Szybszy zwrot VAT nie dla wszystkich
Przedsiębiorcy, którzy od przyszłego roku przejdą na e-faktury będą mogli otrzymać zwrot VAT nawet 20 dni szybciej. Nie dotyczy to jednak czynnych podatników VAT opłacających go krócej niż 12 miesięcy, w tym więc powstających firm.
Przejście na fakturowanie elektroniczne wynika z Ustawy z dnia 29 października 2021 r.
o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług, która przekazana została do podpisu prezydenta. Wprowadza ona między innymi Krajowy System e-Faktur. Oznacza to dla przedsiębiorców, że już od przyszłego roku będą mogli korzystać z faktur w formie elektronicznej. Posługiwanie się nimi będzie zaś obowiązkowe od 2023 r.
– Ustawodawca chce zachęcić firmy do przejścia na e-faktury poprzez skrócenie oczekiwania na zwrot podatku VAT z 60 do 40 dni, chociaż już teraz możliwe jest uzyskanie zwrotu różnicy podatku VAT w czasie 25 dni, jednakże należy spełnić kilka warunków jednocześnie, np. nierozliczona kwota z poprzednich deklaracji nie może przekroczyć 3.000 złotych – zauważa Teresa Warska, ekspert ds. podatków w Systim.pl.
Nowi przedsiębiorcy bez szybszego zwrotu
Szybszy o 20 dni zwrot podatku VAT uwarunkowany jest spełnieniem przez przedsiębiorców określonych kryteriów.
– Aby skorzystać z szybszego zwrotu podatku VAT należy być czynnym podatnikiem VAT przez minimum 12 miesięcy poprzedzających okres rozliczeniowy. Konieczne jest posiadanie przez ten okres rachunku rozliczeniowego lub imiennego rachunku w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, będących na tzw. Białej liście podatników VAT. Kwota naliczonego podatku lub różnica nierozliczona w poprzednich okresach rozliczeniowych nie może przekraczać 3000 zł, a także najważniejsze, wszystkie faktury wystawione przez podatnika muszą mieć formę ustrukturyzowaną i muszą być wygenerowane przy użyciu Systemu e-Faktur – tłumaczy Teresa Warska.
Co istotne więc, firmy i start-up’y, które rozpoczną działalność gospodarczą nie będą mogły przez minimum rok korzystać z szybkiego zwrotu podatku VAT.
Kontrahent może zablokować szybszy zwrot
Podatnik wystawiający fakturę będzie musiał zadbać o to, aby faktura została zaakceptowana przez kontrahenta, np. przez akceptację w aplikacji e-Mikrofirma lub pobranie z systemu przez API. – Skoro wszystkie wystawiane faktury muszą być ustrukturyzowanymi dokumentami wystawianymi przez Krajowy System e-Faktur, to niestety wystarczy jedna faktura wystawiona w tradycyjny sposób, aby utracić uprawnienie do szybszego zwrotu podatku VAT. Może to być problematyczne dla przedsiębiorców, których kontrahenci nie będą chcieli wdrożyć
i przyjmować e-faktur – zauważa ekspertka Systim.pl.
DUŻA REFORMA PODATKOWA - BCC APELUJE DO MINISTRA FINANSÓW O ROZPOCZĘCIE PRAC
Wakacje od ZUS już w tym roku - kto i kiedy może skorzystać?
Ponad 1,3 tys. jednoosobowych działalności dziennie startowało w ubiegłym roku
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Infrastruktura
Budowa sieci szybkiej łączności dla polskiej energetyki wchodzi w kolejny etap. Czas usuwania awarii będzie krótszy
Spółka PGE Dystrybucja podpisała z firmą Ericsson umowę na dostawę blisko 600 systemów zasilania dla radiowych stacji bazowych i transmisyjnych węzłów agregacyjnych w ramach Programu LTE450. Jest to już ostatni kontrakt na dostawę kluczowych składników sprzętu telekomunikacyjnego sieci LTE450. Jego realizacja ma umożliwić budowę sieci o kluczowym znaczeniu dla sektora energetycznego, co przyspieszy jego cyfryzację.
Ochrona środowiska
Wzmocniona ochrona ponad 1,2 mln ha lasów. Część zostanie wyłączona z pozyskiwania drewna
Lasy Państwowe przedstawiły plan zwiększenia ochrony dla 17 proc. terenów leśnych, którymi zarządzają. To w sumie ponad 1,2 mln hektarów, z których 0,5 mln ha ma być całkowicie wyłączone z pozyskania drewna. Dodatkowa ochrona obejmie najcenniejsze przyrodniczo lasy w Polsce, w tym m.in. nadleśnictwa Puszczy Białowieskiej i najstarsze lasy w Polsce. Przedstawiciele LP podkreślają, że propozycja jest bezpieczna gospodarczo, ponieważ uwzględnia potrzeby przemysłu drzewnego i lokalnych mieszkańców.
Telekomunikacja
M. Wąsik: Potrzeba twardej reakcji UE na uszkodzenie kabli na Bałtyku. To element wojny hybrydowej
– Nie pohukiwanie w Parlamencie Europejskim, ale twarde sankcje, które Komisja powinna jak najszybciej zaproponować – mówi Maciej Wąsik, europoseł z PiS, zapytany o potrzebną reakcję państw Unii Europejskiej na uszkodzenie kabli biegnących na dnie Morza Bałtyckiego. Jak podkreśla, nikt nie ma wątpliwości, że to element wojny hybrydowej prowadzonej przez Rosję. Dlatego potrzebna jest jednolita i silna odpowiedź UE oraz większe wsparcie dla Ukrainy.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.