Spacer dla Bałtyku – ROBYG zachęca do sprzątania plaży i dbania o wodę
Bałtyk to jedna z naszych najważniejszych atrakcji turystycznych, tymczasem w akwenie ląduje coraz więcej śmieci i zanieczyszczeń. Ma to katastrofalne skutki dla środowiska, a w konsekwencji również dla nas wszystkich. Działania są potrzebne tu i teraz, dlatego deweloper ROBYG zaplanował na 2023 rok szereg akcji, które mają na celu edukować w zakresie wody i problemów związanych z tym aspektem. Jedną z nich jest Spacer dla Bałtyku, który startuje 22 marca z okazji Dnia Ochrony Bałtyku i zachęca do pomagania przez sprzątanie okolicznych plaż przy dowolnej okazji. Każdy może wziąć w niej udział i odebrać wyjątkową nagrodę.
Przedsięwzięcie organizowane przez ROBYG ma na celu ograniczenie ilości śmieci na bałtyckich plażach poprzez edukację i uwrażliwienie na tę kwestię. Aby się do niej odpowiednio przygotować, deweloper skorzystał z wiedzy eksperta, który pomógł nakreślić problem i zaproponować adekwatne rozwiązania.
– Śmieci to jeden z problemów, z którymi mierzy się Bałtyk. Stanowią one nie tylko zagrożenie dla stanu środowiska morskiego i organizmów w nim żyjących, ale również obniżają atrakcyjność turystyczną i rekreacyjną danego rejonu. Większość śmieci znajdowanych na miejskich plażach jest pochodzenia lądowego, natomiast w pozostałych obszarach wybrzeża odpady zwykle docierają na plażę po sztormach, kiedy wyrzucane są na brzeg z morza. Według danych pochodzących z monitoringu HELCOM (międzynarodowa Komisja Ochrony Środowiska Morskiego Bałtyku), najczęściej spotykanymi zanieczyszczeniami na nadmorskich plażach są plastik i papier. – mówi Katarzyna Spich z Morskiego Instytutu Rybackiego – Państwowego Instytutu Badawczego - Dużą część śmieci na polskich plażach stanowią również niedopałki papierosów, które są pozostawiane przez użytkowników plaż. Odpady o dużych rozmiarach przede wszystkim obniżają estetykę danego miejsca, jednak z upływem czasu rozpadają się na mniejsze elementy (często mikroskopijnej wielkości), które z wiatrem mogą zostać przetransportowane z plaży do morza, gdzie mogą zostać pomylone przez organizmy z pokarmem. W ten sposób mogą trafić do sieci troficznej (sieci pokarmowej), co może być bezpośrednią przyczyną śmiertelności, ale również poprzez kumulację w organizmach mogą obniżać wartość odżywczą żywności pochodzenia morskiego. Śmieci mogą również mieć wpływ na atrakcyjność pod względem zasiedlenia danego obszaru przez zwierzęta. Warto być świadomym konsekwencji swoich działań i mieć na uwadze, że każdy z nas ma wpływ na jakość otaczającego nas środowiska.
Z jakimi zagrożeniami mierzy się Bałtyk?
Bałtyk jest morzem śródlądowym o dużym znaczeniu gospodarczym dla państw, które mają do niego dostęp. Strategiczne położenie akwenu wpływa na jego nadmierną eksploatację – zarówno pod kątem turystycznym, jak i energetycznym czy transportowym. O zagrożeniach dla Morza Bałtyckiego mówi się głównie w kontekście dużych inwestycji, takich jak budowa podwodnych gazociągów czy farm wiatrowych. Faktem jest, że wpływają one w istotny sposób na ekosystem morski, ale czynników zagrażających Bałtykowi jest zdecydowanie więcej. Zanieczyszczenie wód to także skutek działalności rolniczej i turystycznej.
Ta pierwsza prowadzi przede wszystkim do eutrofizacji. Związki zawarte w nawozach sztucznych – głównie azot i fosfor – trafiają do morza, powodując gwałtowny wzrost biomasy glonów i obniżenie zawartości tlenu w zbiorniku. Rozkładające się w warunkach beztlenowych organizmy wytwarzają siarkowodór – substancję niezwykle szkodliwą dla biocenozy morza. Dodatkowo kwestia dużego zanieczyszczenia Bałtyku odpadami, w tym przede wszystkim plastikiem, nie powinna pozostawiać wątpliwości co do skali problemu.
Jakie działania może podjąć każdy z nas?
Międzynarodowa Organizacja Morska już w 2005 roku uznała Bałtyk za szczególnie wrażliwy obszar morski, wskazując na konieczność jego szczególnej ochrony. W działania, których celem jest ograniczenie zanieczyszczenia morza, zaangażowanych jest wiele instytucji i organizacji pozarządowych, ale tak naprawdę każdy z nas może i powinien dołożyć do nich swoją cegiełkę. Nie wymaga to dużego wysiłku – w codziennym życiu warto dbać o:
● właściwą segregację śmieci,
● ograniczenie zużycia plastiku,
● zwiększanie świadomości innych osób na temat zagrożeń dla środowiska,
● czystość plaż (zabieranie ze sobą pustych opakowań czy niedopałków papierosów).
Każdy może również włączyć się w organizowane działania, których celem jest poprawa stanu Morza Bałtyckiego. Zachęca do tego firma ROBYG, dla której po 2022 r., w którym deweloper zaangażował się w działania sprzyjające bioróżnorodności, rok 2023 będzie rokiem wody. Deweloper planuje podjęcie szeregu działań edukacyjnych zwracających uwagę na istotę ochrony środowiska wodnego – zarówno wód morskich, jak i gruntowych. Dodatkowo firma rusza z akcją Spacer dla Bałtyku, która ma zachęcić lokalnych mieszkańców i turystów do regularnego oczyszczania plaż.
Spacer dla Bałtyku – pomagaj i odbierz prezent
Akcja organizowana przez dewelopera ma przeciwdziałać zanieczyszczeniu nadbałtyckich plaż. Może się do niej przyłączyć każdy, kto aktualnie korzysta z nadmorskich atrakcji. Wystarczy umieścić w swoich social mediach zdjęcie ze sprzątania plaży, a w jego opisie dodać hasztag #spacerdlabaltyku i oznaczyć ROBYG. Osoby, które wezmą udział w akcji, otrzymają atrakcyjne nagrody – modną eko torbę oraz ekologiczną szklaną butelkę na wodę. Prezenty będzie można odebrać w biurach sprzedaży ROBYG.
- Jako deweloper czujemy odpowiedzialność za miejsca, w których powstają nasze osiedla. Chcemy dbać o miasta, dzielnice i przyrodę, zachęcając do tego również naszych klientów. Zależy nam na edukacji i pokazywaniu dobrych wzorców. Wiele naszych inwestycji ROBYG powstaje nieopodal morza, więc pomysł na akcję Spacer dla Bałtyku zrodził się naturalnie i jest wynikiem naszych obserwacji. Widzimy wiele śmieci znajdujących się przy pobliskich plażach i postanowiliśmy temu przeciwdziałać. Chcemy, aby każdy mógł dołożyć swoją cegiełkę do poprawy stanu środowiska, wierzymy, że takie wspólne, długofalowe działania przynoszą najlepsze, pełne satysfakcji efekty – mówi Anna Wojciechowska, Head of ESG w ROBYG. – Do akcji chętnie przyłączą się też nasi pracownicy.
Akcja Spacer dla Bałtyku rozpoczyna się 22 marca i ma potrwać przez cały wiosenno-wakacyjny sezon. Organizatorzy zachęcają do wzięcia w niej udziału i wspólne zatroszczenie się o trójmiejskie plaże.

