NIEZALEŻNE SĄDOWNICTWO. ZNACZENIE DLA OCHRONY PRAW OBYWATELSKICH
IPED
Instytut Badań nad Demokracją i Przedsiębiorstwem Prywatnym
Trębacka 4
00-074 Warszawa
iped|kig.pl| |iped|kig.pl
+48 22 630 98 01
www.iped.pl
mamy przyjemność podzielić się artykułem „Niezależne sądownictwo. Znaczenie dla ochrony praw obywatelskich”, który powstał w ramach projektu „Praworządność – nasza przyszłość”, realizowanego przy wsparciu The Center for International Private Enterprise, Washington DC. Nasza szósta publikacja porusza problem kondycji polskiego sądownictwa i wyzwań z jakimi musimy się zmierzyć, aby przywrócić praworządność w wymiarze sprawiedliwości.
Wiele razy mogliśmy słyszeć o niesprawiedliwości urzędów państwowych takich jak ZUS lub Urząd Skarbowy w kontaktach z przedsiębiorcami i zwykłymi obywatelami. W gazetach często widzimy informacje o wieloletnich bataliach sądowych w celu uzyskania należnego zasiłku lub oczyszczenia się z fałszywych oskarżeń o uchybienia podatkowe. Czy wiedzieliście, że rządy prawa gwarantują nam ochronę przed nadużyciami ze strony urzędników i innych przedstawicieli władzy? W naszym artykule omawiamy jak zastosowanie naszych praw obywatelskich umożliwiło zakończenie nieetycznych działań Urzędu Skarbowego wobec płatników. Oprócz tego pokazujemy jak osoby u władzy wykorzystują swoją przewagę, aby gnębić opozycyjnych aktywistów. Przykłady spraw sądowych Laury Kwoczały, Ewy Siedleckiej lub Barta Staszewskiego są ewidentnymi próbami złamania buntowników, by ograniczyć ich krytyczne głosy wobec władzy.
Dlaczego lektura DORA przypomina bieg z przeszkodami?
Sztuczna inteligencja na sali rozpraw. Narzędzie czy ryzyko?
PROMOTECH nagrodzony za dbałość o bezpieczeństwo pracowników
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Prawo
W ciągu 10 lat w Polsce może brakować 2,1 mln pracowników. Ratunkiem dla rynku pracy wzrost zatrudnienia cudzoziemców
Do 2035 roku liczba osób pracujących w Polsce zmniejszy się o 2,1 mln – wynika z analizy Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Lukę tę częściowo mogliby zapełnić pracownicy zagraniczni. Pracodawcy czekają na przepisy, które zwiększą atrakcyjność naszego rynku pracy dla imigrantów zarobkowych i ułatwią procedury. Nowe przepisy opracowane przez resort pracy, które mają wejść w życie w 2025 roku, mają zwiększyć szybkość i efektywność postępowań administracyjnych w sprawach zatrudniania cudzoziemców.
Konsument
Kupujący nieruchomości mogą jeszcze liczyć na rabaty. Zwłaszcza w przypadku nowych inwestycji deweloperskich
W grudniu sprzedaż nowych mieszkań na większości dużych rynków w Polsce pozostała stabilna względem poprzedniego miesiąca. Spadła w Krakowie i Warszawie, a wzrosła w Gdańsku, Łodzi, Poznaniu i we Wrocławiu – wynika z Barometru Cen Mieszkań Tabelaofert.pl. Nowe mieszkania trafiające do oferty są zdecydowanie tańsze, niż wynosi średnia rynkowa dla danego miasta. Ze względu na dużą podaż lokali klienci mogą liczyć na rabaty cenowe, które w ciągu kolejnych sześciu–dziewięciu miesięcy będą jednak stopniowo maleć.
Zdrowie
Polska potrzebuje centralnego systemu dokumentacji medycznej. Jest niezbędny w wypadku sytuacji kryzysowych
W sytuacji konfliktu zbrojnego lub innej sytuacji kryzysowej o efektywności działań z zakresu medycyny pola walki może decydować dostęp do dokumentacji medycznej pacjenta – zarówno żołnierza, jak i cywila. Tymczasem okazuje się, że choć na placówkach ciąży obowiązek prowadzenia tej dokumentacji elektronicznie, to systemy w poszczególnych podmiotach nie komunikują się ze sobą. Zupełnie inne są też ramy prawne dla działania w tym zakresie jednostek cywilnych i wojskowych. Eksperci są zdania, że musi powstać centrum usług wspólnych, które będzie operatorem danych.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.