Ratingi Freedom24 idą w górę
S&P Global Ratings podniosło długoterminową ocenę kredytową emitenta dla Freedom Finance Europe Ltd. z „B” do „B+”. Ratingi wszystkich spółek zależnych Freedom Holding Corp. wzrastają lub utrzymują stabilny poziom. Podwyższenie ocen jest skutkiem konsekwentnej strategii realizowanej na wielu rynkach. Firma uzyskała w Europie licencję w 2015 r., a w Polsce ponad rok temu otworzyła swoje biuro.
S&P Global Ratings, odnoga S&P Global zajmująca się oceną kredytową, badaniami finansowymi i analizą giełdy, regularnie publikuje ratingi dla prywatnych i publicznych spółek oraz państw. Wśród nich znajdują się te dotyczące perspektyw emitentów długu na najbliższy rok. Analizy S&P są powszechnie cenione i uważane za wiarygodny wskaźnik stabilności firm branych pod lupę.
W tym roku ocena kredytowa tej agencji nie ominęła również całej grupy Freedom Holding Corp. Poprzednio, spółki zależne firmy otrzymały od S&P rating „B”, co oznaczało stabilność z pewnymi zastrzeżeniami. Teraz ocenę podniesiono do „B+” dla Freedom Finance Europe, Freedom Bank Kazakhstan JSC i innych spółek zależnych.
– Spodziewamy się wzmocnienia silnej kapitalizacji grupy przez docelowy umiarkowany wzrost sum bilansowych oraz przez solidne, zdywersyfikowane geograficznie i pod względem źródeł zyski. Freedom Finance stopniowo buduje zagregowane zarządzanie ryzykiem i skonsolidowaną zgodność z przepisami, w złożonej grupie z wieloma spółkami zależnymi, podlegającymi różnym jurysdykcjom. Stabilne perspektywy Freedom Holding Corp. i jej spółek córek […] odzwierciedlają nasze oczekiwania co do stabilnych profili biznesowych i finansowych w ciągu najbliższych 12 miesięcy, korzystając ze zmniejszonego ryzyka gospodarczego i branżowego oraz wzmocnionego nadzoru regulacyjnego w Kazachstanie – oświadczyła agencja.
Rozwój działalności nie należał do najłatwiejszych. Po wybuchu pełnoskalowej wojny Rosji z Ukrainą firma ucięła wszystkie więzy z agresorem, a Turlov zrzekł się rosyjskiego obywatelstwa. To wtedy najważniejszym dla działalności krajem stał się Kazachstan, gdzie od lat Freedom było liderem cyfryzacji kraju. Jednocześnie otwierano nowe biura w Europie, w 2022 r. w Hiszpanii i w Atenach w Grecji, a w 2023 w Niderlandach, Austrii i Bułgarii.
Oprócz wyzwań związanych z geopolityką, Freedom musiało zmierzyć się z tymi branżowymi, które wynikły z raportu Hindenburg Research. Freedom odparło zarzuty, a kontrole organów regulacyjnych oraz niezależne audyty, jak ten przeprowadzony przez Morgan, Lewis & Bockius LLP, wykazały rygorystyczne przestrzeganie przepisów i sankcji. Podobnie jak obecne podniesienie ratingów S&P, wskazywały one na stabilny i rzetelny wzrost firmy.
– Podwyższenie ocen S&P podkreśla nasze zaangażowanie w budowanie zaufania i promowanie innowacyjności na każdym rynku, na którym działamy. Kontynuując ekspansję w Europie, pozostajemy oddani najwyższym standardom zgodności z przepisami i zarządzania ryzykiem. – zaznacza Evgenii Tiapkin, dyrektor wykonawczy Freedom24.
Lepsze długoterminowe oceny kredytowe oznaczają, że dany emitent wykazuje większą zdolność spłaty zobowiązania. W przypadku Freedom Finance Europe i innych spółek zależnych występuje więc coraz mniej czynników ryzyka, które mogą stanąć na drodze pełnej i terminowej obsługi długu.
Podwyższenie ratingu zbiega się w czasie z imponującymi wynikami rynkowymi Freedom Holding Corp. Na początku roku kurs akcji FRHC sięgał do 134 USD, a 12 grudnia kapitalizacja rynkowa spółki przekroczyła 8 miliardów dolarów. Ten kamień milowy został osiągnięty krótko po poprzednim, gdy jeszcze w listopadzie przebito 7 mld. Sumarycznie oznacza to wzrost o ponad 60% od początku roku. Od czasu debiutu na NASDAQ pięć lat temu, akcje wzrosły niemal dziewięciokrotnie, obrazując trwałe zaufanie inwestorów i trajektorię wzrostu firmy.
***
Zastrzeżenie: Twój kapitał jest narażony na ryzyko. Wyniki osiągnięte w przeszłości nie wskazują na przyszłe wyniki i nie ma gwarancji, że jakakolwiek strategia inwestycyjna osiągnie swoje cele. Ważne jest, aby przed podjęciem jakiejkolwiek decyzji inwestycyjnej przeprowadzić dokładne badania i rozważyć zasięgnięcie porady wykwalifikowanego specjalisty finansowego. Dostęp do określonego instrumentu finansowego podlega testowi odpowiedniości.
Freedom24 to broker internetowy będący częścią międzynarodowej grupy inwestycyjnej Freedom Holding Corp. Akcje holdingu notowane są na giełdzie NASDAQ, a jego działalność jest regulowana przez amerykańską Komisję Papierów Wartościowych i Giełd (SEC). Freedom24 oferuje swoim klientom bezpośredni dostęp do największych światowych giełd papierów wartościowych, profesjonalną analitykę papierów wartościowych oraz dedykowane aplikacje handlowe.
Platforma Freedom24 jest dostępna dla użytkowników w Polsce od 2021 roku z biurem przedstawicielskim zlokalizowanym w Warszawie oferującym wsparcie użytkownikom w języku polskim.
Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej: www.freedom24.com
Kontakt dla mediów:
Przemysław Kozera
p.kozera|planetpartners.pl| |p.kozera|planetpartners.pl
tel.: 786-100-058
Radosław Baran
r.baran|planetpartners.pl| |r.baran|planetpartners.pl
tel.: 666-300-053
Źródło informacji: freedom24.com

