3 zmiany w Pzp, o których należy pamiętać w 2022 roku
Bogdan Setlak
KWKR Konieczny Wierzbicki i Partnerzy SKA
ul. Kącik 4
30-549 Kraków
bogdan.setlak@kwkr.pl; marketing@kwkr.pl
+48504034729; +48123957161
https://koniecznywierzbicki.pl/
Wykluczenie rosyjskich Wykonawców z udziału w zamówieniach publicznych
Warto zwrócić uwagę, że obecnie mamy do czynienia z dwoma poziomami wykluczenia rosyjskich Wykonwaców w Pzp; pierwszy z nich ma charakter ogólnounijny, wynikający z Rozporządzenia Rady (UE) 2022/576 z dn. 8 kwietnia 2022r. w sprawie zmiany Rozporządzenia (UE) nr. 833/2014 dotyczącego środków ograniczających w związku z działaniami Rosji, destabilizującymi sytuację na Ukrainie. Ten zakaz tyczy się wyłącznie zamówień podlagających unijnym dyrektywom, a więc równych lub przekraczających progi unijnie i został zasądzony w ramach 5 pakietu sankcji, wystosowanych wobec agresora.
Drugim przepisem, mającym charakter krajowy i oddziałującym w znacznym stopniu na Pzp, jest ustawa z dnia 13 kwietnia 2022r. o szczególnych rozwiązaniach w zakresie przeciwdziałania wspieraniu agresji na Ukrainę oraz służących ochronie bezpieczeństwa narodowego. W kontekście Prawa zamówień publicznych najistotniejszy zapis stanowi Art. 7, wskazujący, że wykluczeniu podlegają:
- Wykonawcy oraz Uczestnicy konkursów wymienionych w wykazach określonych w Rozporządzeniu 765/2006 i Rozporządzeniu 269/2014 lub wpisani na listę prowadzoną przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji,
- Wykonawcy oraz Uczestnicy konkursów, którego beneficjantami rzeczywistymi w rozumieniu Ustawy z d. 1 marca 2018 przeciwdziałaniu praniu brudnych pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu, jest osoba uwzględniona we wskazanych we wcześniejszym punkcie Rozporządzeniach albo wpisana na listę lub będąca takim beneficjentem rzeczywistym od dnia 24 lutego 2022r.
Kurs euro dyktuje progi unijne
Kolejną istotną zmianą wpływającą w znacznym stopniu na kształtowanie wartości zamówienia są minimalne progi unijne. W związku z tą modyfikacją przepisów Zamawiający będą zmuszeni do stosowania trybów postępowania właściwych dla zamówień o wartości równej lub przekraczającej progi unijne, w oparciu o średni kurs euro stanowiący podstawę do przeliczania wartości zamówień publicznych lub konkursów, który wynosi 4,4536 złotego dla 1 euro.
Zmiany w zamówieniach na roboty budowlane
Ostatnią, wartą rozpatrzenia zmianą jest nowy Akt Wykonawczy, który zaczął obowiązywać od 1 stycznia 2022r. Niniejszy Akt zastąpił przestarzałe Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 2 września 2004r., w sprawie szczegółowego zakresu i formy dokumentacji projektowej, specyfikacji technicznych wykonania i odbioru robót budowlanych oraz programu funkcjonalno-użytkowego (t.j. Dz. U. z 2013 r. poz. 1129). Za sporządzenie Aktu Wykonawczego, obejmującego 2 Rozporządzenia, odpowiedzialne jest Ministerstwo Rozwoju Technologii. Wprowadzone modyfikacje nie są rewolucyjne, ponieważ w dużej mierze bazują na wcześniejszych Rozporządzeniach.
Dlaczego lektura DORA przypomina bieg z przeszkodami?
Sztuczna inteligencja na sali rozpraw. Narzędzie czy ryzyko?
PROMOTECH nagrodzony za dbałość o bezpieczeństwo pracowników
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
IT i technologie
W Krakowie powstało centrum operacyjne cyberbezpieczeństwa. Sektor małych i średnich firm zyska dostęp do specjalistycznych usług [DEPESZA]
Security Operations Center, które zostało uruchomione w ramach Centrum Technologicznego Hitachi w Krakowie, ma zapewnić firmom dostęp do usług specjalistów w zakresie cyberbezpieczeństwa, bez konieczności tworzenia własnych działów IT. Dla przedsiębiorstw outsourcing tego typu zadań jest rozwiązaniem, które pozwala uniknąć wysokich nakładów inwestycyjnych, zabezpieczyć się przed coraz intensywniejszymi atakami hakerów, a także sprostać wymogom legislacyjnym.
Edukacja
Podwyżki wynagrodzeń nie rozwiążą problemu niedoboru nauczycieli. Ważny jest też prestiż zawodu i obciążenie obowiązkami
Niski poziom wynagrodzenia nauczycieli w porównaniu z innymi zawodami to tylko jeden z czynników, które wpływają na niedobór kadr pedagogicznych w różnych krajach. Z analizy naukowców z Wielkiej Brytanii wynika, że popularne strategie szybkich rozwiązań, takie jak programy stypendialne, nie działają w długiej perspektywie. Potrzebne jest więc nie tylko zwiększenie płac, ale i budowanie prestiżu tego zawodu, by osoby, które mają predyspozycje do jego wykonywania, nie bały się obierać takiej ścieżki kariery zawodowej.
Fundusze unijne
Coraz więcej inwestorów stawia na budownictwo modułowe. Kolejne dwa lata powinny przynieść duże wzrosty
Do 2030 roku rynek budownictwa modułowego ma osiągnąć wartość 7 mld zł – szacuje firma Spectis. Szczególnie ten i przyszły rok będą dla niego korzystne ze względu na duży napływ środków z KPO, których wydatkowanie wiąże się z ograniczeniami czasowymi. Presja kosztowa i czasowa oraz otwartość na nowe technologie może skłonić inwestorów indywidualnych i instytucjonalnych do zwrotu w kierunku budynków modułowych.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.