Komunikaty PR

Polacy pokochali krótkie wyjazdy zagraniczne – city break hitem urlopowym

2024-06-25  |  10:00
Biuro prasowe

Polacy coraz chętniej wybierają kilkudniowe wyjazdy zagraniczne, jako sposób na odpoczynek i szybkie doładowanie baterii. Jak pokazują najnowsze badania, aż 76% Polaków w ciągu ostatnich dwóch lat zdecydowało się na tzw. city break – kilkudniowy wypad do innego miasta poza granicami kraju. Fenomen ten zyskuje na popularności, bo krótkie wyjazdy pozwalają uciec od codziennej rutyny i odkrywać nowe miejsca bez konieczności brania długiego urlopu i wydawania majątku na wyjazd. A co najważniejsze, wysoka dostępność tanich lotów oraz bogata oferta atrakcyjnych kierunków na mapie Europy sprawiają, że tego typu wyjazdy są na wyciągnięcie ręki. Niektóre z najpiękniejszych miast Europy są dostępna za cenę obiadu w restauracji!

Polacy, podejmując decyzję o kierunku podróży w ramach city break, myślą przede wszystkim o relaksie i wypoczynku, na co wskazuje ponad jedna trzecia (36%) respondentów badania przeprowadzonego w czerwcu tego roku przez Opinia24. Ten powód jest szczególnie istotny dla osób, które dopiero od niedawna są na rynku pracy. W grupie wiekowej 25 – 35 lat jako kluczowy wymieniło go aż 41%. Drugim kryterium, które powinno spełniać miasto by przyciągnąć polskich turystów to bogata oferta kulturalna. Ta ważna jest dla co piątego Polaka planującego city break (21%). Wśród polskich dwudziesto- i trzydziestolatków, na podium uplasowała się możliwość przeżycia nowej przygody, na którą wskazało 19% z nich. Elementem wpływającym ostatecznie na decyzje o wyjeździe są jednak koszty. Przy wyborze destynacji bierze je mocno pod uwagę średnio 37% Polaków. W zależności od wieku cena jest decydującym czynnikiem dla blisko połowy (45%) młodych podróżników (18 – 24 lata), a co może zaskakiwać, najmniej dla pokolenia silver, czyli osób 60+,  bo jedynie dla 33% z nich. 37% Polaków gotowych jest wydać na city break do 500 euro (do 2500 zł) na osobę. Podobna grupa do 200 euro (1000 zł). Jedynie co czwarty biorący udział w badaniu zadeklarował możliwość wydania więcej niż 2500 zł. Mimo że koszty są istotne, Polacy są podzieleni, jeśli chodzi o odległość, jaką byliby w stanie pokonać na taki wyjazd, co pokazuje naszą otwartość w planowaniu krótkich wypadów, o ile cena i perspektywa wypoczynku będą dla nas atrakcyjne.

A może by tak Ryga?

W Europie jest kilka miast – pewniaków, które licznie odwiedzają turyści z całego świata. Ale na city break warto wziąć pod uwagę też te mniej oczywiste stolice, do których często dotrzemy z Polski szybciej, w których odpoczniemy, zobaczymy unikalne na skalę Europy i świata zabytki nie stojąc w wielogodzinnych kolejkach i wydamy przy tym mniej niż zakładaliśmy. Choć Ryga nie jest może tak oczywistym wyborem na city break jak Paryż, Rzym czy Berlin, to miasto ma wiele do zaoferowania i stanowi doskonałą bazę na kilkudniowy wypad. Stolica Łotwy zachwyca nie tylko nadmorskim położeniem, ale też piękną architekturą, w tym zabytkowym starym miastem wpisanym na listę UNESCO oraz bogatą historią i kulturą.

Ryga to wyjątkowa stolica, którą można łatwo zwiedzić na piechotę. Najważniejsze atrakcje turystyczne znajdują się w bliskiej odległości od siebie, co sprawia, że zwiedzanie miasta jest nie tylko wygodne, ale i niezwykle przyjemne​. City break w Rydze warto rozpocząć od zwiedzania Starego Miasta (Vecrīga), gdzie można podziwiać urokliwe uliczki, zabytkowe kościoły, takie jak Katedra św. Piotra, czy słynny Dom Bractwa Czarnogłowych​. Warto też wybrać się na rejs kanałami i rzeką Dźwina, aby zobaczyć miasto z innej perspektywy, mijając m.in. Pomnik Wolności​. Drugiego dnia, można odwiedzić Dzielnicę Art Nouveau, gdzie znajduje się jedna z największych na świecie kolekcji architektury secesyjnej. Jeden dzień można też spędzić relaksując się na plaży Ķīpsala lub odwiedzając Operę Narodową i Balet, aby w pełni zanurzyć się w kulturze i sztuce Rygi.

