Rynek budowlany Słowacji napędzany przez sektor inżynieryjny

Marketing
PMR
Królewska 57
30-081 Kraków
marketing|pmrcorporate.com| |marketing|pmrcorporate.com
12 340 51 00
www.pmrmarketexperts.com
Jak wynika z najnowszego raportu firmy PMR “Construction sector in Slovakia 2020. Development forecasts for 2020-2025”, w 2019 r. wartość produkcji budowlanej w tym kraju zmniejszyła się o 4,5% r/r, po łącznym wzroście o 12% w latach 2017-2018. Spadek ten został wywołany głównie przez budownictwo inżynieryjne, które zanotowało spadek o 14% r/r.
W ostatnim kwartale 2019 r. produkcja budowlana spadała z miesiąca na miesiąc, a w całym ubiegłym roku w jedynie trzech miesiącach zaobserwowano jej wzrost. Negatywne nastroje na rynku zaczęły szczególnie narastać w momencie gdy na większość projektów uprawnionych do unijnego dofinansowania zostały już ogłoszone przetargi. Budownictwo niemieszkaniowe również przyczyniło się do spadku rynku, notując w 2019 r. spadek produkcji o 4%. Jedynie sektor budownictwa mieszkaniowego odnotował pozytywny wynik w porównaniu z 2018 r., co częściowo skompensowało spadek całkowitej produkcji budowlanej w kraju.
<wykres>
Sektor niemieszkaniowy tradycyjnie dominuje na słowackim rynku budowlanym, a jego udział w całkowitej produkcji budowlanej kraju w 2012 r. przekroczył nawet próg 50%. W 2015 r. sektor budownictwa inżynieryjnego reprezentował najbardziej znaczący udział w ciągu dekady. W omawianym roku jego udział w całkowitej produkcji budowlanej wzrósł do ponad 37%, przy czym część tego udziału przypadła na budowę budynków. Znaczny wzrost wynikał z ogromu inwestycji w zakresie budowy infrastruktury transportowej, które miały na celu absorpcję pozostałych środków UE na lata 2017-2013. W 2016 r., w związku ze spadkiem inwestycji infrastrukturalnych po bardzo udanym 2015 r., udział budownictwa inżynieryjnego w budownictwie ogółem ponownie zmniejszył się do 32%, jednak w ciągu kolejnych dwóch lat udało mu się odzyskać 5 pkt. proc. udziału w rynku. Jego udział ponownie spadł w 2019 r., gdyż w zeszłym roku produkcja w sektorze budownictwa inżynieryjnego na Słowacji odnotowała dwucyfrowy spadek.
Produkcja budowlano-montażowa zmniejszyła się znacząco w 2019 r., po dwóch latach skumulowanego wzrostu o 29%. Redukcja o 14% r/r w ujęciu realnym obserwowana w 2019 r. wynikała w dużej mierze z wysokiej bazy porównawczej, a także ze znacznego ograniczenia rozwoju sieci energetycznych i użytkowych.
Każdego roku ponad 60% produkcji budowlanej w kraju jest generowane przez projekty z zakresu infrastruktury transportowej. W ostatnich latach wzrost ten był w dużej mierze spowodowany dążeniem rządu do wydatkowania środków z unijnego programu wsparcia na lata 2014-2020. Duża część tych środków została wydana na budownictwodrogowe, które jest zdecydowanie głównym motorem wzrostu produkcji w sektorze budownictwa inżynieryjnego.
Ostatnie ożywienie produkcji budowlanej na Słowacji zwiększyło również produkcję cementu w tym kraju. Po 2008 r., kiedy to Słowacja zanotowała rekordową wielkość produkcji cementu w wysokości 4,16 mln ton, wskaźnik ten spadł o 28% w 2009 r. do około 3 mln ton. Według SUSR, przemysł cementowy od 2013 r. stale się rozwija. Szacuje się, że w latach 2015-2019 produkcja cementu na Słowacji stopniowo rosła, osiągając wskaźnik CAGR na poziomie 2,8%, do czego przyczynił się przede wszystkim znaczny wzrost w sektorze budownictwa inżynieryjnego i niemieszkaniowego.
Według PMR, produkcja cementu na Słowacji wyniosła w 2019 r. 3,8 mln ton, czyli o 2,3% mniej niż rok wcześniej, a także o 8% mniej niż rekordowa produkcja osiągnięta w 2008 r. (4,16 mln ton). Natomiast konsumpcja cementu według szacunków wzrosła w minionym roku o ok. 1% r/r do ok. 2,4 mln ton, po 9% wzroście odnotowanym rok wcześniej.
<wykres>
Wiodącym przedsiębiorstwem cementowym na Słowacji jest CRH, który posiada dwa zakłady (w Rohozniku i Turnie, otrzymane od Holcima) o łącznej zdolności produkcyjnej 3,5 mln ton rocznie. Według PMR, CRH odpowiada za około 58% produkcji cementu w tym kraju w ostatnich latach.
<wykres>
Najnowsze materiały prasowe firmy PMR można znaleźć na naszej stronie: https://www.pmrmarketexperts.com/press-room/
AUTOR
Vitalie Iambla
Senior Analyst
KONTAKT DLA MEDIÓW
marketing@pmrcorporate.com
Tel. +48 12 34 05 135

Sieć stacji paliw MOYA otworzyła jubileuszową 500. stację w Kobyłce

Koniec przebudowy ul. Suwak. Na Służewcu pojedziemy nową ulicą!

Modernizacje w branży wod-kan
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Bankowość

Banki spółdzielcze coraz ważniejsze dla finansowania gospodarki. Współpraca z BGK ma pobudzić lokalne inwestycje
Banki spółdzielcze w coraz większym stopniu odpowiadają za finansowanie rozwoju gospodarki. Ich udział w ostatnich latach wzrósł, a kondycja sektora się poprawiła. Bank Gospodarstwa Krajowego chce wzmocnić współpracę z bankami spółdzielczymi na rzecz finansowania lokalnego rozwoju. To jeden z elementów nowej strategii BGK na lata 2025–2030. Narzędziami, które do tego służą, są gwarancje BGK.
Prawo
Przedstawienie projektu przez KE oznacza początek dyskusji nad nowym siedmioletnim budżetem. W PE zdania co do jego kształtu są podzielone

16 lipca br. Komisja Europejska przedstawi propozycję wieloletnich ram finansowych. To będzie dopiero początek wytężonych prac nad kształtem nowego budżetu i trudnych dyskusji na ten temat, bo wśród państw członkowskich, ale też w różnych frakcjach parlamentarnych jest wiele różnic dotyczących szczegółowych rozwiązań. Chodzi m.in. o podejście do wspólnego zadłużania się, nowych źródeł zasobów UE czy rozszerzania kompetencji UE.
Konsument
Konflikty i żywioły wpływają na wakacyjne plany Polaków. Bezpieczeństwo coraz ważniejsze przy wyborze letniej destynacji

Sytuacja geopolityczna i pogodowa sprawia, że Polacy coraz rozważniej podchodzą do wyboru wakacyjnych kierunków. Choć nieprzewidziane zdarzenia mogą się zdarzyć w każdym miejscu na świecie, to minimalizowaniu ryzyka służą m.in. sprawdzanie ostrzeżeń dla podróżnych na stronach Ministerstwa Spraw Zagranicznych, rejestracja w systemie Odyseusz, który zadziała w razie kryzysowej sytuacji, a także wyjazd z ubezpieczeniem turystycznym. Koszty ewentualnego leczenia czy repatriacji znacząco przewyższają bowiem wysokość składki.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.