Komunikaty PR

Promostal robi zwrot w kierunku LNG. Inwestycja w nową produkcję

2022-05-08  |  08:25
Biuro prasowe
Kontakt
Ida Szwaczko
Masz-Media Ida Marzenna Szwaczko

Waszyngtona 18/213
15-269 Białystok
maszmedia|wp.pl | |maszmedia|wp.pl
693400464
www.maszmedia.pl
Do pobrania promost ( 0.02 MB )

Producent konstrukcji stalowych, Promostal z Czarnej Białostockiej wchodzi w nowy segment działalności: produkcję kriogenicznych zbiorników do magazynowania LNG. To właśnie gaz płynny ma odgrywać centralną rolę, jako alternatywa wobec braku dostaw gazu z Rosji.

- Wstrzymanie rosyjskich dostaw gazu do Polski powoduje niepokój na rynku i obawy o bezpieczeństwo energetyczne kraju - mówi Agnieszka Stanisławczyk, prezes Promostalu. - Tymczasem oczywistą alternatywą dla dostaw gazu z Rosji, jest skroplony gaz ziemny LNG, dostarczany do Polski drogą morską m.in. przez terminal w Świnoujściu. Niezbędna jest jednak rozbudowa infrastruktury LNG, której istotną częścią są kriogeniczne zbiorniki magazynowe. Mamy więc nadzieję, że nasza inwestycja w dywersyfikację produkcji, okaże się strzałem w dziesiątkę.

Promostal uruchomił produkcję innowacyjnych zbiorników kriogenicznych w ramach unijnego programu, wspierającego inwestycje w podlaskich przedsiębiorstwach. Wart blisko 24,5 mln projekt (z czego fundusze europejskie to 7 mln zł) zakładał również przeprowadzenie prac badawczo-rozwojowych, których efektem jest wprowadzenie na rynek nowego zbiornika magazynowego.

 

Własna myśl technologiczna

Zbiorniki magazynowe LNG Promostalu budową przypominają termos.

- Jednak w odróżnieniu od termosu, wnętrze wykonane jest z nierdzewnej stali, a obudowa zewnętrzna - ze stali konstrukcyjnej, zabezpieczonej powłoką antykorozyjną, która też ma za zadanie odbijanie ciepła od promieniowania słonecznego – mówi inżynier Marek Supruniuk. - Najważniejszą częścią naszego zbiornika jest izolacja termiczna, która pozwala na utrzymanie cieczy LNG w temperaturze -162°C. Jest ona zbudowana z wielowarstwowej izolacji MLI oraz wysokiej próżni. Przy doborze izolacji czerpaliśmy z rozwiązań stosowanych w pojazdach kosmicznych, które muszą pracować w temperaturach, jakie panują np. na księżycu: od -180 do +110 st. C.

 

Autonomiczny kriogeniczny magazyn LNG
Zbiorniki kriogeniczne służą do magazynowania gazu w postaci skroplonej, a ich konstrukcja pozwala utrzymywać paliwo w temperaturze -162°C. W wyniku procesu schładzania gaz ziemny zmniejsza swoją objętość ok. 600 razy i można go łatwo transportować w takich zbiornikach na znaczne odległości. Promostal kieruje swoją nową ofertę do firm, prowadzących handel i dystrybucję gazu LNG, firm zajmujących się projektowaniem i budową stacji regazyfikacji LNG oraz stacji tankowania LNG / CNG, wykorzystujących kriogeniczne zbiorniki do magazynowania skroplonego gazu.  

Potencjalnymi odbiorcami LNG z takich stacji są średni i duzi klienci przemysłowi, wykorzystujący skroplony gaz do celów technologicznych, a także do ogrzewania. To też źródło energii dla wszelkich odbiorców indywidualnych, którzy nie mają dostępu do systemu przesyłowego gazu ziemnego - małych miejscowości, gmin, osiedli mieszkaniowych, ośrodków wypoczynkowych czy hoteli. Autonomiczne zbiorniki LNG pozwalają na wykonanie lokalnych sieci gazowych, do których mogą podłączać się indywidualni odbiorcy na takich samych zasadach, jak przy standardowych sieciach gazu ziemnego.  LNG wykorzystują również stacje tankowania taboru komunikacji miejskiej, międzymiastowej i samochodów ciężarowych.

