Komunikaty PR

Gwarancja dachu nad głową, czyli służebność osobista w umowie o dożywocie

2024-12-16  |  19:00
Biuro prasowe

Służebność osobista mieszkania to jedno z najczęstszych zabezpieczeń stosowanych przez fundusze hipoteczne w umowach o dożywocie. Jakie prawa daje dożywotnikowi? Jak ją ustanowić? Czy można ją przenieść na inną osobę? Czy ktoś może ją odziedziczyć? Kiedy wygasa? Przybliżamy kluczowe aspekty prawne wraz z Małgorzatą Rosińską, Kierowniczką Działu Prawnego Funduszu Hipotecznego DOM.

 

Gdy właściciel nieruchomości przekazuje swoje mieszkanie lub dom w zamian za opiekę, wsparcie, albo świadczenia pieniężne (tzw. rentę dożywotnią) ważne jest, by skutecznie zabezpieczyć prawo do zamieszkiwania w dotychczasowym lokum. Służebność osobista mieszkania daje taką możliwość i jest stosowana nie tylko w przypadku hipoteki odwróconej. Kolejnym przykładem jest sytuacja, w której rodzice chcą sprzedać nieruchomość lub przekazać ją (jeszcze za życia) dzieciom, a jednocześnie zapewnić sobie prawo do korzystania z lokalu do końca życia.

– Służebność osobista mieszkania, jest jednym z ograniczonych praw rzeczowych, które daje określonej osobie (czyli uprawnionemu) prawo do korzystania z nieruchomości (lub jej części) w zakresie potrzebnym do zapewnienia jej osobistych potrzeb mieszkaniowych. Warto podkreślić, że jest to prawo niezbywalne i niedziedziczne, nie można też przenieść uprawnienia do jego wykonywania na inną osobę. Można jednak ustalić, że po śmierci uprawnionego służebność mieszkania będzie przysługiwać jego dzieciom, rodzicom i małżonkowi. Prawo to wygasa dopiero wraz ze śmiercią osoby uprawnionej z tytułu służebności  – mówi Małgorzata Rosińska, prawniczka z Funduszu Hipotecznego DOM.

 

Umowa o dożywocie i służebność

Umowa o dożywocie, zawierana często przez fundusze hipoteczne z seniorami, opiera się o przepisy 908-916 Kodeksu cywilnego. Taki kontrakt zobowiązuje nabywcę nieruchomości (fundusz) do zapewnienia zbywcy (seniorowi) określonych świadczeń np. wypłacania określonej kwoty co miesiąc. – Podpisując umowę o dożywocie z funduszem hipotecznym, czy osobą prywatną i ustanawiając służebność osobistą musimy zawrzeć kontrakt przed notariuszem. Warto też dopilnować by służebność została wpisana do księgi wieczystej prowadzonej dla nieruchomości – mówi Małgorzata Rosińska. Zapewni to jej skuteczność wobec osób trzecich. Innymi słowy, służebność wpisana do księgi wieczystej obowiązuje każdego potencjalnego nabywcę tej nieruchomości, a to oznacza że jeśli dom lub mieszkanie zmieni kiedykolwiek właściciela, to osoba uprawniona nadal będzie mogła tam mieszkać. Takie przepisy zapewniają dożywotnikowi większe bezpieczeństwo prawne.

 

Jak ustanowić służebność i co musi znaleźć się w umowie?

Służebność osobistą mieszkania można ustanowić za pomocą umowy między stronami (i jest to najczęstszy sposób) albo poprzez orzeczenie sądu. Umowa ustanowienia służebności zawierana jest przed notariuszem (co istotne, zachowanie formy aktu notarialnego jest niezbędne wyłącznie dla oświadczenia właściciela nieruchomości. Uprawniony z tytułu służebności może złożyć oświadczenie w dowolnej formie). Po sporządzeniu aktu notarialnego notariusz składa wniosek o wpis służebności do księgi wieczystej nieruchomości. Wpis ten ma kluczowe znaczenie, bo chroni uprawnionego m.in. w przypadku zmiany właściciela nieruchomości. W umowie ustanowienia służebności muszą znaleźć się oczywiście strony umowy (właściciel nieruchomości ustanawiający służebność i uprawniony), dokładne oznaczenie nieruchomości wraz z adresem, numerem działki, numerem księgi wieczystej itd., konkretne prawa przysługujące uprawnionemu, czas trwania służebności (tu warto podkreślić, że co do zasady ustanawia się ją na czas życia uprawnionego, ale strony mogą ustalić inne warunki), obowiązki właściciela (np. zapewnienie dostępu do określonych pomieszczeń) oraz uprawnionego (np. utrzymanie porządku).  