„Zamień jednorazowe butelki na lepsze” – mały krok, realna zmiana. Kampania SodaStream prezentuje bąbelkową rewolucję

Amazon 5. rok z rzędu największym na świecie korporacyjnym nabywcą energii odnawialnej

Poznaliśmy zwycięzców globalnego konkursu "Go Green with Taiwan"
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Infrastruktura

Przed Europą wiele lat zwiększonych wydatków na zbrojenia. To obciąży krajowe budżety
– Bezpieczeństwo militarne trzeba finansować bezpiecznie, uwzględniając bezpieczeństwo finansów publicznych, bezpieczeństwo ekonomiczne – mówi dr Sławomir Dudek, prezes Instytutu Finansów Publicznych. Proponowane przez KE poluzowanie reguły fiskalnej pozwalającej na mocniejsze zadłużanie się rządów to zdaniem ekonomistów krok we właściwym kierunku, ale skuteczny na krótką metę. W dłuższej perspektywie konieczne jest wspólne unijne finansowanie, np. w ramach nowego budżetu UE, i wspólne programy zbrojeniowe, a także szukanie kapitału na rynkach finansowych.
Prawo
Duże projekty fotowoltaiczne w Polsce mocno spowolnione. Największymi problemami nadmierna biurokracja i chaos interpretacyjny

Długotrwałe procedury, nadmierna biurokracja i często niejednoznaczne interpretacje przepisów hamują rozwój fotowoltaiki w Polsce – wynika z raportu Polskiego Stowarzyszenia Fotowoltaiki. Inwestorzy wskazują uzyskanie warunków przyłączenia jako najbardziej problematyczny etap procesu inwestycyjnego. Barierą jest też skala wydanych odmów przyłączenia do sieci, co odstrasza inwestorów. Zmiany są konieczne, zwłaszcza w kontekście dyrektywy RED III, która wskazuje na konieczność przyspieszenia, uproszczenia i ujednolicenia procedur administracyjnych dla inwestycji w OZE.
Konsument
Czterech na 10 Polaków miało do czynienia z deepfake’ami. Cyberprzęstępcy coraz skuteczniej wykorzystują manipulowane treści

Deepfaki, czyli wygenerowane bądź też zmanipulowane przez sztuczną inteligencję zdjęcia, dźwięki lub treści wideo, to jedna z najbardziej kontrowersyjnych technologii naszych czasów. Do jej tworzenia wykorzystywane są zaawansowane algorytmy AI, dlatego użytkownikom coraz trudniej jest odróżnić treści rzeczywiste od fałszywych. Z raportu „Dezinformacja oczami Polaków 2024” wynika, że cztery na 10 badanych osób miało do czynienia z takimi treściami. To o tyle istotne, że deepfaki bywają wykorzystywane do manipulacji, szantażu, niszczenia reputacji, oszustw i wyłudzeń finansowych.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.