Komunikaty PR

Dynamiczny rozwój rynku FMCG w Polsce

2024-05-27  |  06:30
Biuro prasowe
Kontakt
Katarzyna Kucia
Infomedia Group Sp. z o.o.

ul. Fredry 6
30-605 Kraków
kkucia|markethub.pl| |kkucia|markethub.pl
+48 503666166
https://markethub.pl/

 

Rynek FMCG (Fast Moving Consumer Goods – produkty szybkozbywalne) obejmuje codzienne produkty takie jak żywność, napoje, kosmetyki, produkty do sprzątania, alkohol i wyroby tytoniowe. W Polsce sektor ten przechodzi znaczącą transformację, napędzaną przez zmieniające się preferencje konsumentów oraz postpandemiczne zmiany nawyków zakupowych.


Polska liderem w produkcji FMCG

Polska jest jednym z głównych krajów w Europie w produkcji mięsa, zwłaszcza drobiu, mleka, warzyw i owoców. Ogólna sprzedaż detaliczna w kraju zanotowała wzrost o 6,1% w porównaniu do poprzedniego roku, z żywnością, napojami i wyrobami tytoniowymi jako dominującymi produktami, których sprzedaż wzrosła o 1,3%.

E-grocery i zdrowa żywność na fali wznoszącej

Jednym z kluczowych trendów jest rozwój sektora e-grocery, który zyskał na znaczeniu szczególnie w czasie pandemii. Konsumenci coraz częściej wybierają zakupy online, co prowadzi do wzrostu znaczenia platform takich jak Allegro oraz dedykowanych aplikacji do codziennych zakupów spożywczych, jak Glovo, Wolt czy Lisek app.

Wzrost zainteresowania zdrową żywnością i produktami ekologicznymi również jest widoczny. Chociaż Polacy wydają na żywność ekologiczną znacznie mniej niż średni Europejczyk (4 euro na osobę rocznie w porównaniu do 90-195 euro), prognozuje się roczny wzrost popytu na tego typu produkty o 20%.

Nowe segmenty: Nutraceutyka i EcoFood

Rosnącą popularność zdobywa nutraceutyką spożywcza. Konsumenci poszukują produktów bogatych w korzystne składniki odżywcze, dodatki dietetyczne, zioła i suplementy, które wspierają zdrowie i aktywność fizyczną.

Podobnie EcoFood zaczyna zajmować coraz większe miejsce na polskim rynku. Przewiduje się, że w dłuższej perspektywie popyt na żywność ekologiczną będzie dynamicznie rosnąć.

Wiodący detaliści FMCG

W Polsce najwyższe przychody w branży detalicznej FMCG osiągają sieci sklepów takie jak Jeronimo Martins (Biedronka), Lidl i Eurocash. Firmy te dominują rynek, dostosowując swoje strategie do zmieniających się potrzeb konsumentów.

Przyszłość rynku FMCG

Rynek FMCG w Polsce przechodzi dynamiczne zmiany, dostosowując się do nowych realiów i oczekiwań konsumentów. Zrównoważony rozwój, rozwój e-commerce oraz wykorzystanie big data to tylko niektóre z trendów, które kształtują przyszłość tego sektora. Dzięki nim polski rynek FMCG ma szansę na dalszy rozwój i umocnienie swojej pozycji w Europie.


O MarketHub: Założona w 2006 roku firma MarketHub specjalizuje się w dostarczaniu zaawansowanych analiz rynkowych, wspierając dynamiczny rozwój przedsiębiorstw. Z sukcesem zrealizowali ponad 800 projektów, często angażując się w badania specjalistyczne, niszowe lub wyjątkowo skomplikowane, dla szerokiego spektrum branż. Ich usługi cieszą się uznaniem przede wszystkim wśród małych i średnich przedsiębiorstw z Polski oraz międzynarodowych rynków.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Infomedia Group Sp. z o.o.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Przemysł spożywczy Smak zaczyna się od mięsa Biuro prasowe
2024-12-30 | 15:20

Smak zaczyna się od mięsa

W nowej kampanii marketingowej firma Sokołów skupia się na wysokiej jakości swojego surowca i produktów. – W Sokołowie wiemy, że smak zaczyna się od mięsa –
Przemysł spożywczy Dlaczego na świątecznych stołach zostaje tyle jedzenia?
2024-12-20 | 01:00

Dlaczego na świątecznych stołach zostaje tyle jedzenia?

Ponad 60 proc. polskich gospodarstw domowych przyznaje, że po świętach zostaje im nadmiar jedzenia – wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie sieci Netto[1]. Choć większość
Przemysł spożywczy „Herbapol. We współpracy z naturą.”
2024-12-19 | 11:27

„Herbapol. We współpracy z naturą.”

Jej założeniem jest pokazanie, że marka Herbapol, która poszczycić się może bogatą wiedzą i wieloletnim doświadczeniem w zakresie ziół i owoców, jednocześnie

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

PE przedstawił swoje priorytety budżetowe po 2027 roku. Wydatki na obronność kluczowe, ale nie kosztem polityki spójności

Parlament Europejski przegłosował w tym tygodniu rezolucję w sprawie priorytetów budżetu UE na lata 2028–2034. Europosłowie są zgodni co do tego, że obecny pułap wydatków w wysokości 1 proc. dochodu narodowego brutto UE-27 nie wystarczy do sprostania rosnącej liczbie wyzwań, przed którymi stoi Europa. Mowa między innymi o wojnie w Ukrainie, trudnych warunkach gospodarczych i społecznych oraz pogłębiającym się kryzysie klimatycznym. Eurodeputowani zwracają też uwagę na ogólnoświatową niestabilność, w tym wycofywanie się Stanów Zjednoczonych ze swojej globalnej roli.

Infrastruktura

Odbudowa Ukrainy pochłonie setki miliardów euro. Polskie firmy już teraz powinny szukać partnerów, nie tylko w kraju, ale i w samej Ukrainie

Według stanu na koniec 2024 roku odbudowa Ukrainy wymagać będzie zaangażowania ponad pół biliona euro, a Rosja wciąż powoduje kolejne straty. Najwięcej środków pochłoną sektory mieszkaniowy i transportowy, ale duże są także potrzeby energetyki, handlu czy przemysłu. Polski biznes wykazuje wysokie zaangażowanie w Ukrainie, jednak może ono być jeszcze wyższe w procesie odbudowy. Zdaniem wiceprezesa działającego w tym kraju Kredobanku należącego do Grupy PKO BP firmy powinny szukać partnerów do udziału w odbudowie i w Polsce, i w Ukrainie.

Polityka

Europoseł PiS zapowiada walkę o reparacje wojenne dla Polski na forum UE. Niemiecki rząd uznaje temat za zamknięty

Nowy kanclerz Niemiec Friedrich Merz podczas konferencji prasowej w Polsce ocenił, że temat reparacji wojennych w relacjach polsko-niemieckich jest prawnie zakończony. Nie zgadza się z tym europoseł PiS Arkadiusz Mularczyk, który chce do tego tematu wrócić na forum UE. Przygotowana za rządów PiS publikacja „Raport o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej” szacuje straty na ponad 6,2 bln zł.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.