Menù stawia na zwiększoną szybkość i wydajność
Dwie naważarki do świeżej żywności firmy Ishida (FFW) zainstalowane w zakładzie firmy menù s.R.L., wiodącego włoskiego producenta specjałów spożywczych dla branży gastronomicznej, zapewniają znaczną poprawę szybkości i wydajności produkcji. Pozwoliły też na znaczne zmniejszenie nakładów pracy w procesie ważenia i pakowania szeregu wysokiej jakości produktów warzywnych i owoców morza.
Pierwszą naważarką FFW zainstalowaną w fabryce Menù w Medolli była 12-głowicowa waga CCW-R2-112WB. Producent zdecydował się na nią w celu sprostania konkretnemu wyzwaniu związanemu z odważaniem niektórych mieszanych składników do puszek. Korzyści, jakie wiązały się z tym zakupem, zwłaszcza w porównaniu z tym, że do tej pory proces ważenia nadzorowany był ręcznie, sprawiły że bardzo szybko zdecydowano się na wprowadzenie drugiej, sześciogłowicowej wagi CCW-R2-106WB. Ta naważarka wykorzystywana jest w zakładzie do ważenia warzyw w opakowaniach typu doypack.
Oba urządzenia znacznie zwiększyły prędkość napełniania. CCW-R2-112 może napełniać do 50 puszek na minutę w przypadku ważenia pojedynczego składnika. CCW-R2-106 osiąga do 20 doypacków na minutę.
Naważarka Ishida z serii FFW stanowi alternatywne rozwiązanie do obsługi bardzo lepkich, świeżych i wrażliwych na obicia produktów. Sprawdza się szczególnie w fabrykach z ograniczeniami wysokości. FFW może odbierać produkty z przenośnika taśmowego do górnej części wagi, gdzie jeden lub dwóch operatorów za pomocą podajników taśmowych równomiernie rozprowadza je do lejów wagowych. Pomaga to zmaksymalizować szybkość i wydajność procesu ważenia. Funkcje takie jak drzwiczki zgarniacza, żebrowane powierzchnie i zasuwy zgarniające na zbierających przenośnikach taśmowych minimalizują przywieranie produktu.
W menù każda waga obsługuje różnorodne lepkie i delikatne produkty, w tym karczochy, młodą cebulę, grzyby, suszone pomidory, oliwki i owoce morza. System dystrybucji z lejkiem wahliwym automatycznie przenosi produkt do podajników taśmowych za pomocą przedłużonego ramienia, które porusza się po górnej części wagi. Czujniki nad każdym lejem zbiornika monitorują ilość produktu i w razie potrzeby uzupełniają jego ilość.
Niektóre produkty mieszane stanowią wyzwanie podczas pakowania. Zwłaszcza grzyby, nie mieszają się dobrze, ponieważ różnice w ich kształtach i gęstości mogą powodować, że po wymieszaniu podczas podawania i przenoszenia do wagi rozpadają się. W przypadku innych mieszanek, takich jak owoce morza, ważne jest zachowanie spójności mieszanki, szczególnie dotyczy to równomiernego rozprowadzania droższych produktów.
To właśnie temu wyzwaniu starał się sprostać producent. 12-głowic modelu CCW-R2-112 można podzielić, tak by oddzielnie ważyć poszczególne produkty, a następnie równomiernie odważać każdy z nich podczas napełniania puszek. Dzięki tej elastyczności, w przypadku odważania produktów jednoskładnikowych, można podzielić wagę na dwie części, każda po sześć głowic, obie z rynną wyładowczą poniżej. Umożliwia to jednoczesne napełnianie dwóch puszek w celu zmaksymalizowania przepustowości.
Maszyna CCW-R2-106 obsługuje opakowania doypack o masie 1 kg i 2,5 kg. Obecnie testowany jest również mniejszy rozmiar 400 g. Naważarka obsługuje również dwie wysokości puszek - o pojemności jednego litra (1050 g) i 600 g. Dokładność wynosi od 5 do 10 g wagi docelowej.
Przy szerokiej gamie obsługiwanych produktów, obie wagi oferują elastyczność umożliwiającą szybkie i wydajne przezbrojenia, aby sprostać wszystkim wymaganiom. Higieniczna konstrukcja FFW umożliwia szybkie czyszczenie - wszystkie zbiorniki można łatwo wyjąć i umieścić na specjalnym stojaku w celu całkowitego umycia.
