Komunikaty PR

Przedsiębiorcy z Dolnego Śląska skorzystają z bezpłatnych szkoleń

2021-10-21  |  14:50
Biuro prasowe

Jak podaje Polski Instytut Ekonomiczny*, łączna kwota wsparcia w ramach Tarczy Antykryzysowej to 162,9 mld PLN. Aż 60% beneficjentów tych środków to mikro-firmy, którym przyszło działać w bardzo niepewnej rzeczywistości gospodarczej. Wiele z nich boryka się z koniecznością przemodelowania biznesu, zmieniającymi się przepisami prawnymi, czy kontrolami. Fundacja Edukacji Prawnej, wychodząc naprzeciw potrzebom przedsiębiorców prowadzących mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa, uruchomiła projekt Tarcza Edukacyjna. Podczas bezpłatnych szkoleń i warsztatów, eksperci z kancelarii Filipiak Babicz i Fundacji Edukacji Prawnej wytłumaczą, jakie prawa i możliwości działania mają przedsiębiorcy w obliczu przeprowadzenia zmian w firmie. Pierwsze spotkanie we Wrocławiu już 26 października.

Do po-covidowej rzeczywistości w firmie można wrócić z tarczą. – Pokażemy jak to zrobić nie tylko w teorii, ale też w praktyce. Nasz projekt jest przede wszystkim solidna porcja fachowej wiedzy prawnej. Dziś biznes prowadzi się w bardzo trudnej i szybko zmieniającej się rzeczywistości. A w dodatku w bardzo skomplikowanym otoczeniu prawnym. Nasza Tarcza Edukacyjna ma być realnym wsparciem, dostępnym dla każdego – mówi Grzegorz Dudczak, radca prawny, fundator i członek zarządu Fundacji Edukacji Prawnej.

Tarcza nie tylko finansowa

Tarcza Edukacyjna kojarzy się z tarczą finansową, ale tematyka szkoleń jest dużo bogatsza, choć wątek rozliczeń świadczeń jest również szeroko omawiany. Program spotkań zapewnia praktyczną wiedzę m.in. jak przejść kontrolę, nie popełnić błędów w rozliczeniach i dokumentacji i co zrobić, jeżeli pojawi się wezwanie do zwrotu środków. Eksperci podzielą się także wiedzą na temat ochrony przedsiębiorców przed innymi negatywnymi konsekwencjami z tytułu odpowiedzialności członków organów spółek i wspólników, planowanej reorganizacji lub restrukturyzacji oraz wdrażania nowych regulacji prawnych.

- Podczas warsztatów omówimy na przykładach symptomy, które mogą wskazywać na możliwe problemy płynnościowe. Wiadomo, że są one niepokojące dla osób zarządzających przedsiębiorstwem, ale nie są równoznaczne z zamknięciem firmy. Zaczniemy od usystematyzowania takich pojęć jak restrukturyzacja i upadłość. Pokażemy jakie są dostępne środki i instrumenty restrukturyzacji i jak z nich skorzystali inni przedsiębiorcy w podobnej sytuacji. Każdy kto weźmie udział w spotkaniu, wyjdzie z niego z praktyczną wiedzą w zakresie dostępnych narzędzi w sytuacji rosnących zobowiązań i spadających przychodów – zapewnia Grzegorz Dudczak.

Kontroli nie trzeba się bać

W związku z przyznaniem przedsiębiorcom środków z tak zwanych tarcz, pojawia się coraz więcej obaw związanych z kontrolami, czy nawet wezwaniem do zwrotu pieniędzy. Szkolenia w ramach Tarczy Edukacyjnej pokazują różne możliwe scenariusze. Do kontroli warto przygotować się wcześniej, by nie panikować, gdy się rozpocznie.

- Przedsiębiorcy wypełniali dokumenty często w ogromnym pośpiechu. Oświadczenia, na podstawie których były przyznawane środki, były przez nich składane bez wcześniejszej analizy sytuacji firmy. Wszystko to przez obawę przed tym, że środki nie zostaną przyznane, a firma nie przetrwa. Docierają do nas sygnały, że przedsiębiorcy otrzymują wezwania dotyczące zwrotu otrzymanego wcześniej wsparcia – mówi Marzena Rosler-Borakiewicz, Radca Prawny z kancelarii Filipiak Babicz.

- Podczas naszych spotkań uspokajamy przedsiębiorców – pomyłka w złożonym oświadczeniu nie równa się próbie wyłudzenia dofinansowania. Powodów może być wiele, zwłaszcza, że przepisy nie są precyzyjne. To dobra wiadomość dla przedsiębiorców, ponieważ przepisy pozwalają na wiele interpretacji. Właśnie w tym, jako prawnicy, pomagamy osobom, które do nas trafiają – dodaje Grzegorz Dudczak, Radca Prawny, fundator i członek zarządu Fundacji Edukacji Prawnej.

Spotkajmy się we Wrocławiu

Szkolenie podzielone jest na dwa, dwudniowe moduły. W ramach spotkania 26 października br. we Wrocławiu zostaną poruszone takie zagadnienia jak:

1. Zachowana płynność finansowa - skuteczne instrumenty ochronne i naprawcze;  

2. Reorganizacja biznesu – przyjęcie optymalnych ram prawnych i podatkowych dla dalszej działalności.

Natomiast w drugiej części, 25 listopada br., eksperci Filipiak Babicz i Fundacji Edukacji Prawnej omówią takie kwestie jak:

  1. Zasady rozliczeń tarcz finansowych i innych instrumentów pomocowych związanych z COVID-19;
  2. Odpowiedzialność członków organów spółek i wspólników;
  3. Zgłaszanie nieprawidłowości i naruszeń prawa wewnątrz organizacji – nowe obowiązki dla przedsiębiorców i instytucji.

