Komunikaty PR

Przed branżą finansową czas wyzwań i zmian regulacyjnych

2023-05-29  |  01:00
Biuro prasowe

2023 rok dla branży finansowej jest początkiem okresu zmian i wyzwań w obszarze regulacji i kontroli nadzorczej. W połączeniu z kryzysem finansowym mogą przemodelować procesy sprawozdawcze i wpływać na stabilność poszczególnych instytucji finansowych.

Komentarz dotyczący zmian w branży finansowej przygotował Tomasz Kokot, Dyrektor Obszaru Biznesowego w Sygnity

Wszystkie instytucje i podmioty, których będą dotyczyły zmiany w zakresie nadzoru ostrożnościowego wprowadzane przez Komisję Nadzoru Finansowego i European Banking Authority już teraz powinny zapoznać się z planowanymi zmianami i przemyśleć, jakie rozwiązania i narzędzia wdrożyć, aby kontrolować podstawowe parametry ostrożnościowe, które opierają się na trzech filarach:

  • Filar 1 – określający minimalne wymogi kapitałowe stawiane instytucjom
  • Filar 2 – opierający się o proces oceny kapitału wewnętrznego (ICAAP) oraz proces badania i oceny nadzorczej (SREP)
  • Filar 3 – bazujący na obowiązku publikowania przez instytucje informacji o charakterze jakościowym i ilościowym dotyczących adekwatności kapitałowej, mających niwelować asymetrię informacji pomiędzy uczestnikami rynku.

Sygnity od początku swojej działalności wspiera sektor bankowy i branżę finansową w spełnianiu wymogów ostrożnościowych we wszystkich trzech aspektach. Podstawą do wprowadzenia zmian są głównie dyrektywny i rozporządzenia EBA - CRD (Capital Requirements Directive), CRR (Capital Requirements Regulation) oraz standardy raportowania zwane ITS. 

Co przyniosą zmiany?

Celem zmian, których wdrażanie zaplanowano na 2 lata począwszy od bieżącego roku jest:

  • wzmocnienie ram kapitałowych opartych na analizie ryzyka bez ogólnego znacznego zwiększenia wymogów kapitałowych;
  • położenie większego nacisku w ramach ostrożnościowych na ryzyka ESG;
  • dalsza harmonizacja uprawnień i narzędzi nadzorczych;
  • zmniejszenie kosztów administracyjnych instytucji związanych z publicznym ujawnianiem informacji oraz poprawa dostępu do danych ostrożnościowych.

Największe zmiany zaplanowano w obszarze modeli wewnętrznych. Do tej pory charakteryzowały się one znacznym poziomem zmienności, nieznajdującej uzasadnienia w różnicach w zakresie ryzyka podstawowego instytucji stosujących takie modele. To podważało wiarygodność i porównywalność współczynników kapitałowych obliczanych na ich podstawie. W zakresie metody standardowej stwierdzono, że jest ona zbyt mało wrażliwa na niektóre ryzyka i to powoduje, że wymogi kapitałowe dla niektórych produktów finansowych lub rodzajów działalności finansowej są niewystarczające lub nadmiernie wysokie.

Dużą rolę odegrają również aspekty dostosowania się do wymogów wynikających z regulacji ESG, zarówno w zakresie odpowiedniego sposobu gromadzenie informacji jak również w zakresie kalkulacji wpływu na wymogi kapitałowe i odpowiednią prezentację danych na wymaganych sprawozdaniach nadzorczych.

Współpracując z naszymi klientami i monitorując zmiany prawne możemy również potwierdzić, że obecna sytuacja w zakresie stóp procentowych bardzo mocno przesunęła akcent nadzorczy na obszar pomiaru i zarządzania ryzykiem stóp procentowych w księdze bankowej (IRRBB) oraz ryzykiem spreadu kredytowego (CSRBB).  Trwa obecnie wdrożenie w zakresie kompleksowego systemu automatyzacji IRRBB, które pozwoli na dostosowanie się do nowych regulacji i optymalizację zarządzania ryzykiem stóp i luką płynności. 

Opisane powyżej zmiany wymagają przemodelowania systemów informatycznych w zakresie: 

  • zapewnienia nowych danych źródłowych
  • parametryzacji procesów i mapowań danych
  • modyfikacji algorytmów kalkulacji
  • dostosowania do nowych i zmienionych formularzy sprawozdawczych

 

Kolejnym wyzwaniem przed jakimi stoją instytucje finansowe jest analiza potrzeb w zakresie nowych danych. Są one niezbędne do zapewnienia prawidłowego przebiegu mapowań i kalkulacji systemu informatycznego. Pozyskanie takich danych może wiązać się z koniecznością innego spojrzenia na niektóre procesy zachodzące w bankach, aby pozyskać informacje takie jak:

