Co przyniesie nowelizacja ustawy o zagospodarowaniu przestrzennym?

Bogdan Setlak
KWKR Konieczny Wierzbicki i Partnerzy SKA
ul. Kącik 4
30-549 Kraków
bogdan.setlak@kwkr.pl; marketing@kwkr.pl
+48504034729; +48123957161
https://koniecznywierzbicki.pl/
Regulacje dotyczące treści ustawy były konsultowane wyjątkowo długo, mimo że przepisy wymagają gruntownych zmian już od kilkunastu lat. Decyzje podejmowano ostrożnie, gdyż niewłaściwe ustalenia w aktach planowania przestrzennego mogłyby przyczynić się do nieodwracalnych, szkodliwych i przede wszystkim kosztownych zmian, których samorządowe budżety nie byłyby w stanie pokryć.
Zmiany, na których skorzystają obie strony
Zintegrowany plan inwestycyjny budzi szczególne nadzieje wśród inwestorów. W świetle nowych przepisów miałby on być szczególnym rodzajem planu miejscowego, uchwalanym na wniosek inwestora przez radę gminy; oczywiście po przeprowadzeniu niezbędnych negocjacji i zawarciu umowy urbanistycznej. Z punktu widzenia samorządów istotną rolę odgrywa z kolei uchylenie przepisów dotyczących studium, a także akt prawa miejscowego o zamkniętym katalogu ustaleń zwany planem ogólnym.
Im prościej tym lepiej!
Kluczową zmianą dla obu stron będzie uproszczenie całej procedury, związanej z zagospodarowaniem przestrzennym - proponowane zmiany mają przyspieszyć i ujednolicić skomplikowany system będzie nie tylko bardziej spójny, ale też bardziej elastyczny. Zdecydowana większość przepisów ustawy wejdzie w życie 30 dni od jej ogłoszenia czyli na przełomie 2022 i 2023 roku.
Po więcej informacji zapraszamy Państwa na blog kancelarii KWKR Konieczny Wierzbicki i Partnerzy.

Dlaczego lektura DORA przypomina bieg z przeszkodami?

Sztuczna inteligencja na sali rozpraw. Narzędzie czy ryzyko?

PROMOTECH nagrodzony za dbałość o bezpieczeństwo pracowników
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

Unijne mechanizmy ułatwiają zwiększenie wydatków na obronność przez europejskie kraje NATO. Ważnym aspektem infrastruktura podwójnego zastosowania
Wydatki na obronność w krajach NATO mają wzrosnąć do 2035 roku do 5 proc. PKB. W dużej mierze będzie to możliwe dzięki Unii Europejskiej, która stworzyła ramy umożliwiające krajom członkowskim realizację celów NATO w zakresie obronności, nie tylko poprzez finansowanie i inwestycje, ale także poprzez elastyczność budżetową. – To pełna synergia, można powiedzieć, że Unia Europejska współfinansuje razem z państwami członkowskimi cele zdolnościowe NATO – ocenia Paweł Zalewski, sekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej.
Ochrona środowiska
Rusza budowa lądowej infrastruktury dla projektów Bałtyk 2 i Bałtyk 3. Prąd z tych farm wiatrowych popłynie w 2027 roku

Ruszyła budowa lądowej infrastruktury dla morskich farm wiatrowych Bałtyk 2 i Bałtyk 3 rozwijanych przez Equinor i Grupę Polenergia. To przede wszystkim baza serwisowa w Łebie i dwie stacje elektroenergetyczne. Jednocześnie trwają przygotowania do rozpoczęcia prac na morzu. Pierwszy prąd z obu projektów popłynie w 2027 roku, a w kolejce czeka morska farma wiatrowa Bałtyk 1 – największy i najbardziej zaawansowany projekt II fazy rozwoju offshore.
Edukacja
Uczelnie zaczynają wspólnie walczyć ze zjawiskiem mobbingu i dyskryminacji. Ruszają badania nad skalą problemu

Szkoły wyższe chcą aktywniej walczyć ze zjawiskiem mobbingu i dyskryminacji zarówno wobec pracowników, jak i studentów. W ramach projektu Bezpieczna Uczelnia będą się wymieniać dobrymi praktykami w zakresie polityki antymobbingowej. Zostaną przeprowadzone także badania na temat obecnej sytuacji w środowisku akademickim. Dotychczasowe badania prowadzone przez Fundację Science Watch Polska wskazują, że mobbing to dość powszechne zjawisko na uczelniach, które przybiera charakterystyczne dla środowiska formy.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.