Komunikaty PR

Kontrola dewizowa w Rosji liberalizuje się

2021-03-29  |  01:00
Biuro prasowe

Pod koniec lutego zostały złagodzone wymogi kontroli dewizowej dla rosyjskich eksporterów, co w znacznym stopniu zmniejsza obciążenia administracyjne firm i zwiększa dostęp do ubezpieczeń eksportowych. Według ekspertów JP Business Law  kolejne etapy liberalizacji kontroli dewizowej w Rosji rokują na zwiększenie wymiany handlowej m.in. z krajami sąsiednimi takimi jak Polska, z uwagi na podwyższenie atrakcyjności ubezpieczeń kontraktów eksportowych.

„Postępująca liberalizacja w zakresie kontroli dewizowej to spora szansa na poprawienie parametrów wymiany handlowej Rosji z krajami sąsiedzkimi. Przede wszystkim wprowadzone rozwiązania zapewniają rosyjskim eksporterom skuteczny instrument zabezpieczający przed ryzykiem niewywiązania się z umowy handlu zagranicznego. Znacznie zwiększa to komfort w przypadku kontroli dewizowej, co w krótkim czasie może się przełożyć na zauważalne zwiększenie obrotów i dynamiki wymiany handlowej. W naturalny sposób może na tym skorzystać polski rynek” - wyjaśnia Valeria Jelenska, Prezes Zarządu w JP Business Law Firm.

Otrzymanie wypłat z ubezpieczenia w walucie obcej lub walucie Federacji Rosyjskiej od ubezpieczycieli będących rezydentami będzie uważane za spełnienie przez eksporterów obowiązku repatriacji (tj. dokonania przez kontrahenta zagranicznego warunku zapłaty za dostarczony towar) środków pieniężnych w walucie obcej. Obowiązek repatriacji zostanie również uznany za spełniony, jeżeli upoważniony bank rosyjski zapłaci eksporterowi środki z tytułu ubezpieczenia transakcji handlu zagranicznego.

Ponadto lista dozwolonych transakcji dewizowych między rezydentami obejmuje teraz opłacanie składek ubezpieczeniowych i wypłatę odszkodowań z tytułu ubezpieczenia. A lista dokumentów, jakie rosyjscy eksporterzy mogą przedłożyć, aby uzasadnić uszczuplenie przychodów dewizowych, zawiera dokumenty związane z ustaleniem faktu uszkodzenia towarów i uregulowania płatności za nie.

Dzięki nowym rozwiązaniom obecnie nie tylko Rosyjska Agencja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych i Inwestycji (EXIAR) będzie mogła ubezpieczyć ryzyko niewywiązania się ze zobowiązań wynikających z kontraktów w handlu zagranicznym, ale także każda rosyjska firma ubezpieczeniowa. Wyjątek od tej reguły będą stanowiły organizacje, które zostaną umieszczone na specjalnej liście Centralnego Banku Federacji Rosyjskiej. Podstawą dla tego będzie między innymi działalność firmy posiadającej licencję na dobrowolne ubezpieczenie mienia na okres krótszy niż rok, a także występowanie dwóch lub więcej naruszeń w ciągu roku, za które firma poniosła odpowiedzialność.

***

O JP Business Law Firm

JP Business Law Firm to zespół prawników oraz ekspertów wyspecjalizowanych w obsłudze prawnej biznesu. Firma działa zarówno w Polsce, jak i na Wschodzie – w Rosji, na Ukrainie czy Białorusi. JP Business Law Firm wspiera inwestorów i podmioty rozważające ekspansję biznesową na rynki wschodnie. Do grona klientów firmy należą wiodący eksporterzy i importerzy oraz inwestorzy zainteresowani rynkami zagranicznymi.

 

www.jpblf.pl

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Prawo A gdyby istniało prawo dla wzrokowców? Paragrafy w nowym świetle Biuro prasowe
2024-11-29 | 11:45

A gdyby istniało prawo dla wzrokowców? Paragrafy w nowym świetle

Od dawna wiadomo, że ludzie dzielą się na tych, którzy wolą czytać, i na tych, do których bardziej dociera obraz. Są wśród nas także ci, którzy
Prawo Obsługa prawna firmy – na czym polega i kiedy warto z niej skorzystać?
2024-10-30 | 09:00

Obsługa prawna firmy – na czym polega i kiedy warto z niej skorzystać?

Prowadzenie firmy wymaga nie tylko znajomości rynku i strategii biznesowych, ale również solidnego zaplecza prawnego. Nawet drobne uchybienia w zakresie przepisów
Prawo Ustawa o minimalnym wynagrodzeniu a branża transportowa
2024-10-30 | 01:00

Ustawa o minimalnym wynagrodzeniu a branża transportowa

Trwają intensywne działania nad projektem ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Ustawa ma wdrożyć do polskiego prawa unijną dyrektywę w sprawie adekwatnych wynagrodzeń minimalnych w

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

Konkurencyjność UE priorytetem nowej Komisji Europejskiej. Wśród barier do eliminacji nadmierna biurokracja

Komisja Europejska w nowym składzie, pod wodzą Ursuli von der Leyen, właśnie rozpoczyna swoją kadencję. Zgodnie z zapowiedziami ma się skupić na ożywieniu stojącej w miejscu gospodarki UE, zwiększeniu konkurencyjności, odblokowaniu inwestycji i zniwelowaniu luki innowacyjnej dzielącej ją od Stanów Zjednoczonych i Chin. Dużym wyzwaniem będzie także zmniejszenie uciążliwej biurokracji, również w dostępie do europejskich funduszy.

Infrastruktura

Stan budynków w Polsce poprawia się zbyt wolno. Ma to negatywny wpływ na klimat i zdrowie mieszkańców

W ciągu ostatnich ośmiu lat kluczowe statystyki dotyczące stanu budownictwa i zdrowia publicznego na poziomie UE się nie poprawiły. Budynki nadal zużywają zbyt dużo energii, emitują coraz więcej gazów cieplarnianych, a liczba inwestycji w poprawę efektywności energetycznej wręcz maleje, co skutkuje coraz niższym rocznym wskaźnikiem renowacji. Tym samym budynki w Europie nadal nie zapewniają ich użytkownikom zdrowych i komfortowych warunków, co przekłada się na gorsze samopoczucie i problemy zdrowotne – pokazuje najnowsza, ósma edycja raportu „Barometr zdrowych budynków”.

Problemy społeczne

40 proc. Polaków nie czuje się zabezpieczonych na wypadek poważnej choroby. Obawiają się problemów z dostępem do leczenia i jego finansowaniem

Większość Polaków obawia się chorób cywilizacyjnych, takich jak nowotwory i choroby sercowo-naczyniowe. Niemal 40 proc. nie czuje się w pełni zabezpieczonych na wypadek poważnej choroby – wynika z badania zleconego przez Nationale-Nederlanden. Badani obawiają się nie tylko braku zabezpieczenia finansowego, lecz także problemów z uzyskaniem pomocy lekarskiej i dostępem do badań. W odpowiedzi na te potrzeby Nationale-Nederlanden i Grupa LUX MED stworzyły we współpracy ofertę ubezpieczeniową łączącą pomoc finansową i usługi medyczne.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.