UMOWA LEASINGU NIE TYLKO NA PAPIERZE – CZY OCZEKIWANA ZMIANA WRESZCIE SIĘ POJAWI

Elwira Jastrzębska
Communicatio PR
Pl. Konesera 10a
03-736 Warszawa
elwira|communicatiopr.com| |elwira|communicatiopr.com
501731234
https://www.linkedin.com/company/27242958/admin/
Prawdopodobnie w pierwszym kwartale przyszłego roku wejdą w życie przepisy dot. formy zawierania umów leasingowych, o które branża zabiegała od dawna. Przygotowywana przez Radę Ministrów nowelizacja umożliwi finalnie stosowanie nowoczesnych form składania oświadczeń woli, w tym za pomocą środków komunikacji elektronicznej. To duże ułatwienie zarówno dla firm, jak i ich klientów, które jak oceniają eksperci branżowi znacząco przyspieszy i ułatwi proces zwiększając konkurencyjność tych usług.
O zmianach formy zawarcia umowy leasingu mówi się już od dłuższego czasu. A potrzeba nowelizacji prawa w tym zakresie okazała się paląca zwłaszcza w pandemii, gdzie zasady zachowania dystansu społecznego mocno utrudniły funkcjonowanie branży. Wymóg kłopotliwej formy papierowej był odczuwalny nie tylko przez firmy, ale zwłaszcza przez klientów. Dlatego branża od dawna postulowała o zmiany w tym zakresie.
Jak podkreśla mec. Anna Jamiołkowska z kancelarii RK Legal klienci szybko przyzwyczaili się do elektronicznych form zawierania umów, także w sektorze bankowym:
„Obsługując na co dzień firmy z branży leasingowej niejednokrotnie spotykaliśmy się z zarzutami klientów, którzy nie rozumieli, dlaczego wciąż wymagamy od nich papierowej formy zawarcia umowy i wszelkich jej zmian. Co ważne w tym wypadku, branża finansowa już od dłuższego czasu przyzwyczaja nas do łatwych, szybkich i wygodnych sposobów zawierania umów. Dlatego nie zrozumiałym są ograniczenia wciąż obowiązujące w branży leasingowej. Bo dlaczego komputer na raty możemy kupić mejlem, a komputer w leasing możemy wziąć tylko osobiście podpisując dokumenty?”
Dlaczego umowa leasingu mogła być zawarta tylko na papierze?
Dotychczasowe brzmienie art. 709² k.c. sprawiało, że każda inna niż pisemna forma umowy leasingu skutkowała jej bezwzględną nieważnością. Według branży mocno ograniczało to możliwości funkcjonowania firm, ich konkurencyjność i elastyczność. Zwłaszcza że dla innych rodzajów umów polskie prawo swobodnie dopuszcza możliwość stosowania nowoczesnych form składania oświadczeń woli.
Czy branża leasingowa doczeka się zmian w sposobie zawierania umów?
W procedowanym właśnie projekcie przewidziano zmianę art. 709² k.c. , zgodnie z którą możliwe będzie zawarcie umowy leasingu w formie dokumentowej pod rygorem nieważności. Oznacza to, że dopuszczalna będzie taka forma zawarcia umowy, która pozwolili na ustalenie osoby składającej oświadczenie.
Tzw. Formę dokumentową spełnią więc dokumenty tekstowe np. z podpisem powielanym mechanicznie, jak również w postaci audiowizualnej oraz wiadomości elektroniczne (mejlowe), zakończone danymi pozwalającymi ustalić tożsamość.
Branża zakłada, że dzięki wprowadzonym zmianom proces zawarcia umowy nie tylko ulegnie zasadniczemu skróceniu, co jest w interesie obydwu stron, ale też zapewni odpowiedni poziom bezpieczeństwa obrotu cywilnoprawnego.

Dlaczego lektura DORA przypomina bieg z przeszkodami?

Sztuczna inteligencja na sali rozpraw. Narzędzie czy ryzyko?

PROMOTECH nagrodzony za dbałość o bezpieczeństwo pracowników
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

UE lepiej przygotowana na reagowanie na klęski żywiołowe. Od czasu powodzi w Polsce pojawiło się wiele usprawnień
Na tereny dotknięte ubiegłoroczną powodzią od rządu trafiło ponad 4 mld zł. Pierwsze formy wsparcia, w tym zasiłki, pomoc materialna czy wsparcie dla przedsiębiorców, pojawiły się już w pierwszych dniach od wystąpienia kataklizmu. Do Polski ma też trafić 5 mld euro z Funduszu Spójności UE na likwidację skutków powodzi. Doświadczenia ostatnich lat powodują, że UE jest coraz lepiej przygotowana, by elastycznie reagować na występujące klęski żywiołowe.
Prawo
Rzecznik MŚP: Obniżenie składki zdrowotnej to nie jest szczyt marzeń. Ideałem byłby powrót do tego, co było przed Polskim Ładem

Podczas najbliższego posiedzenia, które odbędzie się 23 i 24 kwietnia, Senat ma się zająć ustawą o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Zakłada ona korzystne zmiany w składkach zdrowotnych płaconych przez przedsiębiorców. Rzecznik MŚP apeluje do izby wyższej i prezydenta o przyjęcie i podpisanie nowych przepisów. Pojawiają się jednak głosy, że uprzywilejowują one właścicieli firm względem pracowników, a ponadto nie podlegały uzgodnieniom, konsultacjom i opiniowaniu.
Handel
Konsumpcja jaj w Polsce rośnie. Przy zakupie Polacy zwracają uwagę na to, z jakiego chowu pochodzą

Zarówno spożycie, jak i produkcja jaj w Polsce notują wzrosty. Znacząca większość konsumentów przy zakupie jajek zwraca uwagę na to, czy pochodzą one z chowu klatkowego. Polska jest jednym z liderów w produkcji i eksporcie jajek w UE, ale ma też wśród nich największy udział kur w chowie klatkowym. Oczekiwania konsumentów przyczyniają się powoli do zmiany tych statystyk.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.