Komunikaty PR

BCC: FUNDACJE RODZINNE CORAZ BLIŻEJ.

2023-02-22  |  01:00
Biuro prasowe
Kontakt
OMG Agencja marketingowa
OPEN MINDED GROUP Sp z o.o.

Fałata 2
02-534 Warszawa
pr|openmindedgroup.pl| |pr|openmindedgroup.pl
602600867
openmindedgroup.pl
Do pobrania docx ( 0.02 MB )

FUNDACJE RODZINNE CORAZ BLIŻEJ

Ustawa o fundacji rodzinnej wejdzie w życie 22 maja br. Od tej daty będzie można rejestrować fundacje rodzinne, które mają przede wszystkim umożliwiać przeprowadzenie skutecznej wielopokoleniowej sukcesji w firmach rodzinnych. Czy polskie firmy są na to gotowe?

Fundacja rodzinna wprowadza istotne zmiany w polskim prawie. Przyszli fundatorzy powinni znać różnice pomiędzy strukturyzacją sukcesji w oparciu o fundację a o spółkę prawa handlowego, czy fundusz inwestycyjny zamknięty. 

Podstawowa różnica to ta, że w przypadku fundacji rodzinnej ani fundator, ani beneficjenci nie otrzymają żadnych praw udziałowych do fundacji. Relacja własnościowa z chwilą przeniesienia do Fundację Rodzinną przestaje istnieć.

Aktualnie czekamy na teksty rozporządzeń do ustawy. Zanim jednak przyszli fundatorzy podejmą decyzję o powołaniu Fundacji Rodzinnej warto by zadali sobie pytanie, czy jest to narzędzie którego potrzebują? Do tego niezbędne będzie zaznajomienie się z przepisami i poznanie uwarunkowań prawnych, w których Fundacja Rodzinna będzie funkcjonować.- zauważa Agnieszka Krysik, Przewodnicząca Komisji BCC dla Rodzinnych” Business Centre Club.

Ustawa o Fundacji Rodzinnej wprowadzi nowelizację przepisów prawa spadkowego, odnoszące się bezpośrednio do instytucji zachowku. Ustawa przewiduje możliwość zrzeczenia się zachowku (choć doktryna dopuszczała taką możliwość w ramach zrzeczenia się dziedziczenia), rozłożenia go na raty, obniżenia jego wysokości oraz odroczenia terminu jego spłaty.

Strukturyzacja Fundacji Rodzinnej będzie wymagała wypracowania statutu, który uwzględni uwarunkowania rodzinne i majątkowe dotyczące fundatora jak również beneficjentów. Statut będzie określał między innymi czas trwania fundacji, zasady powoływania, odwoływania oraz prawa i obowiązki członków organów fundacji rodzinnej, a także wartość funduszu założycielskiego, który musi być nie niższy niż 100.000 zł.

Nie każdy będzie mógł sobie pozwolić na założenie Fundacji Rodzinnej. Przeszkodą mogą być koszty założenia i działalności takie jak: koszt funduszu założycielskiego,  koszty obsługi prawnej i prawnopodatkowej, księgowej, administracyjnej, a także koszt obligatoryjnego audytu i sprawowania nadzoru właścicielskiego nad mieniem wniesionym do Fundacji Rodzinnej. 

Fundacja Rodzinna formalnie będzie podatnikiem CIT z prawem do podmiotowego zwolnienia z podatku dochodowego. Od edukacji i właściwego stosowania prawa zależeć będzie to, czy Fundacja Rodzinna nie stanie się narzędziem optymalizacji podatkowej ani narzędziem do realizacji innych celów niż sukcesja. Musimy pamiętać, że wykorzystywanie Fundacji Rodzinnej do celów optymalizacyjnych spotka się z reakcją ustawodawcy i zmianą przepisów prawa, które doprowadzą do zmian rozwiązań przyjętych na potrzeby sukcesji majątku.

Istotną rolę odegra profesjonalne doradztwo, bez którego cel, który fundator chce zrealizować poprzez Fundację Rodzinną, może nie być możliwy do osiągnięcia. 

Warto przyjąć założenie, że powołanie fundacji to wybór kierunku sukcesji, z którego może być bardzo trudno zawrócić. Sama ustawa bowiem wskazuje zasadę, że Fundacja Rodzinna nie może zwracać fundatorowi mienia wniesionego na fundusz założycielski. - dodaje Agnieszka Krysik, Przewodnicząca Komisji BCC dla Rodzinnych” Business Centre Club.

Zdaniem ekspertki BCC najbliższe lata będą czasem na identyfikację luk prawnych i konieczności wprowadzenia dodatkowych rozwiązań w Ustawie o Fundacji, służących celowi jaki przyświecał ustawie. 

