FUNDACJE RODZINNE - BĘDĄ POPRAWKI PRZED WEJŚCIEM USTAWY W ŻYCIE
OPEN MINDED GROUP Sp z o.o.
Fałata 2
02-534 Warszawa
pr|openmindedgroup.pl| |pr|openmindedgroup.pl
602600867
openmindedgroup.pl
Długo wyczekiwana ustawa o fundacji rodzinnej wejdzie w życie dopiero 22 maja br. Już teraz Ministerstwo Finansów dostrzegło potrzebę nowelizacji i usunięcie luk.
8 marca 2023 r. w Sejmie odbyło się drugie czytanie projektu ustawy o zmianie ustawy o obligacjach, ustawy o funduszach inwestycyjnych i zarządzaniu alternatywnymi funduszami inwestycyjnymi (…) i niektórych innych ustaw w tym ustawy o fundacji rodzinnej dotyczące podatków.
Nowelizacja przepisów zawartych w ustawie obszarze podatkowym jest zrozumiała. Z jednej strony jest to wyjście naprzeciw spółkom korzystającym z CIT ESTOŃSKIEGO, a z drugiej wskazanie kierunku, któremu służy fundacja rodzinna jako instrument prawny. – stwierdza Agnieszka Krysik, Przewodnicząca „Komisji BCC dla Rodzinnych” Business Centre Club.
Musimy wiedzieć, że jest to narzędzie sukcesyjne, a nie nowy byt, który ma poszerzać katalog form prawnych, w ramach którego można prowadzić każdy biznes lub który ma służyć osiągnięciu chwilowej oszczędności podatkowej. Spodziewamy się, że resorty odpowiedzialne za ustawę o fundacji rodzinnej będą obserwowały rynek i reagowały na przypadki wykorzystania fundacji rodzinnej w celach innych niż sukcesja. – dodaje ekspertka Business Centre Club.
Czy od maja przeprowadzenie skutecznej wielopokoleniowej sukcesji w firmach rodzinnych będzie prostsze? Czy ustawa nie będzie wykorzystywana do osiągnięcia podatkowych oszczędności? Na odpowiedź musimy jeszcze poczekać.
Zdaniem ekspertki BCC w najbliższym czasie zidentyfikujemy konieczności wprowadzenia dodatkowych rozwiązań w Ustawie o fundacji rodzinnej.
A gdyby istniało prawo dla wzrokowców? Paragrafy w nowym świetle
Obsługa prawna firmy – na czym polega i kiedy warto z niej skorzystać?
Ustawa o minimalnym wynagrodzeniu a branża transportowa
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Infrastruktura
Budowa sieci szybkiej łączności dla polskiej energetyki wchodzi w kolejny etap. Czas usuwania awarii będzie krótszy
Spółka PGE Dystrybucja podpisała z firmą Ericsson umowę na dostawę blisko 600 systemów zasilania dla radiowych stacji bazowych i transmisyjnych węzłów agregacyjnych w ramach Programu LTE450. Jest to już ostatni kontrakt na dostawę kluczowych składników sprzętu telekomunikacyjnego sieci LTE450. Jego realizacja ma umożliwić budowę sieci o kluczowym znaczeniu dla sektora energetycznego, co przyspieszy jego cyfryzację.
Ochrona środowiska
Wzmocniona ochrona ponad 1,2 mln ha lasów. Część zostanie wyłączona z pozyskiwania drewna
Lasy Państwowe przedstawiły plan zwiększenia ochrony dla 17 proc. terenów leśnych, którymi zarządzają. To w sumie ponad 1,2 mln hektarów, z których 0,5 mln ha ma być całkowicie wyłączone z pozyskania drewna. Dodatkowa ochrona obejmie najcenniejsze przyrodniczo lasy w Polsce, w tym m.in. nadleśnictwa Puszczy Białowieskiej i najstarsze lasy w Polsce. Przedstawiciele LP podkreślają, że propozycja jest bezpieczna gospodarczo, ponieważ uwzględnia potrzeby przemysłu drzewnego i lokalnych mieszkańców.
Telekomunikacja
M. Wąsik: Potrzeba twardej reakcji UE na uszkodzenie kabli na Bałtyku. To element wojny hybrydowej
– Nie pohukiwanie w Parlamencie Europejskim, ale twarde sankcje, które Komisja powinna jak najszybciej zaproponować – mówi Maciej Wąsik, europoseł z PiS, zapytany o potrzebną reakcję państw Unii Europejskiej na uszkodzenie kabli biegnących na dnie Morza Bałtyckiego. Jak podkreśla, nikt nie ma wątpliwości, że to element wojny hybrydowej prowadzonej przez Rosję. Dlatego potrzebna jest jednolita i silna odpowiedź UE oraz większe wsparcie dla Ukrainy.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.