Przedłuż życie swoich butów – z Żabką i woshwosh!
Żabka regularnie rozszerza portfolio oferowanych usług, upraszczając życie klientów, a tym samym uwalniając ich czas. Teraz pomyślała także o ich butach – już od 5 czerwca można je oddać w sklepach sieci do szybkiej, profesjonalnej naprawy lub czyszczenia. To nie tylko wydłuża ich życie nawet o kilka sezonów, ale także pozwala zadbać o środowisko naturalne. Usługi są realizowane wspólnie z woshwosh sp. z o.o., pierwszą w Europie firmą zajmującą się cyrkularnością obuwia, która współpracuje z lokalnymi szewcami, rekultywując to ginące rzemiosło.
Usługi czyszczenia lub naprawy butów można zamawiać w Żabce, poprzez stronę internetową https://woshwosh.zabka.pl/checkout/ lub wchodząc na stronie głównej Żabki w zakładkę „Wygodne usługi”, czyli https://www.zabka.pl/wygodne-uslugi. Klienci mogą wybierać pojedyncze usługi albo pakiety czyszczenia i naprawy, w atrakcyjnych cenach. Przykładowo wymiana fleków lub zelówek kosztuje 35 zł, a standardowe czyszczenie: 59 zł. Dostępne są też pakiety czyszczenia i napraw zawierające impregnację czy ozonowanie oraz pakiety dedykowane butów sportowych lub eleganckich. Czas realizacji zamówienia wynosi do 10 dni dla usługi czyszczenia obuwia oraz do 14 dni dla pakietów i napraw szewskich. Buty należy przynieść do sklepu Żabka wybranego podczas zamawiania usługi i w tym samym miejscu je odebrać.
– Zaskakiwanie naszych klientów kolejnymi wyjątkowymi usługami i rozwiązaniami to specjalność Żabki. Wprowadzając usługi we współpracy z woshwosh, pomagamy klientom oszczędzać ich czas, ale także pieniądze, ponieważ naprawa i czyszczenie obuwia są dużo tańsze niż kupno nowego. Wspólnie z naszymi klientami dbamy także o środowisko, realizując naszą strategię odpowiedzialności i m.in. wcielając w życie zasadę zero waste – jedna para butów rozkłada się średnio aż 50 lat! Dlatego zachęcamy klientów, aby odświeżyli swoje ulubione buty na lato właśnie z woshwosh i Żabką, którą mają tuż za rogiem – mówi Przemysław Tomaszewski, Dyrektor Ds. Sprzedaży i Rozwoju Usług, Żabka Polska.
– Bardzo zależy nam na szerzeniu idei zero waste i popularyzowaniu wśród Polek i Polaków czyszczenia i naprawy butów. Tak jak ubrania oddajemy do pralni, a nie wyrzucamy, tak samo powinniśmy postępować z butami. Przedłużanie im życia jest bardzo ważne z punktu widzenia naszej planety (czyszczenie i naprawa butów versus kupowanie nowych to oszczędność aż 95 proc. CO2). Czyścić buty można w domu, ale bardzo ważne jest to, jak to robimy i dlatego zajmujemy się też edukacją w tym zakresie, bo tradycyjne wrzucanie do pralki zdecydowanie nie jest eko. Dla tych, którzy chcą powierzyć to zadanie profesjonalistom, jest woshwosh. Cieszę się, że wspólnie z Żabką przyczynimy się do popularyzacji idei zero waste – mówi Martyna Zastawna, założycielka woshwosh.
Czyszczenie i naprawa obuwia – działanie na rzecz środowiska
Regularne czyszczenie i naprawa wydłużają życie obuwia nawet o kilka sezonów. Wybierając w Żabce usługę czyszczenia butów wspólnie z woshwosh, a nie piorąc je w pralce, można zmniejszyć ślad węglowy aż o 93 proc[1]. Do prania obuwia w pralce zużywa się bowiem między 35 a 50 litrów wody. Przy każdym praniu z obuwia wydobywają się mikrowłókna, które następnie przyczyniają się do zanieczyszczania wód i oceanów. Pranie butów w pralce powoduje także ich niszczenie, rozklejanie, pękanie i utratę koloru.
Wybierając profesjonalne czyszczenie obuwia zamiast kupna nowych butów, można zaś zmniejszyć ślad węglowy o 85 proc. Produkcja jednej pary obuwia to średnio 14 kg dwutlenku węgla uwalnianego do atmosfery i aż 50 litrów zużytej wody. Jedna para butów rozkłada się średnio 50 lat. Tylko mniej niż 1 proc. wyrzucanych butów podlega recyklingowi.
woshwosh – drugie życie dla ponad pół miliona par butów
woshwosh to pierwsza w Europie firma zajmująca się cyrkularnością obuwia. Powstała z zamiłowania do butów i ekologii oraz potrzeby realizacji idei zero waste. Usługi woshwosh obejmują profesjonalne czyszczenie i naprawę obuwia. Firma dba dodatkowo o edukację i drugi obieg obuwia, organizując zbiórki dla potrzebujących oraz sprzedaż butów używanych. Poprzez współpracę z lokalnymi szewcami woshwosh rekultywuje ginące szewskie rzemiosło. Firma działa na rynku od 2015 roku. Dała drugie życie już ponad pół miliona parom butów.
Zakłady szewskie – ginące rzemiosło
Buty są jednym z najstarszych wynalazków ludzkości. Mieszkający w jaskiniach i chodzący po niewygodnym podłożu ludzie pierwotni wymyślili pierwsze buty, aby ułatwić sobie życie i chronić stopy przed zimnem. O butach była mowa już w dokumentach pochodzących ze starożytnego Egiptu, Grecji czy Chin. Jedne z najstarszych znalezionych przez archeologów butów pochodzą z ok. 3300 r. p.n.e. Odnaleziono je w Alpach – była to podeszwa z niedźwiedziej skóry z siatką ze sznurka, którą w razie potrzeby wypełniano słomą, aby zapewnić ciepło.
Od czasów średniowiecza rzemiosło zajmujące się wytwarzaniem i naprawą obuwia było jednym z najpopularniejszych i najbardziej potrzebnych. Stosowane wówczas podeszwy szybko się zużywały, dlatego popyt na wyroby szewskie był duży i w społeczeństwie było miejsce dla wielu szewców. W połowie XIX wieku, tak w przypadku szewstwa, jak i innych zawodów, zaczęła się szybko postępująca mechanizacja. Od tamtej pory liczba szewców stopniowo się zmniejszała i obecnie jest to już rzadki zawód, ponieważ większość butów jest produkowana w dużych fabrykach. Niewiele osób naprawia obuwie – większość je wyrzuca i kupuje nowe.
Więcej o usługach naprawy i czyszczenia obuwia w Żabce: https://woshwosh.zabka.pl/checkout/
[1] Wyniki zmniejszania śladu węglowego zostały opracowane przez firmę ter.go

