Komunikaty PR

UMOWA LEASINGU NIE TYLKO NA PAPIERZE – CZY OCZEKIWANA ZMIANA WRESZCIE SIĘ POJAWI

2022-11-17  |  01:00
Biuro prasowe
Kontakt

Elwira Jastrzębska
Communicatio PR

Pl. Konesera 10a
03-736 Warszawa
elwira|communicatiopr.com| |elwira|communicatiopr.com
501731234
https://www.linkedin.com/company/27242958/admin/
Do pobrania LEASING ( 0.09 MB )

Prawdopodobnie w pierwszym kwartale przyszłego roku wejdą w życie przepisy dot. formy zawierania umów leasingowych, o które branża zabiegała od dawna. Przygotowywana przez Radę Ministrów nowelizacja umożliwi finalnie stosowanie nowoczesnych form składania oświadczeń woli, w tym za pomocą środków komunikacji elektronicznej. To duże ułatwienie zarówno dla firm, jak i ich klientów, które jak oceniają eksperci branżowi znacząco przyspieszy i ułatwi proces zwiększając konkurencyjność tych usług.

O zmianach formy zawarcia umowy leasingu mówi się już od dłuższego czasu. A potrzeba nowelizacji prawa w tym zakresie okazała się paląca zwłaszcza w pandemii, gdzie zasady zachowania dystansu społecznego mocno utrudniły funkcjonowanie branży. Wymóg kłopotliwej formy papierowej był odczuwalny nie tylko przez firmy, ale zwłaszcza przez klientów. Dlatego branża od dawna postulowała o zmiany w tym zakresie.

Jak podkreśla mec. Anna Jamiołkowska z kancelarii RK Legal klienci szybko przyzwyczaili się do elektronicznych form zawierania umów, także w sektorze bankowym:

„Obsługując na co dzień firmy z branży leasingowej niejednokrotnie spotykaliśmy się z zarzutami klientów, którzy nie rozumieli, dlaczego wciąż wymagamy od nich papierowej formy zawarcia umowy i wszelkich jej zmian. Co ważne w tym wypadku, branża finansowa już od dłuższego czasu przyzwyczaja nas do łatwych, szybkich i wygodnych sposobów zawierania umów.  Dlatego nie zrozumiałym są ograniczenia wciąż obowiązujące w branży leasingowej. Bo dlaczego komputer na raty możemy kupić mejlem, a komputer w leasing możemy wziąć tylko osobiście podpisując dokumenty?”

Dlaczego umowa leasingu mogła być zawarta tylko na papierze?

Dotychczasowe brzmienie art. 709² k.c.  sprawiało, że każda inna niż pisemna forma umowy leasingu skutkowała jej bezwzględną nieważnością. Według branży mocno ograniczało to możliwości funkcjonowania firm, ich konkurencyjność i elastyczność. Zwłaszcza że dla innych rodzajów umów polskie prawo swobodnie dopuszcza możliwość stosowania nowoczesnych form składania oświadczeń woli.

Czy branża leasingowa doczeka się zmian w sposobie zawierania umów?

W procedowanym właśnie projekcie przewidziano zmianę art. 709² k.c. , zgodnie z którą możliwe będzie zawarcie umowy leasingu w formie dokumentowej pod rygorem nieważności. Oznacza to, że dopuszczalna będzie taka forma zawarcia umowy, która pozwolili na ustalenie osoby składającej oświadczenie. 

Tzw. Formę dokumentową spełnią więc dokumenty tekstowe np. z podpisem powielanym mechanicznie, jak również w postaci audiowizualnej oraz wiadomości elektroniczne (mejlowe), zakończone danymi pozwalającymi ustalić tożsamość.

Branża zakłada, że dzięki wprowadzonym zmianom proces zawarcia umowy nie tylko ulegnie zasadniczemu skróceniu, co jest w interesie obydwu stron, ale też zapewni odpowiedni poziom bezpieczeństwa obrotu cywilnoprawnego.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Communicatio PR
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Prawo A gdyby istniało prawo dla wzrokowców? Paragrafy w nowym świetle Biuro prasowe
2024-11-29 | 11:45

A gdyby istniało prawo dla wzrokowców? Paragrafy w nowym świetle

Od dawna wiadomo, że ludzie dzielą się na tych, którzy wolą czytać, i na tych, do których bardziej dociera obraz. Są wśród nas także ci, którzy
Prawo Obsługa prawna firmy – na czym polega i kiedy warto z niej skorzystać?
2024-10-30 | 09:00

Obsługa prawna firmy – na czym polega i kiedy warto z niej skorzystać?

Prowadzenie firmy wymaga nie tylko znajomości rynku i strategii biznesowych, ale również solidnego zaplecza prawnego. Nawet drobne uchybienia w zakresie przepisów
Prawo Ustawa o minimalnym wynagrodzeniu a branża transportowa
2024-10-30 | 01:00

Ustawa o minimalnym wynagrodzeniu a branża transportowa

Trwają intensywne działania nad projektem ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Ustawa ma wdrożyć do polskiego prawa unijną dyrektywę w sprawie adekwatnych wynagrodzeń minimalnych w

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Infrastruktura

Budowa sieci szybkiej łączności dla polskiej energetyki wchodzi w kolejny etap. Czas usuwania awarii będzie krótszy

Spółka PGE Dystrybucja podpisała z firmą Ericsson umowę na dostawę blisko 600 systemów zasilania dla radiowych stacji bazowych i transmisyjnych węzłów agregacyjnych w ramach Programu LTE450. Jest to już ostatni kontrakt na dostawę kluczowych składników sprzętu telekomunikacyjnego sieci LTE450. Jego realizacja ma umożliwić budowę sieci o kluczowym znaczeniu dla sektora energetycznego, co przyspieszy jego cyfryzację.

Ochrona środowiska

Wzmocniona ochrona ponad 1,2 mln ha lasów. Część zostanie wyłączona z pozyskiwania drewna

Lasy Państwowe przedstawiły plan zwiększenia ochrony dla 17 proc. terenów leśnych, którymi zarządzają. To w sumie ponad 1,2 mln hektarów, z których 0,5 mln ha ma być całkowicie wyłączone z pozyskania drewna. Dodatkowa ochrona obejmie najcenniejsze przyrodniczo lasy w Polsce, w tym m.in. nadleśnictwa Puszczy Białowieskiej i najstarsze lasy w Polsce. Przedstawiciele LP podkreślają, że propozycja jest bezpieczna gospodarczo, ponieważ uwzględnia potrzeby przemysłu drzewnego i lokalnych mieszkańców.

Telekomunikacja

M. Wąsik: Potrzeba twardej reakcji UE na uszkodzenie kabli na Bałtyku. To element wojny hybrydowej

– Nie pohukiwanie w Parlamencie Europejskim, ale twarde sankcje, które Komisja powinna jak najszybciej zaproponować – mówi Maciej Wąsik, europoseł z PiS, zapytany o potrzebną reakcję państw Unii Europejskiej na uszkodzenie kabli biegnących na dnie Morza Bałtyckiego. Jak podkreśla, nikt nie ma wątpliwości, że to element wojny hybrydowej prowadzonej przez Rosję. Dlatego potrzebna jest jednolita i silna odpowiedź UE oraz większe wsparcie dla Ukrainy.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.