Komunikaty PR

Delecta z najwyższą jakościową certyfikacją na rynku

2023-11-30  |  19:18
Biuro prasowe
  • FoodWell, do którego należą marki Bakalland, Delecta i Purella, potwierdza jakość swoich produktów kolejnymi certyfikatami.
  • Po miesiącach pracy i spełnieniu rygorystycznych kryteriów fabryka Delecta otrzymała najbardziej wymagającą certyfikację jakościową na świecie – BRC GS z najwyższą możliwą oceną AA.
  • Główny zakład produkcyjny w Janowie Podlaskim pracuje w systemie jakości BRC już od 2010 roku.
  • W 2023 roku FoodWell dołączył również do grona firm certyfikowanych w Rainforest Alliance, a na przyszły rok zapowiada certyfikację w systemie Fairtrade.
     

- Foodwell to w 100% polski kapitał. Możemy pochwalić się 200-letnią historią produkcyjną fabryki Delecta we Włocławku, a to także zobowiązuje nas do wyznaczania najwyższych standardów i dostarczania wyłącznie najlepszych produktów na krajowy i zagraniczny rynek. Najwyższe noty w wymagających systemach certyfikacji BRC i IFS potwierdzają, że działamy na światowym poziomie. Dla nas jakość to świętość. We wszystkim, co robimy, na każdym etapie produkcji i dystrybucji. Od kontroli surowców, przez opakowania, na poważnym podejściu do terminów ważności kończąc – mówi Marian Owerko, Prezes Zarządu w FoodWell.

FoodWell jako producent towarów pod marką własną dla czołowych sieci w Polsce i Unii Europejskiej przechodzi regularne, restrykcyjne audyty i kontrole prowadzone przez sieci handlowe lub na ich zlecenie. Co roku w akredytowanych zewnętrznych laboratoriach firma wykonuje 1 tys. badań produktów. Poza tym każdego miesiąca przeprowadza 10 tys. wewnętrznych kontroli jakościowych. Równolegle współpracuje z organami administracji, o czym świadczy 150 kontroli, które Sanepid wykonuje rocznie i które zamyka bez zastrzeżeń.

Certyfikat Fairtrade w planach FoodWell na 2024 rok

Marki FoodWell już od 20 lat bazują na normach ISO 9001. Od 2010 roku również na ISO 22000 oraz międzynarodowej normie bezpieczeństwa żywności BRC, w której firma uzyskuje najwyższą możliwą notę AA. Poniżej lista odnawianych corocznie, rozpoznawanych międzynarodowo certyfikatów posiadanych przez każdą z fabryk firmy:

  • Janów Podlaski (BRC GS z wynikiem AA),
  • Włocławek (BRC GS z wynikiem AA oraz FSSC),
  • Białystok (IFS Food z wynikiem 98,03%).

Do strategicznie ważnych dla FoodWell obszarów należy także troska o zrównoważony rozwój. Potwierdzają ją certyfikaty BIO oraz uzyskany w 2023 roku Rainforest Alliance, które odnoszą się do najlepszych standardów i wymagań na każdym etapie pozyskania i dystrybucji surowców.

Udział w tych programach to dodatkowe potwierdzenie jakości naszych produktów, ale też realne zaangażowanie na rzecz środowiska, właściwego rozwoju rolnictwa oraz poprawy poziomu życia i pracy lokalnych społeczności, które są zaangażowane w pozyskiwanie surowców na potrzeby naszych produktów. Systematycznie oceniamy dostawców, pracujemy tylko z tymi, którzy spełniają nasze wyśrubowane wymagania. A do produkcji dopuszczamy wyłącznie surowce, które odpowiadają oczekiwanym przez nas specyfikacjom – tłumaczy Marian Owerko.

Uzupełnieniem posiadanych standardów jakości i kolejne wyzwanie, jakie FoodWell stawia przed sobą na III kw. 2024 roku, jest certyfikacja w systemie Fairtrade, który wspiera równość i sprawiedliwość w międzynarodowym handlu. To jeden z najlepiej rozpoznawanych wśród klientów standardów jakości.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Przemysł spożywczy Smak zaczyna się od mięsa Biuro prasowe
2024-12-30 | 15:20

Smak zaczyna się od mięsa

W nowej kampanii marketingowej firma Sokołów skupia się na wysokiej jakości swojego surowca i produktów. – W Sokołowie wiemy, że smak zaczyna się od mięsa –
Przemysł spożywczy Dlaczego na świątecznych stołach zostaje tyle jedzenia?
2024-12-20 | 01:00

Dlaczego na świątecznych stołach zostaje tyle jedzenia?

Ponad 60 proc. polskich gospodarstw domowych przyznaje, że po świętach zostaje im nadmiar jedzenia – wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie sieci Netto[1]. Choć większość
Przemysł spożywczy „Herbapol. We współpracy z naturą.”
2024-12-19 | 11:27

„Herbapol. We współpracy z naturą.”

Jej założeniem jest pokazanie, że marka Herbapol, która poszczycić się może bogatą wiedzą i wieloletnim doświadczeniem w zakresie ziół i owoców, jednocześnie

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Przemysł spożywczy

Rośnie konkurencja ze strony ukraińskich producentów żywności na unijnym rynku. To wyzwanie dla polskiego rolnictwa

Zawieszenie ceł przez UE na towary z Ukrainy od czerwca 2022 roku oznacza de facto proces integracji tego kraju z jednolitym rynkiem europejskim, z wyjątkami dotyczącymi kilku produktów rolnych. Oznacza to poważne wyzwania dla polskiego rolnictwa, zwłaszcza że 73 proc. eksportu naszej żywności trafia na rynek unijny. Zdaniem ekspertów w odpowiedzi na tę konkurencję polskie rolnictwo musi postawić bardziej na jakość i innowacje, a nie na niską cenę produktów.

Ochrona środowiska

Zdjęcia satelitarne dobrym źródłem wiedzy o zmianach klimatycznych. Ich zaletami są ujęcie dużego obszaru i regularność dokumentowania

Szczegółowe raportowanie zachodzących przez ostatnie pół wieku zmian klimatycznych i przewidywanie tego, jak warunki życia na Ziemi będą się zmieniały w najbliższych dekadach, stało się możliwe dzięki zdjęciom dostarczanym przez satelity. Z punktu obserwacyjnego, jakim jest orbita okołoziemska, od 1972 roku uzyskuje się dane dotyczące dużych powierzchni. Dzięki nim naukowcy wiedzą m.in. to, że za około pięć lat średnia temperatura regularnie zacznie przekraczać punkt ocieplenia 1,5 stopnia i potrafią wywnioskować, jak wpłynie to na poziom wód w morzach.

Regionalne – Mazowieckie

Większe bezpieczeństwo przechowywanych w magazynach dzieł sztuki. Muzeum Narodowe w Warszawie przeniesie je do nowego budynku

Kupiony ze wsparciem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego budynek przy ulicy Puławskiej będzie służył Muzeum Narodowemu w Warszawie jako magazyn wielkogabarytowych dzieł sztuki. To tu jeszcze w tym roku mają trafić zbiory z magazynu w Tarczynie, który według opinii NIK nie spełnia niezbędnych norm technicznych. W ciągu dwóch–trzech lat w nowym budynku powstanie także przestrzeń wystawiennicza dla kolekcji mebli i wzornictwa należących do MNW.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.