Zapomnij o awizo. Nadchodzi czas e-Doręczeń.
Od 1 października obowiązek posiadania skrzynki do e-doręczeń obejmie pierwszą grupę podmiotów. W odróżneniu od wielu innych krajów europejskich, konsumenci w Polsce nie są skazani na usługi wyznaczonego operatora państwowego, lecz mają do wyboru także dostawców prywatnych. Usługę e-Doręczeń, która ma być alternatywą dla 329 mln przesyłek poleconych wysyłanych w Polsce każdego roku wprowadza także Autenti, lider w dziedzinie elektronicznych usług zaufania, takich jak m.in. podpis elektroniczny. Niebawem korespondując np. z urzędami, będziemy mogli korzystać także z e-przesyłkomatów.
Mimo że cyfrowe rozwiązania, takie jak płatności bezdotykowe, e-faktury czy nawet podpisywanie umów za pomocą podpisu elektronicznego, wydają się powszechnym i najwygodniejszym rozwiązaniem dla biznesu, to wciąż pozostaje spory obszar dokumentów, podań, wniosków czy wezwań urzędowych, które muszą być wysyłane tradycyjnymi metodami. Szczególnie w dzisiejszym zautomatyzowanym świecie, kilkugodzinne kolejki do przysłowiowego okienka, aby odebrać awizo, brzmią irracjonalnie. Mimo to, dla wielu firm i ich pracowników administracyjnych jest to codzienność, którą dodatkowo utrudnia okres urlopowy. Brak obecności wyznaczonej do odbioru korespondencji osoby może zakończyć się niedostarczeniem wezwania lub pisma urzędowego, a ważne projekty mogą ulec opóźnieniu ze względu na niedostarczenie potrzebnych dokumentów czy upoważnień.
Obowiązek e-Doręczeń
Systemowy obowiązek zmiany tej sytuacji i przejście na wirtualną formę doręczeń dokumentów wejdzie w życie od 1 stycznia 2025 r. i obejmie zawody zaufania publicznego, poszczególne podmioty administracji publicznej oraz nowe podmioty gospodarcze rejestrujące się w KRS. W kolejnych latach będzie on rozszerzany na inne firmy zarejestrowane w KRS czy jednoosobowe działalności gospodarcze. Jednak warto już teraz skorzystać z narzędzi umożliwiających odbieranie i nadawanie elektronicznych przesyłek poleconych, zanim będzie ono wymagane z perspektywy prawa.
- e-Doręczenia nie są rozwiązaniem rządowym, narzuconym z góry, lecz rynkowym, w którym firmy mają możliwość wyboru partnera usługi. Przejście na tę formę dostarczania korespondencji już teraz może stać się przewagą konkurencyjną i przyspieszyć wiele procesów, jakie muszą prowadzić firmy. Dzięki natychmiastowemu dostarczaniu przesyłek i pełnemu monitorowaniu, firmy znacząco usprawnią swoje procesy biznesowe związane z ważną korespondencją. Tworząc Autenti eDelivery zadbaliśmy o pełną zgodność z polską ustawą o doręczeniach elektronicznych, co daje użytkownikom pewność prawnej ochrony i niezawodności – mówi Grzegorz Wójcik, CEO i Co-Founder Autenti.
Ukryte koszty standardowej korespondencji
Według danych z raportu „e-Doręczenia – bezpieczne rozwiązanie dla transformacji korespondencji papierowej” przygotowanego przez Obserwatorium.biz, pod patronatem Ministerstw Cyfryzacji oraz Technologii i Rozwoju, decyzją o przejściu na wirtualne doręczenia mogą wiązać się ogromne oszczędności. Nawet na poziomie 75 proc. w kosztach generowania i doręczania dokumentów.
- Obecnie koszt wysyłki standardowego listu poleconego to 9,90 zł, bez wliczania w to kosztów wydruku dokumentów, przygotowania przesyłek i przede wszystkim czasu pracownika czy przedsiębiorcy, który musiał być poświęcony na fizyczne nadanie przesyłki. Doręczenie tego samego dokumentu za pomocą e-Doręczenia wyniesie ok. 2,20 zł. Dzięki e-Doręczeniom pismo czy umowa mogą znaleźć się u odbiorcy natychmiast po wysłaniu - niezależnie od miejsca, w jakim aktualnie przebywa, z zachowaniem kwestii ochrony danych, poufności i otrzymaniem potwierdzenia doręczenia – mówi Dorota Adamczyk, COO Autenti.
