Komunikaty PR

Rozprawy wideo i mniej papieru. Polska kancelaria dołącza do Greener Litigation

2022-05-17  |  13:00
Biuro prasowe

Korespondencja elektroniczna zamiast papierowej, ograniczenie drukowania dokumentów sądowych do minimum oraz zeznania świadków i same rozprawy sądowe przez łącze wideo. B2RLaw, posiadająca wiodącą i jedną z największych praktyk postępowań sądowych w Polsce, jako pierwsza polska kancelaria podpisała zobowiązanie „Greener Litigation Pledge”.

B2RLaw zobowiązała się do podjęcia aktywnych kroków w celu zmniejszenia wpływu praktyki sporów sądowych kancelarii na środowisko naturalne oraz do redukcji emisji zanieczyszczeń, w celu ograniczenia globalnego ocieplenia o 1,5°C. W ramach zobowiązania B2RLaw podejmie następujące działania:

  • promowanie korzystania z korespondencji drogą elektroniczną w branży prawniczej;
  • zachęcanie do ograniczania drukowania dokumentów sądowych i innych dokumentów w wersji papierowej, jeśli tylko jest to możliwe;
  • chodzenie pieszo, jeżdżenie rowerem lub korzystanie z transportu publicznego w drodze do sądów, jeśli jest to wykonalne i właściwe;
  • popieranie zasadności składania zeznań przez świadków za pośrednictwem łącza wideo;
  • uznając znaczenie osobistego stawiennictwa dla wymiaru sprawiedliwości, kancelaria zobowiązuje się aktywnie rozważać możliwość przeprowadzenia każdej rozprawy na odległość, w całości lub w części, w tym za pośrednictwem telefonu lub łącza wideo. B2RLaw będzie promować takie rozwiązanie w polskim systemie prawnym.

Zainspirowana przez kampanię na rzecz Greener Arbitrations i jej założycielkę, Lucy Greenwood, oraz zgodnie z przyjętą strategią dotyczącą zmian klimatycznych, brytyjska kancelaria prawna Mishcon de Reya zaangażowała grupę podobnie myślących, wiodących brytyjskich i międzynarodowych kancelarii procesowych w celu opracowania zobowiązania „Greener Litigation Pledge” – deklaracji określającej praktyczne zmiany, do których zobowiązują się prawnicy w ramach dążenia do osiągnięcia zerowego śladu węglowego. Członkami założycielami są kancelarie prawne Mishcon de Reya, Freshfields, Kennedys, Simmons & Simmons, HFW, Addleshaw Goddard, Herbert Smith Freehills, jak również kancelarie adwokackie Fountain Court i 3 Hare Court.

B2RLaw posiada jedną z największych praktyk sporów sądowych w Polsce, w skład której wchodzi 30 prawników zajmujących się doradztwem w wielu rodzajach postępowań, począwszy od sporów korporacyjnych po przestępstwa „białych kołnierzyków”. Podpisanie i zaangażowanie w program Greener Litigation Pledge jest dla B2RLaw naturalnym kierunkiem działania, z uwagi na nasze zaangażowanie w obszar ESG, nie tylko w zakresie doradztwa wdrożeniowego, ale także faktycznego stosowania polityk i procedur ESG – komentuje Edyta Zalewska, partner w praktyce sporów B2RLaw. Jak dodaje, zespół kancelarii wraz z brytyjskimi partnerami zdecydował o przeniesieniu kampanii „Greener Litigation” do Polski poprzez utworzenie inicjatywy „Greener Litigation Poland”. – Będziemy aktywnie zachęcać naszych kolegów i koleżanki do zaangażowania się w akcję, a także do promowania zmian, które przyczynią się do stworzenia bardziej ekologicznego środowiska w polskim systemie prawnym – uzupełnia.

Jesteśmy zachwyceni, że B2RLaw podpisała „Greener Litigation Pledge” i jest liderem tej inicjatywy w Polsce. Mamy nadzieję, że wiele firm w Polsce i innych jurysdykcjach pójdzie w ślady B2RLaw, podpisując zobowiązanie i pracując nad zmniejszeniem wpływu swoich praktyk procesowych na środowisko – mówi z kolei Alex Rhodes, Head of Purpose w Mishcon de Reya, londyńskiej firmie prawniczej, która założyła i zainicjowała „Greener Litigation Pledge”.

