Komunikaty PR

Podwójne opodatkowanie spółek komandytowych – jak wybrnąć?

2020-12-02  |  13:20
Biuro prasowe

1 stycznia 2021 roku spółki komandytowe zostaną opodatkowane CIT. Oznacza to, że podatek zapłacą zarówno spółka, jak i jej wspólnicy. Wielu z nich już dziś zastanawia się jak uniknąć podwójnego opodatkowania i płacić podatek tylko na poziomie wspólników. Dlaczego nie zawsze wybrane metody są opłacalne? Sprawdzamy.

Ze spółki komandytowej w jawną lub partnerską         

Aby uniknąć podwójnego opodatkowania wielu wspólników spółki komandytowej ucieka się do przekształcenia spółki komandytowej w spółkę jawną lub partnerską.

Muszą się jednak liczyć z konsekwencjami takich decyzji. Wybierając przekształcenie w spółkę jawną unikną płatności podatku na poziomie spółki, ale będą musieli ujawnić wszystkich swoich wspólników. Co ważniejsze, wszyscy wspólnicy będą odpowiadać za zobowiązania spółki i ponosić za nie odpowiedzialność swoim majątkiem osobistym.

Plusem spółki partnerskiej jest brak konieczności ujawniania jej wspólników. Różnią się w niej również zasady odpowiedzialności, bowiem partner nie ponosi odpowiedzialności za zobowiązania spółki powstałe w związku z wykonywaniem przez pozostałych partnerów wolnego zawodu w spółce. Niestety, spółka partnerska zarezerwowana jest jedynie dla osób fizycznych uprawnionych do wykonywania wolnych zawodów.

Przemianowanie się na komplementariusza

Inną metodą, która może pozwolić zmniejszyć obciążenie podatkowe, tym razem na poziomie wspólnika jest przemianowanie komandytariusza na komplementariusza – zmiana roli wspólnika w spółce. Dzięki temu wspólnik ten będzie mógł odliczyć od swojego podatku kwotę podatku zapłaconą przez spółkę komandytową (a dokładnie kwotę odpowiadającą iloczynowi procentowego udziału komplementariusza w zysku tej spółki i podatku należnego od dochodu tej spółki). Należy jednak pamiętać, że komplementariusz spółki będzie ponosić odpowiedzialność za jej zobowiązania swoim majątkiem osobistym.

Uzyskanie statusu ASI

Kolejnym rozwiązaniem może być prowadzenie działalności w formie spółki komandytowej posiadającej status alternatywnej spółki inwestycyjnej (ASI). To rozwiązanie skierowane jest jednak tylko do określonych podmiotów, jako że jedynym przedmiotem działalności ASI może być działalność inwestycyjna. Status ASI – w myśl art. 17 ust. 1 pkt 58a ustawy o CIT – pozwala na skorzystanie ze zwolnienia z podatku dochodowego. Niestety, objęte tym zwolnieniem są jedynie przychody ASI, które spółka uzyskała ze zbycia udziałów i akcji. Oznacza to więc, że pozostałe dochody będą opodatkowane. Konieczne będzie również założenie nowej spółki komandytowej, spółki zarządzającej oraz uzyskanie wpisu do rejestru lub zezwolenia Komisji Nadzoru Finansowego.

Nie wiesz jak poradzić sobie z podwójnym opodatkowaniem? Chętnie podpowiemy skuteczne rozwiązania. Skontaktuj się z zespołem prawników Kancelarii Konieczny Wierzbicki:

  • Paulina Opiełka – paulina.opielka@kwkr.pl ; + 48 511 458 139
  • Monika Kapijas – monika.kapijas@kwkr.pl ; +48 517 546 410
  • Dawid Stalmach – dawid.stalmach@kwkr.pl ; +48 572 360 631
  • Mateusz Sordyl – mateusz.sordyl@kwkr.pl ; +48 723 923 405
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Prawo A gdyby istniało prawo dla wzrokowców? Paragrafy w nowym świetle Biuro prasowe
2024-11-29 | 11:45

A gdyby istniało prawo dla wzrokowców? Paragrafy w nowym świetle

Od dawna wiadomo, że ludzie dzielą się na tych, którzy wolą czytać, i na tych, do których bardziej dociera obraz. Są wśród nas także ci, którzy
Prawo Obsługa prawna firmy – na czym polega i kiedy warto z niej skorzystać?
2024-10-30 | 09:00

Obsługa prawna firmy – na czym polega i kiedy warto z niej skorzystać?

Prowadzenie firmy wymaga nie tylko znajomości rynku i strategii biznesowych, ale również solidnego zaplecza prawnego. Nawet drobne uchybienia w zakresie przepisów
Prawo Ustawa o minimalnym wynagrodzeniu a branża transportowa
2024-10-30 | 01:00

Ustawa o minimalnym wynagrodzeniu a branża transportowa

Trwają intensywne działania nad projektem ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Ustawa ma wdrożyć do polskiego prawa unijną dyrektywę w sprawie adekwatnych wynagrodzeń minimalnych w

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Infrastruktura

Budowa sieci szybkiej łączności dla polskiej energetyki wchodzi w kolejny etap. Czas usuwania awarii będzie krótszy

Spółka PGE Dystrybucja podpisała z firmą Ericsson umowę na dostawę blisko 600 systemów zasilania dla radiowych stacji bazowych i transmisyjnych węzłów agregacyjnych w ramach Programu LTE450. Jest to już ostatni kontrakt na dostawę kluczowych składników sprzętu telekomunikacyjnego sieci LTE450. Jego realizacja ma umożliwić budowę sieci o kluczowym znaczeniu dla sektora energetycznego, co przyspieszy jego cyfryzację.

Ochrona środowiska

Wzmocniona ochrona ponad 1,2 mln ha lasów. Część zostanie wyłączona z pozyskiwania drewna

Lasy Państwowe przedstawiły plan zwiększenia ochrony dla 17 proc. terenów leśnych, którymi zarządzają. To w sumie ponad 1,2 mln hektarów, z których 0,5 mln ha ma być całkowicie wyłączone z pozyskania drewna. Dodatkowa ochrona obejmie najcenniejsze przyrodniczo lasy w Polsce, w tym m.in. nadleśnictwa Puszczy Białowieskiej i najstarsze lasy w Polsce. Przedstawiciele LP podkreślają, że propozycja jest bezpieczna gospodarczo, ponieważ uwzględnia potrzeby przemysłu drzewnego i lokalnych mieszkańców.

Telekomunikacja

M. Wąsik: Potrzeba twardej reakcji UE na uszkodzenie kabli na Bałtyku. To element wojny hybrydowej

– Nie pohukiwanie w Parlamencie Europejskim, ale twarde sankcje, które Komisja powinna jak najszybciej zaproponować – mówi Maciej Wąsik, europoseł z PiS, zapytany o potrzebną reakcję państw Unii Europejskiej na uszkodzenie kabli biegnących na dnie Morza Bałtyckiego. Jak podkreśla, nikt nie ma wątpliwości, że to element wojny hybrydowej prowadzonej przez Rosję. Dlatego potrzebna jest jednolita i silna odpowiedź UE oraz większe wsparcie dla Ukrainy.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.