Komunikaty PR

Raportowanie JPK_CIT już w 2025 roku - ASB Group prezentuje Generator JPK

2024-08-01  |  10:20
Biuro prasowe

Już w 2025 roku czekają przedsiębiorców znaczące zmiany w raportowaniu Jednolitych Plików Kontrolnych (JPK) przez osoby prawne. Ministerstwo Finansów wprowadza tzw. JPK_CIT, co oznacza obowiązek dostosowania programów finansowo-księgowych do generowania Jednolitego Pliku Kontrolnego JPK CIT, obejmującego struktury JPK_KR_PD oraz JPK_ST_KR. W odpowiedzi na te zmiany ASB Group przygotowało Generator JPK – zaawansowane narzędzie, które usprawnia i automatyzuje procesy rozliczeniowe CIT, zapewniając zgodność z najnowszymi regulacjami prawnymi.

Prace nad ujednoliceniem i pełną digitalizacją rozliczeń pomiędzy polskimi podatnikami a organami podatkowymi nadal w toku. Jest to część kompleksowej strategii Ministerstwa Finansów, mającej na celu uszczelnienie systemu oraz poprawę komunikacji między podatnikami a administracją podatkową. Zmiany te mają na celu umożliwienie urzędnikom bardziej efektywne wybieranie podatników do przeprowadzenia kontroli podatkowej. Zgodnie z Ustawą o CIT, która zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2025 r., obowiązek przesłania Jednolitego Pliku Kontrolnego CIT będzie powstawać co roku, w terminie złożenia zeznania podatkowego.

Stopniowe wdrażanie nowych przepisów

Wdrożenie JPK_CIT będzie realizowane etapowo, co pozwoli przedsiębiorcom na stopniową adaptację swoich systemów IT oraz zespołów księgowych i podatkowych. Łukasz Koc, Tax Manager z zespołu podatkowego, podkreśla:

"Przewidziane jest stopniowe wejście w życie nowych regulacji, uzależnione od wielkości i kategorii podatników. W przypadku lat podatkowych rozpoczynających się po 31 grudnia 2024 roku, obowiązek obejmie podatników CIT, których wartość przychodu w poprzednim roku podatkowym przekroczyła 50 milionów euro lub podmioty będące częścią podatkowych grup kapitałowych. Po 31 grudnia 2025 roku, nowym obowiązkom będą podlegać wszyscy podatnicy CIT zobligowani do przesyłania plików JPK_V7. Natomiast po 31 grudnia 2026 roku, nowe przepisy będą obowiązywać wszystkich pozostałych podatników podatku dochodowego od osób prawnychCzas na przygotowanie więc jeszcze jest, ale w mojej opinii prace należy rozpocząć naprawdę jak najszybciej. Opóźnień w wejście w życie przepisów na ten moment nie przewiduję."

Co bowiem istotne, dostosowanie systemu w firmie do nowych przepisów, może wymagać głęboko idących zmian w procesie księgowania. Nie jest wykluczone, że w przypadku wielu firm, będzie potrzebna znacząca przebudowa zarówno księgi głównej jak i ksiąg pomocniczych.

„Zwracam uwagę, że nowe przepisy, zdecydowanie poszerzają kompetencje organów – coroczne JPK CIT będą musiały być przesyłane do urzędników bez wcześniejszego wezwania z ich strony. Dla podatnika oznacza to nie mniej nie więcej, że może być poddany kontroli bez wcześniejszej informacji o niej” – dodaje Łukasz Koc.

Ministerstwo Finansów opublikowało już struktury JPK w podatkach dochodowych: JPK_KR_PD – JPK Księgi Rachunkowe Podatek Dochodowy oraz JPK_ST_KR – JPK Środki Trwałe. Tym samym przedsiębiorcy mogą rozpocząć niezbędne prace projektowe oraz dostosowawcze do JPK_CIT w swoich systemach finansowo-księgowych bez obaw, że struktury te zmienią się w trakcie prac. Celem wprowadzenia nowych przepisów jest zwiększenie transparentności rozliczeń oraz efektywności kontroli podatkowej, co wymaga skrupulatnej analizy i dostosowania systemów IT przez przedsiębiorców.

ASB Group wprowadza Generator JPK

W odpowiedzi na rosnące wymagania Ministerstwa Finansów oraz potrzebę zgodności z najnowszymi regulacjami podatkowymi, ASB Group opracowało kolejną odsłonę narzędzia – Generator JPK. Piotr Gzik, IT Director w ASB Group, wyjaśnia:

"Generator JPK to zaawansowane, ale i proste w obsłudze narzędzie, które umożliwia wygenerowanie nowej struktury JPK z różnego rodzaju plików źródłowych i pozwala bezboleśnie przejść przez proces wdrożenia nowej struktury. Chcieliśmy przygotować produkt, który nie tylko usprawnia i automatyzuje procesy rozliczeniowe CIT, ale również zapewnia zgodność z najnowszymi regulacjami prawnymi dotyczącymi obowiązków podatkowych.

