie, jednak często na dalszych etapach występują różnego rodzaju problemy, które hamują, a czasem nawet uniemożliwiają taki zwrot. Warto zatem korzystać z pomocy specjalistów.

 

Dane kontaktowe:

Daria Wiśniewska, menedżerka RT Tax Sp. z o. o.

e-mail: biuro@rttax.pl

tel.: +48 797 644 128

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Podatki Ponad 1,3 tys. jednoosobowych działalności dziennie startowało w ubiegłym roku Biuro prasowe
2024-05-08 | 01:00

Ponad 1,3 tys. jednoosobowych działalności dziennie startowało w ubiegłym roku

  Obniżenie składki zdrowotnej nawet o 900 zł/mies. może zwiększyć atrakcyjność i popularność jednoosobowych działalności gospodarczych (JDG). Obecnie jest ich ponad 2,6
Podatki Ulga termomodernizacyjna. Podatnicy karani za braki w przepisach
2024-04-26 | 01:00

Ulga termomodernizacyjna. Podatnicy karani za braki w przepisach

Ulga termomodernizacyjna i ,,Czyste Powietrze” to instytucje wsparcia modernizacji energetycznej, z których właściciele domów jednorodzinnych mogą korzystać jednocześnie.
Podatki Blokada rachunku nie upoważnia z automatu do wykreślenia firmy z VAT
2024-04-08 | 01:00

Blokada rachunku nie upoważnia z automatu do wykreślenia firmy z VAT

Sam fakt wystąpienia przez organ skarbowy z żądaniem blokady rachunku nie upoważnia innego organu do automatycznego wykreślania przedsiębiorcy z rejestru VAT. Dlatego przed pozbawieniem go

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Samorządowy Kongres Finansowy

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Ochrona środowiska

Mniej niż 2 proc. polskich rzek ma czystą wodę zdatną do picia. Podczas akcji sprzątania wolontariusze zbierają setki ton śmieci

Z badań Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska wynika, że w latach 2014–2020 zły stan wód odnotowano w 99,5 proc. polskich rzek. Problemem jest także zaśmiecanie rzek i ich okolic. W trakcie corocznych akcji sprzątania wolontariusze zbierają setki ton śmieci. Rozwijanie powszechnej świadomości i odpowiedzialności za lokalne środowisko to jeden z głównych celów akcji Operacja Czysta Rzeka. Trwa właśnie szósta edycja akcji, w którą angażują się także prywatne firmy.

Infrastruktura

Podczas wojny w Ukrainie całkowicie zniszczono niemal 10 proc. mieszkań i domów. Proces odbudowy potrzebuje odpowiedniej strategii

Łączne szkody w infrastrukturze Ukrainy spowodowane inwazją rosyjską sięgają 157 mld dol. – wynika z obliczeń Kijowskiej Szkoły Ekonomicznej. Bank Światowy wylicza, że całkowity koszt odbudowy Ukrainy w ciągu następnej dekady wyniesie 486 mld dol., przy czym najwięcej pochłonie mieszkalnictwo. – Ukraina potrzebuje kompleksowej strategii odbudowy i renowacji swoich zasobów budowlanych – ocenia Besim Nebiu z Habitat for Humanity International. Jego zdaniem powinna ona od razu uwzględniać problemy w mieszkalnictwie, z którymi jeszcze przed wojną borykały się ukraińskie gminy.

Przemysł

Projekt budowy pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej nabiera tempa. Ruszają prace geologiczne w miejscu planowanej inwestycji

W maju ruszają prace geologiczne w miejscu planowanej budowy pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej na Pomorzu. Pierwszy etap badań zakończy się w tym roku, a wyniki zostaną wykorzystane w trwającym procesie projektowania elektrowni przez konsorcjum Westinghouse i Bechtel. – Chcemy dobrze poznać strukturę gruntu, na którym posadowiona będzie elektrownia. Dzięki temu będziemy mogli dopracować sam projekt elektrowni z perspektywy bezpieczeństwa – podkreśla Leszek Hołda, prezes Bechtel Polska.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.