Kolejną specjalną cechą instalacji jest zmotoryzowana suwnica dla 12-głowicowej wagi FFW, która umożliwia cofnięcie całego systemu ważenia i napełniania znad napełniarki puszek, zapewniając łatwy dostęp do wagi w celu jej czyszczenia i konserwacji.
„Jesteśmy zachwyceni wydajnością naważarek do świeżej żywności firmy Ishida i tym, jak pomogły nam one przekształcić operację wymagającą ręcznej obsługi w znacznie bardziej wydajne rozwiązanie" – podkreśla Massimo Baccarini, dyrektor techniczny menu.
Menù s.R.L. jest wiodącym producentem specjałów spożywczych dla gastronomii, w tym przypraw, sosów i past, dań makaronowych, dań gotowych oraz mieszanek do ciast i deserów. Szefowie kuchni firmy łączą kreatywność z najnowocześniejszą technologią, by nieustannie rozwijać autorskie receptury, zapewniając wysoki poziom produkcji bez uszczerbku dla jakości. Składniki są pozyskiwane zarówno lokalnie, jak i z najważniejszych włoskich i zagranicznych rynków żywności. Wszystkie specjały firmy są produkowane bez konserwantów i pod najsurowszymi warunkami kontroli. Menù jako jedna z pierwszych we Włoszech zastosowała aseptyczne systemy sterylizacji, aby zapewnić produkty o niepowtarzalnej jakości i świeżości.
Knorr: 186 lat kulinarnej rewolucji, której serce bije w Poznaniu
Lantmannen Unibake, dostawca produktów piekarniczych, obchodzi 30-lecie w Polsce
Producenci napojów zawiązali spółkę akcyjną KAUCJA.PL
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Prawo
Ulga na badania i rozwój może być lekiem na rosnące koszty zatrudnienia. Korzysta z niej tylko 1/4 uprawnionych firm
Wysokie koszty zatrudnienia to w tej chwili jedno z poważniejszych wyzwań utrudniających działalność i hamujących rozwój polskich przedsiębiorstw. – Skuteczną odpowiedzią może być ulga badawczo-rozwojowa – wskazuje Piotr Frankowski, dyrektor zarządzający Ayming Polska. Ten instrument umożliwia odliczenie nawet 200 proc. kosztów osobowych, czyli m.in. wynagrodzeń, od podstawy opodatkowania. Ulgę B-+R zna 90 proc. rodzimych przedsiębiorstw, ale korzysta z niej mniej niż 1/4 uprawnionych. Firma, wspólnie z Konfederacją Lewiatan, przedstawiła rządowi szereg rekomendacji działań, które mogłyby te statystyki poprawić.
Farmacja
Diagnostyka obrazowa w Polsce nie odbiega jakością od Europy Zachodniej. Rośnie dostępność badań i świadomość pacjentów
Na podstawie wyników diagnostyki obrazowej, czyli m.in. tomografii komputerowej, USG, RTG czy rezonansu magnetycznego, podejmowanych jest nawet 80 proc. decyzji klinicznych. – Diagnostyka obrazowa będzie miała coraz większe znaczenie w medycynie – mówi prof. nadzw. dr hab. n. med. Jakub Swadźba, założyciel i prezes zarządu Diagnostyka SA. Jak ocenia, ten segment w Polsce jest już na światowym poziomie, a ostatnie lata przyniosły znaczący postęp związany z upowszechnieniem nowych technologii i nowoczesnych rozwiązań.
Ochrona środowiska
Europa przegrywa globalny wyścig gospodarczy. Nowa KE będzie musiała podjąć szybkie i zdecydowane działania
Udział Europy w światowej gospodarce się kurczy. Podczas gdy jeszcze w 2010 roku gospodarki UE i USA były mniej więcej tej samej wielkości, tak dekadę później, w 2020 roku Wspólnota znalazła się już znacznie poniżej poziomu amerykańskiego. – Niedługo jedynym, co Europa będzie mogła zaoferować światu, będą konsumenci – mówi europosłanka Ewa Zajączkowska-Hernik. Jak wskazuje, przywrócenie gospodarczej atrakcyjności UE powinno być priorytetem nowej Komisji Europejskiej, ale nie da się tego pogodzić z zaostrzeniem polityki klimatycznej.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.