Komunikaty PR

Rynek miodu w UE rośnie

2024-06-24  |  06:31
Biuro prasowe
Kontakt
Katarzyna Kucia
Infomedia Group Sp. z o.o.

ul. Fredry 6
30-605 Kraków
kkucia|markethub.pl| |kkucia|markethub.pl
+48 795 455 405
https://markethub.pl/

Unia Europejska jest drugim co do wielkości producentem miodu na świecie, ustępując jedynie Chinom. W 2023 roku kraje UE importowały 163,7 tys. ton naturalnego miodu spoza Unii, o wartości 359,3 mln EUR, co stanowi wyzwanie dla lokalnych producentów, ale również wskazuje na rosnące zapotrzebowanie na ten  produkt. Analiza rynku miodu ujawnia interesujące trendy i wyzwania, przed którymi stoi europejski sektor pszczelarski.

Europejscy liderzy w produkcjimiodu

Pod względem liczby pszczelarzy, Niemcy są europejskim liderem, z prawie 150 tys. osób zajmujących się tą działalnością w 2022 roku. Polska plasuje się na drugim miejscu z ponad 91 tys. pszczelarzy, a trzecie miejsce zajmują Włochy z 81 tys. pszczelarzy. Średnia liczba uli na pszczelarza w UE wynosi 29, jednak Grecja znacząco przewyższa tę wartość z 99 ulami na pszczelarza, a za nią ex aequo znajdują się Cypr i Bułgaria z 81 ulami. Polska zajmuje w tej kategorii 13. miejsce z wynikiem 24 uli na pszczelarza.

Wyzwania rynku: Import taniego miodu

Jednym z głównych wyzwań dla europejskiego rynku miodu jest rosnący import taniego miodu spoza UE. W 2023 roku najwięcej miodu importowano z Chin (ponad 60 tys. ton) oraz z Ukrainy (prawie 46 tys. ton). Pomimo własnej produkcji, kraje takie jak Niemcy, Polska i Belgia są największymi importerami miodu spoza UE.

Wsparcie dla Pszczelarzy

Pszczoły mają ogromne znaczenie dla rolnictwa i środowiska w Europie, przyczyniając się do przychodów europejskiego rolnictwa o wartości co najmniej 22 mld euro rocznie. Oprócz produkcji miodu, pszczoły pomagają w wytwarzaniu pyłków, propolisu, mleczka pszczelego oraz wosku, a także zapylają ponad 80% upraw i dzikiej roślinności w Europie.

Komisja Europejska 13 czerwca 2024 roku ogłosiła wezwanie do utworzenia platformy mającej na celu zebranie najlepszej dostępnej wiedzy specjalistycznej na temat autentyczności miodu. Grupa ekspertów ma pomóc w wykrywaniu fałszowania miodu i śledzeniu fałszywych producentów i importerów. Ponadto, w latach 2023-2027 610 mln EUR funduszy unijnych i krajowych będzie wspierać sektor pszczelarski w UE. Wsparcie to obejmuje inwestycje w zwalczanie chorób, dostosowanie do zmian klimatu, działania promocyjne oraz szkolenia.

Przyszłość rynku miodu

Rynek miodu w Unii Europejskiej dynamicznie się rozwija. Wsparcie dla pszczelarzy oraz dbałość o autentyczność miodu są kluczowe dla jego przyszłości. Inicjatywy takie jak platforma do wykrywania fałszowania miodu oraz znaczące fundusze na wsparcie sektora pszczelarskiego pokazują, że Unia Europejska poważnie traktuje wyzwania stojące przed tym rynkiem.

 


O MarketHub: Założona w 2006 roku firma MarketHub specjalizuje się w dostarczaniu zaawansowanych analiz rynkowych, wspierając dynamiczny rozwój przedsiębiorstw. Z sukcesem zrealizowali ponad 800 projektów, często angażując się w badania specjalistyczne, niszowe lub wyjątkowo skomplikowane, dla szerokiego spektrum branż. Ich usługi cieszą się uznaniem przede wszystkim wśród małych i średnich przedsiębiorstw z Polski oraz międzynarodowych rynków.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Infomedia Group Sp. z o.o.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Przemysł spożywczy Wakacyjne odchudzanie - jak utrzymać motywację podczas zrzucania kilogramów? Biuro prasowe
2024-06-25 | 23:20

Wakacyjne odchudzanie - jak utrzymać motywację podczas zrzucania kilogramów?