  • dane w zakresie ustaleń umownych oferowanych, ale jeszcze niezaakceptowanych przez klienta
  • dane niezbędne do przypisania klasy instytucjom bez ratingu
  • dane o ekspozycjach związanych z transgranicznym przemieszczaniem towarów
  • dane o ekspozycjach związanych z kredytowaniem specjalistycznym
  • dodatkowe dane o nieruchomościach
  • dane w zakresie ESG

Warto w trakcie analizy zakresu zmian zastanowić się nad prawidłową organizacją procesów raportowania, pozwalającą na maksymalną automatyzację całego procesu sprawozdawczego z jednoczesnym dostarczeniem odpowiednich narzędzi analitycznych. SPID wraz z modułami BASEL IV, IRRBB/CSRBB – autorskie rozwiązanie oferowane przez Sygnity to elastyczne narzędzie, które rozwijane jest w obszarze kompleksowego zarządzania ryzykami bankowymi, dające gwarancję dostosowania do nowych przepisów i regulacji.

 ***

O Sygnity S.A.

Jedna z największych polskich firm IT z ponad 30-letnim doświadczeniem w cyfrowej transformacji polskiej gospodarki i administracji publicznej. Główny zakresem działalności jest produkcja, wdrażanie oraz serwisowanie oprogramowania, integracja infrastrukturalna i aplikacyjna oraz doradztwo IT. Pracując od lat z największymi firmami w Europie oraz najważniejszymi instytucjami Państwa, Sygnity S.A. potwierdza pozycję wiarygodnego partnera biznesowego i technologicznego zarówno dla sektora prywatnego, jak i publicznego. Spółka jest notowana na GPW.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Finanse Ceny ubezpieczeń spadły o 3% w pierwszym kwartale 2025 r. Biuro prasowe
2025-04-28 | 06:00

Ceny ubezpieczeń spadły o 3% w pierwszym kwartale 2025 r.

Ceny ubezpieczeń na świecie spadły średnio o 3% w pierwszym kwartale 2025 roku, po spadku o 2% w Q4 2024 r., co oznacza trzeci z rzędu kwartalny spadek po siedmiu
Finanse Pożyczki bez zaświadczeń i formalności – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają tę formę finansowania?
2025-04-21 | 06:00

Pożyczki bez zaświadczeń i formalności – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają tę formę finansowania?

Na polskim rynku finansowym pojawiają się coraz to nowsze możliwości pozyskiwania dodatkowych środków na różne cele. Wśród nich najpopularniejsze stają się pożyczki
Finanse BRAK ZDJĘCIA
2025-03-24 | 13:30

Walletto Fintech Poland i rozwój polskiego ekosystemu fintech

Polska scena fintechowa dynamicznie się rozwija, a lokalne firmy technologii finansowej coraz śmielej wkraczają na rynki międzynarodowe. Współpraca Walletto Fintech Poland z Fintech Poland otwiera nowe możliwości

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Ochrona środowiska

Państwowa Agencja Atomistyki przygotowuje się do nadzoru nad pierwszą polską elektrownią jądrową. Kluczową kwestią jest bezpieczeństwo

Trwają przygotowania do budowy pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej na Pomorzu. Zgodnie z harmonogramem przedstawianym przez rząd fizyczna budowa ma ruszyć w 2028 roku, a początek eksploatacji pierwszego bloku planuje się na 2036 rok. Również Państwowa Agencja Atomistyki przygotowuje się do realizacji zadań związanych z dozorem nad budową, rozruchem i eksploatacją nowej jednostki. Kluczowe są kwestie związane z bezpieczeństwem jądrowym i ochroną radiologiczną obiektu.

Ochrona środowiska

K. Wyszkowski: Porozumienie paryskie to duże osiągnięcie. Odwrót USA tego nie zmieni

Z danych Climate Action Tracker wynika, że do końca lutego br. tylko 18 państw sygnatariuszy porozumienia paryskiego zaktualizowało swoje plany realizacji celów klimatycznych do 2035 roku. Chociaż walka z rosnącymi emisjami CO2 nie postępuje w takim tempie, jakie jest wymagane, to samo porozumienie klimatyczne z Paryża należy uznać za osiągnięcie, które przyniesie efekty. Zdaniem Kamila Wyszkowskiego z UN GCNP nie powinno tego zmienić nawet wycofanie się z niego Stanów Zjednoczonych.

Ochrona środowiska

Konkurs NCBR i Orlenu ma wesprzeć najciekawsze rozwiązania dla przemysłu rafineryjno-petrochemicznego. Na ich rozwój trafi blisko 200 mln zł

Niemal 200 mln zł trafi na realizację innowacyjnych projektów dla przemysłu rafineryjno-petrochemicznego. NCBR i Orlen w ramach konkursu NEON III chcą znaleźć partnerów wśród instytucji naukowych i technologicznych do działania w trzech obszarach: dekarbonizacji, cyfryzacji i gospodarki obiegu zamkniętego. Nabór wniosków potrwa do 30 czerwca br.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.