Co przyniesie nowelizacja ustawy o zagospodarowaniu przestrzennym?

Bogdan Setlak
KWKR Konieczny Wierzbicki i Partnerzy SKA
ul. Kącik 4
30-549 Kraków
bogdan.setlak@kwkr.pl; marketing@kwkr.pl
+48504034729; +48123957161
https://koniecznywierzbicki.pl/
Regulacje dotyczące treści ustawy były konsultowane wyjątkowo długo, mimo że przepisy wymagają gruntownych zmian już od kilkunastu lat. Decyzje podejmowano ostrożnie, gdyż niewłaściwe ustalenia w aktach planowania przestrzennego mogłyby przyczynić się do nieodwracalnych, szkodliwych i przede wszystkim kosztownych zmian, których samorządowe budżety nie byłyby w stanie pokryć.
Zmiany, na których skorzystają obie strony
Zintegrowany plan inwestycyjny budzi szczególne nadzieje wśród inwestorów. W świetle nowych przepisów miałby on być szczególnym rodzajem planu miejscowego, uchwalanym na wniosek inwestora przez radę gminy; oczywiście po przeprowadzeniu niezbędnych negocjacji i zawarciu umowy urbanistycznej. Z punktu widzenia samorządów istotną rolę odgrywa z kolei uchylenie przepisów dotyczących studium, a także akt prawa miejscowego o zamkniętym katalogu ustaleń zwany planem ogólnym.
Im prościej tym lepiej!
Kluczową zmianą dla obu stron będzie uproszczenie całej procedury, związanej z zagospodarowaniem przestrzennym - proponowane zmiany mają przyspieszyć i ujednolicić skomplikowany system będzie nie tylko bardziej spójny, ale też bardziej elastyczny. Zdecydowana większość przepisów ustawy wejdzie w życie 30 dni od jej ogłoszenia czyli na przełomie 2022 i 2023 roku.
Po więcej informacji zapraszamy Państwa na blog kancelarii KWKR Konieczny Wierzbicki i Partnerzy.

Dlaczego lektura DORA przypomina bieg z przeszkodami?

Sztuczna inteligencja na sali rozpraw. Narzędzie czy ryzyko?

PROMOTECH nagrodzony za dbałość o bezpieczeństwo pracowników
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Edukacja

Coraz więcej Polaków widzi korzyści płynące z obecności w UE. Co ósmy wciąż jednak nie potrafi ich wskazać
Członkostwo w UE cieszy się wśród Europejczyków rekordowo wysokim poparciem – wynika z tegorocznego Eurobarometru. Korzyści dla swojego kraju dostrzega 74 proc. obywateli Unii – to odsetek najlepszy od początku badań w 1983 roku. A w Polsce jest on jeszcze wyższy. Doceniamy przede wszystkim wkład UE w bezpieczeństwo, nowe możliwości zawodowe i rozwój gospodarczy kraju. Po 21 latach naszej obecności w UE wciąż jednak potrzebna jest europejska edukacja.
Polityka
Zmiany w obowiązku magazynowania gazu mogą obniżyć ceny surowca. To pomoże się przygotować do sezonu zimowego

Elastyczność bez zagrożenia dla bezpieczeństwa energetycznego – tak nową propozycję przepisów dotyczących uzupełniania zapasów gazu przed sezonem zimowym określają jej inicjatorzy z Parlamentu Europejskiego. Europosłowie proponują nieznaczne zmniejszenie wymaganego poziomu zapełnienia magazynów i rozciągnięcie w czasie terminu, w którym trzeba spełnić ten obowiązek. Jak podkreśla Borys Budka, ma to zapobiec spekulacjom na rynku gazu i tym samym pomóc obniżyć ceny surowca.
Konsument
Możliwość zakupu online może zachęcić kolejne grupy Polaków do ubezpieczeń zdrowotnych. Dziś korzysta z nich już prawie 5,5 mln osób

Polska jest jednym z liderów Europy w obszarze cyfryzacji sektora usług medycznych. Świadczą o tym m.in. popularność elektronicznych narzędzi zapewniających dostęp do danych zdrowotnych, e-recept czy wirtualna diagnostyka. Polacy są też otwarci na innowacje w zakresie ubezpieczeń zdrowotnych, z których korzysta już blisko 5,5 mln osób. Za pomocą nowej cyfrowej platformy Medicover chce zachęcić klientów do samodzielnej konfiguracji i zakupu polis online.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.