Komunikaty PR

Polscy rezydenci po Brexicie nadal rozliczają się w Wielkiej Brytanii

2021-02-02  |  01:00
Biuro prasowe
Kontakt
Ewa Osiecka
INTRO PR

Solna 21
47-400 Racibórz
e.osiecka|intropr.pl| |e.osiecka|intropr.pl
797479102
intropr.pl

Odejście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej rodzi konsekwencje podatkowe zarówno dla polskich firm, jak i zatrudnionych tam Polaków. Jakich zmian po Brexicie powinni oni oczekiwać, jeśli prowadzą działalność gospodarczą lub pracują w Zjednoczonym Królestwie? – tłumaczy wiceprezes ACARTUS SA w Jastrzębiu-Zdroju Joanna Krzysteczko.

 

– Skończył się okres przejściowy po ostatecznym rozstaniu Wielkiej Brytanii z Unią Europejską. Co w tym roku nowego w przepisach podatkowych czeka Polaków na Wyspach?

 

JK: – Z pewnością zmienią się niektóre unijne przepisy dotyczące podatków PIT, CIT i VAT. Od 1 stycznia 2021 r. Wielka Brytania nie jest w Unii Europejskiej, a więc i zapisy w ustawach podatkowych odnoszą się li tylko do konkretnych państw, w tym Polski, a nie całej Wspólnoty. Dla polskich firm oznacza to, że w momencie wystąpienia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, obowiązują we wzajemnych kontaktach wyłącznie przepisy krajowe np. w opodatkowaniu: zysków wypłacanych przez spółki zależne spółkom dominującym, czy też w przypadku odsetek i należności licencyjnych.

 

– A jeśli chodzi o umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania między Polską a Wielką Brytanią?

 

– Polscy rezydenci podatkowi niestety stracą finansowo i to wcale nie z powodu Brexitu. Nowe przepisy ograniczające ulgę abolicyjną, które weszły w życie w tym roku sprawiły, że obowiązująca m.in. w Wielkiej Brytanii metoda proporcjonalnego odliczania jest niekorzystna dla pracujących tam Polaków. W rezultacie zapłacą oni więcej, gdyż w Polsce muszą odprowadzić różnicę w podatkach od dochodów rozliczanych z brytyjskim fiskusem. A z pewnością będą to dla nich znaczne kwoty.

 

– Jakich zmian mogą jeszcze spodziewać się Polacy pracujący na Wyspach?

 

– Z pewnością nie będą mogli wspólnie rozliczać się z małżonkiem z Wielkiej Brytanii, tak jak np. w Polsce. Taka możliwość istnieje tylko wtedy, gdy miejsce zamieszkania obojga dla celów podatkowych jest w kraju należącym do Unii Europejskiej lub Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Nie mogą też odliczyć ulgi podatkowej na dziecko uczące się w Zjednoczonym Królestwie. W odróżnieniu od rodziców pracujących w naszym kraju, pomimo że nie są polskimi obywatelami, a ich pociecha nie przebywa w Polsce. Nie będzie też można odliczyć od podatku darowizny przekazanej brytyjskim instytucjom, ani ulgi na cele mieszkaniowe. Polscy rezydenci podatkowi pozbawieni są też możliwości odliczania składek społecznych i zdrowotnych.

 

 

 

– Gdzie więc po Brexicie powinni rozliczać się ze swych dochodów Polacy pracujący w Wielkiej Brytanii?

 

– Nadal na Wyspach, zwłaszcza jeśli otrzymali wezwanie od brytyjskiego fiskusa. Tam też rozliczają się polscy przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą i osoby samozatrudniające się w Zjednoczonym Królestwie. Z tego co mi wiadomo, termin złożenia zeznań podatkowych, w wersji papierowej jest do końca października danego roku podatkowego, a jeśli ktoś wybierze wersję on-line, to do 31 stycznia następnego roku podatkowego.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: INTRO PR
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Podatki DUŻA REFORMA PODATKOWA - BCC APELUJE DO MINISTRA FINANSÓW O ROZPOCZĘCIE PRAC Biuro prasowe
2024-08-01 | 10:10