Rynek pracy w Polsce 2025: gdzie szukać pracy i jak zwiększyć swoje szanse na sukces?

Business Centre Club po raz 32. docenił firmy spełniające najwyższe standardy w biznesie

Jak inwestować w dobrą sztukę w 2025 roku? Kluczowe wskazówki dla kolekcjonerów
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Medycyna

Komisja Europejska pracuje nad nową dyrektywą tytoniową. Papierosy w Polsce mogą znacznie podrożeć
W Brukseli trwa dyskusja nad zmianami w unijnej dyrektywie tytoniowej. Minimalna stawka akcyzy na paczkę papierosów w UE może wzrosnąć nawet dwukrotnie: z 1,8 euro do 3,6 euro. Doprowadziłoby to do wyrównania cen papierosów pomiędzy państwami UE. Wzrost cen byłby najbardziej dotkliwy dla palaczy z tych państw, które przystąpiły do UE w 2004 roku, w tym Polski, z uwagi na znacznie niższy udział akcyzy w cenie paczki papierosów niż nowe minima unijne. Nad Wisłą paczka papierosów mogłaby kosztować nawet ok. 40 zł. Nowa dyrektywa tytoniowa może zostać otwarta już podczas duńskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej.
Regionalne – Wielkopolskie
Brakuje decyzji KOWR o przyszłości dzierżawionej ziemi rolnej. To zagrożenie dla polskiego rolnictwa i zatrudnionych w nim pracowników

Brak wiążących decyzji urzędników KOWR w podejmowaniu decyzji dotyczących losów gruntów zdawanych do Zasobów Skarbu Państwa może oznaczać likwidację strategicznej infrastruktury. Demontaż obiektów rolniczych i grupowe zwolnienia stanowią zaś zagrożenie dla polskiego rolnictwa. Pracownicy Top Farms, którzy protestowali przed siedzibą KOWR w Poznaniu, alarmują, że dalsza zwłoka w podejmowaniu decyzji administracyjnych doprowadzi do zwiększenia zależności od zagranicznych dostawców.
Problemy społeczne
Sztuczna inteligencja napędza innowacje, ale pochłania ogromne ilości prądu. Rośnie potrzeba bardziej energooszczędnych rozwiązań

Trenowanie dużych modeli językowych, takich jak ChatGPT, wymaga ogromnych zasobów obliczeniowych, co przekłada się na znaczące zużycie energii, porównywalne z roczną konsumpcją małych państw. Eksperci podkreślają, że konieczne jest projektowanie bardziej energooszczędnych algorytmów i systemów, które ograniczą ślad węglowy AI. Jednocześnie sztuczna inteligencja może też wspierać działania na rzecz klimatu, pomagając w optymalizacji zużycia energii i efektywniejszym zarządzaniu zasobami.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.