Komunikaty PR

Polityka wizowa a praca: obywatele Uzbekistanu szukają pracy w Polsce

2023-10-17  |  16:00
Biuro prasowe

W obliczu trudnej sytuacji społeczno-politycznej w Uzbekistanie, Polska stała się atrakcyjnym miejscem pracy dla jego obywateli. Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej ogłosiło, że w pierwszym półroczu 2023 roku wydano ponad 145 tys. zezwoleń na pracę dla cudzoziemców, w tym ponad 14 tys. dla obywateli Uzbekistanu.

W wyniku migracji Ukraińców do innych państw Unii Europejskiej, na polskim rynku pojawia się więcej wolnych wakatów. Coraz częściej zapełniają je pracownicy z Uzbekistanu
i pozostałych państw Azji Środkowej.

Kierunek: Polska. Czy mówimy o nowym trendzie?

Sytuacja gospodarcza Uzbekistanu jest trudna, a kraje takie jak Polska oferują jego obywatelom szansę na lepsze życie i rozwijanie swojej kariery zawodowej.

Na przestrzeni następnych czterech, pięciu lat możemy spodziewać się bardzo dużej liczby pracowników z Azji Środkowej, którzy już teraz zastępują stanowiska dawniej zajmowane przez obywateli Ukrainy. Mam na myśli liczby idące w milionach. Na polskim rynku pracy widzimy coraz większe zapotrzebowanie na takich pracowników, pojawia się coraz więcej ofert pracy, którą mogą wykonywać - komentuje Sebastian Wojcieszek, ekspert rynku pracy, właściciel WS Corp.

Obywatele Uzbekistanu w dużej mierze zaprzestali migracji w kierunku Rosji, z uwagi na spadek kursu rubla oraz na trwającą wojnę. W poszukiwaniu zarobku starają się dostać do Europy, z uwagi na ogromną dysproporcję płacową między Polską a Uzbekistanem. Dla porównania - pracownik, który zarabia w naszym kraju 4-5 tys. złotych może zapewnić swojej rodzinie byt na około trzy lub cztery miesiące.

Czy zezwolenie na pracę gwarantuje wizę?

Dla firm zainteresowanych zatrudnieniem cudzoziemców spoza Unii Europejskiej, proces uzyskania zezwolenia na pracę jest niezbędny. „Cudzoziemiec otrzymuje wizę na podstawie zezwolenia na pracę, zaświadczenia o wpisie wniosku o wydanie zezwolenia na pracę sezonową do ewidencji wniosków lub oświadczenia pracodawcy o powierzeniu pracy cudzoziemcowi” - informuje rządowa strona poświęcona zatrudnianiu cudzoziemców.

Zezwolenia na pracę wydawane przez urzędy wojewódzkie są często mylone z wizami pracowniczymi wydawanymi przez konsulaty. Warunkiem podjęcia pracy przez posiadacza jakiejkolwiek wizy jest uzyskanie odpowiedniego dokumentu legalizującego pracę, takiego jak zezwolenie na pracę.

Obywatel Uzbekistanu, który planuje przyjazd do Polski, napotyka pewne trudności, związane z uzyskaniem wizy poprzez ambasadę kraju. Jako firma posiadająca oddział również na terenie Węgier, staramy się znaleźć alternatywne rozwiązania w procesie pozyskiwania wizy. Poprzez złożenie wniosków na terenie Węgier i Litwy, które ułatwiają wjazd do tych krajów, możemy rozpocząć pilotażową migrację pracownika do Polski – wyjaśnia Sebastian Wojcieszek.

14 tys. wydanych pozwoleń na pracę dla obywateli Uzbekistanu wyraźnie wskazuje na duże zainteresowanie podjęciem zatrudnienia w naszym kraju. Jak przewidują eksperci – z czasem ten trend może tylko wzrastać, co w perspektywie coraz większej liczby wolnych wakatów, może być dla pracodawców ważnym sygnałem, gdzie szukać rąk do pracy.