Przedstawiciele kancelarii B2RLaw zgłaszają też gotowość do opowiedzenia o inicjatywie „Greener Litigation Pledge” wszystkim zainteresowanym oraz tym kancelariom, które chciałyby podpisać zobowiązanie.

Więcej szczegółów można znaleźć na stronie: www.greenerlitigation.org

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Prawo Jak zabezpieczyć majątek w rodzinach patchworkowych? Biuro prasowe
2024-04-18 | 16:44

Jak zabezpieczyć majątek w rodzinach patchworkowych?

Rodzina patchworkowa, inaczej rodzina zrekonstruowana lub wielorodzinna to coraz częstszy model relacji w Polsce. Tworzona przez osoby mające potomstwo z poprzednich związków i często
Prawo Nowa szansa na usprawnienie dialogu z przedsiębiorcami
2024-04-03 | 01:00

Nowa szansa na usprawnienie dialogu z przedsiębiorcami

Powołany przez ministra rozwoju i technologii Krzysztofa Hetmana Zespół ds. Deregulacji i Dialogu Gospodarczego, w którego skład wchodzi aż 18 organizacji pracodawców, ma
Prawo Nowy projekt ustawy o Sądzie Najwyższym
2024-04-02 | 01:00

Nowy projekt ustawy o Sądzie Najwyższym

Od 3 kwietnia 2018 r. obowiązuje wzbudzająca olbrzymie kontrowersje, także w międzynarodowej opinii publicznej, ustawa o Sądzie Najwyższym, którą wprowadzono rozwiązania poddające

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Infrastruktura

Padają kolejne rekordy generacji energii z OZE. Przez jakość sieci duży potencjał wciąż jest niezagospodarowany

W Polsce padają w ostatnim czasie kolejne rekordy generacji prądu z OZE. – Potencjał wzrostu wciąż jednak mamy bardzo duży – zauważa Krzysztof Cibor z Greenpeace Polska. W tej chwili ten potencjał pozostaje w dużej mierze niewykorzystany m.in. przez regulacje hamujące rozwój energetyki wiatrowej na lądzie i zły stan sieci elektroenergetycznych, który przekłada się na dużą liczbę odmów przyłączania nowych źródeł odnawialnych albo konieczność ich czasowego wyłączania. Ekspert wskazuje, że to dwa najważniejsze zadania dla nowego rządu, który na czerwiec br. zapowiedział już liberalizację tzw. ustawy wiatrakowej.

Edukacja

Polacy mało wiedzą o instytucji rodzicielstwa zastępczego. Dwie trzecie społeczeństwa nigdy nie spotkało się z tym pojęciem

Aż 64 proc. Polaków nigdy nie spotkało się z pojęciem rodzicielstwa zastępczego zawodowego – wynika z badania przeprowadzonego w marcu br. na zlecenie Fundacji Happy Kids. Najliczniejszą grupą, która nie zna tego pojęcia, stanowią respondenci między 18. a 22. rokiem życia. Co 10. badany nie wie, jaka jest różnica między rodzicem zastępczym a rodzicem adopcyjnym. Zdaniem ekspertów brak świadomości ma konsekwencje dla rozwoju instytucji pieczy zastępczej w Polsce.

IT i technologie

Nowy ośrodek w Krakowie będzie wspierać innowacje dla NATO. Połączy start-upy i naukowców z sektorem obronności

Połączenie najzdolniejszych naukowców oraz technologicznych start-upów z firmami z sektora obronnego i wojskowego – to główny cel akceleratora, który powstaje w Krakowie. Będzie on należał do natowskiej sieci DIANA, która z założenia ma służyć rozwojowi technologii służących zarówno w obronności, jak i na rynku cywilnym w krajach sojuszniczych NATO. Eksperci liczą na rozwiązania wykorzystujące m.in. sztuczną inteligencję, drony czy technologie kwantowe. Dla sektora to szansa na pozyskanie innowacji na skalę światową, a dla start-upów szansa na wyjście na zagraniczne rynki i pozyskanie środków na globalny rozwój.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.