Sektor MŚP kształtuje przyszłość. Już w najbliższy wtorek odbędzie się EKMŚP
Sektor MŚP kształtuje przyszłość. Już w najbliższy wtorek odbędzie się 14. Europejski Kongres Małych i Średnich Przedsiębiorstw
Katowice, 23 października 2024 (AP) - Kilka tysięcy przedstawicieli biznesu, nauki oraz polityki będzie dyskutować
o aktualnych szansach i zagrożeniach z perspektywy europejskiej podczas 14. Europejskiego Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw.
Największe w Europie wydarzenie dedykowane sektorowi MŚP już na stałe wpisało się w kalendarz najważniejszych katowickich wydarzeń. Decydenci i przedsiębiorcy ze Śląska, Polski oraz innych krajów europejskiej wspólnoty spotkają się 29 i 30 października w katowickim Międzynarodowym Centrum Kongresowym.
Przełomowy moment
Jak podkreślają organizatorzy kongresu, przyszłość gospodarcza regionu, kraju i starego kontynentu w istotny sposób zostanie ukształtowana podętymi wkrótce decyzjami.
- Stoimy u progu podjęcia wielu przełomowych decyzji: wpływ wojny na rynki europejskie, odnawianie łańcucha dostaw, powrót przemysłu do Europy czy środki unijne dla Polski to kwestie, od których będą zależały nadchodzące lata
w polskiej i europejskiej gospodarce – mówi Tomasz Zjawiony, prezes Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach, organizator kongresu.
Myśl przewodnia tegorocznej edycji wydarzenia brzmi: „Shape the future now”. Rozmowy przeprowadzone podczas kongresu będą nie tylko okazją do zrozumienia zachodzących procesów globalnych, ale także dadzą uczestnikom możliwość analizy ich wpływu na realia gospodarczo-społeczne na poziomie lokalnym. Wysoki poziom paneli zapewnią eksperci i goście specjalni.
- W tym roku spotkamy się m.in. z Li Andersson, Przewodniczącą Komisji Zatrudnienia i Spraw Socjalnych w Parlamencie Europejskim, prof. Jerzym Buzkiem, gen. Waldemarem Skrzypczakiem czy Mario Navo, Dyr. Generalnym ds. Zatrudnienia, Spraw Społecznych i Włączenia Społecznego KE – dodaje Tomasz Zjawiony.
Europejski networking
Kongres przypada na jubileusz 20-lecia przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. Dlatego wspólnie z partnerem strategicznym, jakim jest Komisja Europejska, organizatorzy przygotowali specjalną ścieżkę programową pn. „20 lat Polski w UE – Rynek pracy na drodze przemian”. Dyskusja będzie obejmować m.in. takie zagadnienia jak: niedobór pracowników, zmniejszająca się elastyczność rynku pracy oraz wpływ wojny w Ukrainie na zatrudnienie.
Partnerami wydarzenia są również kluczowe polskie ministerstwa oraz Parlament Europejski. Dzięki obecności ekspertów
i decydentów różnego szczebla, uczestnicy będą mieli okazję wsłuchać się w merytoryczne dyskusje, a także odbyć bezpośrednie rozmowy kuluarowe - zadać pytania i zasięgnąć opinii. To niepowtarzalna szansa na zbudowanie nowych, wartościowych relacji biznesowych oraz wymianę doświadczeń z liderami i praktykami różnych branż.
KPO i wsparcie dla rozwoju firm
Uruchomione w ramach Krajowego Planu Odbudowy fundusze unijne dla Polski dają ogromną szansę na rozwój instytucji publicznych i podmiotów społeczno-gospodarczych. Skorzystać z nich mogą także firmy MŚP. Dlatego przygotowany został panel dyskusyjny pn. „Odczarować dotacje – jak w pełni wykorzystać możliwości, które dają nam fundusze unijne oraz KPO”. Paneliści omówią kluczowe aspekty procesu pozyskiwania dotacji, obalą najczęstsze mity związane z dotacjami oraz przedstawią sukcesy takie jak przykład Oktawave, która stała się liderem na rynku usług chmurowych dzięki wsparciu funduszy unijnych.
Zostały ostatnie miejsca
Do udziału w kongresie zgłosiło się wielu chętnych. Obłożenie wynosi już blisko 90%, więc warto zarejestrować się już teraz.
- Tak dynamiczne przyspieszenie zapisów w stosunku do ubiegłych lat, świadczy o tym, że polski biznes, nauka i sfera samorządowa potrzebują ukierunkowania, potrzebują wskazówek, potrzebują wymiany pomysłów. Jeżeli spojrzymy metaforycznie na firmę jak na „maszynę”, to Kongres MŚP należy uznać za „smar”, który sprawi, że działania będą szybsze i efektywniejsze – podkreśla Tomasz Zjawiony.
Europejski Kongres MŚP jest jak wielka platforma wymiany handlowej, gdzie wiedza, doświadczenie i pomysły krążą jak cenne towary między uczestnikami. Każdy uczestnik będzie w stanie dopasować wydarzenie do swoich potrzeb, ponieważ organizatorzy przygotowali bogaty program i aż dziewięć ścieżek tematycznych. Rejestracja jest bezpłatna i odbywa się na stronie internetowej: www.ekmsp.eu.
Organizatorem EKMŚP jest Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach. Kongres został objęty honorowym patronatem Parlamentu Europejskiego, Minister Nauki, Ministerstwa Przemysłu, Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Ministerstwa Rozwoju i Technologii, Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorstw. Wszystkich patronów i partnerów można znaleźć na www.ekmsp.eu/partnerzy-2024.
Ilustracje: https://cutt.ly/ZeDAYxbx
Kontakt dla mediów: Magdalena Jarocka, dyrektor ds. PR i marketingu +48 534 221 566, mjarocka@rig.katowice.pl
Ten komunikat prasowy został przygotowany przez organizatorów wydarzenia. Więcej informacji można znaleźć na stronie EKMŚP www.ekmsp.eu. Zachęcamy ogólnopolskie, regionalne oraz lokalne media do udziału i relacjonowania tego wyjątkowego wydarzenia. Dla przedstawicieli mediów zostały przygotowane specjalne udogodnienia, aby umożliwić im jak najszybszą i komfortową pracę dziennikarską.

