3 zmiany w Pzp, o których należy pamiętać w 2022 roku

Bogdan Setlak
KWKR Konieczny Wierzbicki i Partnerzy SKA
ul. Kącik 4
30-549 Kraków
bogdan.setlak@kwkr.pl; marketing@kwkr.pl
+48504034729; +48123957161
https://koniecznywierzbicki.pl/
Wykluczenie rosyjskich Wykonawców z udziału w zamówieniach publicznych
Warto zwrócić uwagę, że obecnie mamy do czynienia z dwoma poziomami wykluczenia rosyjskich Wykonwaców w Pzp; pierwszy z nich ma charakter ogólnounijny, wynikający z Rozporządzenia Rady (UE) 2022/576 z dn. 8 kwietnia 2022r. w sprawie zmiany Rozporządzenia (UE) nr. 833/2014 dotyczącego środków ograniczających w związku z działaniami Rosji, destabilizującymi sytuację na Ukrainie. Ten zakaz tyczy się wyłącznie zamówień podlagających unijnym dyrektywom, a więc równych lub przekraczających progi unijnie i został zasądzony w ramach 5 pakietu sankcji, wystosowanych wobec agresora.
Drugim przepisem, mającym charakter krajowy i oddziałującym w znacznym stopniu na Pzp, jest ustawa z dnia 13 kwietnia 2022r. o szczególnych rozwiązaniach w zakresie przeciwdziałania wspieraniu agresji na Ukrainę oraz służących ochronie bezpieczeństwa narodowego. W kontekście Prawa zamówień publicznych najistotniejszy zapis stanowi Art. 7, wskazujący, że wykluczeniu podlegają:
- Wykonawcy oraz Uczestnicy konkursów wymienionych w wykazach określonych w Rozporządzeniu 765/2006 i Rozporządzeniu 269/2014 lub wpisani na listę prowadzoną przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji,
- Wykonawcy oraz Uczestnicy konkursów, którego beneficjantami rzeczywistymi w rozumieniu Ustawy z d. 1 marca 2018 przeciwdziałaniu praniu brudnych pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu, jest osoba uwzględniona we wskazanych we wcześniejszym punkcie Rozporządzeniach albo wpisana na listę lub będąca takim beneficjentem rzeczywistym od dnia 24 lutego 2022r.
Kurs euro dyktuje progi unijne
Kolejną istotną zmianą wpływającą w znacznym stopniu na kształtowanie wartości zamówienia są minimalne progi unijne. W związku z tą modyfikacją przepisów Zamawiający będą zmuszeni do stosowania trybów postępowania właściwych dla zamówień o wartości równej lub przekraczającej progi unijne, w oparciu o średni kurs euro stanowiący podstawę do przeliczania wartości zamówień publicznych lub konkursów, który wynosi 4,4536 złotego dla 1 euro.
Zmiany w zamówieniach na roboty budowlane
Ostatnią, wartą rozpatrzenia zmianą jest nowy Akt Wykonawczy, który zaczął obowiązywać od 1 stycznia 2022r. Niniejszy Akt zastąpił przestarzałe Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 2 września 2004r., w sprawie szczegółowego zakresu i formy dokumentacji projektowej, specyfikacji technicznych wykonania i odbioru robót budowlanych oraz programu funkcjonalno-użytkowego (t.j. Dz. U. z 2013 r. poz. 1129). Za sporządzenie Aktu Wykonawczego, obejmującego 2 Rozporządzenia, odpowiedzialne jest Ministerstwo Rozwoju Technologii. Wprowadzone modyfikacje nie są rewolucyjne, ponieważ w dużej mierze bazują na wcześniejszych Rozporządzeniach.

Dlaczego lektura DORA przypomina bieg z przeszkodami?

Sztuczna inteligencja na sali rozpraw. Narzędzie czy ryzyko?

PROMOTECH nagrodzony za dbałość o bezpieczeństwo pracowników
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Edukacja

Coraz więcej Polaków widzi korzyści płynące z obecności w UE. Co ósmy wciąż jednak nie potrafi ich wskazać
Członkostwo w UE cieszy się wśród Europejczyków rekordowo wysokim poparciem – wynika z tegorocznego Eurobarometru. Korzyści dla swojego kraju dostrzega 74 proc. obywateli Unii – to odsetek najlepszy od początku badań w 1983 roku. A w Polsce jest on jeszcze wyższy. Doceniamy przede wszystkim wkład UE w bezpieczeństwo, nowe możliwości zawodowe i rozwój gospodarczy kraju. Po 21 latach naszej obecności w UE wciąż jednak potrzebna jest europejska edukacja.
Polityka
Zmiany w obowiązku magazynowania gazu mogą obniżyć ceny surowca. To pomoże się przygotować do sezonu zimowego

Elastyczność bez zagrożenia dla bezpieczeństwa energetycznego – tak nową propozycję przepisów dotyczących uzupełniania zapasów gazu przed sezonem zimowym określają jej inicjatorzy z Parlamentu Europejskiego. Europosłowie proponują nieznaczne zmniejszenie wymaganego poziomu zapełnienia magazynów i rozciągnięcie w czasie terminu, w którym trzeba spełnić ten obowiązek. Jak podkreśla Borys Budka, ma to zapobiec spekulacjom na rynku gazu i tym samym pomóc obniżyć ceny surowca.
Konsument
Możliwość zakupu online może zachęcić kolejne grupy Polaków do ubezpieczeń zdrowotnych. Dziś korzysta z nich już prawie 5,5 mln osób

Polska jest jednym z liderów Europy w obszarze cyfryzacji sektora usług medycznych. Świadczą o tym m.in. popularność elektronicznych narzędzi zapewniających dostęp do danych zdrowotnych, e-recept czy wirtualna diagnostyka. Polacy są też otwarci na innowacje w zakresie ubezpieczeń zdrowotnych, z których korzysta już blisko 5,5 mln osób. Za pomocą nowej cyfrowej platformy Medicover chce zachęcić klientów do samodzielnej konfiguracji i zakupu polis online.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.