 

 

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Prawo KWKR doradzała DOV Starter w procesie formowania funduszu inw Biuro prasowe
2024-12-16 | 11:00

KWKR doradzała DOV Starter w procesie formowania funduszu inw

Kancelaria KWKR wspierała Digital Ocean Ventures Starter sp. z o.o. w formowaniu nowego funduszu inwestycyjnego Venture Capital w ramach programu PFR Starter 2.0. Fundusz zebrał finansowanie na
Prawo BCC: Jawność wynagrodzeń implementacja dyrektywy
2024-12-16 | 08:30

BCC: Jawność wynagrodzeń implementacja dyrektywy

Nowa dyrektywa od 2026 roku. ma zapewnić jawność wynagrodzeń, a także wpłynąć na zniwelowanie dyskryminacji płacowej. Na implementację europejskiej dyrektywy   o równości
Prawo BCC: Deregulacja w Polsce w 2024 roku, spowolnienie i nadzieje na zmiany
2024-12-16 | 08:01

BCC: Deregulacja w Polsce w 2024 roku, spowolnienie i nadzieje na zmiany

Rok 2024 miał być przełomowy dla deregulacji w Polsce, jednak rzeczywistość okazała się daleka od oczekiwań. Rząd zapowiadał intensywne działania w tym obszarze, ale ich realizacja

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Infrastruktura

Prąd z największej prywatnej inwestycji energetycznej w Polsce popłynie w 2027 roku. Polenergia dostała właśnie potężny zastrzyk finansowania

Polenergia S.A. i Bank Gospodarstwa Krajowego podpisały umowę pożyczki ze środków Krajowego Planu Odbudowy (KPO) na budowę morskich farm wiatrowych. Finansowanie wyniesie 750 mln zł i zostanie wykorzystane do budowy dwóch farm o łącznej mocy 1440 MW. Największa prywatna grupa energetyczna w Polsce realizuje ten projekt z norweskim Equinorem. Prace związane z budową fundamentów turbin na Bałtyku mają się rozpocząć w 2026 roku. Projekty offshorowe będą jednym z filarów nowej strategii Polenergii, nad którą spółka właśnie pracuje.

Przemysł

Polskie firmy przemysłowe bardziej otwarte na technologie. Sztuczną inteligencję wdrażają z ostrożnością [DEPESZA]

Innowacje cyfrowe w przemyśle, choć wiążą się z kosztami i wyzwaniami, są jednak postrzegane przez firmy jako szansa. To podejście przekłada się na większą otwartość do ich wdrażania i chęć inwestowania. Ponad 90 proc. firm przemysłowych w Polsce, które wprowadziły co najmniej jedno rozwiązanie Przemysłu 4.0, dostrzega wyraźną poprawę efektywności procesów produkcyjnych – wynika z nowego raportu Autodesk. Choć duża jest wśród nich świadomość narzędzi opartych na sztucznej inteligencji, na razie tylko 14 proc. wykorzystuje je w swojej działalności.

Prawo

Przez „wrzutkę legislacyjną” saszetki nikotynowe mogły zniknąć z rynku. Przedsiębiorcy domagają się konsultowania nowych przepisów

Coraz popularniejsze na rynku saszetki z nikotyną do tej pory funkcjonują poza systemem fiskalnym i zdrowotnym. Nie są objęte akcyzą ani zakazem sprzedaży osobom niepełnoletnim. Dlatego też sami producenci od dawna apelują do rządu o objęcie ich regulacjami, w tym podatkiem akcyzowym, żeby uporządkować rosnący rynek i zabezpieczyć wpływy budżetowe państwa. Ministerstwo Zdrowia do projektu ustawy porządkującej rynek e-papierosów bez zapowiedzi dodało regulację dotyczącą saszetek nikotynowych, która jednak w praktyce mogła zlikwidować tę kategorię wyrobów na rynku. Przedsiębiorcy nie kryją rozczarowania sposobem, w jaki wprowadzane są zmiany w przepisach regulujących rynek.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.