Rozprawy wideo i mniej papieru. Polska kancelaria dołącza do Greener Litigation
Korespondencja elektroniczna zamiast papierowej, ograniczenie drukowania dokumentów sądowych do minimum oraz zeznania świadków i same rozprawy sądowe przez łącze wideo. B2RLaw, posiadająca wiodącą i jedną z największych praktyk postępowań sądowych w Polsce, jako pierwsza polska kancelaria podpisała zobowiązanie „Greener Litigation Pledge”.
B2RLaw zobowiązała się do podjęcia aktywnych kroków w celu zmniejszenia wpływu praktyki sporów sądowych kancelarii na środowisko naturalne oraz do redukcji emisji zanieczyszczeń, w celu ograniczenia globalnego ocieplenia o 1,5°C. W ramach zobowiązania B2RLaw podejmie następujące działania:
- promowanie korzystania z korespondencji drogą elektroniczną w branży prawniczej;
- zachęcanie do ograniczania drukowania dokumentów sądowych i innych dokumentów w wersji papierowej, jeśli tylko jest to możliwe;
- chodzenie pieszo, jeżdżenie rowerem lub korzystanie z transportu publicznego w drodze do sądów, jeśli jest to wykonalne i właściwe;
- popieranie zasadności składania zeznań przez świadków za pośrednictwem łącza wideo;
- uznając znaczenie osobistego stawiennictwa dla wymiaru sprawiedliwości, kancelaria zobowiązuje się aktywnie rozważać możliwość przeprowadzenia każdej rozprawy na odległość, w całości lub w części, w tym za pośrednictwem telefonu lub łącza wideo. B2RLaw będzie promować takie rozwiązanie w polskim systemie prawnym.
Zainspirowana przez kampanię na rzecz Greener Arbitrations i jej założycielkę, Lucy Greenwood, oraz zgodnie z przyjętą strategią dotyczącą zmian klimatycznych, brytyjska kancelaria prawna Mishcon de Reya zaangażowała grupę podobnie myślących, wiodących brytyjskich i międzynarodowych kancelarii procesowych w celu opracowania zobowiązania „Greener Litigation Pledge” – deklaracji określającej praktyczne zmiany, do których zobowiązują się prawnicy w ramach dążenia do osiągnięcia zerowego śladu węglowego. Członkami założycielami są kancelarie prawne Mishcon de Reya, Freshfields, Kennedys, Simmons & Simmons, HFW, Addleshaw Goddard, Herbert Smith Freehills, jak również kancelarie adwokackie Fountain Court i 3 Hare Court.
– B2RLaw posiada jedną z największych praktyk sporów sądowych w Polsce, w skład której wchodzi 30 prawników zajmujących się doradztwem w wielu rodzajach postępowań, począwszy od sporów korporacyjnych po przestępstwa „białych kołnierzyków”. Podpisanie i zaangażowanie w program Greener Litigation Pledge jest dla B2RLaw naturalnym kierunkiem działania, z uwagi na nasze zaangażowanie w obszar ESG, nie tylko w zakresie doradztwa wdrożeniowego, ale także faktycznego stosowania polityk i procedur ESG – komentuje Edyta Zalewska, partner w praktyce sporów B2RLaw. Jak dodaje, zespół kancelarii wraz z brytyjskimi partnerami zdecydował o przeniesieniu kampanii „Greener Litigation” do Polski poprzez utworzenie inicjatywy „Greener Litigation Poland”. – Będziemy aktywnie zachęcać naszych kolegów i koleżanki do zaangażowania się w akcję, a także do promowania zmian, które przyczynią się do stworzenia bardziej ekologicznego środowiska w polskim systemie prawnym – uzupełnia.
– Jesteśmy zachwyceni, że B2RLaw podpisała „Greener Litigation Pledge” i jest liderem tej inicjatywy w Polsce. Mamy nadzieję, że wiele firm w Polsce i innych jurysdykcjach pójdzie w ślady B2RLaw, podpisując zobowiązanie i pracując nad zmniejszeniem wpływu swoich praktyk procesowych na środowisko – mówi z kolei Alex Rhodes, Head of Purpose w Mishcon de Reya, londyńskiej firmie prawniczej, która założyła i zainicjowała „Greener Litigation Pledge”.
Przedstawiciele kancelarii B2RLaw zgłaszają też gotowość do opowiedzenia o inicjatywie „Greener Litigation Pledge” wszystkim zainteresowanym oraz tym kancelariom, które chciałyby podpisać zobowiązanie.
Więcej szczegółów można znaleźć na stronie: www.greenerlitigation.org

Dlaczego lektura DORA przypomina bieg z przeszkodami?

Sztuczna inteligencja na sali rozpraw. Narzędzie czy ryzyko?

PROMOTECH nagrodzony za dbałość o bezpieczeństwo pracowników
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

UE lepiej przygotowana na reagowanie na klęski żywiołowe. Od czasu powodzi w Polsce pojawiło się wiele usprawnień
Na tereny dotknięte ubiegłoroczną powodzią od rządu trafiło ponad 4 mld zł. Pierwsze formy wsparcia, w tym zasiłki, pomoc materialna czy wsparcie dla przedsiębiorców, pojawiły się już w pierwszych dniach od wystąpienia kataklizmu. Do Polski ma też trafić 5 mld euro z Funduszu Spójności UE na likwidację skutków powodzi. Doświadczenia ostatnich lat powodują, że UE jest coraz lepiej przygotowana, by elastycznie reagować na występujące klęski żywiołowe.
Prawo
Rzecznik MŚP: Obniżenie składki zdrowotnej to nie jest szczyt marzeń. Ideałem byłby powrót do tego, co było przed Polskim Ładem

Podczas najbliższego posiedzenia, które odbędzie się 23 i 24 kwietnia, Senat ma się zająć ustawą o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Zakłada ona korzystne zmiany w składkach zdrowotnych płaconych przez przedsiębiorców. Rzecznik MŚP apeluje do izby wyższej i prezydenta o przyjęcie i podpisanie nowych przepisów. Pojawiają się jednak głosy, że uprzywilejowują one właścicieli firm względem pracowników, a ponadto nie podlegały uzgodnieniom, konsultacjom i opiniowaniu.
Handel
Konsumpcja jaj w Polsce rośnie. Przy zakupie Polacy zwracają uwagę na to, z jakiego chowu pochodzą

Zarówno spożycie, jak i produkcja jaj w Polsce notują wzrosty. Znacząca większość konsumentów przy zakupie jajek zwraca uwagę na to, czy pochodzą one z chowu klatkowego. Polska jest jednym z liderów w produkcji i eksporcie jajek w UE, ale ma też wśród nich największy udział kur w chowie klatkowym. Oczekiwania konsumentów przyczyniają się powoli do zmiany tych statystyk.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.