Ryga na weekend: muzyczne serce stolicy Łotwy
Lato i jesień 2024 to czas, kiedy uwaga miłośników dobrej muzyki skierowana jest na Rygę. Turyści odwiedzają stolicę Łotwy nie tylko by podziwiać jej zabytki, piękną architekturę, czy parki. Ryga stała się prawdziwym, europejskim centrum muzyki, oferując niezapomniane przeżycia fanom najlepszych brzmień. Od wieczorów w operze z muzyką klasyczną, poprzez kameralne koncerty jazzowe, aż po kultowe festiwale z udziałem topowych artystów z całego świata. Stolica Łotwy zaprasza do odkrycia swojego muzycznego serca, a my pokazujemy muzyczny rozkład jazdy na letni sezon.
Magiczny lipiec
Jednym z najbardziej rozpoznawalnych wydarzeń muzycznych na Łotwie jest organizowany od 2007 roku Positivus Festival (19-20 lipca). Co roku przyciąga on nawet 30 000 uczestników, a tegoroczny lineup jest imponujący. Na scenie wystąpią takie gwiazdy jak Jason Derulo, Offset, Nothing But Thieves, Benjamin Clementine oraz Jacob Collier. Zachwyca też sama sceneria festiwalu. Organizowany jest on bowiem na malowniczej wyspie Lucavsala leżącej na rzece Dźwina. Wyspa usytuowana jest w samym centrum miasta, idealnie łącząc miejski styl Rygi z naturą.
Jeśli dodatkowo jesteśmy fanami sportu, wyjazd koniecznie trzeba przedłużyć. Od 18 lipca Ryga stanie się w tym roku areną emocjonującego wydarzenia sportowego – FIA World Rally Championship (WRC) Latvian Stage - Tet Rally Latvia. Ryk silników i emocje kibiców wprowadzą do miasta wyjątkową energię.
Sierpniowe celebracje
Sierpień w Rydze to z kolei czas wielkiego świętowania. Założone w 1201 roku miasto właśnie 17 sierpnia obchodzi swoje urodziny, a Riga's Birthday Celebrations od lat przyciąga turystów z całego świata. Odbywają się wtedy liczne koncerty na żywo, parady, pokazy sztucznych ogni oraz degustacje lokalnych specjałów, które wspólnie tworzą niesamowitą atmosferę radości i zabawy w sercu miasta. Dla Polaków to doskonała okazja, żeby właśnie tu spędzić długi, sierpniowy weekend.
Muzyka klasyczna
Jeszcze przed rozpoczęciem sezonu wakacyjnego, co roku na początku czerwca w mieście odbywa się Riga Opera Festival 2024. To wyjątkowa okazja dla miłośników muzyki klasycznej, aby zanurzyć się w świat najwyższej jakości spektakli operowych w sercu Łotwy i wziąć udział w niezapomnianych występach z udziałem światowej sławy artystów. Warto uważnie śledzić stronę www.opera.lv i zaplanować udział w tym wydarzeniu z wyprzedzeniem, bo bilety dość szybko znikają. Natomiast we wrześniu zaczyna się sezon w Latvijas Nacionala Opera un Balets, Łotewskiej Operze Narodowej. W repertuarze znajdą się zarówno klasyki, jak Madame Butterfly czy Jezioro Łabędzie, ale również czeska Jenůfa czy francuskie Les Contes D'Hoffmann. Sam budynek opery robi ogromne wrażenie i – co ważne – jest dostępny dla zwiedzających.
Muzyka na okrągło
Niezależnie od pory roku, Ryga tętni nocnym życiem i każdy znajdzie dla siebie odpowiednie miejsce. Kluby muzyczne, takie jak M/Darbnica (muzyka elektroniczna i jazz), Ala (muzyka folkowa) i Blues House (blues), regularnie organizują koncerty na żywo, oferując niezapomniane doznania muzyczne.
Ryga muzycznie to doskonała propozycja dla każdego, kto pragnie poczuć prawdziwy klimat miasta poprzez jego dźwięki.

Smart travel w 5 krokach. Jak wypocząć i nie przepłacić?

Polacy rezerwują wczasy na ostatnią chwilę

Mateusz Waligóra przejechał zimą pustynię Gobi na rowerze. Samotnie.
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Edukacja

60 proc. młodych Europejczyków jest optymistycznie nastawionych do przyszłości UE. Chcą mieć udział w kształtowaniu jej polityk
Tegoroczny Eurobarometr wskazuje, że sześciu na 10 młodych Europejczyków jest optymistycznie nastawionych do przyszłości UE i uważa, że ich kraje korzystają z obecności w Unii. Doceniają przede wszystkim swobodę podróżowania bez granic i paszportów. Jednocześnie deklarują chęć większego wpływu na kierunek, w którym rozwijana jest wspólnota, i wskazują na nowe wyzwania, przed którymi stoi ich pokolenie i którymi UE powinna się zająć.
Konsument
Branża pomp ciepła w Polsce odczuwa konsekwencje dezinformacji. Krążące mity zniechęcają do tej technologii

Przedstawiciele branży pomp ciepła biją na alarm: mity i dezinformacja krążące w przestrzeni publicznej, brak wystarczającego wsparcia informacyjnego rządu i nieprawidłowości w działalności nieuczciwych firm w poprzedniej edycji programu Czyste Powietrze – to główne przyczyny pogorszenia wizerunku tej technologii. Branża walczy z dezinformacją i stara się wzmacniać świadomość społeczną w zakresie ekologicznych i ekonomicznych korzyści z instalacji pomp ciepła. Jednocześnie podkreśla potrzebę kompleksowych działań ze wsparciem rządu.
Handel
W UE trwa dyskusja o większej kontroli przesyłek e-commerce o wartości poniżej 150 euro. Zwolnienie z cła jest nadużywane

Do Europy w ubiegłym roku trafiło ok. 4,5 mld przesyłek e-commerce o niskiej wartości, czyli poniżej progu 150 euro, który zwalnia z cła. To dwa razy więcej niż w 2023 roku. W 65 proc. przypadków wartość przesyłki jest zaniżana właśnie z uwagi na politykę celną, co zdaniem instytucji unijnych jest naruszeniem uczciwej konkurencji. W dodatku wiele z tych produktów nie spełnia norm bezpieczeństwa czy norm środowiskowych wymaganych w Europie. Dlatego trwa dyskusja nad tym, jak zwiększyć kontrolę nad wpływającymi z zagranicy paczkami.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.