Komunikaty PR

Rusza zwrot podatku: Co nowy rok przyniesie Polakom, pracującym za granicą?

2021-05-17  |  15:30
Biuro prasowe
Kontakt

Daria Wiśniewska
RT Tax Sp. z o. o.

ul. 10 Lutego 16 lok. A4.2
81-364 Gdynia
poland|rttax.pl| |poland|rttax.pl
+48 58 621 13 60
www.rttax.pl

1 stycznia to nie tylko Nowy Rok, ale także nowe możliwości. Od dziś, obywatele Polski, którzy pracowali za granicą, mogą składać zeznania podatkowe i otrzymać nawet 4 lub 5 letnie nadpłaty z wielu krajów Europy i nie tylko. Niestety nie wszyscy Polacy korzystają ze swoich praw. Dlaczego ludzie nie otrzymują zwrotu podatków i w jaki sposób odzyskują duże sumy pieniędzy?

 

Ogromne straty

Ponad 3,2 miliona euro – tyle, licząc według danych z różnych źródeł, stracili Polacy pracujący za granicą w zeszłym roku. “W tym trudnym czasie, kiedy na naszą sytuację gospodarczą wpływa kryzys związany z koronawirusem, wiele osób martwi się o swoją przyszłość. Sytuacja ludzi może się jednak poprawić: Obywatele Polski, którzy pracowali za granicą, mogą ubiegać się o zwrot nadpłaconego podatku. Jest to bezpieczny i zgodny z prawem proces, który pozwala ludziom odzyskać różne kwoty pieniędzy” – mówi Daria Wiśniewska, menedżerka firmy RT Tax.

Dzisiaj jest najlepszy czas aby się nad tym zastanowić. Nowy rok i kalendarz podatkowy rozpoczynają się 1 stycznia. Wkrótce rozpocznie się składanie zeznań podatkowych – muszą je złożyć wszyscy, którzy pracowali za granicą.

 

Odzyskaj duże sumy pieniędzy

Średnia kwota podatków do odliczenia od dochodu uzyskanego za granicą to aż 42%. Całość lub część tych pieniędzy z nadpłaconego podatku dochodowego, które ogólnie uważa się za już stracone, można odzyskać.

Średnio jedna osoba odzyskuje 804 euro nadpłaconego podatku dochodowego. Liczby wyglądają atrakcyjnie, prawda? Jednak D. Wiśniewska wymienia również większe kwoty. “Znam sytuacje, w której osoba odzyskała aż 11 000 euro z tytułu nadpłaty podatku. Wzywam jednak do zwrotu niezależnie od kwoty nadpłaty. Przecież to są pieniądze, które legalnie należą do obywateli naszego kraju – zapewnia rozmówczyni. Zaznacza, że proces zwrotu podatku zwykle wymaga dokumentu od pracodawcy zawierającego informacje o dochodach pracownika i zapłaconych podatkach. “Rzeczywiście, klienci, którzy nie mają niektórych lub nawet żadnych niezbędnych dokumentów, często się z nami kontaktują. Na szczęście nawet w tym przypadku podatki można zwrócić. Wystarczy, że skontaktujesz się z pracodawcą” – podkreśla specjalistka.

To oczywiste: zdecydowanie warto zająć się zwrotem nadpłaty. Odzyskiwanie podatków z zagranicy to proces prawny, z którego korzystają zarówno obywatele, jak i państwo.

 

Ważne dla każdego

Niestety statystyki nie są zachęcające: do tej pory nieco mniej niż 60% Polaków, którzy pracowali lub nadal pracują za granicą, zdecydowało się odzyskać nadpłaty. Dlaczego reszta ludzi nie spieszy się z otrzymaniem zwrotu pieniędzy?

“Zauważyliśmy, że ludziom wciąż brakuje informacji. Wielu z nich ciężko pracuje i nawet o tym nie myśli. Istnieją fałszywe przekonania, że zwrot nadpłat jest niemożliwy lub nielegalny i może czasem zagrozić emeryturom lub innym gwarancjom socjalnym. To absolutny mit, ale w jego wyniku część ludności nie odważy się nawet na zwrot podatku i traci część ciężko zarobionych pieniędzy” – ubolewa D. Wiśniewska.

