Komunikaty PR

BCC: Rada Dialogu Społecznego w sprawie zmian regulaminu Sejmu

2023-01-30  |  12:00
Biuro prasowe
Kontakt
Open Minded Group
Open Minded Group

Warszawa
02-534 Warszawa
pr|openmindedgroup.pl| |pr|openmindedgroup.pl
602600867
openmindedgroup.pl

Podczas ostatniego posiedzenia plenarnego Rady Dialogu Społecznego, pod przewodnictwem Business Centre Club, dyskutowana była między innymi kwestia konieczności wprowadzenia obowiązkowych konsultacji społecznych oraz ich uwzględniania w procesie stanowienia prawa. To jeden z „kamieni milowych” koniecznych do usprawnienia procesu legislacyjnego oraz do uruchomienia środków z Krajowego Planu Odbudowy.

Przewodniczący Rady Dialogu Społecznego - Łukasz Bernatowicz oraz Marek Kowalski, Przewodniczący Zarządu Federacji Przedsiębiorców Polskich, poruszyli kwestie nowelizacji regulaminów Sejmu i Senatu oraz regulaminu pracy Rady Ministrów, uwzględniającej wprowadzenie obowiązku przeprowadzenia konsultacji społecznych w przypadku projektów zgłaszanych przez posłów i Senat. Na kwestie te wskazano w “kamieniu milowym” F4G określając następujące zadania: - wprowadzenie obowiązku przeprowadzania oceny skutków regulacji oraz konsultacji społecznych w przypadku projektów ustaw zgłaszanych przez posłów i senatorów, - ograniczenie stosowania procedur przyspieszonych do ściśle określonych i wyjątkowych przypadków.

Warto zauważyć, że ten “kamień milowy” w sposób właściwy identyfikuje braki w polskim systemie legislacyjnym. Jego wypełnienie nie tylko przybliży otrzymanie funduszy unijnych zaplanowanych dla Polski w ramach KPO, ale także wpłynie na podniesienie jakości polskiego prawa.

„Kluczowym rezultatem reformy będzie usprawnienie procesu programowania działań publicznych, aby podejmowane decyzje dotyczące kształtu danej polityki zapadały przy jak najszerszym zaangażowaniu interesariuszy i we współpracy z nimi, w szczególności poprzez usprawnienie procesu konsultacji oraz innych form zaangażowania obywateli w rządzenie.” - doprecyzowują zapisy zawarte w KPO.

Przewodniczący RDS podkreślił, że nie ma zgody na pojawiające się w opinii publicznej twierdzenia, iż wymagania stawiane przez Komisję Europejską są próbą ingerencji w suwerenność naszego kraju.

Przedstawiciele organizacji wchodzących w skład Rady Dialogu Społecznego wielokrotnie wskazywali, jak ważne jest umożliwienie szerokich konsultacji społecznych. 
Dla nas, jako przedstawicieli różnych środowisk zasiadających w Radzie Dialogu Społecznego, kluczowym interesem jest taka zmiana przepisów, która spowoduje, że konsultacje społeczne będą wymagane. Zwracam uwagę, że o to samo postulujemy w projekcie ustawy zmieniającej ustawę o Radzie Dialogu Społecznego. W projekcie tym wskazujemy na element obowiązkowych konsultacji, społecznych, które w ścieżce parlamentarnej będą uwzględniane, a nie wykluczane, jak ma to miejsce obecnie.” - podkreśla Łukasz Bernatowicz.