Płynny gaz – paliwo skazane na sukces

Według ekspertów, zwrot w kierunku LNG to najbardziej naturalny ruch w bieżącej sytuacji. Ale płynny gaz ma przyszłość nie tylko wobec braku dostaw z Rosji czy dostępu do sieci gazowej - to także medium przyjazne środowisku, bardzo ekonomiczne ze względu na niskie koszty eksploatacji, transportu i magazynowania, a także bezpieczne - nie ma możliwości skażenia środowiska w przypadku wycieku gazu skroplonego. Jest to też paliwo bardzo wydajne - po regazyfikacji - ze 100 m³ LNG otrzymujemy 60 tys. m³ gazu ziemnego.

Zbiorniki kriogeniczne mają różne pojemności – najpopularniejsze, o pojemności 60 m³ mogą pomieścić nawet 32 400 m³ paliwa w postaci gazu.

 

 

 

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Masz-Media Ida Marzenna Szwaczko
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Przemysł Zwyżki nożycowe – co je wyróżnia i do jakich zadań są polecane? Biuro prasowe
2025-03-18 | 12:40

Zwyżki nożycowe – co je wyróżnia i do jakich zadań są polecane?

Zwyżki nożycowe to jeden z kilku typów podnośników koszowych. Cechują się one bardzo kompaktową konstrukcją, dlatego sprawdzają się przy pracach, w których
Przemysł Zobacz, w jaki sposób dobra spawarka laserowa może przyspieszyć pracę w Twojej firmie
2025-01-23 | 11:00

Zobacz, w jaki sposób dobra spawarka laserowa może przyspieszyć pracę w Twojej firmie

Wybór właściwego sprzętu spawalniczego to kluczowy element każdej firmy zajmującej się obróbką metali. Wśród wielu dostępnych na rynku rozwiązań szczególnie
Przemysł Adaptico wprowadza na polski rynek nowoczesne systemy lamp ostrzegawczych do suwnic
2024-12-27 | 17:30

Adaptico wprowadza na polski rynek nowoczesne systemy lamp ostrzegawczych do suwnic

Adaptico to firma z siedzibą w Katowicach, która zajmuje się dystrybucją produktów i systemów zwiększających bezpieczeństwo w zakładach pracy. Firma

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Niepewność gospodarcza rosnącym zagrożeniem dla firm. Sytuację pogarszają zawirowania w światowym handlu

Wojna handlowa i trudna sytuacja geopolityczna stanowią zagrożenie dla funkcjonowania firm. Niepewność sytuacji gospodarczej to obok wysokich kosztów pracowniczych najczęściej wskazywana bariera utrudniająca działalność. 60 proc. właścicieli i zarządzających firmami w Polsce uważa ją za największe zagrożenie. – Kryzysy są tyleż szokiem dla systemu, co szansą. Jeśli wykorzystamy nowo tworzące się sytuacje, mamy szansę wyjść wzmocnieni – ocenia Małgorzata Mroczkowska-Horne, dyrektor generalna Konfederacji Lewiatan.

Transport

Ataki cybernetyczne na kolej stają się coraz częstsze. Hakerzy zwykle chcą doprowadzić do paraliżu

W pierwszym kwartale tego roku hakerzy zaatakowali systemy sprzedaży biletów w polskiej i ukraińskiej kolei. Zagrożenia wiążą się jednak również z atakami na systemy zasilania i zarządzania ruchem. Wszystkie tego typu zdarzenia mają jeden cel – mniejszy lub większy paraliż transportu kolejowego, co w obecnej sytuacji geopolitycznej przekłada się na bezpieczeństwo strategiczne. W wielu przypadkach wciąż najsłabszym ogniwem jest człowiek – albo dlatego, że nienależycie chroni hasła i dostęp do urządzeń, albo dlatego, że nadane mu uprawnienia są nieadekwatnie szerokie w stosunku do realnych potrzeb.

Edukacja

Polska nauka potrzebuje różnych źródeł finansowania. Trwają rozmowy o zmianach w systemie

– Finansowanie polskiej nauki wymaga zmian, ale do tego potrzeba politycznej woli i odwagi – ocenia prof. dr hab. Grzegorz Mazurek, rektor Akademii Leona Koźmińskiego. Wśród propozycji wymienia stworzenie systemu zachęt dla biznesu do inwestowania w naukę i edukację, wyznaczenie strategicznych obszarów badań, na które będą trafiały fundusze, czy rozliczanie instytucji naukowych z wykorzystania publicznych pieniędzy. W ramach cyklu „Porozmawiajmy o polskiej nauce” MNiSW w ostatnich miesiącach prowadzi konsultacje ze środowiskiem akademickim i badawczym na temat stojących przed sektorem wyzwań i możliwych do wdrożenia rozwiązań, nie tylko dotyczących finansowania.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.