Komunikaty PR

Rusza zwrot podatku: Co nowy rok przyniesie Polakom, pracującym za granicą?

2021-05-17  |  15:30
Biuro prasowe
Kontakt

Daria Wiśniewska
RT Tax Sp. z o. o.

ul. 10 Lutego 16 lok. A4.2
81-364 Gdynia
info|rttax.pl| |info|rttax.pl
+48 58 621 13 60
www.rttax.pl

1 stycznia to nie tylko Nowy Rok, ale także nowe możliwości. Od dziś, obywatele Polski, którzy pracowali za granicą, mogą składać zeznania podatkowe i otrzymać nawet 4 lub 5 letnie nadpłaty z wielu krajów Europy i nie tylko. Niestety nie wszyscy Polacy korzystają ze swoich praw. Dlaczego ludzie nie otrzymują zwrotu podatków i w jaki sposób odzyskują duże sumy pieniędzy?

 

Ogromne straty

Ponad 3,2 miliona euro – tyle, licząc według danych z różnych źródeł, stracili Polacy pracujący za granicą w zeszłym roku. “W tym trudnym czasie, kiedy na naszą sytuację gospodarczą wpływa kryzys związany z koronawirusem, wiele osób martwi się o swoją przyszłość. Sytuacja ludzi może się jednak poprawić: Obywatele Polski, którzy pracowali za granicą, mogą ubiegać się o zwrot nadpłaconego podatku. Jest to bezpieczny i zgodny z prawem proces, który pozwala ludziom odzyskać różne kwoty pieniędzy” – mówi Daria Wiśniewska, menedżerka firmy RT Tax.

Dzisiaj jest najlepszy czas aby się nad tym zastanowić. Nowy rok i kalendarz podatkowy rozpoczynają się 1 stycznia. Wkrótce rozpocznie się składanie zeznań podatkowych – muszą je złożyć wszyscy, którzy pracowali za granicą.

 

Odzyskaj duże sumy pieniędzy

Średnia kwota podatków do odliczenia od dochodu uzyskanego za granicą to aż 42%. Całość lub część tych pieniędzy z nadpłaconego podatku dochodowego, które ogólnie uważa się za już stracone, można odzyskać.

Średnio jedna osoba odzyskuje 804 euro nadpłaconego podatku dochodowego. Liczby wyglądają atrakcyjnie, prawda? Jednak D. Wiśniewska wymienia również większe kwoty. “Znam sytuacje, w której osoba odzyskała aż 11 000 euro z tytułu nadpłaty podatku. Wzywam jednak do zwrotu niezależnie od kwoty nadpłaty. Przecież to są pieniądze, które legalnie należą do obywateli naszego kraju – zapewnia rozmówczyni. Zaznacza, że proces zwrotu podatku zwykle wymaga dokumentu od pracodawcy zawierającego informacje o dochodach pracownika i zapłaconych podatkach. “Rzeczywiście, klienci, którzy nie mają niektórych lub nawet żadnych niezbędnych dokumentów, często się z nami kontaktują. Na szczęście nawet w tym przypadku podatki można zwrócić. Wystarczy, że skontaktujesz się z pracodawcą” – podkreśla specjalistka.

To oczywiste: zdecydowanie warto zająć się zwrotem nadpłaty. Odzyskiwanie podatków z zagranicy to proces prawny, z którego korzystają zarówno obywatele, jak i państwo.

 

Ważne dla każdego

Niestety statystyki nie są zachęcające: do tej pory nieco mniej niż 60% Polaków, którzy pracowali lub nadal pracują za granicą, zdecydowało się odzyskać nadpłaty. Dlaczego reszta ludzi nie spieszy się z otrzymaniem zwrotu pieniędzy?

“Zauważyliśmy, że ludziom wciąż brakuje informacji. Wielu z nich ciężko pracuje i nawet o tym nie myśli. Istnieją fałszywe przekonania, że zwrot nadpłat jest niemożliwy lub nielegalny i może czasem zagrozić emeryturom lub innym gwarancjom socjalnym. To absolutny mit, ale w jego wyniku część ludności nie odważy się nawet na zwrot podatku i traci część ciężko zarobionych pieniędzy” – ubolewa D. Wiśniewska.