 

BCC to największa w kraju ustawowa organizacja indywidualnych pracodawców. Członkowie Klubu zatrudniają ponad 400 tys. pracowników, przychody firm to ponad 200 miliardów złotych, a siedziby rozlokowane są w 250 miastach. Na terenie Polski działają 22 loże regionalne. Do BCC należą przedstawiciele wszystkich branż, międzynarodowe korporacje, instytucje finansowe i ubezpieczeniowe, firmy telekomunikacyjne, najwięksi polscy producenci, uczelnie wyższe, koncerny wydawnicze i znane kancelarie prawne. Członkami BCC – klubu przedsiębiorców są także prawnicy, dziennikarze, naukowcy, wydawcy, lekarze, wojskowi i studenci.

www.bcc.pl

Business Centre Club w mediach społecznościowych:

LinkedIn: www.linkedin.com/company/business-centre-club/ 
Facebook: www.facebook.com/businesscentreclub
Twitter: www.twitter.com/BCCorg

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Open Minded Group
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Prawo A gdyby istniało prawo dla wzrokowców? Paragrafy w nowym świetle Biuro prasowe
2024-11-29 | 11:45

A gdyby istniało prawo dla wzrokowców? Paragrafy w nowym świetle

Od dawna wiadomo, że ludzie dzielą się na tych, którzy wolą czytać, i na tych, do których bardziej dociera obraz. Są wśród nas także ci, którzy
Prawo Obsługa prawna firmy – na czym polega i kiedy warto z niej skorzystać?
2024-10-30 | 09:00

Obsługa prawna firmy – na czym polega i kiedy warto z niej skorzystać?

Prowadzenie firmy wymaga nie tylko znajomości rynku i strategii biznesowych, ale również solidnego zaplecza prawnego. Nawet drobne uchybienia w zakresie przepisów
Prawo Ustawa o minimalnym wynagrodzeniu a branża transportowa
2024-10-30 | 01:00

Ustawa o minimalnym wynagrodzeniu a branża transportowa

Trwają intensywne działania nad projektem ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Ustawa ma wdrożyć do polskiego prawa unijną dyrektywę w sprawie adekwatnych wynagrodzeń minimalnych w

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

Konkurencyjność UE priorytetem nowej Komisji Europejskiej. Wśród barier do eliminacji nadmierna biurokracja

Komisja Europejska w nowym składzie, pod wodzą Ursuli von der Leyen, właśnie rozpoczyna swoją kadencję. Zgodnie z zapowiedziami ma się skupić na ożywieniu stojącej w miejscu gospodarki UE, zwiększeniu konkurencyjności, odblokowaniu inwestycji i zniwelowaniu luki innowacyjnej dzielącej ją od Stanów Zjednoczonych i Chin. Dużym wyzwaniem będzie także zmniejszenie uciążliwej biurokracji, również w dostępie do europejskich funduszy.

Infrastruktura

Stan budynków w Polsce poprawia się zbyt wolno. Ma to negatywny wpływ na klimat i zdrowie mieszkańców

W ciągu ostatnich ośmiu lat kluczowe statystyki dotyczące stanu budownictwa i zdrowia publicznego na poziomie UE się nie poprawiły. Budynki nadal zużywają zbyt dużo energii, emitują coraz więcej gazów cieplarnianych, a liczba inwestycji w poprawę efektywności energetycznej wręcz maleje, co skutkuje coraz niższym rocznym wskaźnikiem renowacji. Tym samym budynki w Europie nadal nie zapewniają ich użytkownikom zdrowych i komfortowych warunków, co przekłada się na gorsze samopoczucie i problemy zdrowotne – pokazuje najnowsza, ósma edycja raportu „Barometr zdrowych budynków”.

Problemy społeczne

40 proc. Polaków nie czuje się zabezpieczonych na wypadek poważnej choroby. Obawiają się problemów z dostępem do leczenia i jego finansowaniem

Większość Polaków obawia się chorób cywilizacyjnych, takich jak nowotwory i choroby sercowo-naczyniowe. Niemal 40 proc. nie czuje się w pełni zabezpieczonych na wypadek poważnej choroby – wynika z badania zleconego przez Nationale-Nederlanden. Badani obawiają się nie tylko braku zabezpieczenia finansowego, lecz także problemów z uzyskaniem pomocy lekarskiej i dostępem do badań. W odpowiedzi na te potrzeby Nationale-Nederlanden i Grupa LUX MED stworzyły we współpracy ofertę ubezpieczeniową łączącą pomoc finansową i usługi medyczne.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.