Komunikaty PR

UMOWA LEASINGU NIE TYLKO NA PAPIERZE – CZY OCZEKIWANA ZMIANA WRESZCIE SIĘ POJAWI

2022-11-17  |  01:00
Biuro prasowe
Kontakt

Elwira Jastrzębska
Communicatio PR

Pl. Konesera 10a
03-736 Warszawa
elwira|communicatiopr.com| |elwira|communicatiopr.com
501731234
https://www.linkedin.com/company/27242958/admin/
Do pobrania LEASING ( 0.09 MB )

Prawdopodobnie w pierwszym kwartale przyszłego roku wejdą w życie przepisy dot. formy zawierania umów leasingowych, o które branża zabiegała od dawna. Przygotowywana przez Radę Ministrów nowelizacja umożliwi finalnie stosowanie nowoczesnych form składania oświadczeń woli, w tym za pomocą środków komunikacji elektronicznej. To duże ułatwienie zarówno dla firm, jak i ich klientów, które jak oceniają eksperci branżowi znacząco przyspieszy i ułatwi proces zwiększając konkurencyjność tych usług.

O zmianach formy zawarcia umowy leasingu mówi się już od dłuższego czasu. A potrzeba nowelizacji prawa w tym zakresie okazała się paląca zwłaszcza w pandemii, gdzie zasady zachowania dystansu społecznego mocno utrudniły funkcjonowanie branży. Wymóg kłopotliwej formy papierowej był odczuwalny nie tylko przez firmy, ale zwłaszcza przez klientów. Dlatego branża od dawna postulowała o zmiany w tym zakresie.

Jak podkreśla mec. Anna Jamiołkowska z kancelarii RK Legal klienci szybko przyzwyczaili się do elektronicznych form zawierania umów, także w sektorze bankowym:

„Obsługując na co dzień firmy z branży leasingowej niejednokrotnie spotykaliśmy się z zarzutami klientów, którzy nie rozumieli, dlaczego wciąż wymagamy od nich papierowej formy zawarcia umowy i wszelkich jej zmian. Co ważne w tym wypadku, branża finansowa już od dłuższego czasu przyzwyczaja nas do łatwych, szybkich i wygodnych sposobów zawierania umów.  Dlatego nie zrozumiałym są ograniczenia wciąż obowiązujące w branży leasingowej. Bo dlaczego komputer na raty możemy kupić mejlem, a komputer w leasing możemy wziąć tylko osobiście podpisując dokumenty?”

Dlaczego umowa leasingu mogła być zawarta tylko na papierze?

Dotychczasowe brzmienie art. 709² k.c.  sprawiało, że każda inna niż pisemna forma umowy leasingu skutkowała jej bezwzględną nieważnością. Według branży mocno ograniczało to możliwości funkcjonowania firm, ich konkurencyjność i elastyczność. Zwłaszcza że dla innych rodzajów umów polskie prawo swobodnie dopuszcza możliwość stosowania nowoczesnych form składania oświadczeń woli.

Czy branża leasingowa doczeka się zmian w sposobie zawierania umów?

W procedowanym właśnie projekcie przewidziano zmianę art. 709² k.c. , zgodnie z którą możliwe będzie zawarcie umowy leasingu w formie dokumentowej pod rygorem nieważności. Oznacza to, że dopuszczalna będzie taka forma zawarcia umowy, która pozwolili na ustalenie osoby składającej oświadczenie. 

Tzw. Formę dokumentową spełnią więc dokumenty tekstowe np. z podpisem powielanym mechanicznie, jak również w postaci audiowizualnej oraz wiadomości elektroniczne (mejlowe), zakończone danymi pozwalającymi ustalić tożsamość.

Branża zakłada, że dzięki wprowadzonym zmianom proces zawarcia umowy nie tylko ulegnie zasadniczemu skróceniu, co jest w interesie obydwu stron, ale też zapewni odpowiedni poziom bezpieczeństwa obrotu cywilnoprawnego.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Prawo Rozporządzenie AI – zakazy i obowiązki Biuro prasowe
2024-05-07 | 01:00

Rozporządzenie AI – zakazy i obowiązki

UE chce uregulować zasady wykorzystywania sztucznej inteligencji (AI). Parlament Europejski 13 marca 2024 r. przyjął rozporządzenie w tej sprawie, tzw. Artificial Intelligence Act. Określa
Prawo Pociąg z napisem DORA odjeżdża. Surowe kary dla firm
2024-04-30 | 14:00

Pociąg z napisem DORA odjeżdża. Surowe kary dla firm

Rozporządzenie DORA to wciąż dla wielu podmiotów finansowych oraz ich dostawców usług z sektora ICT pieśń przyszłości. Tymczasem zegar tyka i do stycznia 2025 r., kiedy nowe
Prawo Żądanie ewentualne pozwu tylko gdy żądanie główne zostanie oddalone
2024-04-24 | 01:00

Żądanie ewentualne pozwu tylko gdy żądanie główne zostanie oddalone

Powód wnosząc powództwo dąży do zapewnienia ochrony swojego interesu prawnego. W niektórych okolicznościach pozostaje w niepewności co do skuteczności wybranego

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Newseria na XVI Europejskim Kongresie Gospodarczym

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Po kiełbaski wege czy roślinne burgery sięga coraz więcej konsumentów. Branża roślinna będzie walczyć o utrzymanie takiego nazewnictwa

Kiełbasa bezmięsna, burger roślinny, parówka wegetariańska, stek vege – do takich nazw produktów wielu konsumentów zdążyło się przyzwyczaić i coraz chętniej po nie sięga. Pojawiają się jednak pomysły, by zakazać nazewnictwa charakterystycznego dla produktów mięsnych. Również w Polsce pojawiła się propozycja w tym zakresie ze strony poprzedniego składu resortu rolnictwa pod koniec ubiegłego roku. Zwolennicy uzasadniają ten pomysł ochroną interesów konsumenckich, ale badania pokazują, że tylko niewielki odsetek klientów pomylił produkt wegański i mięsny przy zakupie.

Infrastruktura

Za dwa lata w gdańskim porcie ma powstać baza instalacyjna morskich farm wiatrowych. Będzie ponad pięć razy większa od krakowskiego Rynku Głównego

21-hektarowy Terminal 5, który powstanie na wodach zewnętrznej części gdańskiego portu Baltic Hub, ma być bazą instalacyjną dla morskich elektrowni wiatrowych. To duży projekt, którego realizacja może się rozpocząć w drugiej połowie tego roku. Tego typu infrastruktura jest konieczna dla przyspieszenia inwestycji offshore w polskiej części Bałtyku. Pierwsze morskie farmy wiatrowe zaczną produkować zieloną energię w 2026 roku.

Prawo

Społeczne agencje najmu w Polsce dopiero raczkują. Część gmin widzi w nich szansę na walkę z wyludnieniem

W Polsce zawiązało się już i rozpoczyna działalność kilkanaście społecznych agencji najmu, kolejnych kilkanaście jest w trakcie powstawania. To niewiele jak na niemal 2,5 tys. gmin w kraju, jednak eksperci widzą w tym rozwiązaniu duży potencjał. Jak podkreślają, może to być szansa zwłaszcza dla miast średniej wielkości, by walczyć ze zjawiskiem wyludniania. Społeczne agencje najmu we współpracy z gminami pośredniczą w wynajmie mieszkań – gminnych bądź należących do prywatnych właścicieli­ – osobom, których zarobki nie pozwalają na rynkowy najem, ale nie kwalifikują ich też do otrzymania mieszkania socjalnego.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.