Dyrektywa Omnibus – na jakie zmiany muszą przygotować się przedsiębiorcy?
Bogdan Setlak
KWKR Konieczny Wierzbicki i Partnerzy SKA
ul. Kącik 4
30-549 Kraków
bogdan.setlak@kwkr.pl; marketing@kwkr.pl
+48504034729; +48123957161
https://koniecznywierzbicki.pl/
Komisja Europejska pracuje nad transformacją cyfrową, która będzie korzystna zarówno dla przedsiębiorców jak i konsumentów. Zaproponowane w ramach Strategii jednolitego rynku cyfrowego zmiany, mają doprowadzić do tego by cała wspólnota objęła stanowisko światowego lidera w tej dziedzinie. Jakie zmiany w przepisach powinni wziąć pod uwagę przedsiębiorcy? Na szczególną uwagę przedsiębiorców zasługuje zestaw dyrektyw, potocznie zwany „Nowym Ładem dla konsumentów” w skład, którego wchodzą:
- Dyrektywa Omnibus
- Dyrektywa Cyfrowa
- Dyrektywa Towarowa
Kto będzie weryfikował przepisy i jak wysokie kary mogą zapłacić przedsiębiorcy?
Za kontrolę oraz nakładanie kar pieniężnych wobec podmiotów, które po uchwaleniu „Nowego Ładu dla Konsumentów” nie będą stosowały się do przepisów, będą odpowiadać zarówno Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, jak i Inspekcja Handlowa. Przedsiębiorcy mogą zapłacić nawet 20 tys. złotych kary za złamanie przepisów Dyrektywy Omnibus.
Nowe regulacje prawne są znaczącym krokiem ku stworzeniu sprzyjającego, przejrzystego i bezpiecznego środowiska handlu internetowego w krajach Unii Europejskiej. Aby dowiedzieć się w jaki sposób zestaw unijnych dyrektyw będzie oddziaływał na polskie prawo, zachęcamy do lektury całego tekstu na stronie krakowskiej kancelarii "KWKR Konieczny Wierzbicki i Partnerzy"
A gdyby istniało prawo dla wzrokowców? Paragrafy w nowym świetle
Obsługa prawna firmy – na czym polega i kiedy warto z niej skorzystać?
Ustawa o minimalnym wynagrodzeniu a branża transportowa
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Polityka
Konkurencyjność UE priorytetem nowej Komisji Europejskiej. Wśród barier do eliminacji nadmierna biurokracja
Komisja Europejska w nowym składzie, pod wodzą Ursuli von der Leyen, właśnie rozpoczyna swoją kadencję. Zgodnie z zapowiedziami ma się skupić na ożywieniu stojącej w miejscu gospodarki UE, zwiększeniu konkurencyjności, odblokowaniu inwestycji i zniwelowaniu luki innowacyjnej dzielącej ją od Stanów Zjednoczonych i Chin. Dużym wyzwaniem będzie także zmniejszenie uciążliwej biurokracji, również w dostępie do europejskich funduszy.
Infrastruktura
Stan budynków w Polsce poprawia się zbyt wolno. Ma to negatywny wpływ na klimat i zdrowie mieszkańców
W ciągu ostatnich ośmiu lat kluczowe statystyki dotyczące stanu budownictwa i zdrowia publicznego na poziomie UE się nie poprawiły. Budynki nadal zużywają zbyt dużo energii, emitują coraz więcej gazów cieplarnianych, a liczba inwestycji w poprawę efektywności energetycznej wręcz maleje, co skutkuje coraz niższym rocznym wskaźnikiem renowacji. Tym samym budynki w Europie nadal nie zapewniają ich użytkownikom zdrowych i komfortowych warunków, co przekłada się na gorsze samopoczucie i problemy zdrowotne – pokazuje najnowsza, ósma edycja raportu „Barometr zdrowych budynków”.
Problemy społeczne
40 proc. Polaków nie czuje się zabezpieczonych na wypadek poważnej choroby. Obawiają się problemów z dostępem do leczenia i jego finansowaniem
Większość Polaków obawia się chorób cywilizacyjnych, takich jak nowotwory i choroby sercowo-naczyniowe. Niemal 40 proc. nie czuje się w pełni zabezpieczonych na wypadek poważnej choroby – wynika z badania zleconego przez Nationale-Nederlanden. Badani obawiają się nie tylko braku zabezpieczenia finansowego, lecz także problemów z uzyskaniem pomocy lekarskiej i dostępem do badań. W odpowiedzi na te potrzeby Nationale-Nederlanden i Grupa LUX MED stworzyły we współpracy ofertę ubezpieczeniową łączącą pomoc finansową i usługi medyczne.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.