----------------------------------------------------------

Agnieszka Krysik - radca prawny, przewodnicząca “Komisji BCC dla Rodzinnych” Business Centre Club, ekspertka BCC ds. przedsiębiorczości rodzinnej i sukcesji w biznesie, uczestniczka prac nad ustawą o fundacji rodzinnej od pierwszego tekstu projektu, założycielka KRYSIKLAW, prowadząca serwis dla firm rodzinnych www.fundacjerodzinne.pl

BCC - największa w kraju ustawowa organizacja indywidualnych pracodawców. Członkowie Klubu zatrudniają ponad 400 tys. pracowników, przychody firm to ponad 200 miliardów złotych, a siedziby rozlokowane są w 250 miastach. Na terenie Polski działają 22 loże regionalne. Do BCC należą przedstawiciele wszystkich branż, międzynarodowe korporacje, instytucje finansowe i ubezpieczeniowe, firmy telekomunikacyjne, najwięksi polscy producenci, uczelnie wyższe, koncerny wydawnicze i znane kancelarie prawne. Członkami BCC – klubu przedsiębiorców są także prawnicy, dziennikarze, naukowcy, wydawcy, lekarze, wojskowi i studenci. 

 

 

 

 

 

 

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: OPEN MINDED GROUP Sp z o.o.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Prawo A gdyby istniało prawo dla wzrokowców? Paragrafy w nowym świetle Biuro prasowe
2024-11-29 | 11:45

A gdyby istniało prawo dla wzrokowców? Paragrafy w nowym świetle

Od dawna wiadomo, że ludzie dzielą się na tych, którzy wolą czytać, i na tych, do których bardziej dociera obraz. Są wśród nas także ci, którzy
Prawo Obsługa prawna firmy – na czym polega i kiedy warto z niej skorzystać?
2024-10-30 | 09:00

Obsługa prawna firmy – na czym polega i kiedy warto z niej skorzystać?

Prowadzenie firmy wymaga nie tylko znajomości rynku i strategii biznesowych, ale również solidnego zaplecza prawnego. Nawet drobne uchybienia w zakresie przepisów
Prawo Ustawa o minimalnym wynagrodzeniu a branża transportowa
2024-10-30 | 01:00

Ustawa o minimalnym wynagrodzeniu a branża transportowa

Trwają intensywne działania nad projektem ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Ustawa ma wdrożyć do polskiego prawa unijną dyrektywę w sprawie adekwatnych wynagrodzeń minimalnych w

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

Konkurencyjność UE priorytetem nowej Komisji Europejskiej. Wśród barier do eliminacji nadmierna biurokracja

Komisja Europejska w nowym składzie, pod wodzą Ursuli von der Leyen, właśnie rozpoczyna swoją kadencję. Zgodnie z zapowiedziami ma się skupić na ożywieniu stojącej w miejscu gospodarki UE, zwiększeniu konkurencyjności, odblokowaniu inwestycji i zniwelowaniu luki innowacyjnej dzielącej ją od Stanów Zjednoczonych i Chin. Dużym wyzwaniem będzie także zmniejszenie uciążliwej biurokracji, również w dostępie do europejskich funduszy.

Infrastruktura

Stan budynków w Polsce poprawia się zbyt wolno. Ma to negatywny wpływ na klimat i zdrowie mieszkańców

W ciągu ostatnich ośmiu lat kluczowe statystyki dotyczące stanu budownictwa i zdrowia publicznego na poziomie UE się nie poprawiły. Budynki nadal zużywają zbyt dużo energii, emitują coraz więcej gazów cieplarnianych, a liczba inwestycji w poprawę efektywności energetycznej wręcz maleje, co skutkuje coraz niższym rocznym wskaźnikiem renowacji. Tym samym budynki w Europie nadal nie zapewniają ich użytkownikom zdrowych i komfortowych warunków, co przekłada się na gorsze samopoczucie i problemy zdrowotne – pokazuje najnowsza, ósma edycja raportu „Barometr zdrowych budynków”.

Problemy społeczne

40 proc. Polaków nie czuje się zabezpieczonych na wypadek poważnej choroby. Obawiają się problemów z dostępem do leczenia i jego finansowaniem

Większość Polaków obawia się chorób cywilizacyjnych, takich jak nowotwory i choroby sercowo-naczyniowe. Niemal 40 proc. nie czuje się w pełni zabezpieczonych na wypadek poważnej choroby – wynika z badania zleconego przez Nationale-Nederlanden. Badani obawiają się nie tylko braku zabezpieczenia finansowego, lecz także problemów z uzyskaniem pomocy lekarskiej i dostępem do badań. W odpowiedzi na te potrzeby Nationale-Nederlanden i Grupa LUX MED stworzyły we współpracy ofertę ubezpieczeniową łączącą pomoc finansową i usługi medyczne.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.