Komisja Europejska rozpoczyna kampanię informacyjną na temat praworządności
24/7Communication Sp. z o.o.
Świętojerska 5/7
00-236 Warszawa
aleksandra.gasowska|247.com.pl| |aleksandra.gasowska|247.com.pl
+48 733 202 653
www.247.com.pl
Komisja Europejska rozpoczyna ogólnounijną kampanię informacyjną na temat praworządności.
Bruksela 28 października 2024 r. – Komisja Europejska rozpoczyna w mediach społecznościowych kampanię informacyjną dotyczącą praworządności. W ten sposób Komisja pragnie przybliżyć obywatelom UE ideę praworządności i zwiększyć świadomość na temat jej wpływu na codzienne życie obywateli. Kampania skupi się na sześciu podstawowych zasadach definiujących praworządność, które zostaną przedstawione w animacjach autorstwa znanego artysty i ilustratora Christopha Niemanna.
Praworządność bliżej obywateli
Celem tej ogólnounijnej kampanii jest przybliżenie obywatelom UE abstrakcyjnej koncepcji praworządności i podkreślenie jej namacalnego wpływu na ich codzienne życie.
Kampania skupi się na sześciu podstawowych zasadach definiujących praworządność: równości wobec prawa, pewności prawa, zakazie arbitralności, niezawisłości sądów, legalności i podziale władzy.
Polska: obywatele wysoko cenią praworządność
Potrzeba tej kampanii komunikacyjnej jest oczywista: chociaż obywatele w całej UE cenią sobie praworządność, mogą chcieć uzyskać więcej informacji na temat tego, co ta koncepcja faktycznie oznacza w praktyce.
W Polsce zdecydowana większość (82%) osób uważa za istotne lub ważne, aby wszystkie państwa członkowskie UE przestrzegały podstawowych wartości UE, w tym praworządności. Dla porównania, za dobrze poinformowanych na temat praworządności uważa się 62% respondentów.
Didier Reynders, europejski komisarz do spraw wymiaru sprawiedliwości, powiedział:
„Zasada praworządności jest często postrzegana jako odległa, wzniosła koncepcja, która dla wielu ludzi jest trudna do zrozumienia. Chociaż określa to, kim jesteśmy i co łączy nas jako Europejczyków, to o praworządności myślimy zwykle tylko wtedy, gdy coś idzie nie tak. Kampania ta ma na celu pomóc wszystkim zrozumieć, co oznacza zasada praworządności, jak bardzo polegamy na niej na co dzień i dlaczego ważne jest zapobieganie nieuczciwości i niesprawiedliwości. Zainspirowane światem sportu, wspaniałe animacje Christopha Niemanna pozwalają każdemu odnieść się do zasad praworządności”.
Koncepcja animacji
Aby ułatwić zrozumienie tych abstrakcyjnych zasad, niemiecki artysta i ilustrator Christoph Niemann, którego prace regularnie goszczą na okładkach magazynów The New Yorker, National Geographic i The New York Times Magazine, stworzył sześć prostych, ale wyrazistych filmów animowanych, aby opowiedzieć obywatelom UE o praworządności, wykorzystując sport jako metaforę.
„Chciałem zwizualizować rządy prawa, porównując je do czegoś, co znamy z codziennego życia: do zasad w sporcie. Gra w piłkę nożną, rywalizacja na torze wyścigowym czy gra w bilard – wszystko to jest możliwe tylko wtedy, gdy uzgodnimy spójne i uczciwe zasady i granice. W swoich animacjach nieco żartobliwie przedstawiłem wizję tego, co by się stało, gdyby usunąć zasady. Chciałem pokazać, że ochrona praworządności tworzy sprawiedliwe i przewidywalne ramy, w których społeczeństwo może się rozwijać” – wyjaśnił Niemann.
Seria animacji będzie rozpowszechniana w mediach społecznościowych we wszystkich 27 państwach członkowskich UE przez okres czterech tygodni.