Szacuje się, że liczba przesyłek poleconych w 2022 r. wyniosła 329 mln, z czego 200 mln to przesyłki z administracji publicznej, a 129 mln należały do podmiotów komercyjnych i konsumentów. Chcąc wyjść naprzeciw firmom, które od 2025 r. będą musiały wprowadzić e-doręczenie zgodnie z nowymi przepisami, oraz tym firmom, które widzą w przejściu na cyfrowe przesyłki szansę na uzyskanie korzyści dla biznesu, Autenti wprowadziło możliwość bezpłatnego przetestowania usługi odbierania i nadawania przesyłek poleconych bez żadnych limitów do 1 października 2024 r.
Dzięki wyjątkowym w skali Europy przepisom, które nie narzucają użytkownikom operatora w postaci np. Poczty Polskiej, nasz kraj ma szansę stać się liderem e-doręczeń. Firma Autenti już teraz została umieszczona przez prestiżowe wydawnictwa, takie jak Financial Times i Statista w gronie 1000 najszybciej rozwijających się firm, co umacnia pozycję tej firmy w dziedzinie e-podpisów i e-identyfikacji w Europie.
Dlaczego lektura DORA przypomina bieg z przeszkodami?
Sztuczna inteligencja na sali rozpraw. Narzędzie czy ryzyko?
PROMOTECH nagrodzony za dbałość o bezpieczeństwo pracowników
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Prawo
W ciągu 10 lat w Polsce może brakować 2,1 mln pracowników. Ratunkiem dla rynku pracy wzrost zatrudnienia cudzoziemców
Do 2035 roku liczba osób pracujących w Polsce zmniejszy się o 2,1 mln – wynika z analizy Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Lukę tę częściowo mogliby zapełnić pracownicy zagraniczni. Pracodawcy czekają na przepisy, które zwiększą atrakcyjność naszego rynku pracy dla imigrantów zarobkowych i ułatwią procedury. Nowe przepisy opracowane przez resort pracy, które mają wejść w życie w 2025 roku, mają zwiększyć szybkość i efektywność postępowań administracyjnych w sprawach zatrudniania cudzoziemców.
Konsument
Kupujący nieruchomości mogą jeszcze liczyć na rabaty. Zwłaszcza w przypadku nowych inwestycji deweloperskich
W grudniu sprzedaż nowych mieszkań na większości dużych rynków w Polsce pozostała stabilna względem poprzedniego miesiąca. Spadła w Krakowie i Warszawie, a wzrosła w Gdańsku, Łodzi, Poznaniu i we Wrocławiu – wynika z Barometru Cen Mieszkań Tabelaofert.pl. Nowe mieszkania trafiające do oferty są zdecydowanie tańsze, niż wynosi średnia rynkowa dla danego miasta. Ze względu na dużą podaż lokali klienci mogą liczyć na rabaty cenowe, które w ciągu kolejnych sześciu–dziewięciu miesięcy będą jednak stopniowo maleć.
Zdrowie
Polska potrzebuje centralnego systemu dokumentacji medycznej. Jest niezbędny w wypadku sytuacji kryzysowych
W sytuacji konfliktu zbrojnego lub innej sytuacji kryzysowej o efektywności działań z zakresu medycyny pola walki może decydować dostęp do dokumentacji medycznej pacjenta – zarówno żołnierza, jak i cywila. Tymczasem okazuje się, że choć na placówkach ciąży obowiązek prowadzenia tej dokumentacji elektronicznie, to systemy w poszczególnych podmiotach nie komunikują się ze sobą. Zupełnie inne są też ramy prawne dla działania w tym zakresie jednostek cywilnych i wojskowych. Eksperci są zdania, że musi powstać centrum usług wspólnych, które będzie operatorem danych.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.