Zajęcia poprowadzi sztab ekspertów – prawników, którzy na co dzień pomagają przedsiębiorcom:

Marta Romańska, Piotr Kempiński, Marzena Rosler-Borakiewicz, Maciej Blok, Mateusz Kamiński, Jakub Jankowiak, Przemysław Szmidt, Piotr Karlik. Szkolenia odbywają się na Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusz Gepperta we Wrocławiu, ul. Generała Romualda Traugutta 19/21.

Akcja prowadzona jest także w Poznaniu (19.10, 17.11) oraz Łodzi (9.11.2021).

Aby wziąć udział w szkoleniu wystarczy wypełnić krótki formularz na stronie https://tarczaedukacyjna.pl/. Liczba miejsc jest ograniczona.

***

*Raport „Tarcza Antykryzysowa. Koło ratunkowe dla firm i gospodarki?”, Warszawa, sierpień 2021: https://pie.net.pl/wp-content/uploads/2021/09/PIE-Raport_Tarcze-antykryzysowe.pdf

O organizatorze

Fundacja Edukacji Prawnej została założona w 2015 roku. Jest instytucją szkoleniowo – doradczą, która powstała w celu zwiększenia poziomu wiedzy i świadomości prawnej w naszym społeczeństwie. Poprzez szkolenia, kursy, warsztaty i konferencje popularyzuje wiedzę z zakresu prawa, zasad jego interpretacji i stosowania. Od początku istnienia stara się mówić o prawie w sposób przystępny i ciekawy.

Fundacja została wpisana do Rejestru Instytucji Szkoleniowych oraz do Bazy Usług Rozwojowych, której administratorem jest Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości.  Aktualnie prowadzi dwa projekty non-profit: „Mały Prawy Obywatel” oraz „Edukacja prawna dla seniora”. Już od 19 października rozpoczyna projekt skierowany do przedsiębiorców pod hasłem „Tarcza Edukacyjna”.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Prawo A gdyby istniało prawo dla wzrokowców? Paragrafy w nowym świetle Biuro prasowe
2024-11-29 | 11:45

A gdyby istniało prawo dla wzrokowców? Paragrafy w nowym świetle

Od dawna wiadomo, że ludzie dzielą się na tych, którzy wolą czytać, i na tych, do których bardziej dociera obraz. Są wśród nas także ci, którzy
Prawo Obsługa prawna firmy – na czym polega i kiedy warto z niej skorzystać?
2024-10-30 | 09:00

Obsługa prawna firmy – na czym polega i kiedy warto z niej skorzystać?

Prowadzenie firmy wymaga nie tylko znajomości rynku i strategii biznesowych, ale również solidnego zaplecza prawnego. Nawet drobne uchybienia w zakresie przepisów
Prawo Ustawa o minimalnym wynagrodzeniu a branża transportowa
2024-10-30 | 01:00

Ustawa o minimalnym wynagrodzeniu a branża transportowa

Trwają intensywne działania nad projektem ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Ustawa ma wdrożyć do polskiego prawa unijną dyrektywę w sprawie adekwatnych wynagrodzeń minimalnych w

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

Konkurencyjność UE priorytetem nowej Komisji Europejskiej. Wśród barier do eliminacji nadmierna biurokracja

Komisja Europejska w nowym składzie, pod wodzą Ursuli von der Leyen, właśnie rozpoczyna swoją kadencję. Zgodnie z zapowiedziami ma się skupić na ożywieniu stojącej w miejscu gospodarki UE, zwiększeniu konkurencyjności, odblokowaniu inwestycji i zniwelowaniu luki innowacyjnej dzielącej ją od Stanów Zjednoczonych i Chin. Dużym wyzwaniem będzie także zmniejszenie uciążliwej biurokracji, również w dostępie do europejskich funduszy.

Infrastruktura

Stan budynków w Polsce poprawia się zbyt wolno. Ma to negatywny wpływ na klimat i zdrowie mieszkańców

W ciągu ostatnich ośmiu lat kluczowe statystyki dotyczące stanu budownictwa i zdrowia publicznego na poziomie UE się nie poprawiły. Budynki nadal zużywają zbyt dużo energii, emitują coraz więcej gazów cieplarnianych, a liczba inwestycji w poprawę efektywności energetycznej wręcz maleje, co skutkuje coraz niższym rocznym wskaźnikiem renowacji. Tym samym budynki w Europie nadal nie zapewniają ich użytkownikom zdrowych i komfortowych warunków, co przekłada się na gorsze samopoczucie i problemy zdrowotne – pokazuje najnowsza, ósma edycja raportu „Barometr zdrowych budynków”.

Problemy społeczne

40 proc. Polaków nie czuje się zabezpieczonych na wypadek poważnej choroby. Obawiają się problemów z dostępem do leczenia i jego finansowaniem

Większość Polaków obawia się chorób cywilizacyjnych, takich jak nowotwory i choroby sercowo-naczyniowe. Niemal 40 proc. nie czuje się w pełni zabezpieczonych na wypadek poważnej choroby – wynika z badania zleconego przez Nationale-Nederlanden. Badani obawiają się nie tylko braku zabezpieczenia finansowego, lecz także problemów z uzyskaniem pomocy lekarskiej i dostępem do badań. W odpowiedzi na te potrzeby Nationale-Nederlanden i Grupa LUX MED stworzyły we współpracy ofertę ubezpieczeniową łączącą pomoc finansową i usługi medyczne.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.