„Regulacje, biznes, gospodarka”
OPEN MINDED GROUP Sp z o.o.
Fałata 2
02-534 Warszawa
pr|openmindedgroup.pl| |pr|openmindedgroup.pl
602600867
openmindedgroup.pl
Podczas XV edycja Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach, którego partnerem instytucjonalnym jest Business Centre Club prezes Związku Pracodawców BCC, przewodniczący Rady Dialogu Społecznego – Łukasz Bernatowicz podkreślał, że aby w Polsce była dobra legislacja, konieczne
są konsultacji społeczne i dialog z ekspertami.
Przewodniczący Rady Dialogu Społecznego uczestniczył w sesji zatytułowanej „Regulacje, biznes, gospodarka”, podczas której dyskutowano na temat ścieżki stanowienia polskiego prawa. W panelu uczestniczyli także: Adam Krzysztof Abramowicz, Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców, Tomasz Chróstny, prezes, Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, Maciej Berek, główny legislator, Pracodawcy RP, Andrzej Mierzwa, partner zarządzający, 21 Concordia Polska, Grzegorz Płatek, dyrektor, Departament Doskonalenia Regulacji Gospodarczych, Ministerstwo Rozwoju i Technologii.
Rozmówcy zwracali szczególną uwagę na jakość i stabilność stanowionego prawa z punktu widzenia przedsiębiorców i inwestorów oraz efektywną rolą państwa w gospodarce. Wskazane zostały przykłady rozwiązań,
ich długofalowych skutków i regulacji zapewniających warunki realizacji polityki gospodarczej państwa przy zachowaniu wartości wolnego rynku.
Łukasz Bernatowicz zwrócił między innymi uwagę na zbyt krótki czas na ocenianie aktów prawnych, a także lekceważenie przez rząd roli Rady Dialogu Społecznego i pomijanie jej w procesie legislacyjnym. – Często mamy 24 godziny
na zaopiniowanie ustaw, o ile w ogóle do nas trafią – podkreślał ekspert.
Business Centre Club od dawna wskazuje, że nie tylko ustawy ściśle związane
z prawem gospodarczym mają bezpośredni wpływ na polskich przedsiębiorców. – Polski przedsiębiorca zawsze był bardzo kreatywny, miał gen przetrwania zakodowany w swoim DNA, natomiast nie można wykorzystywać go do granic jego możliwości, a to się w Polsce dzieje od wielu lat – zauważał już wcześniej ekspert BCC.
Wystarczy wspomnieć Polski Ład, który postawił polskie firmy w bardzo ciężkiej sytuacji, przedtem była pandemia, potem przyszła wojna na Ukrainie. Remedium
na tę złą sytuację miały być środki z KPO. Pozbawieni ich polscy przedsiębiorcy mimo swojej niezwykłej żywotności, woli przetrwania i kreatywności tracą dystans do swoich konkurentów z zagranicy i to nie tylko do tych zachodnich, ale nawet do czeskich, słowackich czy z krajów bałtyckich, z którymi z powodzeniem do tej pory konkurowali. Nie da się brać udziału w wyścigu, kiedy konkurencja dostaje doping, a my biegniemy ostatkiem sił.
- Jako przewodniczący Rady Dialogu Społecznego na każdym posiedzeniu plenarnym zadaje pytanie: Co ze środkami z KPO dla polskich firm? Odpowiedzi zawsze
są takie same, że te środki będą, ale nie wiemy, kiedy. Wierzymy, że one będą, bo trudno przyjąć do wiadomości, że miałoby ich definitywnie nie być, natomiast każdy kwartał, każdy miesiąc, każdy tydzień zwłoki odbija się bardzo negatywnie na naszej gospodarce i kondycji naszych firm, te środki powinny pracować już od dawna.
Te środki sam premier zapowiadał jako ogromny impuls modernizacyjny naszej gospodarki i one są po prostu potrzebne – podsumowuje przewodniczący Rady Dialogu Społecznego.
Eksperci BCC na XV edycji EKG: https://www.bcc.org.pl/bcc-partnerem-europejskiego-kongresu-gospodarczego-2023/
***
BCC to największa w kraju ustawowa organizacja indywidualnych pracodawców. Członkowie Klubu zatrudniają ponad 400 tys. pracowników, przychody firm to ponad 200 miliardów złotych, a siedziby rozlokowane są w 250 miastach. Na terenie Polski działają 22 loże regionalne. Do BCC należą przedstawiciele wszystkich branż, międzynarodowe korporacje, instytucje finansowe i ubezpieczeniowe, firmy telekomunikacyjne, najwięksi polscy producenci, uczelnie wyższe, koncerny wydawnicze i znane kancelarie prawne. Członkami BCC – klubu przedsiębiorców są także prawnicy, dziennikarze, naukowcy, wydawcy, lekarze, wojskowi i studenci.

Dlaczego lektura DORA przypomina bieg z przeszkodami?

Sztuczna inteligencja na sali rozpraw. Narzędzie czy ryzyko?

PROMOTECH nagrodzony za dbałość o bezpieczeństwo pracowników
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Edukacja

Coraz więcej Polaków widzi korzyści płynące z obecności w UE. Co ósmy wciąż jednak nie potrafi ich wskazać
Członkostwo w UE cieszy się wśród Europejczyków rekordowo wysokim poparciem – wynika z tegorocznego Eurobarometru. Korzyści dla swojego kraju dostrzega 74 proc. obywateli Unii – to odsetek najlepszy od początku badań w 1983 roku. A w Polsce jest on jeszcze wyższy. Doceniamy przede wszystkim wkład UE w bezpieczeństwo, nowe możliwości zawodowe i rozwój gospodarczy kraju. Po 21 latach naszej obecności w UE wciąż jednak potrzebna jest europejska edukacja.
Polityka
Zmiany w obowiązku magazynowania gazu mogą obniżyć ceny surowca. To pomoże się przygotować do sezonu zimowego

Elastyczność bez zagrożenia dla bezpieczeństwa energetycznego – tak nową propozycję przepisów dotyczących uzupełniania zapasów gazu przed sezonem zimowym określają jej inicjatorzy z Parlamentu Europejskiego. Europosłowie proponują nieznaczne zmniejszenie wymaganego poziomu zapełnienia magazynów i rozciągnięcie w czasie terminu, w którym trzeba spełnić ten obowiązek. Jak podkreśla Borys Budka, ma to zapobiec spekulacjom na rynku gazu i tym samym pomóc obniżyć ceny surowca.
Konsument
Możliwość zakupu online może zachęcić kolejne grupy Polaków do ubezpieczeń zdrowotnych. Dziś korzysta z nich już prawie 5,5 mln osób

Polska jest jednym z liderów Europy w obszarze cyfryzacji sektora usług medycznych. Świadczą o tym m.in. popularność elektronicznych narzędzi zapewniających dostęp do danych zdrowotnych, e-recept czy wirtualna diagnostyka. Polacy są też otwarci na innowacje w zakresie ubezpieczeń zdrowotnych, z których korzysta już blisko 5,5 mln osób. Za pomocą nowej cyfrowej platformy Medicover chce zachęcić klientów do samodzielnej konfiguracji i zakupu polis online.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.