DUŻA REFORMA PODATKOWA - BCC APELUJE DO MINISTRA FINANSÓW O ROZPOCZĘCIE PRAC

Eksperci Business Center Club zaapelowali do Ministerstwa Finansów o pilne rozpoczęcie prac nad gruntowną reformą systemu podatkowego.  Zespół ekspercki BCC pod
Podatki Wakacje od ZUS już w tym roku - kto i kiedy może skorzystać?
2024-07-19 | 11:25

Wakacje od ZUS już w tym roku - kto i kiedy może skorzystać?

Na ten moment czekało wielu przedsiębiorców. Wakacje od ZUS już niedługo staną się faktem. 9 maja 2024 roku uchwalono Ustawę o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń
Podatki Ponad 1,3 tys. jednoosobowych działalności dziennie startowało w ubiegłym roku
2024-05-08 | 01:00

Ponad 1,3 tys. jednoosobowych działalności dziennie startowało w ubiegłym roku

  Obniżenie składki zdrowotnej nawet o 900 zł/mies. może zwiększyć atrakcyjność i popularność jednoosobowych działalności gospodarczych (JDG). Obecnie jest ich ponad 2,6

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Konkurs Polskie Branży PR

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Bankowość

ePłatności z wykorzystaniem portfeli cyfrowych będą już wkrótce dostępne w mObywatelu. Do pilotażu usługi dołączy więcej urzędów

Ponad 50 gmin korzystających z ePłatności w mObywatelu i 82 tys. zrealizowanych transakcji – to dotychczasowy efekt pilotażu tej usługi prowadzonego od ubiegłego roku. Mieszkańcy uczestniczących w nim gmin mogą przez aplikację i portal płacić m.in. podatek od nieruchomości czy podatek rolny albo uiszczać opłaty za śmieci. Do opcji opłacania zobowiązań administracyjnych wkrótce dojdą także płatności z inicjatywy użytkownika, czyli np. opłaty skarbowe ponoszone przy okazji załatwiania różnych spraw urzędowych. Trwają także prace nad wdrożeniem kolejnych metod płatności – do BLIK-a właśnie dołączyły karty płatnicze, a następne będą cyfrowe portfele, czyli Google Pay i Apple Pay.

Ochrona środowiska

Kosmiczne śmieci są coraz większym problemem. Ich obecność na orbicie generuje znaczne koszty

Liczba kosmicznych odpadów stale rośnie. Ich źródłem są obiekty, które zostały wysłane w kosmos, zakończyły misję lub uległy rozpadowi. Krążące w przestrzeni kosmicznej fragmenty tych obiektów stwarzają ryzyko kolizji z tymi, które są obecnie eksploatowane. Unikanie takich zdarzeń wiąże się z koniecznością ponoszenia wydatków na monitoring zagrożeń czy zwiększeniem zużycia paliwa poprzez obieranie niekolizyjnych kursów. Jednym ze sposobów na zmniejszenie tego problemu jest wydłużenie eksploatacji obiektów poprzez ich tankowanie na orbicie. Polacy pracują nad taką technologią.

Ochrona środowiska

Beton z alg czy szkło fotowoltaiczne. Ekologiczne innowacje zmieniają sektor budowlany

Sektor budynków i budownictwa jest największym emitentem gazów cieplarnianych, odpowiadając za 37 proc. globalnych emisji – wynika z danych ONZ. Tradycyjne materiały budowlane, takie jak beton czy cegły, są stopniowo udoskonalane, aby jak najlepiej odpowiadać na wyzwania środowiskowe. – Większość producentów, szczególnie tych dużych, skupia się na tym, aby obniżać koszty ekologiczne produkcji materiałów, tak żeby konsumenci otrzymywali produkt bardziej zrównoważony – ocenia Tomasz Bojęć, partner zarządzający w ThinkCo. Z drugiej strony na rynek wchodzą innowacje, które stosowane w większej skali będą stopniowo zazieleniać budownictwo.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.