Jak zmiany prawne w Polskim Ładzie wpłyną na branżę nieruchomości?
Nowe zasady opodatkowania przychodów osiąganych z najmu lub dzierżawy, zmiany w zakresie amortyzowania budynków i lokali mieszkalnych oraz w uldze mieszkaniowej. Nowelizacja przepisów podatkowych w Polskim Ładzie wejdzie w życie od 1 stycznia 2022 roku. Jak wpłynie na branżę?
Zmiany zasad opodatkowania przychodów z najmu lub dzierżawy – tylko ryczałt
Obecnie każdy podatnik jest rozliczany ryczałtowo lub według skali podatkowej. Jednak nowelizacja przepisów przewiduje rozliczenie się z fiskusem wyłącznie zryczałtowanym podatkiem od przychodów z najmu lub dzierżawy. Reguła ta nie będzie natomiast dotyczyć przychodów uzyskiwanych w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej.
W nowym projekcie zostanie zlikwidowana też możliwość skorzystania z kwoty wolnej od podatku i podwyższonego drugiego progu podatkowego. Nie do zrealizowania będzie również odliczenie kosztów powiązanych z najmem, takich jak odsetki od kredytu, koszty remontu czy odpisy amortyzacyjne. Jednakże opodatkowanie ryczałtem od przychodów z najmu lub dzierżawy zmianie nie ulegnie – wyniesie 8,5 proc. przychodów do kwoty 100 tys. zł oraz 12,5 proc. przychodów od nadwyżki ponad kwotę 100 tys. zł.
Zakładając, że ryczałt będzie jedyną formą opodatkowania najmu prywatnego, to w efekcie może pozbawić podatników możliwości wyboru oraz doprowadzić do ich niekorzystnej sytuacji podatkowej. Nowe przepisy szczególnie dotkną tych podatników, którzy już poczynili inwestycje, nabyli nieruchomości lub mają zobowiązania względem banków i nie zakładali tak szybkich zmian.
Czym są nowe zmiany w uldze mieszkaniowej?
W trzecim numerze kwartalnika Lighthouse wydawanym przez serwis nieruchomości Otodom czytamy: „Zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym PIT, sprzedaż prywatnej nieruchomości w okresie 5 lat od jej nabycia podlega opodatkowaniu PIT. Jeżeli jednak w tym okresie dojdzie do sprzedaży nieruchomości, a w ciągu maksymalnie trzech lat od jej sprzedaży środki ze sprzedaży zostaną wydane na własne cele mieszkaniowe, można skorzystać z ulgi mieszkaniowej. Kwota jest limitowana i zależy od tego, jak duża część przychodu ze sprzedaży zostanie przeznaczona na własne cele mieszkaniowe. Przykładowo, jeżeli całość środków ze sprzedaży danej nieruchomości zostanie przeznaczona na własne cele mieszkaniowe, wówczas całość dochodu ze sprzedaży będzie podlegała zwolnieniu z PIT”.
W katalogu wydatków z ustawy o PIT, które są powiązane z celami mieszkaniowymi, znajdziemy między innymi wydatki na spłatę kredytu zaciągniętego na sfinansowanie własnych potrzeb mieszkaniowych wraz z odsetkami. Zdarzało się, że do tej pory niektóre organy podatkowe kwestionowały część lub wszystkie wydatki związane z kredytem na nabycie zbywanej nieruchomości.
Nowa ustawa ma wyeliminować tego typu sytuacje. Dodano bowiem przepis, który doprecyzowuje katalog wydatków na cele mieszkaniowe. Od 1 stycznia 2022 r. do wydatków będą zaliczane np. spłata kredytu (pożyczki) i jego odsetek od kredytu zaciągniętego na zbywaną nieruchomość albo prawo majątkowe. Nie będzie miało znaczenia, czy wydatki sfinansowane takim kredytem zostały uwzględnione w kosztach uzyskania przychodu.
Amortyzowanie budynków i lokali mieszkalnych. Czy to będzie dopuszczalne?
Obecnie amortyzacji budynków mieszkalnych i mieszkań mogą dokonywać zarówno podatnicy PIT, jak i CIT. Zgodnie z proponowanymi zmianami, budynki i lokale mieszkalne nie będą podlegały amortyzacji oraz nie będą ujmowane w ewidencji środków trwałych w prowadzonej działalności gospodarczej. Zgodnie ze zgłoszonymi poprawkami do projektu ustawy, proponuje się przesunięcie wprowadzenia powyższego ograniczenia na 1 stycznia 2023 r. – zaznacza Małgorzata Mielniczek.
Likwidacja amortyzacji będzie miała znaczny wpływ na rentowność mieszkań.
A gdyby istniało prawo dla wzrokowców? Paragrafy w nowym świetle
Obsługa prawna firmy – na czym polega i kiedy warto z niej skorzystać?
Ustawa o minimalnym wynagrodzeniu a branża transportowa
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Polityka
Konkurencyjność UE priorytetem nowej Komisji Europejskiej. Wśród barier do eliminacji nadmierna biurokracja
Komisja Europejska w nowym składzie, pod wodzą Ursuli von der Leyen, właśnie rozpoczyna swoją kadencję. Zgodnie z zapowiedziami ma się skupić na ożywieniu stojącej w miejscu gospodarki UE, zwiększeniu konkurencyjności, odblokowaniu inwestycji i zniwelowaniu luki innowacyjnej dzielącej ją od Stanów Zjednoczonych i Chin. Dużym wyzwaniem będzie także zmniejszenie uciążliwej biurokracji, również w dostępie do europejskich funduszy.
Infrastruktura
Stan budynków w Polsce poprawia się zbyt wolno. Ma to negatywny wpływ na klimat i zdrowie mieszkańców
W ciągu ostatnich ośmiu lat kluczowe statystyki dotyczące stanu budownictwa i zdrowia publicznego na poziomie UE się nie poprawiły. Budynki nadal zużywają zbyt dużo energii, emitują coraz więcej gazów cieplarnianych, a liczba inwestycji w poprawę efektywności energetycznej wręcz maleje, co skutkuje coraz niższym rocznym wskaźnikiem renowacji. Tym samym budynki w Europie nadal nie zapewniają ich użytkownikom zdrowych i komfortowych warunków, co przekłada się na gorsze samopoczucie i problemy zdrowotne – pokazuje najnowsza, ósma edycja raportu „Barometr zdrowych budynków”.
Problemy społeczne
40 proc. Polaków nie czuje się zabezpieczonych na wypadek poważnej choroby. Obawiają się problemów z dostępem do leczenia i jego finansowaniem
Większość Polaków obawia się chorób cywilizacyjnych, takich jak nowotwory i choroby sercowo-naczyniowe. Niemal 40 proc. nie czuje się w pełni zabezpieczonych na wypadek poważnej choroby – wynika z badania zleconego przez Nationale-Nederlanden. Badani obawiają się nie tylko braku zabezpieczenia finansowego, lecz także problemów z uzyskaniem pomocy lekarskiej i dostępem do badań. W odpowiedzi na te potrzeby Nationale-Nederlanden i Grupa LUX MED stworzyły we współpracy ofertę ubezpieczeniową łączącą pomoc finansową i usługi medyczne.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.