BCC: Rada Dialogu Społecznego w sprawie zmian regulaminu Sejmu
Open Minded Group
Warszawa
02-534 Warszawa
pr|openmindedgroup.pl| |pr|openmindedgroup.pl
602600867
openmindedgroup.pl
Podczas ostatniego posiedzenia plenarnego Rady Dialogu Społecznego, pod przewodnictwem Business Centre Club, dyskutowana była między innymi kwestia konieczności wprowadzenia obowiązkowych konsultacji społecznych oraz ich uwzględniania w procesie stanowienia prawa. To jeden z „kamieni milowych” koniecznych do usprawnienia procesu legislacyjnego oraz do uruchomienia środków z Krajowego Planu Odbudowy.
Przewodniczący Rady Dialogu Społecznego - Łukasz Bernatowicz oraz Marek Kowalski, Przewodniczący Zarządu Federacji Przedsiębiorców Polskich, poruszyli kwestie nowelizacji regulaminów Sejmu i Senatu oraz regulaminu pracy Rady Ministrów, uwzględniającej wprowadzenie obowiązku przeprowadzenia konsultacji społecznych w przypadku projektów zgłaszanych przez posłów i Senat. Na kwestie te wskazano w “kamieniu milowym” F4G określając następujące zadania: - wprowadzenie obowiązku przeprowadzania oceny skutków regulacji oraz konsultacji społecznych w przypadku projektów ustaw zgłaszanych przez posłów i senatorów, - ograniczenie stosowania procedur przyspieszonych do ściśle określonych i wyjątkowych przypadków.
Warto zauważyć, że ten “kamień milowy” w sposób właściwy identyfikuje braki w polskim systemie legislacyjnym. Jego wypełnienie nie tylko przybliży otrzymanie funduszy unijnych zaplanowanych dla Polski w ramach KPO, ale także wpłynie na podniesienie jakości polskiego prawa.
„Kluczowym rezultatem reformy będzie usprawnienie procesu programowania działań publicznych, aby podejmowane decyzje dotyczące kształtu danej polityki zapadały przy jak najszerszym zaangażowaniu interesariuszy i we współpracy z nimi, w szczególności poprzez usprawnienie procesu konsultacji oraz innych form zaangażowania obywateli w rządzenie.” - doprecyzowują zapisy zawarte w KPO.
Przewodniczący RDS podkreślił, że nie ma zgody na pojawiające się w opinii publicznej twierdzenia, iż wymagania stawiane przez Komisję Europejską są próbą ingerencji w suwerenność naszego kraju.
Przedstawiciele organizacji wchodzących w skład Rady Dialogu Społecznego wielokrotnie wskazywali, jak ważne jest umożliwienie szerokich konsultacji społecznych.
“Dla nas, jako przedstawicieli różnych środowisk zasiadających w Radzie Dialogu Społecznego, kluczowym interesem jest taka zmiana przepisów, która spowoduje, że konsultacje społeczne będą wymagane. Zwracam uwagę, że o to samo postulujemy w projekcie ustawy zmieniającej ustawę o Radzie Dialogu Społecznego. W projekcie tym wskazujemy na element obowiązkowych konsultacji, społecznych, które w ścieżce parlamentarnej będą uwzględniane, a nie wykluczane, jak ma to miejsce obecnie.” - podkreśla Łukasz Bernatowicz.
BCC to największa w kraju ustawowa organizacja indywidualnych pracodawców. Członkowie Klubu zatrudniają ponad 400 tys. pracowników, przychody firm to ponad 200 miliardów złotych, a siedziby rozlokowane są w 250 miastach. Na terenie Polski działają 22 loże regionalne. Do BCC należą przedstawiciele wszystkich branż, międzynarodowe korporacje, instytucje finansowe i ubezpieczeniowe, firmy telekomunikacyjne, najwięksi polscy producenci, uczelnie wyższe, koncerny wydawnicze i znane kancelarie prawne. Członkami BCC – klubu przedsiębiorców są także prawnicy, dziennikarze, naukowcy, wydawcy, lekarze, wojskowi i studenci.
www.bcc.pl
Business Centre Club w mediach społecznościowych:
LinkedIn: www.linkedin.com/company/business-centre-club/
Facebook: www.facebook.com/businesscentreclub
Twitter: www.twitter.com/BCCorg

Dlaczego lektura DORA przypomina bieg z przeszkodami?

Sztuczna inteligencja na sali rozpraw. Narzędzie czy ryzyko?

PROMOTECH nagrodzony za dbałość o bezpieczeństwo pracowników
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

UE lepiej przygotowana na reagowanie na klęski żywiołowe. Od czasu powodzi w Polsce pojawiło się wiele usprawnień
Na tereny dotknięte ubiegłoroczną powodzią od rządu trafiło ponad 4 mld zł. Pierwsze formy wsparcia, w tym zasiłki, pomoc materialna czy wsparcie dla przedsiębiorców, pojawiły się już w pierwszych dniach od wystąpienia kataklizmu. Do Polski ma też trafić 5 mld euro z Funduszu Spójności UE na likwidację skutków powodzi. Doświadczenia ostatnich lat powodują, że UE jest coraz lepiej przygotowana, by elastycznie reagować na występujące klęski żywiołowe.
Prawo
Rzecznik MŚP: Obniżenie składki zdrowotnej to nie jest szczyt marzeń. Ideałem byłby powrót do tego, co było przed Polskim Ładem

Podczas najbliższego posiedzenia, które odbędzie się 23 i 24 kwietnia, Senat ma się zająć ustawą o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Zakłada ona korzystne zmiany w składkach zdrowotnych płaconych przez przedsiębiorców. Rzecznik MŚP apeluje do izby wyższej i prezydenta o przyjęcie i podpisanie nowych przepisów. Pojawiają się jednak głosy, że uprzywilejowują one właścicieli firm względem pracowników, a ponadto nie podlegały uzgodnieniom, konsultacjom i opiniowaniu.
Handel
Konsumpcja jaj w Polsce rośnie. Przy zakupie Polacy zwracają uwagę na to, z jakiego chowu pochodzą

Zarówno spożycie, jak i produkcja jaj w Polsce notują wzrosty. Znacząca większość konsumentów przy zakupie jajek zwraca uwagę na to, czy pochodzą one z chowu klatkowego. Polska jest jednym z liderów w produkcji i eksporcie jajek w UE, ale ma też wśród nich największy udział kur w chowie klatkowym. Oczekiwania konsumentów przyczyniają się powoli do zmiany tych statystyk.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.