Polscy rezydenci po Brexicie nadal rozliczają się w Wielkiej Brytanii
INTRO PR
Solna 21
47-400 Racibórz
e.osiecka|intropr.pl| |e.osiecka|intropr.pl
797479102
intropr.pl
Odejście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej rodzi konsekwencje podatkowe zarówno dla polskich firm, jak i zatrudnionych tam Polaków. Jakich zmian po Brexicie powinni oni oczekiwać, jeśli prowadzą działalność gospodarczą lub pracują w Zjednoczonym Królestwie? – tłumaczy wiceprezes ACARTUS SA w Jastrzębiu-Zdroju Joanna Krzysteczko.
– Skończył się okres przejściowy po ostatecznym rozstaniu Wielkiej Brytanii z Unią Europejską. Co w tym roku nowego w przepisach podatkowych czeka Polaków na Wyspach?
JK: – Z pewnością zmienią się niektóre unijne przepisy dotyczące podatków PIT, CIT i VAT. Od 1 stycznia 2021 r. Wielka Brytania nie jest w Unii Europejskiej, a więc i zapisy w ustawach podatkowych odnoszą się li tylko do konkretnych państw, w tym Polski, a nie całej Wspólnoty. Dla polskich firm oznacza to, że w momencie wystąpienia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, obowiązują we wzajemnych kontaktach wyłącznie przepisy krajowe np. w opodatkowaniu: zysków wypłacanych przez spółki zależne spółkom dominującym, czy też w przypadku odsetek i należności licencyjnych.
– A jeśli chodzi o umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania między Polską a Wielką Brytanią?
– Polscy rezydenci podatkowi niestety stracą finansowo i to wcale nie z powodu Brexitu. Nowe przepisy ograniczające ulgę abolicyjną, które weszły w życie w tym roku sprawiły, że obowiązująca m.in. w Wielkiej Brytanii metoda proporcjonalnego odliczania jest niekorzystna dla pracujących tam Polaków. W rezultacie zapłacą oni więcej, gdyż w Polsce muszą odprowadzić różnicę w podatkach od dochodów rozliczanych z brytyjskim fiskusem. A z pewnością będą to dla nich znaczne kwoty.
– Jakich zmian mogą jeszcze spodziewać się Polacy pracujący na Wyspach?
– Z pewnością nie będą mogli wspólnie rozliczać się z małżonkiem z Wielkiej Brytanii, tak jak np. w Polsce. Taka możliwość istnieje tylko wtedy, gdy miejsce zamieszkania obojga dla celów podatkowych jest w kraju należącym do Unii Europejskiej lub Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Nie mogą też odliczyć ulgi podatkowej na dziecko uczące się w Zjednoczonym Królestwie. W odróżnieniu od rodziców pracujących w naszym kraju, pomimo że nie są polskimi obywatelami, a ich pociecha nie przebywa w Polsce. Nie będzie też można odliczyć od podatku darowizny przekazanej brytyjskim instytucjom, ani ulgi na cele mieszkaniowe. Polscy rezydenci podatkowi pozbawieni są też możliwości odliczania składek społecznych i zdrowotnych.
– Gdzie więc po Brexicie powinni rozliczać się ze swych dochodów Polacy pracujący w Wielkiej Brytanii?
– Nadal na Wyspach, zwłaszcza jeśli otrzymali wezwanie od brytyjskiego fiskusa. Tam też rozliczają się polscy przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą i osoby samozatrudniające się w Zjednoczonym Królestwie. Z tego co mi wiadomo, termin złożenia zeznań podatkowych, w wersji papierowej jest do końca października danego roku podatkowego, a jeśli ktoś wybierze wersję on-line, to do 31 stycznia następnego roku podatkowego.
Deklaracja dochodów i zwrot podatku w Europie: odpowiedzi na pytania Polaków
BCC: Podatkowe podsumowanie 2024 roku
Faktura korygująca - poprawienie błędów na dokumencie pierwotnym
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
IT i technologie
W Krakowie powstało centrum operacyjne cyberbezpieczeństwa. Sektor małych i średnich firm zyska dostęp do specjalistycznych usług [DEPESZA]
Security Operations Center, które zostało uruchomione w ramach Centrum Technologicznego Hitachi w Krakowie, ma zapewnić firmom dostęp do usług specjalistów w zakresie cyberbezpieczeństwa, bez konieczności tworzenia własnych działów IT. Dla przedsiębiorstw outsourcing tego typu zadań jest rozwiązaniem, które pozwala uniknąć wysokich nakładów inwestycyjnych, zabezpieczyć się przed coraz intensywniejszymi atakami hakerów, a także sprostać wymogom legislacyjnym.
Edukacja
Podwyżki wynagrodzeń nie rozwiążą problemu niedoboru nauczycieli. Ważny jest też prestiż zawodu i obciążenie obowiązkami
Niski poziom wynagrodzenia nauczycieli w porównaniu z innymi zawodami to tylko jeden z czynników, które wpływają na niedobór kadr pedagogicznych w różnych krajach. Z analizy naukowców z Wielkiej Brytanii wynika, że popularne strategie szybkich rozwiązań, takie jak programy stypendialne, nie działają w długiej perspektywie. Potrzebne jest więc nie tylko zwiększenie płac, ale i budowanie prestiżu tego zawodu, by osoby, które mają predyspozycje do jego wykonywania, nie bały się obierać takiej ścieżki kariery zawodowej.
Fundusze unijne
Coraz więcej inwestorów stawia na budownictwo modułowe. Kolejne dwa lata powinny przynieść duże wzrosty
Do 2030 roku rynek budownictwa modułowego ma osiągnąć wartość 7 mld zł – szacuje firma Spectis. Szczególnie ten i przyszły rok będą dla niego korzystne ze względu na duży napływ środków z KPO, których wydatkowanie wiąże się z ograniczeniami czasowymi. Presja kosztowa i czasowa oraz otwartość na nowe technologie może skłonić inwestorów indywidualnych i instytucjonalnych do zwrotu w kierunku budynków modułowych.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.