Ratingi Freedom24 idą w górę
S&P Global Ratings podniosło długoterminową ocenę kredytową emitenta dla Freedom Finance Europe Ltd. z „B” do „B+”. Ratingi wszystkich spółek zależnych Freedom Holding Corp. wzrastają lub utrzymują stabilny poziom. Podwyższenie ocen jest skutkiem konsekwentnej strategii realizowanej na wielu rynkach. Firma uzyskała w Europie licencję w 2015 r., a w Polsce ponad rok temu otworzyła swoje biuro.
S&P Global Ratings, odnoga S&P Global zajmująca się oceną kredytową, badaniami finansowymi i analizą giełdy, regularnie publikuje ratingi dla prywatnych i publicznych spółek oraz państw. Wśród nich znajdują się te dotyczące perspektyw emitentów długu na najbliższy rok. Analizy S&P są powszechnie cenione i uważane za wiarygodny wskaźnik stabilności firm branych pod lupę.
W tym roku ocena kredytowa tej agencji nie ominęła również całej grupy Freedom Holding Corp. Poprzednio, spółki zależne firmy otrzymały od S&P rating „B”, co oznaczało stabilność z pewnymi zastrzeżeniami. Teraz ocenę podniesiono do „B+” dla Freedom Finance Europe, Freedom Bank Kazakhstan JSC i innych spółek zależnych.
– Spodziewamy się wzmocnienia silnej kapitalizacji grupy przez docelowy umiarkowany wzrost sum bilansowych oraz przez solidne, zdywersyfikowane geograficznie i pod względem źródeł zyski. Freedom Finance stopniowo buduje zagregowane zarządzanie ryzykiem i skonsolidowaną zgodność z przepisami, w złożonej grupie z wieloma spółkami zależnymi, podlegającymi różnym jurysdykcjom. Stabilne perspektywy Freedom Holding Corp. i jej spółek córek […] odzwierciedlają nasze oczekiwania co do stabilnych profili biznesowych i finansowych w ciągu najbliższych 12 miesięcy, korzystając ze zmniejszonego ryzyka gospodarczego i branżowego oraz wzmocnionego nadzoru regulacyjnego w Kazachstanie – oświadczyła agencja.
Rozwój działalności nie należał do najłatwiejszych. Po wybuchu pełnoskalowej wojny Rosji z Ukrainą firma ucięła wszystkie więzy z agresorem, a Turlov zrzekł się rosyjskiego obywatelstwa. To wtedy najważniejszym dla działalności krajem stał się Kazachstan, gdzie od lat Freedom było liderem cyfryzacji kraju. Jednocześnie otwierano nowe biura w Europie, w 2022 r. w Hiszpanii i w Atenach w Grecji, a w 2023 w Niderlandach, Austrii i Bułgarii.
Oprócz wyzwań związanych z geopolityką, Freedom musiało zmierzyć się z tymi branżowymi, które wynikły z raportu Hindenburg Research. Freedom odparło zarzuty, a kontrole organów regulacyjnych oraz niezależne audyty, jak ten przeprowadzony przez Morgan, Lewis & Bockius LLP, wykazały rygorystyczne przestrzeganie przepisów i sankcji. Podobnie jak obecne podniesienie ratingów S&P, wskazywały one na stabilny i rzetelny wzrost firmy.
– Podwyższenie ocen S&P podkreśla nasze zaangażowanie w budowanie zaufania i promowanie innowacyjności na każdym rynku, na którym działamy. Kontynuując ekspansję w Europie, pozostajemy oddani najwyższym standardom zgodności z przepisami i zarządzania ryzykiem. – zaznacza Evgenii Tiapkin, dyrektor wykonawczy Freedom24.
Lepsze długoterminowe oceny kredytowe oznaczają, że dany emitent wykazuje większą zdolność spłaty zobowiązania. W przypadku Freedom Finance Europe i innych spółek zależnych występuje więc coraz mniej czynników ryzyka, które mogą stanąć na drodze pełnej i terminowej obsługi długu.
Podwyższenie ratingu zbiega się w czasie z imponującymi wynikami rynkowymi Freedom Holding Corp. Na początku roku kurs akcji FRHC sięgał do 134 USD, a 12 grudnia kapitalizacja rynkowa spółki przekroczyła 8 miliardów dolarów. Ten kamień milowy został osiągnięty krótko po poprzednim, gdy jeszcze w listopadzie przebito 7 mld. Sumarycznie oznacza to wzrost o ponad 60% od początku roku. Od czasu debiutu na NASDAQ pięć lat temu, akcje wzrosły niemal dziewięciokrotnie, obrazując trwałe zaufanie inwestorów i trajektorię wzrostu firmy.
***
Zastrzeżenie: Twój kapitał jest narażony na ryzyko. Wyniki osiągnięte w przeszłości nie wskazują na przyszłe wyniki i nie ma gwarancji, że jakakolwiek strategia inwestycyjna osiągnie swoje cele. Ważne jest, aby przed podjęciem jakiejkolwiek decyzji inwestycyjnej przeprowadzić dokładne badania i rozważyć zasięgnięcie porady wykwalifikowanego specjalisty finansowego. Dostęp do określonego instrumentu finansowego podlega testowi odpowiedniości.
Freedom24 to broker internetowy będący częścią międzynarodowej grupy inwestycyjnej Freedom Holding Corp. Akcje holdingu notowane są na giełdzie NASDAQ, a jego działalność jest regulowana przez amerykańską Komisję Papierów Wartościowych i Giełd (SEC). Freedom24 oferuje swoim klientom bezpośredni dostęp do największych światowych giełd papierów wartościowych, profesjonalną analitykę papierów wartościowych oraz dedykowane aplikacje handlowe.
Platforma Freedom24 jest dostępna dla użytkowników w Polsce od 2021 roku z biurem przedstawicielskim zlokalizowanym w Warszawie oferującym wsparcie użytkownikom w języku polskim.
Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej: www.freedom24.com
Kontakt dla mediów:
Przemysław Kozera
p.kozera|planetpartners.pl| |p.kozera|planetpartners.pl
tel.: 786-100-058
Radosław Baran
r.baran|planetpartners.pl| |r.baran|planetpartners.pl
tel.: 666-300-053
Źródło informacji: freedom24.com