Komentarz rynkowy DPD Polska: Nowoczesna logistyka dla e-commerce – jak fulfillment zmienia reguły gry

DPD Polska otwiera nowoczesną sortownię - Hub Drobnicowy (HDR) w Swędowie pod Łodzią

Wzrasta rynek świeżej żywności online – w Markecie Świeżości DPD już ponad 70 partnerów
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Infrastruktura

Przed Europą wiele lat zwiększonych wydatków na zbrojenia. To obciąży krajowe budżety
– Bezpieczeństwo militarne trzeba finansować bezpiecznie, uwzględniając bezpieczeństwo finansów publicznych, bezpieczeństwo ekonomiczne – mówi dr Sławomir Dudek, prezes Instytutu Finansów Publicznych. Proponowane przez KE poluzowanie reguły fiskalnej pozwalającej na mocniejsze zadłużanie się rządów to zdaniem ekonomistów krok we właściwym kierunku, ale skuteczny na krótką metę. W dłuższej perspektywie konieczne jest wspólne unijne finansowanie, np. w ramach nowego budżetu UE, i wspólne programy zbrojeniowe, a także szukanie kapitału na rynkach finansowych.
Prawo
Duże projekty fotowoltaiczne w Polsce mocno spowolnione. Największymi problemami nadmierna biurokracja i chaos interpretacyjny

Długotrwałe procedury, nadmierna biurokracja i często niejednoznaczne interpretacje przepisów hamują rozwój fotowoltaiki w Polsce – wynika z raportu Polskiego Stowarzyszenia Fotowoltaiki. Inwestorzy wskazują uzyskanie warunków przyłączenia jako najbardziej problematyczny etap procesu inwestycyjnego. Barierą jest też skala wydanych odmów przyłączenia do sieci, co odstrasza inwestorów. Zmiany są konieczne, zwłaszcza w kontekście dyrektywy RED III, która wskazuje na konieczność przyspieszenia, uproszczenia i ujednolicenia procedur administracyjnych dla inwestycji w OZE.
Konsument
Czterech na 10 Polaków miało do czynienia z deepfake’ami. Cyberprzęstępcy coraz skuteczniej wykorzystują manipulowane treści

Deepfaki, czyli wygenerowane bądź też zmanipulowane przez sztuczną inteligencję zdjęcia, dźwięki lub treści wideo, to jedna z najbardziej kontrowersyjnych technologii naszych czasów. Do jej tworzenia wykorzystywane są zaawansowane algorytmy AI, dlatego użytkownikom coraz trudniej jest odróżnić treści rzeczywiste od fałszywych. Z raportu „Dezinformacja oczami Polaków 2024” wynika, że cztery na 10 badanych osób miało do czynienia z takimi treściami. To o tyle istotne, że deepfaki bywają wykorzystywane do manipulacji, szantażu, niszczenia reputacji, oszustw i wyłudzeń finansowych.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.