Materiały dotyczące kampanii
Wszystkie materiały dotyczące kampanii są dostępne do pobrania na tej stronie:
https://rule-of-law.prezly.com/praworzadnosc w każdym języku urzędowym UE.
Więcej materiałów na temat praworządności
Więcej informacji na temat tego, dlaczego praworządność ma znaczenie i co robi Komisja Europejska, aby ją chronić, można znaleźć poniżej.
Czym jest praworządność? Praworządność jest jedną z podstawowych wartości UE, gwarantującą demokrację oraz prawa i wolności obywateli.
Co robi Komisja, aby stać na straży praworządności? Przestrzeganie naszych podstawowych wartości jest wspólnym obowiązkiem wszystkich instytucji UE i państw członkowskich.
Sprawozdanie na temat praworządności: roczne sprawozdanie na temat praworządności monitoruje istotne zmiany, zarówno pozytywne, jak i negatywne, związane z praworządnością we wszystkich państwach członkowskich, a od 2024 r. w czterech krajach objętych procesem rozszerzenia.
Unijna tablica wyników wymiaru sprawiedliwości: unijna tablica wyników wymiaru sprawiedliwości przedstawia roczny przegląd porównawczy wskaźników dotyczących skuteczności, jakości i niezależności systemów wymiaru sprawiedliwości.
Informacje o Dyrekcji Generalnej ds. Sprawiedliwości i Konsumentów
Dyrekcja Generalna ds. Sprawiedliwości i Konsumentów Komisji Europejskiej jest odpowiedzialna za politykę UE w zakresie sprawiedliwości, praw konsumentów i równości płci.
Obsługa prawna firmy – na czym polega i kiedy warto z niej skorzystać?
Ustawa o minimalnym wynagrodzeniu a branża transportowa
Zrozumiałe umowy kredytowe. Banki mają czas do czerwca 2025
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Prawo
Trwają prace nad ostatecznym kształtem ustawy o związkach partnerskich. Kluczowe są kwestie tzw. małej pieczy
– Trwają rozmowy nad wypracowaniem konsensusu, który pozwoli na poparcie ustawy o związkach partnerskich przez większość sejmową – mówi ministra ds. równości Katarzyna Kotula. Jak podkreśla, rządowy projekt jest minimum, ale dlatego trzeba go wykorzystać do maksimum, by zabezpieczyć partnerów i dzieci wychowujące się w takich rodzinach. Szczególnie ważna jest kwestia tzw. małej pieczy. W toku konsultacji publicznych i międzyresortowych wpłynęło kilkaset stron uwag i kilka tysięcy maili.
Handel
Lekarze apelują o uregulowanie rynku saszetek z nikotyną. Na ich szkodliwe działanie narażona jest głównie młodzież
Saszetki z nikotyną są dostępne na rynku od kilku lat, ale nadal nie ma żadnych unijnych ani krajowych regulacji dotyczących ich oznakowania, reklamy czy sprzedaży. To powoduje, że tzw. pouches są bardzo łatwo dostępne, bez większych problemów można je kupić nawet przez internet, co przekłada się na ich rosnącą popularność, także wśród dzieci i młodzieży. Eksperci apelują o pilne uregulowanie tego rynku.
Problemy społeczne
Dane satelitarne będą częściej pomagać w walce z żywiołami w Polsce. Nowy system testowany był w czasie wrześniowej powodzi
Światowa Organizacja Meteorologiczna podaje, że w ciągu ostatnich 50 lat pięciokrotnie zwiększyła się liczba katastrof naturalnych na świecie. Jednocześnie nowe możliwości w zakresie wczesnego ostrzegania i zarządzania kryzysowego pozwoliły ograniczyć liczbę ofiar trzykrotnie. Coraz częściej pomagają w tym dane satelitarne, czego przykładem było wykorzystanie nowego systemu Poland’s Civil Security Hub w trakcie wrześniowej powodzi na południowym zachodzie kraju.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.