_________

WS Corp – agencja pracy tymczasowej, obecna na rynku od 2016 r. Pomagamy klientom w znalezieniu i zatrudnieniu wykwalifikowanych pracowników, którzy będą spełniać wymagania i oczekiwania firm.

Kontakt dla mediów: Olga Wybodowska, Agencja Face it – o.wybodowska@agencjafaceit.pl; 452 931 567

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Gospodarka Spoglądając w przyszłość Unii Europejskiej, czyli o wzmocnieniu bezpieczeństwa i konkurencyjności do 2040 roku Biuro prasowe
2025-06-30 | 10:00

Spoglądając w przyszłość Unii Europejskiej, czyli o wzmocnieniu bezpieczeństwa i konkurencyjności do 2040 roku

Kończy się prezydencja Polski w Radzie Unii Europejskiej. Warszawa weszła w tę rolę z ambitnymi deklaracjami dotyczącymi przede wszystkim bezpieczeństwa, rozwoju
Gospodarka Sukces z przeszkodami: Blisko 1/3 polskich przedsiębiorczyń zmaga się z koniecznością udowadniania swojej wartości w biznesie
2025-03-27 | 10:00

Sukces z przeszkodami: Blisko 1/3 polskich przedsiębiorczyń zmaga się z koniecznością udowadniania swojej wartości w biznesie

Godzenie rozwoju zawodowego z życiem rodzinnym, argumentowanie swojej wartości oraz dowodzenie słuszności swoich pomysłów – to zaledwie kilka wyzwań, na jakie
Gospodarka Czarna Lista Barier: postulaty deregulacyjne Konfederacji Lewiatan
2025-03-24 | 15:50

Czarna Lista Barier: postulaty deregulacyjne Konfederacji Lewiatan

Prawie 300 postulatów deregulacyjnych związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, a dotyczących m.in podatków, zatrudnienia, cyfryzacji czy energetyki

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Kongres Profesjonalistów Public Relations

Prawo

Duże możliwości korzystania z funduszy europejskich przez polskie firmy. Szczególnie w obszarze obronności

W ramach polityki spójności i Krajowego Planu Odbudowy Polska ma do dyspozycji 190 mld zł na wsparcie polskich firm. Środków dla przedsiębiorców nie zabraknie również w nowej perspektywie finansowej po 2027 roku. Dedykowane im programy KPO obejmują nie tylko wsparcie finansowe, ale również inwestycje i reformy deregulujące polską gospodarkę. Ich celem jest zwiększenie jej konkurencyjności, jak również bezpieczeństwa w kontekście położenia geopolitycznego Polski. Na szczególnie szeroką ofertę programów mogą liczyć sektory obronności i transportowy.

Farmacja

Zniesienie zakazu reklamy aptek może zwiększyć świadomość pacjentów o usługach farmaceutycznych. Taki może być skutek wyroku TSUE

W czerwcu Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej uznał, że obowiązujący w Polsce całkowity zakaz reklamy aptek narusza prawo UE. To oznacza, że Polska będzie musiała dostosować regulacje. Dla pacjentów wyrok oznacza szerszy dostęp do informacji o usługach farmaceutycznych, a dla właścicieli aptek – możliwość legalnej komunikacji z rynkiem. Naczelna Rada Aptekarska obawia się chaosu prawnego i wezwała resort zdrowia do uregulowania sytuacji prawnej.

Prawo

Przemysł chemiczny czeka na szczegóły unijnego wsparcia dla sektora. Najważniejsza jest obniżka cen energii

Komisja Europejska przedstawiła plan działania dla modernizacji i wzmocnienia konkurencyjności unijnego przemysłu chemicznego. Plan ma być rozwiązaniem najważniejszych wyzwań stojących przed sektorem chemicznym w Europie, w tym m.in. wysokich cen energii i nieuczciwej konkurencji na rynkach zagranicznych. KE chce również promować inwestycje w innowacje, ESG, a także uprościć unijne przepisy dotyczące chemikaliów.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.