Nie warto polegać na mitach: każdy, kto pracował za granicą, może zwrócić się do zagranicznych organów podatkowych i złożyć dokumenty. Złożenie dokumentów jest prostym procesem, ale na późniejszym etapie wiele osób boryka się z problemami, które skutkują opóźnieniami lub brakiem zwrotu podatku. Dlatego w przygotowaniu do tego procesu zaleca się konsultację ze specjalistami do spraw odzyskiwania podatków.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: RT Tax Sp. z o. o.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Podatki Deklaracja dochodów i zwrot podatku w Europie: odpowiedzi na pytania Polaków Biuro prasowe
2024-12-19 | 13:00

Deklaracja dochodów i zwrot podatku w Europie: odpowiedzi na pytania Polaków

Dzisiaj przeprowadzka do innego kraju Europy jest dla wielu Polaków krokiem wymuszonym. Wiąże się to jednak nie tylko z trudnościami związanymi z legalizacją
Podatki BCC: Podatkowe podsumowanie 2024 roku
2024-12-16 | 08:00

BCC: Podatkowe podsumowanie 2024 roku

Rok 2024 z pewnością zapadnie w pamięć podatnikom – zarówno przedsiębiorcom, jak i osobom fizycznym – jako czas pełen wyzwań. Liczne zmiany legislacyjne, dynamiczne
Podatki Faktura korygująca - poprawienie błędów na dokumencie pierwotnym
2024-12-13 | 11:00

Faktura korygująca - poprawienie błędów na dokumencie pierwotnym

Zgodnie z najnowszymi regulacjami księgowymi i podatkowymi przedsiębiorcy powinni zwrócić szczególną uwagę na prawidłowe rozliczanie korekt. To pozwoli im uniknąć

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Kongres Profesjonalistów Public Relations

Bankowość

Rośnie liczba i wartość udzielonych konsumentom kredytów gotówkowych. Gorzej mają się kredyty ratalne oraz te udzielane firmom

Rynek kredytowy w Polsce co do zasady rośnie, choć nierównomiernie. Z danych Biura Informacji Kredytowej wynika, że najlepiej rozwija się segment kredytów gotówkowych dla konsumentów. Wartościowo wzrosła też kwota udzielonych limitów w kartach kredytowych. Według prognoz BIK w całym roku wzrośnie wartość zarówno udzielonych kredytów mieszkaniowych, jak i gotówkowych, choć tych pierwszych poniżej inflacji. Wcześniejsze cięcia stóp procentowych przez RPP nie zmieniły tej prognozy.

Transport

37,5 proc. środków z Planu Społeczno-Klimatycznego trafi na walkę z ubóstwem transportowym. Organizacje branżowe apelują o zmianę priorytetowych projektów [DEPESZA]

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej z końcem czerwca zakończyło konsultacje Planu Społeczno-Klimatycznego, który otwiera drogę do pozyskania 65 mld zł (11,4 mld euro) z unijnego Społecznego Funduszu Klimatycznego. Polska będzie jego największym beneficjentem, a 37,5 proc. budżetu zostanie przeznaczone na bezpośrednie wsparcie osób narażonych na ubóstwo transportowe. Organizacje branżowe oceniają jednak, że walka z tym zjawiskiem może się okazać nieskuteczna. W toku konsultacji zgłosiły swoje zastrzeżenia co do priorytetów w wydatkach i sposobu wsparcia inwestycji w transport rowerowy.

Prawo

Firmy będą mogły przetestować krótszy tydzień pracy z rządowym wsparciem. Nabór wniosków ruszy w sierpniu

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej uruchamia pilotaż krótszego tygodnia pracy. Zainteresowane wzięciem w nim udziału firmy będą się mogły ubiegać o wsparcie finansowe ze strony rządu. Politycy Nowej Lewicy, którzy są pomysłodawcami testu tego rozwiązania, przekonują, że finalnie zyskają na nim wszyscy, zarówno pracownicy, jak i pracodawcy, a ostrzeżenia o spodziewanych problemach gospodarki są mocno przesadzone.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.