Nie warto polegać na mitach: każdy, kto pracował za granicą, może zwrócić się do zagranicznych organów podatkowych i złożyć dokumenty. Złożenie dokumentów jest prostym procesem, ale na późniejszym etapie wiele osób boryka się z problemami, które skutkują opóźnieniami lub brakiem zwrotu podatku. Dlatego w przygotowaniu do tego procesu zaleca się konsultację ze specjalistami do spraw odzyskiwania podatków.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: RT Tax Sp. z o. o.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Podatki Wakacje od ZUS już w tym roku - kto i kiedy może skorzystać? Biuro prasowe
2024-07-19 | 11:25

Wakacje od ZUS już w tym roku - kto i kiedy może skorzystać?

Na ten moment czekało wielu przedsiębiorców. Wakacje od ZUS już niedługo staną się faktem. 9 maja 2024 roku uchwalono Ustawę o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń
Podatki Ponad 1,3 tys. jednoosobowych działalności dziennie startowało w ubiegłym roku
2024-05-08 | 01:00

Ponad 1,3 tys. jednoosobowych działalności dziennie startowało w ubiegłym roku

  Obniżenie składki zdrowotnej nawet o 900 zł/mies. może zwiększyć atrakcyjność i popularność jednoosobowych działalności gospodarczych (JDG). Obecnie jest ich ponad 2,6
Podatki Ulga termomodernizacyjna. Podatnicy karani za braki w przepisach
2024-04-26 | 01:00

Ulga termomodernizacyjna. Podatnicy karani za braki w przepisach

Ulga termomodernizacyjna i ,,Czyste Powietrze” to instytucje wsparcia modernizacji energetycznej, z których właściciele domów jednorodzinnych mogą korzystać jednocześnie.

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Konkurs Polskie Branży PR

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Przedsiębiorcy czekają na doprecyzowanie przepisów dotyczących Małego ZUS-u Plus. W sądach toczy się ponad 600 spraw z ZUS-em

Oddziały Biura Rzecznika MŚP prowadzą już ponad 600 spraw dotyczących Małego ZUS-u Plus. Przedmiotem sporu z ZUS-em jest interpretacja, jak długo – dwa czy trzy lata – powinna trwać przerwa, po upływie której przedsiębiorca może ponownie skorzystać z niższych składek. Pod koniec czerwca Sąd Okręgowy w Gorzowie Wielkopolskim wydał pierwszy wyrok, w którym podzielił korzystną dla przedsiębiorców argumentację Rzecznika MŚP. – Nie stanowi on jeszcze o linii interpretacyjnej. Czekamy na wejście w życie ustawy deregulacyjnej, która ułatwi od stycznia przedsiębiorcom przechodzenie na Mały ZUS Plus – mówi Agnieszka Majewska, Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców.

Problemy społeczne

Awaria CrowdStrike’a miała podobne skutki jak potencjalny cyberatak. Uzależnienie od technologii to ryzyko wyłączenia całych gałęzi gospodarki

Ogromna awaria systemu Windows, wywołanego błędem w aktualizacji oprogramowania CrowdStrike, doprowadziła do globalnego paraliżu. Przestały działać systemy istotne z perspektywy codziennego życia milionów ludzi. Tylko w piątek odwołano kilka tysięcy lotów na całym świecie,  a w części regionów w USA nie działał numer alarmowy. – To pokazuje, że im bardziej jesteśmy uzależnieni od technologii, tym łatwiej wykluczyć wręcz całe gałęzie gospodarki, a podobne skutki mógłby mieć cyberatak – ocenia Krzysztof Izdebski z Fundacji im. Stefana Batorego. Jego zdaniem tego typu incydenty są nie do uniknięcia i trzeba się na nie lepiej przygotować.

Ochrona środowiska

Nowelizacja przepisów ma przyspieszyć rozwój farm wiatrowych. Do 2040 roku Polska może mieć zainstalowane w nich ponad 40 GW mocy

Jeszcze w tym kwartale ma zostać przyjęty przez rząd projekt zmian w ustawie o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych. Nowelizacja zmniejsza minimalną odległość turbin wiatrowych od zabudowań do 500 m. Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej ocenia, że zmiana odległości zwiększy potencjał energetyki wiatrowej do 2040 roku nawet dwukrotnie, do poziomu 41,1 GW. – Branża czeka też na przyspieszenie procedur, przede wszystkim procedury środowiskowej i całego procesu zmiany przeznaczenia gruntów – mówi Anna Kosińska, członkini zarządu Res Global Investment.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.