Rady nadzorcze na nowo
Bogdan Setlak
KWKR Konieczny Wierzbicki i Partnerzy SKA
ul. Kącik 4
30-549 Kraków
bogdan.setlak@kwkr.pl; marketing@kwkr.pl
+48504034729; +48123957161
https://koniecznywierzbicki.pl/
Nowelizacja Kodeksu spółek handlowych, która weszła w życie dnia 13 października 2022 roku wywołała niemałe zainteresowanie, gdyż wprowadziła dużo nowości. Uwaga była skupiona głównie na przepisach dotyczących zasad tworzenia i funkcjonowania grup spółek. Warto również pochylić się nad zmianami dotyczącymi rad nadzorczych, albowiem przepisy te można traktować jako minimum dobrych praktyk co do sposobu funkcjonowania organów nadzorczych w spółkach. Jakie to zmiany?
1. Prawo do informacji - zgodnie z art. 3801 k.s.h. zarząd zobowiązany jest – bez dodatkowego wezwania – do udzielenia radzie nadzorczej informacji między innymi o uchwałach zarządu i ich przedmiocie, sytuacji spółki (w tym w zakresie jej majątku), a także istotnych okolicznościach z zakresu prowadzenia spraw spółki.
2. Prawo do korzystania z usług eksperta - nowość stanowi taże ustanowienie instytucji doradcy rady nadzorczej, który może zbadać określoną sprawę dotyczącą spółki lub jej majątku, czy też przygotować określoną analizę bądź opinię.
3. Obowiązek przygotowania dodatkowego sprawozdania - rady nadzorcze zostały zobowiązane do sporządzenia corocznego sprawozdania za ubiegły rok obrotowy, w którym zawarta ma zostać między innymi ocena sytuacji spółki.
W krótkim opracowaniu, którego autorką jest Dominika Lara - associate kancelarii KWKR Konieczny Wierzbicki i Partnerzy - zostały wskazane wszystkie najważniejsze zmiany dotyczące rad nadzorczych w spółkach akcyjnych. Zachęcamy Państwa do lektury pełnego tekstu na naszej stronie internetowej.
Dlaczego lektura DORA przypomina bieg z przeszkodami?
Sztuczna inteligencja na sali rozpraw. Narzędzie czy ryzyko?
PROMOTECH nagrodzony za dbałość o bezpieczeństwo pracowników
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Handel
Plastikowe opakowania żywności dominują w europejskich marketach. 40 proc. z nich można usunąć lub zastąpić
65 proc. produktów spożywczych i napojów w europejskich supermarketach jest sprzedawanych w plastikowych opakowaniach. W Polsce ten odsetek jest podobny. Jak wynika z raportu DS Smith „Material Change Index”, w przypadku 40 proc. opakowań zawierających tworzywa sztuczne w Polsce, plastik można by wyeliminować, usuwając go całkowicie lub zastępując go zrównoważonymi alternatywami, np. tekturą czy opakowaniami biodegradowalnymi. W Polsce tylko 22 proc. firm spożywczych planuje w nadchodzącym roku zmiany w opakowaniach.
Transport
Ryanair rozbudowuje siatkę połączeń w Polsce. W tym roku linia planuje przewieźć niemal 20 mln pasażerów
Polska jest jednym z najważniejszym rynków dla Ryanaira. Irlandzka linia w letnim rozkładzie lotów na 2025 roku będzie obsługiwał ponad 300 tras, w tym 23 nowe kierunki, przede wszystkim na południe Europy. Rekordowy letni rozkład lotów Ryanair w Polsce będą obsługiwać 44 samoloty bazujące na polskich lotniskach. W tym roku, pierwszy raz w historii, przewoźnik oferuje ponad 20 milionów miejsc.
Polityka
M. Gosiewska: Na Białorusi znowu odbędą się pseudowybory. Należy zaostrzyć sankcje uderzające w reżim i firmy europejskie tam obecne
Alaksandr Łukaszenka rządzi Białorusią już 30 lat, 26 stycznia będzie się ubiegał o siódmą kadencję. W nadchodzących wyborach nie będzie niezależnych obserwatorów i demokratycznych kandydatów opozycji. Poprzednie wybory, w 2020 roku, zakończyły się masowymi protestami i olbrzymimi represjami, a w 2024 roku przybrały jeszcze na sile. – Tylko twarda i zdecydowana postawa jest w stanie zmienić sytuację u naszego wschodniego sąsiada – ocenia europosłanka Małgorzata Gosiewska.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.