Czy dobrze rozumiesz oznaczenia na kartonach na mleko czy soki?

Pomagaj, biegając! Znamy datę startu zapisów do Poland Business Run 2025

Potrzebujesz dofinansowania do protezy lub rehabilitacji? Fundacja Poland Business Run szuka beneficjentów!
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

PE przedstawił swoje priorytety budżetowe po 2027 roku. Wydatki na obronność kluczowe, ale nie kosztem polityki spójności
Parlament Europejski przegłosował w tym tygodniu rezolucję w sprawie priorytetów budżetu UE na lata 2028–2034. Europosłowie są zgodni co do tego, że obecny pułap wydatków w wysokości 1 proc. dochodu narodowego brutto UE-27 nie wystarczy do sprostania rosnącej liczbie wyzwań, przed którymi stoi Europa. Mowa między innymi o wojnie w Ukrainie, trudnych warunkach gospodarczych i społecznych oraz pogłębiającym się kryzysie klimatycznym. Eurodeputowani zwracają też uwagę na ogólnoświatową niestabilność, w tym wycofywanie się Stanów Zjednoczonych ze swojej globalnej roli.
Infrastruktura
Odbudowa Ukrainy pochłonie setki miliardów euro. Polskie firmy już teraz powinny szukać partnerów, nie tylko w kraju, ale i w samej Ukrainie

Według stanu na koniec 2024 roku odbudowa Ukrainy wymagać będzie zaangażowania ponad pół biliona euro, a Rosja wciąż powoduje kolejne straty. Najwięcej środków pochłoną sektory mieszkaniowy i transportowy, ale duże są także potrzeby energetyki, handlu czy przemysłu. Polski biznes wykazuje wysokie zaangażowanie w Ukrainie, jednak może ono być jeszcze wyższe w procesie odbudowy. Zdaniem wiceprezesa działającego w tym kraju Kredobanku należącego do Grupy PKO BP firmy powinny szukać partnerów do udziału w odbudowie i w Polsce, i w Ukrainie.
Polityka
Europoseł PiS zapowiada walkę o reparacje wojenne dla Polski na forum UE. Niemiecki rząd uznaje temat za zamknięty

Nowy kanclerz Niemiec Friedrich Merz podczas konferencji prasowej w Polsce ocenił, że temat reparacji wojennych w relacjach polsko-niemieckich jest prawnie zakończony. Nie zgadza się z tym europoseł PiS Arkadiusz Mularczyk, który chce do tego tematu wrócić na forum UE. Przygotowana za rządów PiS publikacja „Raport o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej” szacuje straty na ponad 6,2 bln zł.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.