Ryga to też prawdziwy raj dla miłośników dobrego jedzenia. Stolica Łotwy oferuje szeroką gamę doskonałych restauracji, które zachwycą każdego foodie. Od tradycyjnych łotewskich dań po nowoczesną kuchnię fusion, lokale gastronomiczne w Rydze są znane z wysokiej jakości składników i kreatywnego podejścia do gotowania. Aby poczuć prawdziwy kulinarny klimat Rygi​ koniecznie warto zajrzeć na Targ Centralny. Mieści się on w pięciu gigantycznych hangarach, pierwotnie używanych jako hangary dla sterowców Zeppelin. Każdy z nich specjalizuje się w różnych rodzajach produktów, od świeżych owoców i warzyw, przez mięso, ryby, sery, aż po wyroby piekarnicze i produkty regionalne. Więcej propozycji, co oferuje Ryga można znaleźć na stronie miasta - https://www.liveriga.com/en/.

Ryga, leżąc zaledwie nieco ponad godzinę lotu z Warszawy, wydaje się naturalnym wyborem na krótki wypad. Taką podróż rozważą 55% respondentów, jednak dotąd odwiedziło ją zaledwie 14% Polaków. Cieszy, że aż 88% Polaków słyszało o tym mieście, ale dobrą znajomością Rygi może pochwalić się jedynie 12% z nich.. Warto to zmienić bo Ryga, ze swoją bogatą historią, piękną architekturą i licznymi atrakcjami, ma wszystko, czego potrzeba, aby stać się jednym z ulubionych kierunków na city break dla Polaków.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Turystyka 1/3 Polaków nie pojedzie na wakacje w tym roku Biuro prasowe
2024-06-25 | 15:00

1/3 Polaków nie pojedzie na wakacje w tym roku

W tym roku, podczas letnich wyjazdów, Polacy kierować się będą oszczędnościami – wynika z badania rankomat.pl. 27% polskich urlopowiczów planuje na swoje wakacje wydać
Turystyka Join UP! - 5 najważniejszych wniosków po dwóch latach działalności w UE.
2024-06-25 | 13:30

Join UP! - 5 najważniejszych wniosków po dwóch latach działalności w UE.

W ciągu ostatnich kilku lat europejska branża turystyczna odzyskała równowagę po pandemii COVID-19, osiągając według UNWTO 94% poziomu przyjazdów z 2019 roku. Oczekuje się,
Turystyka “Sanatorium Milicyjne” ze zniżką dla policji. Rusza 20 hotel z kolekcji Arche
2024-06-24 | 01:00

“Sanatorium Milicyjne” ze zniżką dla policji. Rusza 20 hotel z kolekcji Arche

Rusza kolejny dwudziesty hotel sieci Arche. Będzie to dawne "Sanatorium Milicyjne” w Nałęczowie, zlokalizowane w odległości kilometra od centrum miasta i Parku Zdrojowego. Za

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Bankowość

Samorządy mogą liczyć na rekordowe finansowanie w tej perspektywie finansowej UE. Pierwsze środki już do nich trafiają

– Poza środkami własnymi samorządy mają dostęp do środków unijnych i do kredytów. To są trzy nogi, na których stoi finansowanie jednostek samorządu terytorialnego – podkreśla Mateusz Walewski, główny ekonomista Banku Gospodarstwa Krajowego. Bank w kwietniu br. uruchomił pierwszy instrument finansowany z KPO, czyli pożyczki wspierające zieloną transformację miast, z budżetem wynoszącym prawie 9 mld euro. Samorządy będą mogły sfinansować z tych środków inwestycje, które powodują, że miasto jest bardziej zielone, nowoczesne i przyjazne dla mieszkańców. Samorządy z niecierpliwością wyczekują również reformy finansowania jednostek samorządu terytorialnego, która ma ustabilizować ich sytuację po zmianach wprowadzonych w tzw. Polskim Ładzie.

Regionalne –

Przyspiesza dekarbonizacja ciepłownictwa. Elektrociepłownia w Bydgoszczy od przyszłego roku zrezygnuje z kolejnych kotłów węglowych

Elektrociepłownia Bydgoszcz II, należąca do PGE Energia Ciepła, wchodzi w kluczowy etap inwestycji, która ma doprowadzić do wyłączenia dwóch z czterech kotłów węglowych i ograniczenia emisji dwutlenku węgla o 17 proc. To oznacza, że od II kwartału 2025 roku mieszkańcy Bydgoszczy będą korzystać z ciepła wytworzonego w nowych niskoemisyjnych źródłach. To jeden z kilku realizowanych projektów PGE Energia Ciepła, które zmierzają do dekarbonizacji w ciepłownictwie.

Nauka

Polski przemysł kosmiczny jest gotowy na zwiększanie udziału w programach Europejskiej Agencji Kosmicznej. Do tego będzie potrzebować coraz więcej wykwalifikowanych kadr

Pierwsza grupa młodych inżynierów z Polski rozpoczęła dwuletni staż w ośrodkach Europejskiej Agencji Kosmicznej w Niderlandach, Hiszpanii, Francji i Niemczech. W sumie do 2025 roku na staże do ESA zostanie skierowanych 30 kandydatów z Polski, którzy wezmą udział w kluczowych przedsięwzięciach naukowych i technologicznych agencji. To tylko jedna z inicjatyw nakierowanych na kształcenie kadr do pracy w sektorze kosmicznym. Sytuacja w tym zakresie poprawiła się na przestrzeni ostatnich lat, jednak w związku z szybkim rozwojem branży w nadchodzących latach zapotrzebowanie na wykwalifikowanych ekspertów będzie rosło.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.