Zapewne myślami jesteś już na wakacjach w nadmorskim kurorcie, ale sporym wyzwaniem wydaje się utrzymanie zdrowej diety podczas błogiego lenistwa na all inclusive. Ale jak tu nie
Przemysł spożywczy Etniczny street food i klasyka w nowej odsłonie
2024-06-24 | 11:15

Etniczny street food i klasyka w nowej odsłonie

Kolejną okazją do tego były warsztaty dla influencerów, zorganizowane w siedzibie Akademii – zabytkowym Dworku Ziemiańskim w Woli Suchożebrskiej. Tematem było grillowanie, a
Przemysł spożywczy Roślinna Instalacja Sferyczna w Lublinie na 75-lecie Herbapolu-Lublin
2024-06-24 | 11:10

Roślinna Instalacja Sferyczna w Lublinie na 75-lecie Herbapolu-Lublin

Świętując w tym roku 75. urodziny, Herbapol-Lublin szeroko podkreśla główne wartości firmy, którymi są przywiązanie i szacunek do natury, a także docenianie jej

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Bankowość

Samorządy mogą liczyć na rekordowe finansowanie w tej perspektywie finansowej UE. Pierwsze środki już do nich trafiają

– Poza środkami własnymi samorządy mają dostęp do środków unijnych i do kredytów. To są trzy nogi, na których stoi finansowanie jednostek samorządu terytorialnego – podkreśla Mateusz Walewski, główny ekonomista Banku Gospodarstwa Krajowego. Bank w kwietniu br. uruchomił pierwszy instrument finansowany z KPO, czyli pożyczki wspierające zieloną transformację miast, z budżetem wynoszącym prawie 9 mld euro. Samorządy będą mogły sfinansować z tych środków inwestycje, które powodują, że miasto jest bardziej zielone, nowoczesne i przyjazne dla mieszkańców. Samorządy z niecierpliwością wyczekują również reformy finansowania jednostek samorządu terytorialnego, która ma ustabilizować ich sytuację po zmianach wprowadzonych w tzw. Polskim Ładzie.

Regionalne –

Przyspiesza dekarbonizacja ciepłownictwa. Elektrociepłownia w Bydgoszczy od przyszłego roku zrezygnuje z kolejnych kotłów węglowych

Elektrociepłownia Bydgoszcz II, należąca do PGE Energia Ciepła, wchodzi w kluczowy etap inwestycji, która ma doprowadzić do wyłączenia dwóch z czterech kotłów węglowych i ograniczenia emisji dwutlenku węgla o 17 proc. To oznacza, że od II kwartału 2025 roku mieszkańcy Bydgoszczy będą korzystać z ciepła wytworzonego w nowych niskoemisyjnych źródłach. To jeden z kilku realizowanych projektów PGE Energia Ciepła, które zmierzają do dekarbonizacji w ciepłownictwie.

Nauka

Polski przemysł kosmiczny jest gotowy na zwiększanie udziału w programach Europejskiej Agencji Kosmicznej. Do tego będzie potrzebować coraz więcej wykwalifikowanych kadr

Pierwsza grupa młodych inżynierów z Polski rozpoczęła dwuletni staż w ośrodkach Europejskiej Agencji Kosmicznej w Niderlandach, Hiszpanii, Francji i Niemczech. W sumie do 2025 roku na staże do ESA zostanie skierowanych 30 kandydatów z Polski, którzy wezmą udział w kluczowych przedsięwzięciach naukowych i technologicznych agencji. To tylko jedna z inicjatyw nakierowanych na kształcenie kadr do pracy w sektorze kosmicznym. Sytuacja w tym zakresie poprawiła się na przestrzeni ostatnich lat, jednak w związku z szybkim rozwojem branży w nadchodzących latach zapotrzebowanie na wykwalifikowanych ekspertów będzie rosło.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.