Strażacy ochotnicy przejechali ponad 70 000 km, pomagając uchodźcom
Strażacy z Ochotniczych Straży Pożarnych od kilku miesięcy pomagają uchodźcom z objętej wojną Ukrainy. Dzięki samochodom, które w marcu bezpłatnie przekazała im firma Volkswagen Financial Services, mogą swoją służbę wykonywać sprawniej i skuteczniej. Przejechali nimi ponad 70 000 kilometrów!
Firma Volkswagen Financial Services przekazała łącznie na rzecz OSP 20 samochodów. Pojazdy trafiły do wybranych jednostek czynnie zaangażowanych w pomoc uchodźcom, położonych głównie w województwach przygranicznych. Samochody od marca są wykorzystywane do transportu osób oraz przewożenia żywności i darów dla potrzebujących. Auta zostały przekazane bezpłatnie na okres 6 miesięcy.
Pojazdy marki Volkswagen zostały dokładnie sprawdzone technicznie. Każdy został wyposażony w pakiet serwisowy i ubezpieczenie oraz kartę paliwową, żeby strażacy mogli skupić się na swoich zadaniach i tym, co najważniejsze – niesieniu pomocy potrzebującym uchodźcom. Jest to kolejna odsłona trwającej od 2020 roku współpracy między VW FS a Związkiem Ochotniczych Straży Pożarnych RP.
– Pomagamy tak, jak umiemy najlepiej, dostarczając mobilność. Jako Volkswagen Financial Services czynimy to po prostu z potrzeby serca. Widzimy, że dzięki naszemu wsparciu strażacy ochotnicy mogą na większą skalę nieść tak potrzebną pomoc uchodźcom z Ukrainy – podkreśla Mikołaj Woźniak, prezes Volkswagen Financial Services.
Pomoc liczona kilometrami
Dwadzieścia samochodów przekazanych na rzecz jednostek OSP pokonało od marca do końca maja łącznie 71 147 km. Liderem w tym szczytnym rankingu okazała się OSP Rymanów, której druhowie mieli na liczniku ponad 8 000 km pomocy na rzecz uchodźców z Ukrainy. Niewiele mniej, bo ponad 5 000 km, przejechali strażacy z GPR OSP Myślenice (woj. małopolskie) oraz z OSP Bełżec (woj. lubelskie).
– Jesteśmy dumni, że przekazane przez nas samochody każdego dnia pomagają strażakom ochotnikom w codziennej służbie. Jednego dnia dostarczają dary do miejsc, w których przebywają uchodźcy, a innego przewożą książki w języku ukraińskim do lokalnej biblioteki, aby dzieciaki nie narzekały na nudę. Oczywiście nie liczy się sam pokonany dystans, lecz faktycznie udzielona pomoc, dlatego wszystkim jednostkom OSP należą się zasłużone brawa – mówi Dariusz Brodnicki, Dyrektor Marketingu i Brand Managementu w Volkswagen Financial Services.
Volkswagenami na Księżyc
Wspólne działania Związku OSP i Volkswagen Financial Services na rzecz lokalnych społeczności trwają od 2020 roku. Celem pierwszej edycji była walka ze skutkami pandemii Covid-19. Samochody VW FS wykorzystywano też w akcjach ratunkowych, zabezpieczaniu terenów objętych zagrożeniem powodziowym czy monitorowaniu lasów w czasie upałów. Od początku działań, czyli od 2020 roku, auta pokonały łącznie 388 000 km. To mniej więcej tyle, ile wynosi dystans na Księżyc. Jeśli zaś sięgnąć po bardziej przyziemne porównanie, auta OSP z logo VW FS okrążyły Ziemię – i to aż 9 razy.

Na dyskryminację już niedługo nie będzie nas stać – w Sejmie RP rusza wystawa i premiera raportu “Każdy talent na wagę złota” Związku Przedsiębiorców i Pracodawców

Finanse, obowiązki i pogoda: nowe badania pokazują, czym naprawdę stresujemy się w domu

878 miliardów dolarów: tyle wynosi wkład przemysłu piwowarskiego do globalnego PKB
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

KE proponuje nowy Fundusz Konkurencyjności. Ma pobudzić inwestycje w strategiczne dla Europy technologie
W środę 16 lipca Komisja Europejska przedstawiła projekt budżetu na lata 2028–2034. Jedna z propozycji zakłada utworzenie Europejskiego Funduszu Konkurencyjności o wartości ponad 400 mld euro, który ma pobudzić inwestycje w technologie strategiczne dla jednolitego rynku. Wśród wspieranych obszarów znalazła się obronność i przestrzeń kosmiczna. Na ten cel ma trafić ponad 130 mld euro, pięciokrotnie więcej niż do tej pory.
Firma
Były prezes PGE: OZE potrzebuje wsparcia magazynów energii. To temat traktowany po macoszemu

Choć udział odnawialnych źródeł energii w miksie energetycznym Polski jest stosunkowo wysoki i rośnie, to ten przyrost jest chaotyczny i nierównomiernie rozłożony miedzy technologiami – wskazuje Forum Energii. Dodatkowo OZE potrzebują wsparcia magazynów energii, a zdaniem Wojciecha Dąbrowskiego, prezesa Fundacji SET, ten temat jest traktowany po macoszemu. Brak magazynów powoduje, że produkcja energii z OZE jest tymczasowo wyłączana, co oznacza marnowanie potencjału tych źródeł.
Infrastruktura
Wzrost wynagrodzeń ekip budowlanych najmocniej wpływa na koszty budowy domu. Zainteresowanie inwestorów mimo to nieznacznie wzrasta

Budowa metra kwadratowego domu w Polsce kosztuje od 5,55 do 6 tys. zł w zależności od województwa – wynika z najnowszych analiz firmy Sekocenbud. Najdrożej jest w Warszawie, gdzie cena za metr kwadratowy domu przekroczyła już 6,2 tys. zł. Na przyrosty kosztów budowy domu wpływają zarówno drożejące materiały budowlane, jak i wyższe wynagrodzenia pracowników. Inwestorzy nie rezygnują jednak z budowy domów jednorodzinnych, co ma związek m.in. z wciąż wysokimi cenami mieszkań czy też obniżką stóp procentowych.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.