SPIE podpisuje kontrakty na budowę nowych linii energetycznych w Polsce
SPIE Elbud Gdańsk, polska spółka wchodząca w skład Grupy SPIE, niezależnego europejskiego lidera usług multitechnicznych w obszarze energii i komunikacji, poinformowała o podpisaniu pod koniec sierpnia kontraktu z ENEA Operator Sp. z o.o. Kontrakt obejmuje budowę 15 km linii napowietrznej 110 kV Budziechów – Żary w woj. lubuskim. Projekt obejmuje także modernizację pól liniowych 110 kV w stacjach Budziechów oraz Żary.
SPIE Elbud Gdańsk podpisało w tym roku kilka kontraktów na budowę oraz modernizację w sumie ok. 100 km linii elektroenergetycznych. Należy podkreślić iż wiele z tych przyszłych lub realizowanych projektów dedykowanych jest zwiększeniu potencjału rozwoju OZE w Polsce przez rozbudowę możliwości przyłączenia farm fotowoltaicznych oraz wiatrowych.
ENEA Operator sp. z o.o. wybrała SPIE do budowy linii 110 kV Budziechów–Żary w oparciu o procedurę przetargową. Zakres prac obejmuje opracowanie dokumentacji projektowej oraz budowę 15 km linii napowietrznej 110 kV pomiędzy stacjami elektroenergetycznymi Budziechów i Żary. Termin realizacji zamówienia wynosi 35 miesięcy od daty zawarcia umowy (29.08.2024 r.). Projekt i budowa linii wpisane są do Ustawy o przygotowaniu i realizacji strategicznych inwestycji w zakresie sieci przesyłowych (tzw. "Specustawa"). Zadanie realizowane jest w celu poprawy niezawodności pracy sieci oraz umożliwienia przyłączania kolejnych podmiotów do sieci. Inwestycja jest istotna ze względu na coraz większą ilość energii pozyskiwanej z odnawialnych źródeł przez prosumentów.
Blisko 100 km linii w realizacji SPIE Elbud Gdańsk podpisało w tym roku inne kontrakty m.in:
• modernizację istniejącego dwutorowego odcinka linii 400 kV relacji Dobrzeń – Pasikurowice/Trębaczew – (53,5 km)
• budowę układu wyprowadzenia mocy z bloku gazowo-parowego w Rybniku – (ok. 2 km L400 kV i 2 km L110 kV kablowej).
W tym roku spółka zakończyła też kilka wcześniej zakontraktowanych inwestycji Zakończone w tym roku realizacje to: modernizacja linii L400 kV Krosno – Lemešany oraz modernizacja odcinka elektroenergetycznej linii 400 kV relacji Trębaczew – Dobrzeń/ Joachimów.
Dodatkowo zostało wykonane ważne zadanie dla PGE Gryfino 2050 Sp. z o.o.: budowa układu wyprowadzenia mocy do sieci elektroenergetycznej wraz z układem zasilania rezerwowego dla dwóch bloków gazowo-parowych dla PGE GiEK S.A. Oddział Zespół Elektrowni Dolna Odra.
„Realizując modernizację linii 110 kV czy 400 kV i uczestnicząc w instalacji nowych punktów zasilających (GPZ) i punktów zasilających (PZ) SPIE Elbud Gdańsk w znaczący sposób przyczynia się do rozwoju energetyki odnawialnej (OZE) w Polsce przez rozbudowę możliwości przyłączenia farm fotowoltaicznych oraz wiatrowych" mówi Leszek Goli CEO SPIE Elbud Gdańsk.
Eco Run celuje w 10 mln zł za 4 kw. 2024 r.
Zeneris Projekty z umowami na blisko 1,3 mln zł
Ekovoltis dostawcą energii elektrycznej dla Muzeum Wojska Polskiego
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Infrastruktura
Prąd z największej prywatnej inwestycji energetycznej w Polsce popłynie w 2027 roku. Polenergia dostała właśnie potężny zastrzyk finansowania
Polenergia S.A. i Bank Gospodarstwa Krajowego podpisały umowę pożyczki ze środków Krajowego Planu Odbudowy (KPO) na budowę morskich farm wiatrowych. Finansowanie wyniesie 750 mln zł i zostanie wykorzystane do budowy dwóch farm o łącznej mocy 1440 MW. Największa prywatna grupa energetyczna w Polsce realizuje ten projekt z norweskim Equinorem. Prace związane z budową fundamentów turbin na Bałtyku mają się rozpocząć w 2026 roku. Projekty offshorowe będą jednym z filarów nowej strategii Polenergii, nad którą spółka właśnie pracuje.
Przemysł
Polskie firmy przemysłowe bardziej otwarte na technologie. Sztuczną inteligencję wdrażają z ostrożnością [DEPESZA]
Innowacje cyfrowe w przemyśle, choć wiążą się z kosztami i wyzwaniami, są jednak postrzegane przez firmy jako szansa. To podejście przekłada się na większą otwartość do ich wdrażania i chęć inwestowania. Ponad 90 proc. firm przemysłowych w Polsce, które wprowadziły co najmniej jedno rozwiązanie Przemysłu 4.0, dostrzega wyraźną poprawę efektywności procesów produkcyjnych – wynika z nowego raportu Autodesk. Choć duża jest wśród nich świadomość narzędzi opartych na sztucznej inteligencji, na razie tylko 14 proc. wykorzystuje je w swojej działalności.
Prawo
Przez „wrzutkę legislacyjną” saszetki nikotynowe mogły zniknąć z rynku. Przedsiębiorcy domagają się konsultowania nowych przepisów
Coraz popularniejsze na rynku saszetki z nikotyną do tej pory funkcjonują poza systemem fiskalnym i zdrowotnym. Nie są objęte akcyzą ani zakazem sprzedaży osobom niepełnoletnim. Dlatego też sami producenci od dawna apelują do rządu o objęcie ich regulacjami, w tym podatkiem akcyzowym, żeby uporządkować rosnący rynek i zabezpieczyć wpływy budżetowe państwa. Ministerstwo Zdrowia do projektu ustawy porządkującej rynek e-papierosów bez zapowiedzi dodało regulację dotyczącą saszetek nikotynowych, która jednak w praktyce mogła zlikwidować tę kategorię wyrobów na rynku. Przedsiębiorcy nie kryją rozczarowania sposobem, w jaki wprowadzane są zmiany w przepisach regulujących rynek.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.