Silny głos kobiet – szansą dla polskiej gospodarki
OPEN MINDED GROUP Sp z o.o.
Fałata 2
02-534 Warszawa
pr|openmindedgroup.pl| |pr|openmindedgroup.pl
602600867
openmindedgroup.pl
W wyborach parlamentarnych, które odbędą się 13 października 2023 roku, kobiety stanowią ponad 50% uprawnionych do głosowania. Ich głos może mieć więc kluczowe znaczenie dla wyniku wyborów.
W Polsce kobiety stanowią 65% absolwentów szkół wyższych, ale tylko 25% specjalistów w debacie publicznej. W spółkach giełdowych stanowią tylko 5% prezesek, a zarabiają o 20% mniej niż mężczyźni. Dysproporcje te są spowodowane głęboko zakorzenionymi stereotypami, wewnętrznymi przekonaniami i mentalnymi „szklanymi sufitami”.
Kobiety dochodzą do głosu, zrzeszają się, współpracują ze sobą, wspierają i co ważne – dbają o włączanie mężczyzn w tę zmianę przekonań i parytetów, dbają o różnorodność, równość i inkluzywność. Mam nadzieję, że już 15 października rekordowa frekwencja kobiet w wyborach będzie kolejnym dowodem wzrostu sprawczości kobiet i ich społecznej odpowiedzialności – mówi Ewa Rzodkiewicz, dyrektorka Loży Warszawskiej Business Centre Club, prowadząca projekt BCC Kobiety.
Sytuacja kobiet w biznesie powoli się poprawia. Liczba kobiet na stanowiskach kierowniczych się zwiększa, a coraz więcej mówi się o równości i konieczności niwelowania luki płacowej.
Rola Business Centre Club
Business Centre Club od początku istnienia wspiera rolę kobiet w biznesie i propaguje równość w życiu gospodarczym niezależnie od płci. W ramach projektu BCC Kobiety organizacja zrzesza przedsiębiorczynie i konsoliduje rynek.
Badania dowodzą, że zróżnicowanie płciowe w zespołach kierowniczych ma pozytywny wpływ na wyniki finansowe firm. Dlatego równości w biznesie nie należy rozpatrywać jako oczywistej normy, ale jako szansy.
Nowe regulacje UE zakładają, że do czerwca 2026 roku w firmach zatrudniających powyżej 250 osób liczba kobiet wśród członków organów zarządzających firmą ma wynieść co najmniej 40 proc.
Agnieszka Holland, ambasadorka projektu BCC propagującego równość w biznesie, uważa, że sprawa równości jest dla niej najważniejsza w perspektywie przyszłościowej. Mówi, że nie dojdzie nigdy do prawdziwego partnerstwa, jeśli ta równość nie zostanie osiągnięta. Ma nadzieję, że małe kroki doprowadzą do wielkiej zmiany.
Włączenie kobiet do dyskusji społecznej i gospodarczej jest dziś kluczowe. Silny głos kobiet może przyczynić się do rozwoju polskiej gospodarki i stworzenia bardziej sprawiedliwego społeczeństwa.

Spoglądając w przyszłość Unii Europejskiej, czyli o wzmocnieniu bezpieczeństwa i konkurencyjności do 2040 roku

Sukces z przeszkodami: Blisko 1/3 polskich przedsiębiorczyń zmaga się z koniecznością udowadniania swojej wartości w biznesie

Czarna Lista Barier: postulaty deregulacyjne Konfederacji Lewiatan
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Duże możliwości korzystania z funduszy europejskich przez polskie firmy. Szczególnie w obszarze obronności
W ramach polityki spójności i Krajowego Planu Odbudowy Polska ma do dyspozycji 190 mld zł na wsparcie polskich firm. Środków dla przedsiębiorców nie zabraknie również w nowej perspektywie finansowej po 2027 roku. Dedykowane im programy KPO obejmują nie tylko wsparcie finansowe, ale również inwestycje i reformy deregulujące polską gospodarkę. Ich celem jest zwiększenie jej konkurencyjności, jak również bezpieczeństwa w kontekście położenia geopolitycznego Polski. Na szczególnie szeroką ofertę programów mogą liczyć sektory obronności i transportowy.
Farmacja
Zniesienie zakazu reklamy aptek może zwiększyć świadomość pacjentów o usługach farmaceutycznych. Taki może być skutek wyroku TSUE

W czerwcu Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej uznał, że obowiązujący w Polsce całkowity zakaz reklamy aptek narusza prawo UE. To oznacza, że Polska będzie musiała dostosować regulacje. Dla pacjentów wyrok oznacza szerszy dostęp do informacji o usługach farmaceutycznych, a dla właścicieli aptek – możliwość legalnej komunikacji z rynkiem. Naczelna Rada Aptekarska obawia się chaosu prawnego i wezwała resort zdrowia do uregulowania sytuacji prawnej.
Prawo
Przemysł chemiczny czeka na szczegóły unijnego wsparcia dla sektora. Najważniejsza jest obniżka cen energii

Komisja Europejska przedstawiła plan działania dla modernizacji i wzmocnienia konkurencyjności unijnego przemysłu chemicznego. Plan ma być rozwiązaniem najważniejszych wyzwań stojących przed sektorem chemicznym w Europie, w tym m.in. wysokich cen energii i nieuczciwej konkurencji na rynkach zagranicznych. KE chce również promować inwestycje w innowacje, ESG, a także uprościć unijne przepisy dotyczące chemikaliów.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.