Generator JPK zapewnia integrację z różnymi systemami ERP, wsparcie dla skomplikowanych struktur systemowych, usprawnienie procesów rozliczenia podatkowego oraz optymalizację procesów biznesowych. Co istotne, narzędzie jest dedykowane główni średnim i dużym przedsiębiorstwom, które poszukują rozwiązania do efektywnego zarządzania procesami rozliczeniowymi CIT na większą skalę.

„Współpracujemy głównie z firmami międzynarodowymi, często operującymi na globalnych systemach księgowo-finansowych. Wiele polskich, popularnych systemów wprowadziło lub - w najbliższym czasie wprowadzi - aktualizację, dostosowując się do polskich przepisów. Naszym celem jest wspomóc tych, którzy pracują na środowiskach wyznaczonych przez centralę, np. ze Stanów Zjednoczonych lub Europy Zachodniej. W ich przypadku, często dopasowanie się do lokalnych wymogów nie wchodzi w grę, wtedy Generator JPK będzie idealnym rozwiązaniem – dodaje Piotr Gzik.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Finanse BRAK ZDJĘCIA
2024-07-31 | 01:00

2024 kolejnym rokiem z rekordową liczbą upadłości konsumenckich

W I kwartale 2024 r. upadłość konsumencką ogłosiło 5396 osób, podobnie było w tym samym okresie w roku poprzednim (5352) – wynika z danych COIG. Rok 2023 był jednak rekordowy pod tym względem – na taki krok
Finanse Fundacje rodzinne coraz bardziej popularne w Polsce
2024-07-30 | 21:00

Fundacje rodzinne coraz bardziej popularne w Polsce

Kancelaria Finansowa LEX prowadzi licznik fundacji rodzinnych dzięki któremu możliwe jest szczegółowe śledzenie trendów związanych fundacjami rodzinnymi w
Finanse Rowerowy obraz Polski – czy stoimy przed kolejną rewolucją?
2024-07-30 | 14:30

Rowerowy obraz Polski – czy stoimy przed kolejną rewolucją?

Jak wynika z najnowszego badania zrealizowanego przez Santander Leasing wśród ogółu Polaków jedna dziesiąta badanych (10 proc.) deklaruje, że posiada własny rower

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Konkurs Polskie Branży PR

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Z programów lojalnościowych w sklepach korzysta 85 proc. Polaków. Ważne są dla nich promocje, personalizowane oferty i zbieranie punktów na nagrody

Przy wyborze sklepu stacjonarnego Polacy zwracają uwagę na dogodną lokalizację, duży wybór produktów i atrakcyjne ceny. Istotne są dla nich również programy lojalnościowe, z których korzysta już 85 proc. konsumentów, a 40 proc. decyduje się na zakupy właśnie ze względu na oferowane w nim rabaty – wynika z badania SW Research na zlecenie sieci Carrefour. Przyszłością rozwoju takich programów są spersonalizowane oferty, które pomagają klientom oszczędzać pieniądze na produktach kupowanych przez nich najczęściej. W taką stronę swoją platformę rozwija również Carrefour. Ostatnio sieć połączyła siły z programem Payback, przez co zasięg programu lojalnościowego zwiększył się do 10 mln klientów.

Przemysł spożywczy

Polska marnuje potencjał bycia europejskim liderem w produkcji biometanu. Jak dotąd nie działa żadna taka instalacja

Biometan mógłby w przyszłości pokryć nawet połowę krajowego zapotrzebowania na paliwa gazowe oraz przyczynić się do wykreowania całego nowego łańcucha wartości w gospodarce. W Polsce potencjał produkcji tego gazu sięga nawet 16 mld m3 rocznie, przy czym realnie dostępne substraty do jego produkcji pozwalają na wytworzenie ok. 9 mld m3 biometanu rocznie – pokazuje nowy raport Polskiej Organizacji Biometanu. Eksperci wskazują, że Polska mogłaby się stać europejskim potentatem w produkcji tego gazu, ale jak dotąd nie działa jeszcze żadna taka instalacja.

Ochrona środowiska

Budownictwo powoli się zazielenia. Dziś podejmowane wysiłki przyniosą rezultaty ok. 2030 roku

Budownictwo, które jest jednym z sektorów mających największy wpływ na środowisko i klimat, kładzie coraz większy nacisk na zrównoważony rozwój. Trendy w branży ukierunkowane na ten cel skupiają się przede wszystkim na wykorzystaniu technologii oraz udoskonalaniu istniejących i tworzeniu nowych, inteligentnych materiałów budowlanych, które lepiej odpowiadają na wyzwania środowiskowe związane z efektywnością energetyczną czy jakością powietrza. – Wydaje mi się, że w okolicach 2030 roku powinniśmy już widzieć wyraźną zmianę. Natomiast pełne zrównoważenie, pełna cyrkularność to moim zdaniem najwcześniej 2040 rok – mówi Tomasz Bojęć, partner zarządzający ThinkCo.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.