Sukces z przeszkodami: Blisko 1/3 polskich przedsiębiorczyń zmaga się z koniecznością udowadniania swojej wartości w biznesie

Czarna Lista Barier: postulaty deregulacyjne Konfederacji Lewiatan

BCC: budżet, inwestycje, podatki
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii


Praca

Ogromna baza magazynowa zbóż w Wielkopolsce do likwidacji. Pracę może stracić kilkaset osób
Baza magazynowa zbóż w Witoldowie to obiekt zarządzany od 30 lat przez spółkę Top Farms Wielkopolska, która prowadzi działalność na gruntach dzierżawionych z Zasobów Skarbu Państwa. Teraz baza ma zostać rozebrana, a wydzierżawiona ziemia – trafić do Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa. Spółka Top Farms wnioskowała do KOWR-u o utworzenie ośrodków produkcji rolniczej, które umożliwiłyby dalsze funkcjonowanie wielu takich strategicznych obiektów rolniczych. Brak decyzji KOWR jest zagrożeniem dla stabilności dużych, nowoczesnych gospodarstw towarowych, a tym samym również dla bezpieczeństwa żywnościowego Polski.
Konsument
Eksperci apelują do Ministerstwa Zdrowia o zmianę w polityce nikotynowej. Powinna lepiej chronić dzieci i młodzież

Wprowadzanie kolejnych zakazów w ustawie tytoniowej nie przyniesie spodziewanego rezultatu – oceniają lekarze i terapeuci pracujący z osobami uzależnionymi. Według nich należy osobno rozpisać działania rozwiązujące problem na poziomie osób dorosłych, które już palą, i te, które będą nakierowane na ochronę dzieci i młodzieży przed dostępem do wyrobów nikotynowych. Stowarzyszenie Jump93 wraz z przedstawicielami środowisk psychiatrycznych i zdrowia publicznego zaapelowało o systemowe podejście do polityki nikotynowej, z uwzględnieniem potencjału strategii redukcji szkód.
Bankowość
Rynek oczekuje pierwszego cięcia stóp procentowych w Polsce w maju. Są ku temu przesłanki ekonomiczne

Na podstawie ostatnich wypowiedzi prof. Adama Glapińskiego, przewodniczącego Rady Polityki Pieniężnej, ekonomiści oczekują, że już na posiedzeniu 7 maja może zapaść pierwsza od ponad półtora roku decyzja o zmianie poziomu stóp procentowych w dół. RPP dostosuje się w ten sposób do polityki głównych banków centralnych oraz słabnącej presji inflacyjnej. Zdaniem prezesa Q Value będzie to działanie w dobrym kierunku, choć spóźnione i być może spowodowane czynnikami politycznymi.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.