Spółdzielnia Mleczarska Mlekpol kluczowa dla polskiej gospodarki
38 pr & content communication
Łódź
91-035 Łódź
38|pr.pl| |38|pr.pl
000000000
www.38pr.pl
Za nami kolejna odsłona rankingu „Złota Setka Polskiego Rolnictwa”. Spółdzielnia Mleczarska Mlekpol, jeden z największych producentów przetworów mleczarskich w Polsce, została w nim sklasyfikowana na 7 miejscu. Mlekpol obecny jest na rynku od 40 lat i od tego czasu odgrywa istotną rolę w rozwoju rodzimej gospodarki.
Ranking „Złota Setka Polskiego Rolnictwa” powstaje na podstawie analizy czynników finansowych poszczególnych przedsiębiorstw. Autorzy zestawienia biorą pod uwagę przede wszystkim roczny przychód, rentowność oraz obrót poszczególnych firm.
Wyniki ekonomiczne są bowiem wyznacznikiem pozycji przedsiębiorstw na rynku krajowym i zagranicznym. Ich wartość uzależniona jest natomiast od wyborów konsumentów, którzy – w przypadku nabiału – coraz większą uwagę przywiązują do sprawdzonych produktów, które zostały wytworzone w tradycyjny sposób, na bazie polskiego surowca. Te wartości cechują SM Mlekpol, dlatego Spółdzielnia po raz kolejny znalazła się wśród 10 najważniejszych podmiotów spożywczych w naszym kraju.
Dobra kondycja finansowa Mlekpolu oraz przede wszystkim konsekwentnie i przez lata realizowana polityka konsolidacji i rozwoju spowodowała, że firma z powodzeniem konkuruje z renomowanymi europejskimi podmiotami. W ubiegłym roku wartość sprzedaży i wyrobów SM Mlekpol wyniosła ponad 4,3 miliarda zł, z czego 711 milionów pochodziło ze sprzedaży poza granice Polski – asortyment Spółdzielni dostępny jest na pięciu kontynentach.
Złota Setka Polskiego Rolnictwa to jedno z najważniejszych zestawień dotyczących branży spożywczej w naszym kraju. Produkcja rolnicza stanowi bowiem fundament polskiej gospodarki. Widoczne było to przede wszystkim w tym trudnym roku, kiedy zmierzyliśmy się z wybuchem epidemii koronawirusa. Mimo ograniczeń i obostrzeń produkcja żywności rośnie i stanowi coraz większy odsetek polskiego PKB. Dlatego z wielką satysfakcją przyjąłem wyniki tegorocznej Złotej Setki. Nasza Spółdzielnia obchodzi w tym roku swój szczególny jubileusz – 40-lecie powstania, a ranking jest nagrodą za wieloletni trud podjęty przez rolników, pracowników oraz partnerów handlowych. Nie traktujemy jednak wyników jako elementu rywalizacji na polskim rynku. Stanowi on dla nas dodatkową motywację do dalszej pracy oraz potwierdzenie istotnej roli jaką Spółdzielnia i sektor spożywczy pełni w systemie gospodarczym i ekonomicznym Polski – komentuje Edmund Borawski, Prezes Zarządu SM Mlekpol.
Spółdzielnia Mleczarska Mlekpol w Grajewie to jeden z największych producentów mleka i wyrobów mleczarskich w Polsce. Od wielu jest niekwestionowanym liderem rodzimego mleczarstwa oraz jednym z dwudziestu największych przetwórców mleka w Europie. Jako pierwszy podmiot skupowy w Polsce SM Mlekpol przekroczył granicę 1,93 mld litrów uzyskanego mleka rocznie. To ponad 5 milionów litrów mleka dziennie, od 9 tys. producentów – członków Spółdzielni. Produkty Mlekpolu powstają w 13 nowoczesnych i wysoko wyspecjalizowanych zakładach produkcyjnych w: Grajewie, Zambrowie, Mrągowie, Kolnie, Sejnach, Bydgoszczy, Sokółce, Dąbrowie Białostockiej, Radomiu, Zwoleniu, Gorzowie Wielkopolskim i Suwałkach. SM Mlekpol oferuje konsumentom szeroki asortyment produktów mleczarskich, do których m.in. należą marki: Łaciate, Milko, Maślanka Mrągowska i Rolmlecz.

Rolnicy dostaną 70 procent dopłaty

Czy kolejne nowoczesne gospodarstwo zostanie zlikwidowane decyzją urzędników podległych MRiRW?

SVI podwaja moce produkcyjne, otwierając drugi moduł szklarni w Zdunowie
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Infrastruktura

Blackout w Hiszpanii i Portugalii ujawnił braki europejskiego systemu elektroenergetycznego. Niezbędna modernizacja sieci i połączeń między krajami
Komisja Europejska musi wyciągnąć wnioski z problemów z dostawami energii w Hiszpanii i Portugalii. Zapowiada też podjęcie działań, aby uniknąć takich poważnych blackoutów w przyszłości. Eksperci apelują przede wszystkim o inwestycje w modernizację sieci, by była ona gotowa na większą liczbę źródeł odnawialnych, a także w rozbudowę połączeń między państwami członkowskimi, dzięki czemu łatwiej będzie reagować na kryzysy.
Problemy społeczne
37 proc. Ukraińców nie wie, jak zaszczepić dziecko w Polsce. Potrzebna większa edukacja w tym zakresie

Choć trzech na czterech uchodźców z Ukrainy darzy polski system ochrony zdrowia dużym zaufaniem, to 21 proc. z nich ma problem z zaufaniem do samych szczepień. To dlatego wiele ukraińskich mam podejmuje decyzję o nieszczepieniu dziecka. Dużym wyzwaniem jest więc zwiększanie ich świadomości na temat korzyści płynących ze szczepień dla zdrowia jednostek i całej populacji, a także wyjaśnianie wątpliwości związanych z ewentualnymi skutkami ubocznymi. Tę rolę edukacyjną musi wziąć na siebie polski personel systemu ochrony zdrowia.
Telekomunikacja
Dyrektywa unijna zmienia podejście do cyberbezpieczeństwa. W Polsce trwają prace nad jej wdrożeniem

Według zapewnień rządu w tym kwartale zakończą się rządowe prace nad nowelizacją ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa, która wdroży do polskiego prawa zapisy dyrektywy NIS2. Będzie to mieć istotne znaczenie dla kształtowania polityk cyberbezpieczeństwa przez duże i średnie podmioty zaliczane do kategorii kluczowych i ważnych. Choć pojawiają się głosy krytyczne, sugerujące, że regulacje są zbyt daleko idące, to eksperci od cyberbezpieczeństwa są przekonani, że akurat w tym obszarze mogą one przynieść szereg korzyści, zwłaszcza we współczesnych warunkach geopolitycznych.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.